معنی جمله it was ashamed for them to see him

سلام… خوبید؟!

من دارم داستان های واقعی رو کار می کنم. دو تا سوال برام پیش اومده.

الآن درس ششم هستم فک کنم…تو یه قسمت میگه he was ashamed for them to see him

که میشه برای “اونا” شرم آور بود که اون رو ببینن… نه؟! یعنی من اینطوری حس کردم. ولی در واقع با توجه به متن معنیش باید بشه که “اون” خجالت میکشید اونا رو ببینه. تو ترجمه هم اینطوری نوشته شده… ولی هر جوری من فکر می کنم، اگه قراره همچین معنی ای بده باید باشه: it was ashamed for him to see them

چرا باید اونطوری نوشته شه؟

و یه جای دیگه نوشته:‌he decided to take drastic action

قبل از drastic نباید a باشه؟ خب تصمیم گرفته یه کار جدی انجام بده دیگه… خب واقعا چرا باید بدون a بیاد؟!

البته من هیچ وقت گرامر کار نکردم. همینطوری حس کردم که اینا یه جوریه! ممنون میشم برام توضیح بدین.:relaxed:

لطفا اسم درس رو بزارید، بگید کدام پاراگرافم هست حداقل بشه پیداش کرد و اگه چیزی بدونیم راهنمایی کنیم.
من که نمیتونم پیداش کنم متاسفانه.

عه ببخشین :grimacing:

درس7. اولی پاراگراف ششمه. اون یکی هم پاراگراف اول.

He was so fat that he couldn't play with his kids and was ashamed for them to see him
تو هر دو جمله ای که با مفصل and,or,but که ما بهش میگیم مفصل های با لفظ غیر که به هم متصل شدن، شما میتونی شناسه،فعل،وابسته ارجح رو که یکی هستن حذف کنی.

اینجا تو جمله دوم he حذف شده چون تو جمله قبلش he رو داریم.
او شرمگین بود به خاطر (برای) آنها که او را ببینند.

توی فارسی ما میگیم که طرف “از” اینکه او را ببیند شرمگین بود. ولی توی انگلیسی طور دیگه ای بیان میشه.
مثلا توی فارسی ما میگیم: مادرش خیلی ازش عصبانی بود ولی تو انگلیسی اینطور بیان میشه که مادرش “با” او خیلی عصبانی بود:
his mother was so angry with him.
همونطوری که اونها میگن با او مهربان بود،صمیمی بود، …
درباره داشتن حس شرم هم همینه، همونطوری که میتونیم بگیم به خاطر اونها خوشحال بود،غمگین بود،شرمگین هم میتونه باشه.

درباره اون a هم درست میگید جا افتاده،باید داشته باشه.

طبق دیکشنری آکسفورد، action هم میتونه قابل شمارش (countable) و هم میتونه غیر قابل شمارش (uncountable) باشه. بنابراین نبود a اینجا درست هست. یعنی شکل غیر قابل شمارش مد نظر بوده.

3 پسندیده

آهان حالا متوجه شدم. اون it رو نمیدونم از کجا آورده بودم! یعنی میشه اون شرمنده میشد برای دیده شدنش توسط اونا…

ممنون از توضیحتون.

1 پسندیده

که اینطور… ممنون :slightly_smiling_face: