ترجمه درس «باور های شما موفقیتتان را در زبان انگلیسی تعیین می کنند»

در فصل قبل شما اهمیت سوخت یا روانشناسی برای موفقیت در مکالمه ی انگلیسی را یاد گرفتید. شما همچنین یاد گرفتید که یک ارتباط قوی بین انگلیسی و احساسات مثبت ایجاد کنید. علاوه بر احساسات قوی، یک عنصر مهم دیگر در روانشناسی وجود دارد که شما باید به آن مسلط شوید که به آن اعتقادات می گویند. اعتقادات قوی ترین برنامه ی داخل مغز ما هستند. آنها تصمیماتمان، احساساتمان و افکارمان را یاری می کنند. آنها به ما می گویند که چه چیزی امکان دارد و چه چیزی امکان ندارد. آنها راه موفقیت را برایمان باز یا ما را محدود به شکست می کنند.

![image](upload://qY3bnVpNT97MnYFbKuzHRDqOGFU.jpg)

ما می توانیم اعتقادات را در دو موضوع کلی قرار دهیم: اعتقادات محدود کننده و اعتقادات قدرت دهنده. اعتقاد محدود کننده یک برنامه ی منفی است که پتانسیل و قدرت اجرای ما را محدود می کند. به بیان دیگر اعتقادات محدود کننده موفقیت شما را محدود می کنند. برنامه انگلیسی مخفی یک منبع از منفی ترین اعتقادات برای انگلیسی است. به مرور زمان، مدارس همواره به ذهن دانش آموزان خود اعتقادات منفی تحمیل می کند. بعد از سال ها گذراندن در مدارس، بیشتر دانش آموزان بعضی یا همه ی این اعتقادات منفی را در بر دارند:

• انگلیسی پیچیده و سخت است.
• سال ها طول می کشد تا بتوان انگلیسی را خوب صحبت کرد.
• انگلیسی پر استرس است.
• خواندن گرامر کلید مکالمه انگلیسی است.
• من در انگلیسی خوب نیستم.
• فقط یک جواب صحیح وجود دارد. یک راه برای گفتن جواب وجود دارد.
• مشکل از من است که هنوز نمی توانم انگلیسی را خوب صحبت کنم.
• نمرات من پایین است پس نمی توانم انگلیسی خوب حرف بزنم.
• بهترین روش برای یادگیری انگلیسی نشستن در یک کلاس، یاداشت برداری و خواندن کتاب درسی است.
• فقط افراد خاصی می توانند انگلیسی را قدرتمند صحبت کنند.
• یادگیری انگلیسی حوصله سر بر و خسته کننده است.

مشکلی که در این افکار منفی وجود دارد این است که آنها احساسات منفی (درباره انگلیسی) ایجاد می کنند. افکار و احساسات منفی موجب تصمیمات بد می شوند و تصمیمات بد موجب نتیجه ی نا امید کننده می شود.

![image](upload://bBX2yKKz0QgAVBHJCCjwL0uOF6h.jpg)
بطور مثال، کسی که باور دارد انگلیسی پر استرس، پیچیده،و سخت است، نمی تواند انگیزه‌ای برای تمرین روزانه‌ی زبان انگلیسی داشته باشد. و دائما این مشکل را دارد که خودش را وادار به یادگیری زبان انگلیسی کند.

کسی که احساس می کند فقط افراد خاصی می توانند به انگلیسی مسلط شوند سریع نا امید می شود. آنها فرض می کنند که مشکل از خودشان است و در انگلیسی خوب نیستند و در نتیجه پیشرفتشان آهسته خواهد بود.

در آخر کسانی که این باور را دارند که کلاس ها، کتاب های درسی و یادگیری گرامر کلید اصلی است، ممکن است سال ها به استفاده از این روش نا موثر بپردازند و خودرو کند خود را در جاده تسلط برانند و هیچوقت به موفقیت دست پیدا نکنند.

به همین دلیل است که اعتقادات اینقدر اهمیت دارند. اینها برنامه ی مرکزی مغز ما هستند که احساسات، تصمیم ها و اعمال ما را می سازند. اعتقادات شرح دهنده ی تفاوت میان هدف نهایی و یا خستگی ابدی با انگلیسی است. اعتقادات به شما می گوید که یک تجربه چه مفهومی دارد. هر زمانی که شما یک تجربه با زبان انگلیسی دارید، مغز شما باید تصمیم گیرنده باشد که چه اتفاقی رخ داده است. به بیان دیگر مغز شما تجربه را کلیت می بخشد. مغز شما تصمیم می گیرد که یک واقعه چه مفهومی برای زندگی شما بصورت کلی دارد و هر تجربه‌ی منفی، این اعتقاد را قوی و قوی تر می کند و سرانجام شما کاملا به آن اعتقاد ایمان می آورید.

بطور مثال، شاید شما مدام توسط معلم خود تصحیح شده اید. بعد از چندین تجربه شرم آور، مغز شما باید تصمیم گیرنده این مفهوم باشد که چه اتفاقی افتاده است. بنا بر این اتفاقات، احتمالا شما به این نتیجه رسیده اید که در انگلیسی بد هستید. شاید شما به این نتیجه رسیده اید که انگلیسی دردآورد و پر استرس است. هر تجربه‌ی منفی، این اعتقاد را قوی تر می کند.

مشکل اینجاست که این اعتقادات بعدها روی تجربیات انگلیسی شما نیز تاثیر گذار خواهند بود. چون هر گاه که شما با انگلیسی رو به رو می شوید همواره همراه با این اعتقادات منفی بوده است. به همین دلیل شما خود به خود تجربیات جدید انگلیسی را منفی وار خواهید دید. اگر اعتقادات شما به شدت منفی است و آن را تغییر ندهید شما کاملا توانایی خود را برای موفقیت به عنوان یک مکالمه کننده انگلیسی نابود خواهید کرد. خیلی از انگلیسی آموزان کاملا امید خود را از دست می دهند و خیلی ساده کم می آورند و بیخیال موفقیت می شوند.

شما باید اعتقادات منفی خود را با اعتقادات قدرت دهنده تعویض کنید. اعتقادات قدرت دهنده آن دسته از اعتقاداتی هستند که به شما قدرت می بخشند.

![image](upload://uSzOS3bEPkkRE0RG88bcHitbqc6.jpg) اعتقادات قدرت دهنده

چه نوع از اعتقادات قدرت دهنده برای مکالمه ی انگلیسی موفق نیاز دارید ؟ اینجا یک لیست ساده را می بینید:
• زبان انگلیسی آسان، شاد، و هیجان انگیز است.
• من میتوانم انگلیسی را روان در شش ماه صحبت کنم.
• اشتباهات عادی و لازم هستند. حتی بومی زبانان نیز اشتباه می کنند.
• هدف از یادگیری زبان انگلیسی ارتباط موثر با دیگران است نه امتحان دادن.
• خواندن گرامر، مکالمه ی انگلیسی را نابود می کند.
• همه می توانند یاد بگیرند که انگلیسی را قدرتمند صحبت کنند.
• من مشکلی ندارم، من مشغول استفاده از روش بدی بوده ام و می توانم آن را تغییر دهم.

اطمینان دارم که شما متوجه اید که چقدر این عقاید قوی هستند. احتمالا می توانید تصور کنید که این اعتقادات چه احساس بزرگی از اعتماد به نفس و هیجان می سازند. ولی سوال اینجاست که شما چگونه این اعتقادات را بسازید؟ مشخصاً اعتقادات قدرت دهنده قابل تصور تر هستند ولی چگونه باید ذهن خود را دوباره نویسی کنید ؟

![image](upload://rNOlYPSkuhqEoAVtXOFeXgjM6He.svg) چگونه میتوان اعتقادات ذهنی را از نو ساخت؟

یک روش قدرتمند برای تغییر اعتقادات، مدلینگ خطاب می شود. مدلینگ بدین صورت است که یک نفر موفق را پیدا کنید و به دقت آنها را مورد مطالعه قرار دهید. بطور مثال اگر می خواهید که انگلیسی را قدرتمند مکالمه کنید، شما کسی را پیدا می کنید که انگلیسی یاد گرفته است. شما درباره آنها تحقیق می کنید. یاد میگیرید که آنها چه کرده اند و چگونه آن کار را انجام داده اند. اگر امکان پذیر است با آنها صحبت کنید و روانشناسی و روش های آنان را یاد بگیرید. در آخر شما نهایت تلاش خود را می کنید که دقیقاً مثل آنها، کارها را پیش ببرید.

هر چه بیشتر شما افراد موفق را الگو قرار دهید، اعتقادات شما خود به خود تغییر خواهد کرد. با تمرکز بر موفقیت به جای شکست& شما رفته رفته مغز خود را از نو می نویسید. این همان دلیلی است که من باشگاه انگلیسی بدون تلاش را بنا کردم. در جامعه ما موفق ترین اعضاء، اعضاء تازه وارد را راهنمایی می کنند. با اینکه من امیدوارم این کتاب به شما در تغییر دادن اعتقاداتتان کمک کند ولی هیچ چیز موثر تر از گوش دادن به شخصی (همانند شما) که موفق بوده نیست.

کار شما الان این است که اشخاص موفقی را پیدا کنید که انگلیسی صحبت می کنند و از آنها الگو بردارید. شما ممکن است آنان را در شهر خود پیدا کنید. شما مطمئناً می توانید آنان را آنلاین بیابید. وقتی که پیدایشان کردید از آنها درباره اعتقاداتشان و روش هایشان بپرسید. روانشناسی و موفقیتشان را مورد مطالعه قرار دهید. این دقیقاً چیزی است که من زمان توسعه دادن سیستم انگلیسی بدون تلاش انجام دادم. من موفق ترین انگلیسی آموزان را مورد مطالعه قرار دادم، با آنان مصاحبه کردم و احساسات، اعتقادات، اهداف و روش هایشان را مورد بررسی قرار دادم. اینگونه بود که من سیستمی بنا بر موفقیت ساختم نه شکست.

به یاد آورید، اعتقادات توسط مفهومی که بر تجربیات نهاده شده ساخته می شوند. هر چه بیشتر به تجربیات منفی فکر کنید و متمرکز شوید اعتقادات محدود کننده ی شما قوی تر خواهند شد. اما شما می توانید به همین صورت اعتقادات قدرت دهنده بسازید. به بیان دیگر شما می توانید از “خاطرات انتخابی” برای قوی تر کردن اعتقادات مثبتتان استفاده کنید.

چگونه؟ خیلی ساده، با مرور کردن تمامی تجربیاتتان در انگلیسی در گذشته. همانطور که مشغول یادآوری تجربیات گذشته هستید به دنبال تجربیاتی بگردید که مثبت بوده اند. شاید شما یک فعالیت جالب را به یاد بیاورید، شاید شما از یک داستان کوتاه به زبان انگلیسی لذت برده اید. وقتی که این تجربیات مثبت را به یاد آوردید آنها را یاداشت کنید. یک لیست از تجربیات مثبت که با انگلیسی تا به حال داشته اید تهیه کنید. بیشتر مردم حداقل میتوانند تعدادی از این تجربیات را شناسایی کنند. قدم بعدی این است که توجه خود را هر روز بر این خاطرات بگذارید، هر روز این خاطرات مثبت انگلیسی را مرور کنید. هر تجربه را به یاد بیاورید. هر کدام را در ذهن خود ببینید و احساسات مثبت داخلشان حس کنید.

سپس یک اعتقاد قدرت دهنده جدید درباره انگلیسی بنویسید. شاید بنویسید که انگلیسی جذاب و آسان است. شاید بنویسید من از یادگیری انگلیسی لذت می برم و در آن خوب هستم. این اعتقاد را بالای لیستتان قرار دهید و هر روز آن را مرور کنید و البته هرگاه یک تجربه جدید مثبت از انگلیسی داشتید آن را به لیست خود اضافه کنید. لیست شما بزرگ تر و بزرگ تر خواهد شد و همانطور که بزرگ می شود اعتقادات قدرت دهنده شما نیز قوی تر و قوی تر می شوند.

همه ی ما با اصطلاح برنامه نویسی کامپیوتر “آشغال بریزید آشغال جمع آوری می کنید” آشنا هستیم. اعتقادات برنامه های درون مغز ما هستند. اعتقادات آشغال ( منفی و محدود کننده) سازنده احساسات منفی، تصمیمات بد و انگیزه پایین هستند. اینها در مقابل آشغال ( نتیجه بد) بیرون می دهند سپس این نتایج بد اعتقادات منفی قوی تر و جدید می سازند و کل این چرخه دوباره از نوع شروع می شود، حتی بد تر. این وضعیت شیب منفی خطاب می شود.

اعتقادات مثبت، در مقابل شیب مثبت می سازند. اعتقادات قدرت دهنده احساسات مثبت، تصمیمات بهتر و انگیزه بهتر می سازند. اینها در مقابل نتایج بهتری در بر دارند. نتایج بهتر اعتقادات قدرت دهنده بهتری می سازد. کله این چرخه دوباره و دوباره تکرار ، و هر بار قوی تر می شود. این شیب مثبت کلید موفقیت سریع در انگلیسی می باشد.

======================
این تاپیک مربوط به درس «باورهای شما موفقیت‌تان را در زبان انگلیسی تعیین می کند» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «کتاب گویا»، فصل «درس ۴»)

13 پسندیده

سلام وقتتون دل انگیز و شاد :rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::blossom::sunflower::hibiscus:مثل همیشه عالی و درجه یک :ok_hand::ok_hand::clap::clap::rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::blossom::sunflower::hibiscus:

3 پسندیده

سپاس خیلی عالی بود دقیقا این رو میشه در زمینه های دیگه هم تعمیم داد من به جای کلمه اعتقاد باور رو بکار میگیریم یعنی همه چیز بر میگرده به باور ما نسبت به توانایی های خودمون که به مرور زمان بخاطر شنیده ها و تجربه هایی که داشتیم ضمیر ناخودآگاهمون رو برنامه ریزی کردن و واقعا بهترین راه برای تغییر این باورها پیدا کردن الگوهای موفق و عمل کردن به شیوه ی اوناس چون یه قانونی وجود داره که میگه اگه یک نفر تونسته در هر جای دنیا به موفقیتی برسه پس منم میتونم
سپاس مجدد خیلی مفید بود

5 پسندیده