سازماندهی لغات انگلیسی در ذهن به شکل عمیق و درست «Deep English»

فایل صوتی این مقاله :point_down::point_down::point_down::point_down:

سلام به دوستان عزیز.

باز هم با شما هستیم با مطلبی درباره واژگان.

همه می دونیم برای مکالمه داشتن دایره لغات بسیار مهمه… درسته؟

نظر شخصی من اینه، اینقدر مطالب در این باره باید زیاد باشه تا هیچکس برای بهترین راه یادگیری واژگان مشکلی نداشته باشه.

در وهله اول از دوست خوبم آقای ناصری نهایت تشکر رو دارم که برای نوشتن این مقاله و جمع آوری ویدئو ها به من کمک کردند.

فک کنم اکثرتون با گروه DeepEnglish آشناییت نسبی دارید.

در این مطلب قرار درباره توصیه هایی که ارن کمپل در رابطه با واژگان میده صحبت کنیم و از ترفند های ایشون بهره ببریم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید من هم خدمت شما عزیزان سلام عرض می کنم و امیدوارم با دقت، مبحث امروز رو دنبال کنید . با ما همراه باشید.

نیازمندی لازم برای دشت لغات… قاعده ERC

ERC ؟

خیلی دربارش صحبت کردیم. E یعنی Exposure ،که یعنی در معرض قرار گرفتن یا تماس داشتن که در اینجا منظور با کلمست.

R یعنی Repitition که مفهوم تکرار رو داره. همه می دونیم نیاز داریم لغات رو بار ها و بار ها تکرار کنیم تا بتونیم یاد بگیریمشون.

C یعنی Context مفهوم زمینه داره. ما باید لغات رو بار ها و بارها در زمینه های مختلف ببینیم و مفهومشون درک کنیم.

بیاید پایه های ERC رو وارد یادگیری لغاتمون کنیم.

مثلا لغات رو در قالب چیزی بشویم یا بخونیمشون. چطوره؟

مثلا کتابی بخونیم، یا به درسی گوش بدیم.

به یاد داشته باشید ما زبانمون رو در " قالب " چیزی یاد گرفتیم. یه گوشه ننشستیم فقط تکرار کنیم و تکرار کنیم و تکرار…

پس ERC رو فراموش نکنید. در ادامه به ترفند هایی برای حداکثر بهره وری از واژگان خواهیم پرداخت.

1.گسترده خوانی

فک کنم بار هزارم هستش که داریم تو مقالات و مطالب به این موضوع اشاره می کنیم. که آقاجان، خانوم جان لطفاً گسترده خوانی داشته باشید. اگه به من باشه ده هزار بار دیگه هم در مقالاتم به این موضوع گسترده خوانی اشاره میکنم.

متوجه شدید؟ صحبت از کتاب خونی میشه همه شل میشن؟ یا میگن کی حال داره کتاب بخونه؟

حق میدم. خود منم هر کتابی رو نمیتونم بخونم.

وگرنه خوندن هر کتابی می تونه حوصله سر بر باشه. ولی برای انگلیسی چه کتابی بخونیم که نه حوصلمون سر بره؟ نه سخت باشه؟ جواب تو خود سوال پیدا میشه، فقط از متضاد یه سری کلمات استفاده کنید. به جای حوصله سر رفتن از کلمه باحال، لذتبخش یا به قول غربیا فان استفاده کنید.

و به جای واژه سخت از کلمه آسون …

پس جواب شد: کتابی می خونم که برام لذتبخش و آسون باشه.

چرا؟ چرا باید کتاب لذت بخش و آسون خوند.

چون تصور یکی از محرک های حافظه. کافیه چیزی رو تصور کنید تا اون رو راحت تر به خاطر بسپارید. وقتی یه کتاب ساده باشه، مثلا اگه به یه صفحش نگاه کنید، ببینید حداکثر دو لغت هست که بلد نیستید. تو این حالت میشه یه جورایی کلمه رو حدس زد و ادامه داد که اگه حوصله داشتیم بعد بیایم ببینیم لغت مفهومش چی بوده.

وقتی کتاب رو بفهمید. میتونید تک تک شخصیت ها، محیط اطراف داستان، اتفاقات، احساسات و… رو حس و تصور کنید.

برای من کتاب های R.L stine نویسنده کتاب های گوس بامبز به شدت مفید بوده. چرا؟

سبک نوشتن این نویسنده به این شکله که تک تک ثانیه های داخل داستان رو شرح میده. مثلا بهتون میگه شخصیت اصلی داستان اسمش آمانداست، لباس آماندا چیه؟ تو چه محیطی داره قدم میزنه، برادرش “جاش” چه شکلیه، اخلاق جاش چیه؟ آقای داز که مشاور املاک اون شهره چه شکلیه، لبخندش به چه شکله، چه جوری با مشتری ها برخورد میکنه و…

تک تک اطلاعاتی که یه شخص برای تصور یک داستان نیاز داره در داستان های R.L Stine موجوده. برای همینه که کتاباش پرفروش بودن و اینهمه طرفدار داره.

اصلا همینجا شما یاد گرفتید که اگه قرار نویسنده بشید باید با دادن اطلاعات، تصوری قوی در خواننده ایجاد کنید تا داستان رو جذاب جلوه بدید.

نویسندگی یعنی همین، یعنی نفوذ به ذهن یک شخص. واسه همینه که میگن نویسنده ها بهترین متقاعد کننده ها هستند.

حالا تمام توضیحاتی که برای تصور کردن و لذت از گسترده خوانی نیاز داشتید در اختیار دارید. پس منتظر چی هستید؟ شروع کنید و دنیای جدید تو ذهنتون ایجاد کنید… و خب واژگانم خودشون میان…

پس کتابی رو انتخاب کنید که مناسب شما باشن. اگه کتاب های سطح بندی شده خوبن پس همونا رو بخونید. اگه سطح بندی شده ها براتون آسون هستند پس از کتاب هایی که کودکان بومی زبان استفاده می کنند، بهره ببرید. من R.L Stine رو به شدت پیشنهاد میدم که خب شما می تونید در اپلیکیشن زبانشناس ازشون لذت ببرید.

2.ساخت جورنال واژگان

جورنال نویسی رو خیلیامون میدونیم. چند وقت پیش نسیم خانوم درباره جورنال نویسی مقاله خوبی رو منتشر کردند.

ولی این جورنال، نوشتنش مثله سایر جورنال هاست ، نه محتواش.

این جورنال بیشتر حکم زمین بازی رو برامون ایفا میکنه. با یه مثال براتون توضیح میدم.

فرض بگیرید لغتی رو در مطلبی می بینید و میگید خب!!! من اینو بلد نیستم.

اون لغت رو در قالب یک جمله یا پاراگرافش وارد دفترچتون میکنید. میتونید از چند خودکار برای تزئین بهتر اون استفاده کنید یا می تونید از اپلیکیشن های یاداشت برداری بهره ببرید.

خب اینکه شد همون روش سنتی همیشگی؟

بله. ولی باید باهاش بازی کنیم. هر کس می تونه یه جوری با لغات جدید بازی کنه. ولی اگه انتخاب من باشه. علاوه بر مثال اصلی، مثالی از خودم با اون عبارت می سازم.

همون جمله سازی دوران مدرسه، درسته؟ یه لغت دارید، یه جمله بسازید و به عنوان مثالی جدید، زیر مثال اصلی اون رو قرار بدید.

اونایی که هنرمند هستند و به هنر علاقه دارند می تونند یه طرح کوچولو کنار لغت بکشن. یا می تونید مترادف ها یا متضاد هایی برای ایجاد ارتباط بیشتر با لغات کنارش بنویسید تا یک یاد آور خوب باشند.

تمام اینها یک بازی برای شما می شن که می تونید حداکثر ارتباط با لغات و واژگان رو ایجاد کنید. این یعنی زمینه های چند گانه. و از اونجایی که شما خلاقیت به خرج دادید لغات رو بهتر یاد می گیرید.

بازی شما در جورنال واژگان چیه؟

3.انجمن ها، گروه های متقابل.

تو ویدئو ارون کمپل درباره انجمن خودشون میگه. ولی ما که به اونجا دسترسی نداریم. درسته؟

به ارون باید بگیم مشکلی نیست ما اجتماعی به اسم زبانشناس داریم.

جایی که می تونید از واژگان جدید استفاده کنید، صداتون رو ضبط کنید، با واژگان تازه داستانی جدید بنویسید. اگه خیلی دوست دارید با یه شخص خارجی چت کنید می تونید از Italki.com استفاده کنید.

حالا چطوری واژگان جدید رو در انجمن مورد استفاده قرار بدیم و بیشترین بازده رو دریافت کنیم؟ اول از همه که نیاز لغات رو عمیقاً یاد بگیرید تا بتونید به بهترین شیوه ممکن ازشون استفاده کنید. وقتی می خواید داستانی بنویسید. لیست لغاتی که تازه هستند رو جلوتون بزارید و با اون لغات شروع به داستان نویسی کنید.

وقتی تموم شد صداتون رو ضبط کنید و اون رو برای ما بخونید. مطمئن باشید همه خوشحال می شن که صداتون رو بشنون و از ایده و خلاقیتتون لذت ببرند.

به قول ارون کمپل Use it or lose it ( استفاده کن یا از دستش بده). پس منتظر چی هستید؟ همین حالا در چالش هایی که فرصت استفاده از لغات رو دارید شرکت کنید و لغات رو عمیق و عمیق تر یاد بگیرید.

هر چه این کار رو به عادتی روزانه تبدیل کنید بازده ای بهتر دریافت می کنید.

4.گسترده شنوی

گسترده شنوی دقیقا مثل گسترده خوانی نیاز به اصول درست داره. شما باید به چیزهایی گوش بدید که ساده باشند و برای شما جذاب…

کجا پیدا کنیم؟

میشه همه جا پیداشون کرد. اینترنت انباری برای پیدا کردن هر منبعیه که دوست دارید دربارشون بدونید ولی برای انتخاب دقت کنید. چون گسترده شنوی یک فاکتور دیگه هم نیاز داره. سرعت !!!

ما در گسترده خوانی درباره آسون بودن و جذاب بودن حرف می زنیم. گسترده شنوی علاوه بر اونا نیاز به سرعت مناسب هم داره.

یعنی اینکه شما باید به صوتی گوش بدید که زیاد برای شما سریع نباشه تا بتونید بهتر مطلب رو درک کنید.

پس مطلبی رو انتخاب کنید که براتون از لحاظ سرعت مناسب، از لحاظ محتوایی ساده و جذاب باشند. منابع DeepEnglish برای این کار بسیار مفید هستند چرا که در سه سرعت متفاوت داستان ها ضبط شده و می تونید به راحتی بهشون گوش بدید و لذت ببرید.

نکته دیگه ای که میشه گفت، استفاده از گسترده خوانی و گسترده شنوی به صورت همزمانه. یعنی اینکه شما یه مطلب رو بخونید و هم زمان به صوتش گوش بدید که این یعنی یک تیر و دو نشان. هم مهارت خوندن شما بالا میره و هم شنیداریتون.

پس هر کتابی که قصد دارید گسترده بخونید، فایل صوتیش رو هم تهیه کنید و گسترده شنوی داشته باشید.

5.یادگیری عمیق لغات با تکنیک TPRS

یکی از بهترین تکنیک ها برای به خاطر سپردن لغات تکنیک TPRS هستش. شما به جملات گوش میدید و از شما سوالاتی پرسیده میشه و شما پاسخ می دید. که یعنی ورودی و خروجی به صورت همزمان.

برای دریافت بازده بیشتر از این تکنیک می تونید با حداکثر توانتون بهش پاسخ بدید.

مثلا شما داستان رو می شنوید و درباره اون اطلاعاتی دارید و گوینده از شما درباره فقط یک جمله، سوال می پرسه. شما دو تا کار می تونید انجام بدید.

• به همون یه جمله پاسخ بدید.

• یا به اون جمله با اضافات بیشتری پاسخ بدید.

مثلا اگه داستان درباره دختریه که صبح ها پا میشه میره پارک می دوئه، میاد خونه صبحونه می خوره و بعد تلویزیون میبینه و…

گوینده از شما می پرسه:

Does she watch TV?

آیا او تلویزیون می بیند؟

می تونید بگید بله او تلویزیون می بیند.

Yes, she watches TV

یا می تونید اطلاعات اضافه بدید و تمام لغاتی که تو این داستان یاد گرفتید رو در جوابتون بیارید. مثلا لغاتی که از داستان یاد گرفتید کلمات Jog (دویدن آهسته)، breakfast (صبحونه) بیدار شدن (to wake up) هستش. پس جواب با اطلاعات زیاد می تونه این شکلی باشه:

Yes the girl who wakes up at 6 A.m. , jogs for 1 hour and then has breakfast, watches Tv in the afternoon.

شما با همین جواب لغات رو بیشتر از اون چیزی که باید تکرار کردید. فقط کافیه از دکمه توقف استفاده کنید و دائما صحبت کنید.

به همین سادگی میتونید بیشترین بازده از تکنیک TPRS رو دریافت کنید.

هر چند انجام این کار می تونه خسته کننده و گاهاً سخت باشه، پس سعی کنید زمانی تکنیک رو پیاده کنید که انرژی و حوصله کافی دارید.

6.شریک مکالمه ای

گفتیم استفاده از لغات راهی عالی برای بخاطر سپردن اونهاست. پس چه خوبه که کسی رو پیدا کنیم که بشه باهاش صحبت کرد و چه بهتر میشه اگه اون شخص هم از منبعی مشابه استفاده کنه.

در زمان مکالمه سعی کنید لغات جدید رو جلوتون قرار بدید و در مکالماتتون ( اگه ممکن بود ) ازشون استفاده کنید.

می تونید برای گرم کردن، با پرسیدن معانی شروع کنید. مثلا یکی بپرسه معنی کلمه use up چیه؟ و طرف مقابل سعی کنه معنی رو به انگلیسی توضیح بده.

بعد کم کم برای هم جمله بسازید و سعی کنید مکالمتون رو تبدیل به یک بازی و فعالیتی جذاب کنید.

توجه داشته باشید که مکالمه می تونه به شما در تکرار بیشتر و تماس کافی با لغات، کمک زیادی داشته باشه.

7.استفاده از سایت Quizlet

Quizlet.com سایتی عالی برای یادگیری لغاته. وقتی اکانتی در سایت ایجاد کنید می تونید از امکانات کاملا رایگانش استفاده کنید و لذت ببرید.

وقتی وارد سایت میشید آیتم های زیادی برای تمرین لغات موجوده

سربرگ Learn : به این صورته که با سوالات چهار گزینه ای می تونید یک کلمه یا یه جمله رو تمرین کنید. سوالات از آسون به سخت میرن.

سربرگ Flash card: اسمش روشه و برای تمرین به حالت فلش کارت هاست. یه سمت خود کلمه یا عبارت وجود داره و در سمت دیگه معنی اون.

سربرگ Write: در اینجا شما معنی کلمه یا خود کلمه رو می نویسید که تمرین عالی ای برای بهتر نوشتنه.

سربرگ Spell : شما در اینجا کلمه ای رو می شنوید و اون رو تایپ می کنید. که برای درک املایی کلمه عالیه.

سربرگ Test: در این سربرگ شما لغات رو در قالب یک تست امتحان می کنید و یاد می گیرید. این تست ها تایپ کردنی یا چهار گزینه ای اند.

سربرگ Match: در این سربرگ شما با لغات بازی می کنید. کلمات رو به معنی اونها وصل می کنید.

سربرگ Gravity: در این سربرگ شما بازی ای دیگه انجام میدید. شما وظیفه دارید از سیارتون در مقابل واژگان محافظت کنید. یک زمان کوتاه بهتون داده میشه که باید به سوالات پاسخ بدید تا از سیارتون محافظت بشه.

خیلی خب. اینم پایان توصیه های ارون کمپل. حالا که می دونید چطوری از قاعده ERC استفاده کنید پس با خیال راحت از انگلیسیتون لذت ببرید. موفق باشید.

من هم از اینکه با ما همراه بودین تشکر میکنم و. امیدوارم مطالبی که امروز یاد گرفتین، تاثیر مثبتی رو در مسیر زبان اموزیتون ایفا کنه. موفق باشید.

تشکری دوباره از دوست عزیز @a.bayani

80 پسندیده

دمت گرم داداش
چه متن مفیدی بود
همشو خوندم

مرسی که تاپیک کتاب منم هایپر لینک کردی :heart:

راستی این سایته چه جوریه؟؟
خوبه آیا؟ خودت استفاده کردی؟

7 پسندیده

همین الان تمومید :sweat_smile:
این ازوووون مقاله هایی بود که یبار گوش دادنش وااااقعا کمه
باید دوباره و دوباره گوش داده بشه البته با نکته برداری
ممنووون از @a.bayani جان و آقا @YoKambiz که واسه همچین مقاله هایی وااااقعا زحمت میکشن و وقت میزارن:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::rose::tulip::rose::tulip::rose:
جداااا عالی بود :clap::clap::clap::clap::clap::clap:
خیییلی ممنون :tulip::rose::tulip::rose:

6 پسندیده

من سر تعظیم فرو میارم بابت این همه لطف شما آقاکامبیز
واقعا ممنونم و نمیدونم الان چی باید گفت که در خور تشکر از شما باشه
خدا حفظتون کنه
هم خوندم و هم شنیدم.کلیپایی هم که گذاشتین فردا میبینم
نسیم جان از تو هم خیلی ممنون
به خاطر داشتن شماها به خودم افتخار میکنم :heart:

7 پسندیده

فدات.

ویدئو زیرشو باز کن دربارش ارون کمپل توضیح میده. سایته خوبیه میتونید آنلاین باهاش کار کنید خیلی خوبه. مخصوصا بازی هاش.

سلام خانوم هنرمند. بله شما لطف داری :rose::rose::grin:

ایشالا که مفید بوده باشه.

مرسی مرسی. شما خیلی لطف دارید و خوشحالم که مسمر ثمر واقع شد :rose::rose::rose::hear_no_evil:

6 پسندیده

بسیار عالی. ممنون از به اشتراک گذاری تلاش ارزشمندتون.

یک کامنت:
اگر کسی می خواد با لذت و در طول زمان زبان یاد بگیره، باید این توصیه ها رو مو به مو عمل کنه.
اما
اگر کسی به دنبال سرعت در یادگیری زبان و به ویژه گذروندن آزمون های استانداردی مثل تافل و آیلتسه، این توصیه ها باید تک تک بازنگری بشن. تقریبا هیچکدوم از این توصیه ها کاملا هم جهت با یادگیری سریع و آمادگی برای آزمون های استاندارد تافل و آیلتس نیستند و نیاز به تغییر دارند.
البته
به همون میزان که سرعت براتون مهم میشه، باید به همون میزان هم قید لذت از مسیر رو بزنید.
بگذارید مثالی بزنم:
فرض کنید بخواهید از شهر محل اقامت تون سفری به یک استان دیگه داشته باشید. اگر بدون توقف رانندگی کنید، مسلما سریع تر می رسید، اما از جاذبه های تفریحی بین راه بهره ای نبرده اید. اگر با پرواز برید که دیگه اصلا هیچ چیزی از بین راه نخواهید دید، اما بسیار سریع تر خواهید رسید.
نتیجه گیری:
از نظر من مخاطب این مقاله کسانی هستند که به دنبال زبان آموزی آرام همراه با لذت هستند.
کسانی که به دنبال سرعت در زبان آموزی و آزمون های استاندارد هستند، باید توصیه های این مقاله را با اساتید خود در میان بگذارند و تغییراتی در آنها ایجاد کنند.

11 پسندیده

ممنون از شما دو عزیز بازم مث همیشه گل کاشتید اصلا زبان من یکی که از تشکر قاصره :rose::rose::pray::pray::pray:
همه اش رو گوش دادم چقدر خوبه که به هر نحوی این مطالب رو تکرار میکنید و با مطالب جدید ترکیب میکنید تا همیشه یادمون بمونه راه درست چیه:clap::clap::ok_hand::ok_hand:

6 پسندیده

برای ماها که سطح انگلیسی‌مون در حد انگلیسی قدرت و داستان واقعی هست :slight_smile: چه کتاب‌ها و منابعی را برای گسترده خوانی را پیشنهاد می‌کنید؟

5 پسندیده

:clap::clap::clap::pray::pray::ok_hand::ok_hand:

1 پسندیده

سلام ممنون بابت مقاله خوبتون خیییلی مفید بود :clap::clap::clap::clap::blush::tulip:

من همیشه واسه لغاتی ک از توی دهکده یاد ندارم رو به این روش تو دفترچم مینویسم چون با لایتنر دهکده اصلا نمیتونم کنار بیام ولی خب دقیقا همون جمله رو مینویسم
اما خب با این مقاله ای ک گفتین سعی میکنم ازین ب بعد حتما یا خودم یه جمله بسازم یا مترادفی چیزی براش بسازم که مفید باشه

باز هم سپاس بابت مقاله زیباتون :blush::tulip::clap::clap:

4 پسندیده

بسیار سپاسگذارم از نسیم عزیزم و اقا کامبیز, چه مقاله مفیدی, راستش انقدر مقاله زیاده تو زبانشناس که گاهی یادم میره چه جوری زبان بخونم. تشکر فراوان و فکر کنم بقول مژده جان باید نکته برداری کنم تا همه مقاله ها بهتر یادم بمونن
بطور خلاصه برداشت من این بود که اولا یه کتاب ساده با تعداد لغات نا اشنای کم بخونیم و حتی بشنویم, لغاتی که بلد نیستیم رو در خود جمله ای که گفته شده یادداشت کنیم و یه مثال هم باهاش بزنیم و یه طرحی هم کنارش بکشیم, از طرفی با اون لغتها داستان بسازیم و صدامونو ضبط کنیم,
جدا از سایتی که معرفی کردین, گفتین داستانی تعریف میشه و سوال پرسیده میشه که ما بهتره کامل توضیح بدیم تا مکالمه مون بهتر بشه و از لغات بیشتری استفاده کنیم, خب جز داستانهای ای جی که به همین روش هست شما داستانهای دیگه هم میشناسین؟ یا این روش رو رو داستانهای کوتاه ای جی بکار ببریم؟ در اخر اینکه اگر امکانش هست تجربه ی شخصیتونو بصورت عکس یا توضیح برای ما بدین تا ملنوستر باشه برامون اجراش.
سپاس از شما

6 پسندیده

@fdoosti
@m-m96
@Ela
@mohadeseh34
@atineh1967
تشکر از همه شما بزرگواران لطف دارین امیدوارم موفق باشین :rose::rose::rose::rose:

5 پسندیده

آره تمامی منابع دیپ انگلیش هم دارند
مثلا داستان های واقعی
مگا داستان ها
داستان های کوتاه

حقیقتش منم تازه با این روش آشنا شدم و فقط یه پیشنهاده
من معمولا جواب کوتاه میدم.
شاید از این به بعد جوابای حداکثری بدم.
چشم شاید در آینده یه وویس در بارش فرستادم که باز تر بشه منظور

4 پسندیده

سلام تشکر عالی بود…
خداقوت آقا کامبیز و نسیم خانوم…
سایتی که معرفی کردین همه منظوره میشه از لغت استفاده کرد واقعا مفید بود…:blush:

2 پسندیده

دیگه آخه من چقدر بگم مقاله هاتون بی نظیره…:ok_hand:
مرسی که وقت و انرژی میذارین.عالیه :clap::pray:

2 پسندیده

خواهش میکنم نازنین خانوم.

موفق باشید :clap::clap::clap::rose::rose::rose:

خواهش میکنم.
خوشحالم راضی هستید. :clap::clap::clap::clap::rose::rose::rose::rose:

3 پسندیده

سلام و عرض ادب آقا کامبیز بزرگوار
مثل همیشه عالی بود و هست
هربار که مقالاتتون رو میخونم واقعا آگاهتر و امیدوارتر میشم
همه نکات و موارد عالی بیان شدن فقط باید تکرار و تمرینهام بیشتر بشه
یک دنیا سپاس از لطفتون :rose: :rose: :rose: :rose:
موفق و شاد و سربلند باشید

2 پسندیده

خواهش میکنم و ممنونم ازتون

ایشالا همیشه موفق باشید :rose::rose::rose:

1 پسندیده

سلام و ارض خسته نباشید به همه می خواستم بپرسم که برای من که تازه کارم و هنوز داخل داستان های کودکانه ام چه نوع کتابای خوبه؟؟؟؟؟ آیا همون کتابای R.L.Stire خوبه؟؟ اگه نیست شما چه کتاب هایی رو معرفی می کنید.

2 پسندیده