تلفظ ed در آخر کلمات به چه شکل می شود؟

وقتی دو حرف ed در آخر کلمات قرار می‌گیرند به سه شکل تلفظ می‌شوند. یا /ɪd/ یا /t/ یا /d/. اینکه به کدام شکل تلفظ شوند به صدای قبل از آن و گاهی کاربرد کلمه در جمله بستگی دارد. در ادامه در مورد تلفظ ed در آخر کلمات بیشتر بخوانید.

تلفظ ed در آخر کلمات به چه شکل است؟

گذشته‌ی ساده و اسم مفعول تمام فعال‌های باقاعده با ed تمام می‌شوند. مثلا:

work, worked, worked

علاوه بر این، بسیاری از صفت‌ها هم از اسم مفعول ساخته می‌شوند در نتیجه با ed به پایان می‌رسند. مثلا صفت‌های زیر:

I like painted furniture.

اما این دو حرف در کلمه‌های مختلف، تلفظ متفاوتی دارد. حروف ed در پایان کلمه ها ممکن است به یکی از سه شکل زیر تلفظ شوند که علامت فونتیک آن را در ادامه می‌بینید. در انتهای هر علامت فونتیک می‌توانید نحوه‌ی تلفظ این علائم فونتیک را به ترتیب بشنوید:

/ɪd/

/t/

/d/

اینکه ed را در کلمه‌های مختلف با کدام صدای بالا تلفظ کنید به صداهای قبل از آن و حتی کاربرد کلمه داخل جمله بستگی دارد.

صدای /ɪd/

اگر پایه‌ی فعل با یکی از صداهای /t/ و /d/ تمام شود، ed در انتهای فعل با این صدا تلفظ می‌شود. مثلا در فعل‌های زیر:

Want و wanted

End و ended

در فایل صوتی زیر می‌توانید تلفظ این دو کلمه را بشنوید:

صدای /t/ (ت)

اگر پایه‌ی فعل با یکی از حروف بی‌صدا تمام شود، ed در انتهای فعل با این صدا تلفظ می‌شود. این صداها شامل نمونه‌های زیر است:

Hoped: صدای /p/ (پ) در فعل hope

Laughed: صدای /f/ (ف) در فعل laugh

Faxed: صدای /s/ (س) در فعل fax

Washed: صدای /ʃ/ (ش) در فعل wash

Watched: صدای /ʧ/ (چ) در فعل watch

Liked: صدای /k/ (ک) در فعل like

در فایل صوتی زیر می‌توانید تلفظ این کلمات را بشنوید:

صدای /d/ (د)

اگر پایه‌ی فعل با یکی از حروف صدادار تمام شود، ed در انتهای فعل با این صدا تلفظ می‌شود. این صداها شامل تمام صداها غیر از مواردی است که بالاتر عنوان کردیم. مثال:

Played، allowed و begged

دقت کنید که در این مورد، صدایی که شنیده می‌شود اهمیت دارد نه حرفی که در انتهای فعل قرار گرفته است. مثلا فعل fax با حرف x تمام می‌شود ولی صدای /s/ می‌دهد و فعل like با حرف e تمام می‌شود ولی صدای /k/ می‌دهد.

استثنائات

این قانون استثنائاتی هم دارد. کلمات زیر که با ed تمام می‌شوند و در جایگاه صفت مورد استفاده قرار می‌گیرند، با صدای /ɪd/ تلفظ می‌شوند.

• aged
  • dogged
  • ragged
  • blessed
  • learned
  • wicked
  • crooked
  • naked
  • wretched

در نتیجه این عبارت‌ها به شکل زیر تلفظ می‌شود:

• an aged man /ɪd/
  • a blessed nuisance /ɪd/
  • a dogged persistence /ɪd/
  • a learned professor - the professor, who was truly learned /ɪd/
  • a wretched beggar - the beggar was wretched /ɪd/

اما همین کلمات اگر به عنوان فعل استفاده شوند مثلا در زمان گذشته‌ی ساده صرف شوند یا به جای اسم مفعول مورد استفاده قرار بگیرند، با صداهای دیگر یعنی /d/ یا /t/ تلفظ می‌شوند.

• he aged quickly /d/
  • he blessed me /t/
  • they dogged him /d/
  • he has learned well /d/ or /t/

13 پسندیده

در رابطه با تلفظ ed سایت englishclub هم مطلب مشابهی مثل همین متود reels داره.

۱- d یا t میشه " ِد"

۲- اگر آخر فعل بیصدا بود (یعنی همون تار صوتی رو نلرزونه “ت”

۳- اگر حرف آخر با صدا بود (یعنی همون لرزوندن تارهای صوتی) “د”

در ضمن من که گیج شدم چی تار صوتی رو میلرزونه چی نمیلرزونه؟ بهتر نیست همون ناخودآگاه یاد بگیریم؟ اینجوری هر بار بخوام فکر کنیم که الان لرزید یا نلرزید که بدتر میشه نه؟

8 پسندیده

امیدوارم توضیحاتم در فایل صوتی کافی باشه.

7 پسندیده

خیلی ممنون توضیحات کامل و جامعی بود. من خودم استفاده کردم.

به همین نکته میخواستم اشاره کنین که خود همین لرزیدن و نلرزیدن فرع هست و فقط در این حد که بدونیم کافیه. نه اینکه به قول شما هر بار دست رو رو گلو بذاریم ببینیم لرزید یا نه :joy:. بلکه همین که این نکته رو فقط یکبار بدونیم و بعد روی فعلهایی که تو مطالب مختلف میبینیم یا میشنویم تمرین کنیم خود به خود و ناخودآگاه یاد گرفته میشه.

ممنون :slight_smile: خیلی استفاده کردم.

7 پسندیده

من الآن صفحش رو که دیدم تو توضیحاتی که ارائه کرده میگه اگه ed به عنوان یک کلمه در نقش صفت باشه چندتا استثنا داریم،که البته مطمانا این هم توضیح ساده ای داره که چرا، اینو هم میپرسم.
ولی توضیح من صرفا برای قسمت دوم (گذشته) و سوم (past participle) فعل بود.
تو توضیح پایین هم نوشته که:
The following -ed words used as adjectives are pronounced with /ɪd اینجا هم هر دوکلمه used و pronounced از همین قاعده کلی که گفتم پیروی میکنن.

4 پسندیده

سلام روزتون پر تلالو :tulip::rose::hibiscus::sunflower::cherry_blossom::cherry_blossom::blossom:بسیار عالی بود و حیفم اومد مطلب بالا نیاد :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::sunflower::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::wink::wink::wink::wink:

2 پسندیده