چالش Let's talk با موضوع « پول یا زندگی »

سلام خدمت دوستان عزیز.

موضوع امروزی که در پادکست دربارش بحث می کنیم درباره یکی از دروس آقای هوگ هستش به نام Money Or Life که می تونید از تالار یا از طریق اپلیکیشن زبانشناس بهش دسترسی پیدا کنید.

موضوع اصلی این درس درباره آزادی مالی هستش.

برای دیدن متن اینجا کلیک کنید

Hey guy Hello.

Kambiz is here. Another podcast….

This time again, on the subject financial freedom.

We talked about this in the past episodes like zero waste.

So in this podcast We’re gonna talk about life and work. And of course being frugal.

I will give you guys some ideas about frugality or being spendthrift.

Of course even the people who are spendthrift don’t like to be a spendthrift. Maybe they don’t even know that they’re losing lots of money. So in this case we will talk a little about this subject to be somehow acquainted with it.

So at first let’s talk about jobs.

I don’t know about you guys. But I remember my previous jobs vividly where some of my bosses were total jerks.

I had a boss which I worked for him about 2 weeks and at end he gave me one week salary.

I had a boss which I worked for him about 2 and a half months and didn’t give me any money.

So after listening to this lesson I found out yeah AJ is right.

So I was wasting my time and energy for the people who don’t care about me and of course I wouldn’t have much of money too. Because on those days I remember that I got sick and I lost a lot of weight because mostly I didn’t have enough money to take a taxi or bus or something like that. I had a long commute to walk. About maybe 1hour and 40 minutes of walking.

I remember the time because I would listen to power English about 2 or 3 times when Is was walking to work and come back home.

So yeah. I was suffering somehow and something deep in my heart was telling me “ dude what are you doing?” Because as you go deeper in your job, getting out of it is gonna be difficult. For example my last job as an accountant, after one month I said ok I spend one month and If go and give up I waste the one month period which I spend here.

After two months I would say wow I spend 2 month and It’s bad if I give up on this.

And after 2 and a half months I said damn each day I’m adding to this job it’s getting harder to get out of here. So I took my decision and I gave up on accounting. Which was a great choice so far.

By the way so in this podcast the first question I like to ask from you guy is, are you working in a job which is so suffering and still the money isn’t good?

Because I know lots of people that they’re working for example 12 hours a day to earn more money to buy the stuff they want in their life.

And actually when I watch them I don’t think that they are so happy about their job and somehow they’re a wage slave we can call.

Just by reviewing the Zero waste strategy we can find that we don’t need this amount of work to have a good life.

Because lots of our expenses are wasteful and we don’t need them.

So how do we find that we are wasting money or earning it for a good life?

Maybe you guys remember from “zero waste” , that we have couple of different expenditures.

The first ones are the best ones we can call.

What are the best expenditures?

The money we spend and it’s an investment. For example you buy some stocks for 10 dollars and next year is gonna give you 15 dollars back. Which has 5 dollars income for you.

Of course in Iran we have lots of problem with buying stocks so it’s better not to spend your money on stocks here.

But still you can spend your money on different investing system like real estate business or maybe insurance or so on.

And of course it’s not just about earning more money.

Because we are spending our life energy to earn money so if the money gives back some of your energy it’s gonna be an investment.

For example if you spend some of your money to go to the gym it’s a life investment and it’s a great expenditure or maybe buying healthy foods and so on…

So these are the best expenditure.

The second ones are good expenditures.

The good ones don’t give you much back, but still they’re useful. For example you buy a jacket that works for you for lots of years. It’s a good expenditures that you took.

And the last ones are the bad expenditures.

These expenses are a total waste of money because they don’t give you much back, and it’s harmful for your body or your life.

For example junk food or buying things that you won’t use and in brief any luxury is a total waste of money. Because luxuries won’t give you much joy. Y’know for example you buy some smart phone about 2 million tomans and you feel great. Wow I bought this amazing smart phone and after maybe one or two months you won’t enjoy it like the first day you bought it. So it’s a big waste money.

So by classifying your expenditures you can control your expenses and work much much less and have more freedom.

You can use your freedom to learn things and in the future expand your business or promote at your jobs.

So freedom is very important and we can have it by being enough frugal.

Okay… it’s done. If you want to know more go and look at the lesson Money or Life in VIP Lessons in Zabanshenas application.

See you guys later. Have great great time. Goodbye.

منتظر نظرتون هستم. :rose:

11 پسندیده

ایول عجب چیزی بود :clap::clap::clap::clap::clap::star2::star::star2:
واقعا هیچی نمیتونم بگم :sweat_smile:
خیلی فراتر از عالی و فوق العاده بود :clap::clap::clap::blush:
فقط میتونم بگم
شما که دیگه …

2 پسندیده

:joy::joy::joy::joy::joy:

مرسی ع-- :joy::joy:

مرسی بابت انرژی و محبتتون :grin::v::v::v:

2 پسندیده

بسیار عالی بود :clap::clap::clap::clap::clap:
ارائه خوب و مسلطی بود. مثل همیشه
احسنت :cherry_blossom:

3 پسندیده

:roll_eyes::roll_eyes:
ع-- میتونه “علی” باشه :thinking:
ولی من اسمم علی نیستااااااا
مژده م
مژده :blush:
دیگه خودداااااانی :smirk::smirk::roll_eyes:

خواهش داریم :blush:

2 پسندیده

واقعا که گل کاشتید :bouquet:
به نظرم این ارایه نبود ، شاهکار بود . دستمریزاد جوون :pray:
الان دیگه وقتشه به افتخارتون بایستم و دست بزنم :ok_hand:
خدا قوت :clap:

2 پسندیده

خیلی خیلیخوب و عالی و زیبا و… بود
دستمریزاد

2 پسندیده

مرسی فاطمه خانوم. با تشویق های شما :v::clap::clap::clap:

خوب شد گفتی :grin:

به هر کی که بتونه ع-- رو حدس بزنه به قید قرعه یه شارژ 1000 تومنی اهدا میشه. :smirk:

دوستان اون حوله رو بدید همینجوری عرق شرم داره میاد :grin:

مرسی منیر خانوم عزیز. لطف دارید :rose::rose:

خواهش میکنم هنگامه خانوم.
حواسم هستا این هفته دوبله نکردید درسو :grin:

4 پسندیده

واااای خدای من
باور نکردنیه
شارژ هزاااااار تومنی اونم ب قید قرعه
تلاش خودمو میکنم :blush:
امیدوارم ب این هدیه نفیس دست یابم :sunglasses:

3 پسندیده

واااای خیلی عالی اجرا کردید, :grinning_face_with_smiling_eyes::v::ok_hand: اقا کامبیز در روز چند بار و رویهم چقدر گوش دادین؟
بدوون مکث, سریع و با تلفظ عالی,
چی میشه گفت؟ هیچی جز عالی. :muscle::clap::clap::clap:
یعنی منم میرسم به این روز؟ :smirk: مسلط و با اعتمادبه نفس
آیا شما جادوگری میکنید؟ :astonished::scream: معلمای زبان زیاد داشتم به این مسلطی و با لغات بالا کم بودن.
افرین به شما💎
انگیزه و امید گرفتم,

4 پسندیده

به به
به به
به به
عالی بودبراوووووووووو
قشنگ یه دورنمای شیک و مجلسی با یه نثر عالی به همراه پردازش نکات مهم درس برامون ارائه میدید. محشره :rose::rose::rose::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
سپاس :pray: (با لحن همون خانومه :joy:)

2 پسندیده

حیف من نمیتونم حدسش بزنم. هعییییییییییییی :confused:
ولی عیب نداره یه عمو دارم اخر سخاوت و بخشندگی میگم اون بریزه به حساب :joy::joy::joy::raised_back_of_hand:

2 پسندیده

واااای عالی بودید .عالی.من درس قدرت small is beautiful هستم و برای تکمیلش این درس vip رو هم یه دور خوندم .من رشته ام اقتصاد نیست ولی علاقه زیادی به این مبحث دارم و عاشق ایده های ای جی در این زمینه هستم مخصدصا frugality.در مورد سوالتون در حال حاضر من خودم درگیر یه همچین کاری هستم که علیرغم اینکه درامد خوبی داره ولی احساس خوبی نسبت بهش ندارم .کلا از اینکه برای کسی دیگه کار کنم واقعا خوشم نمیاد و دارم مقدمات یه کار مستقل رو ایجاد میکنم.در مورد این ویس هم یکی از عالیترین پادکست هاتون بود .واقعا به سطح عالی انگلیسی دارید نزدیک میشید .بهتون تبریک میگم.
یه سوال هم دارم و اون اینکه زبان بعدی که میخواید یاد بگیری چیه ؟

3 پسندیده

عایا عمه مژده نیست؟:thinking:چون یادمه یک بار از برادرزاده شون حرف میزدن مژده خانم
@m-m96

3 پسندیده

:joy::joy::joy::joy::joy::joy:

وضع خرابه. خودتون که شاهد هستید تلگرامم که نابود کردن کارو بار ماهم خراب کردن. تازه بین 1000 تومن و 2000 تومن شک داشتم.

این آیتم هاش خیلی طولانیه. نمیشه بیشتر از یک بار گوش داد. معمولا دروس ای جی، بیشتر روی دروس تعاملیش تمرکز میکنمم. چون سخت تر هستند. دروس اصلی و تفسیریش آسونه.
فک کنم حداقل تعاملی ها رو ده بار گوش بدم. مخصوصا بخش پرسش و پاسخش رو.

درباره اینکه چقدر مسلطه باید بگم که من نکات رو نوشتم و تیکه تیکه ضبط کردم. چون دارم رو نوشتار یه مقدار تمرین میکنم و این پادکست ها رو واسه دوستانم تو تلگرام هم ارسال می کنم. واسه همین متن باید باشه تا متوجه منظورم بشن و بتونن لغات رو یاد بگیرن.

واسه همین این سری پادکست ها بداهه نیست. :grin:

ولی بزارید رک باشم. میخواید به این درجه برسید برید با خارجیا تو اسکایپ مکالمه صوتی یا تصویری داشته باشید. هیچ راهی جز این نمیتونه مکالمه شما رو فوق روون کنه.

من ضعیف ترین مهارتم اسپیکینگ و نوشتاره. چون اینارو هیچوقت تمرین نکردم. در عوض مهارت شنیداری و خواندنیم خیلی بالاست به طوری که معمولا فیلم ها رو اکثرش رو بدون زیرنویس انگلیسی می بینم ( اگه خیلی سخت باشه با زیرنویس انگلیسی- به کل فارسی رو حذف کردم)

خلاصه باید اینو میگفتم که فکر نکنید من خفنم. ولی خب میشه در این باره صحبت کنم ولی اینقد روون و بدون توپوق نمیشه.

ممنونم نسیم خانوم. شما زیادی لطف دارید :joy::joy:

سپاس :pray::joy::joy::joy::joy:

ممنونم ثمین خانوم عزیز.
بله این مبحث خیلی برای من هم جذابه. چرا که بخشی از زندگیمونه.
من که رشته حسابداری خوندم و بخشی از درسام مربوط به همچین موارد بود هیچوقت با این موارد آشنا نشدم. چرا که اون ها معمولا تئوریک بودن و خسته کننده.

ولی این موارد کاملا حقیقته. مثلا مورد اینکه ما نیازی نیست خیلی پول در بیاریم تا آزادی مالی کسب کنیم. من خودم قبل این دروس همیشه تو ذهنم این بود که باید خیلی کار کنم و پول دربیارم تا بتونم لذت ببرم. الان که متوجه شدم درصد عظیمی از خرج هام بی خود بوده راحت تر میتونم هزینه هامو کنترل کنم و الان وضعیت بهتری دارم.

در این باره من یه خبر کوتاه میدم. یکی از ایده هایی که برای سال جدید داشتم این بود که یه تاپیک بزنیم با نام new year resulotions

خارجی ها یه فرهنگ دارن که هر سال جدید میلادی یه هدف یا چند هدف برای سالشون در نظر می گیرن که در طول سال بهش برسن.

مثلا یکی میخواد 10 کیلو وزن کم کنه یا مثلا یکی دوست داره کسب و کارش رو 5 درصد رونق بده و …

این تاپیک رو من اولین روز عید میزنم و تمامی دوستان و همگروهی ها رو دعوت می کنم که داخلش شرکت کنن و هدف یا هدف هایی که برای سال 97 دارن رو بیان کنن.

من یکی از اهدافم همین موردی هست که شما پرسیدید. من قصد دارم از سال 97 شروع کنم در کنار انگلیسی زبان اسپانیایی رو استارت بزنم و تا پایان سال 97 به سطح intermediate اون زبان برسم. و صد البته تا پایان سال 97 سطح انگلیسیمو به درجه C1 برسونم.
تمام موارد رو تو اون تاپیک با جزئیات حتما میگم. چرا که اهداف باید برای سال جدید کاملا با جزئیات برنامه ریزی بشن.

اینجوری نباشه که مثلا بگیم من وزن کم کنم یا تو انگلیسی بهتر شم.

قشنگ میایم و بیان می کنیم که چقدر مثلا در انگلیسی بهتر بشیم.

صد البته سال بعد من رو مهارت هایی که نقطه ضعف من هستند بیشتر کار میکنم.

حالا اینو به عنوان یه پیش خبر داشته باشید تا ایشالا سال جدید اینو کاملا رونمایی کنم. :grin:

احسنت به ثمین خانوم. پایان سال میلادی بعدی 1000 تومن به حساب شما واریز خواهد شد. :clap::clap::clap::joy::joy::joy:

4 پسندیده

خیلی هم عالی. :clap:
پس بشینیم از الان در مورد اهدافمون فکر کنیم :star_struck:

خیلی ممنونم .فقط لطفا تورمش رو هم حساب کنید.مخصوصا با این افزایش قیمت دلار :relaxed:

3 پسندیده

سلام ثمین جان, خیلی دوست دارم در مورد ایده تون برای کار توضیحی بدید, البته اگر مقدوره,
راستش من چند وقتیه تو فکر کار برای خودم هستم, ولی واقعا نمیدونم از کجا شروع کنم و اصلا تو چه زمینه ای باشه, و مهمتر اینکه کار رو توی خونه انجام بدم. خلاصه اگر راهنمایی, پیشنهادی یا معرفیه پیجی چیزی سراغ دارید ممنونم کمکم کنید.
براتونم ارزوی موفقیت و استقلال شغلی دارم.

چرا این زبان رو انتخاب کردید؟ کنجکاوم.
و بسیار موافقم که سال جدید رو تاپیک خوب بزنید برای اهداف, ولی پیش از اون اگر تاپیکی بزنیم و قبل از شروع سال جدید باشه بهتره, بهم کمک کنیم و بیایم دورنمایی از سال جدید از خودمون ارایه بدیم و اینکه تاریخ اون تاپیک رو مشخص کنید که ما تا اون موقع اماده باشیم, و البته چه بسا هدف شخص دیگه کمک و یا هدف ما هم شد, و مهمتر اینکه نحوه نوشتن هدفهامونو اونجا بررسی کنیم.
متشکرم

2 پسندیده

تا اونجایی که ذهن یاری میکرد جواب چیز دیگری بود .
@m-m96 نبود؟ :joy:

4 پسندیده

بسیار عالیه
چون منم اهداف جدید برای ۹۷ دارم آن شا الله.

آقا آلمانی شروع کن چی میشه اخه😜
در کل موفق باشین

1 پسندیده

:neutral_face::neutral_face::neutral_face::neutral_face:
نه من شاهد نیستم :blush::blush:

یعنی الان آقا کامبیز ب من گفتن عمه ؟؟ :open_mouth::neutral_face::angry::rage:

من برادرزادمم بهم نمیگه عمه :neutral_face:
آموزشش دادم میگه آجی
بدم میاد از کلمه عمه :angry::angry:
پس نباید جواب صحیح باشه :angry::angry::angry:

آره
باید یچی دیگ باشه :angry::angry::angry::angry: