یادگیری زبان تخصصی

سلام دوستان خوبین؟راستش من به کمکتون خیلی احتیاج دارم من این ترم باید درس روانشناسی تخصصی رو پاس کنم ک خب به زبان انگلیسیه و تو هر درس حدود ۳۰ الی ۴۰ کلمه وجود داره که باید با معنی انگلیسیش حفظ بشه و خب متن درس ک قضیش جداست اونو دوست دارم و واسم سخت نیس قسمت سختش واسم همین لغاتش :expressionless::expressionless:
به نظرتون بهترین روش واسه یادگیریشون چیه؟؟‌که یادم بمونه و از ذهنم نره؟

4 پسندیده

دو حالت داره.

اول اینکه زمان کافی داشته باشید.

تو این حالت پیشنهاد من استفاده از تکنیک SRS هستش. تکنیک SRS تو اپلیکیشن هایی مثل Anki موجوده. کافیه لغات رو توشون وارد کنید و طبق روالی که داره مرورشون کنید.

دومین حالت اینه که زمان کافی نداشته باشید. مثلا هفته دیگه امتحان دارید.

تو این حالت یه لایتنر دستی درست میکنید و با فلش کارت ها حفظشون میکنید.

اینها روش های مکانیکی هستند و سریع ترین حالت برای یادگیری لغات هستند. ولی فرض بگیریم شما میخواید از این لغات تخصصی در آینده در مکالماتتون استفاده کنید. تو این شرایط راه های بسیار دیگه هم موجوده.
مثلا خوندن کتاب هایی که شامل این مباحث و لغات میشن.
استفاده از لغات در مکالمات ساختگی ( مثل ضبط صدا) یا مکالمات واقعی.
استفاده از تکنیک کارت های خونگی که جلو چشمتون باشن.
دیدن و شنیدن کلیپ هایی که مربوط به مبحث روانشناسی شما میشن و…

ضمنا درباره تکنیک SRS بگم:

اینکه من اومدم گفتم در آینده میخواید استفاده کنید منظورم این نیست که از SRS استفاده کنید در آینده نمیتونید ازشون بهره ببرید و فقط طوطی وار حفظ میشید.

بیاید با یه تیر دو نشون بزنیم.

تمام لغاتی که میخواید وارد Anki کنید رو با متن انگلیسیش وارد کنید. در این صورت شما لغات رو در قالب میبینید و مرور می کنید. تکنیک SRS به شما امکان میده که در فواصل زمانی ای که ذهن نیاز داره برای بخاطر سپردن لغات اونها رو مرور کنید. میخواید فایدش رو بیشتر کنید. قبل از وارد کردن لغات اون رو در دیکشنری انگلیسی بزنید و مثال های مناسب رو همراه مثالی که خودتون رو دارید وارد آنکی کنید. اینجوری ذهنتون از اصول State که یعنی اطلاعات فراوان و سرنخ کافی هست رو بهره میبره و لغات رو عمیقا یاد میگیره.

ضمنا سریع ترین راه برای اکتیو کردن لغات مکالمست.

لذت ببرید :+1:

10 پسندیده

امتحانم ۲۱\۳ وقت کافی دارم و برخلاف اینکه تموم امتحانامو تا الان فقط شب قبلش خوندم :joy::joy:حس کردم دیگه این یکی واقعا امکان پذیر نیس و باید از قبل برنامه ریزی بکنم راجبش
خیلی ممنون ازتون حتما این نرم افزار رو امتحان میکنم و از گزینه کارتایی ک جلوی چشم باشه هم حتما استفاده میکنم راستش دیدن کلیپ رو خیلی دوست دارم اما باید بگردم تا در مورد روانشناسی پیدا کنم و ببینمشون وگزینه دیگه ای ک گفتید مکالمست راستش این یه معضل بزرگی شده واسم هم مکالمه هم نوشتن راجب یه موضوع کلا ذهنم خالیه خالی میشه تو همون لحظه :expressionless::expressionless:ولی بازم سعی خودمو میکنم که درستش کنم
کمک بزرگی بود ممنونم ازتون اقا کامبیز :tulip:

1 پسندیده

@YoKambiz
همینه؟:thinking:

2 پسندیده

بله ورژن اندروید با اسم ankiroid وجود داره

2 پسندیده

@YoKambiz
سلام اقا کامبیز راستش این نرم افزار انکی رو من دانلود کردم و حدود ۲۰ تا لغت رو واردش کردم اما واقعا وقت گیره و توضیحات بیشتر لغت ها بسیااار طولانیه و من تا بخام واسه هر درس اینهمه لغات رو وارد کنم فک کنم که یکی دوماه از وقتم رو میگیره
واسه خوندن کتاب و دیدن کلیپ ها شما منبعی رو میشناسید به من معرفی کنید؟

2 پسندیده

بهتره لغات رو با کامپیوتر وارد کنید که اینقد طول نکشه. وقتی وارد کردید میتونید از گوشی مرور کنید. شما گفتید 40 تا لغته.
فکر کنم مجموعا وارد کردن 40 تا لغت تو کامپیوتر نهایتش 30دقیقه طول بکشه.

برای این کار باید sync کنید. تو سایتش ثبت نام میکنید و هم کامپیوتر و هم موبایل رو با اون یوزر log in میشید. باقیش رو خودش انجام میده.

درباره منبع خاص هم حقیقتش نه ندارم.

از podbean برای پیدا کردن موضوع مورد علاقتون استفاده کنید.

نمیشه منبعی معرفی کرد که باب میل و مناسب سطحتون باشه. مثلا من بیام بگم پادکست Jim Kwik رو گوش بدید. به نظر من منبع خوب و جذاب و قابل فهمیه. ولی ممکنه واسه شما حوصله سر بر باشه.

تو این مورد بهتره خودتون منبعتون رو پیدا کنید. امتحان کنید ببینید کدوم براتون خوبه و همونو گوش کنید یا بخونید.

2 پسندیده

وارد کردن لغاتش ک کاری نداره مشکلم وارد کردن معنی بود چون معنیهاش طولانی بود ولی خب ممنون با کامپیوتر هم امتحان میکنم
بله این پادکست هارو یه چندتاییش رو گوش کردم قبلا جالب بود و به دلم نشست ولی خب یه جورایی فهمش مشکل بود و گذاشتم بعدا ک سطحم رفت بالاتر

1 پسندیده

ای بابا:grin:

5سال گذشه؛ پیر شدیم:joy::expressionless:

1 پسندیده

دقیقا. الان فارغ‌التحصیل شدن

2 پسندیده

۵ سال گذشته :expressionless::expressionless::expressionless: باورش سخته
ولی خب بزارین نتیجه رو بگم زبان تخصصی رو با نمره ۱۸ و نیم پاس کردم :joy:

4 پسندیده

Anki جوابگو نبود یا چی:joy:
پ.ن 18.5 :))))

2 پسندیده

احساس میکنم موهام سفید شده:joy:

2 پسندیده

گودرتتتتتت
عافریننننن تلاشتتت ستودنیه!..

2 پسندیده

راستش و بگم؟ اصن ازش استفاده نکردم :joy::joy:

1 پسندیده

مرررسی :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 پسندیده

اوه اوه
گزینه بهتری پیدا کردین؟:thinking:
چند روزه پیداش کردم و واسه املا ازش استفاده می‌کنم
درسته یکم زمان‌بره اد کردن کلمات ولی جواب داد واسه املا

1 پسندیده

نه نرفتم سراغ چیز جدید
خود کتاب رو خوندم و با زبانشناس کلی کار کردم تا زبان عمومیم هم تقویت بشه و فقط کلمات تخصصی رو بخوام کار کنم

2 پسندیده