تفاوت when و while چیست و کجاها کاربرد دارند؟

میخواستم راجع به تفاوت و فرق when و while سوال کنم و بدونم چه زمانی از when و چه زمانی از while استفاده میکنیم، ممنون میشم پاسخ بدید.

3 پسندیده

سلام، اغلب while برای زمان های استمرار بکار میره
when معمولا زمان ساده،
I was studying when she called.
من داشتم درس می خوندم وقتی که اون زنگ زد.
While I was studying, she called.
در حالیکه من داشتم درس میخوندم، اون زنگ زد.

5 پسندیده

ممنون پس وقتی میگید برای زمان های استمرار به کار میره یعنی امکانش هست که برای زمان های دیگه ای به جز گذشته استمراری هم به کار بره ؟ مثل حال استمراری و … اخه من همش while در در جملات مربوط به گذشته دیدم

2 پسندیده

فرق نمیکنه کلا جملات حالت استمرار، لازم به تاکید هست این کاربرد هم برای when و هم while در اغلب موارد حاکم هست.

2 پسندیده

هر دو کلمه‌ی while و when زمانی استفاده می‌شوند که دو چیز هم‌زمان اتفاق می‌افتد ولی معمولا از while برای صحبت کردن از دو اتفاقی که استمرار داشته‌اند استفاده می‌کنیم و از when برای صحبت کردن از اتفاقی که در یک لحظه افتاده‌اند. برای اینکه تفاوت این دو را بهتر متوجه شوید، به مثال‌هایی که در ادامه می‌زنیم توجه کنید.

While در برابر When، کدام را استفاده کنیم؟

یکی از مشکلات زبان‌آموزان، استفاده از حرف‌های ربط تابعی است. از هر دوی این کلمه‌ها در شرایطی استفاده می‌شود که دو چیز به‌صورت هم‌زمان اتفاق می‌افتد. برای اینکه تفاوت این دو کلمه را متوجه شوید بهتر است که هر کدام را جداگانه بررسی کنیم.

کلمه‌ی While، دو اتفاق هم‌زمان و استمراری

معمولا از while زمانی استفاده می‌شود که دو فعل استمراری به‌صورت هم‌زمان اتفاق می‌افتند. نکته‌ی کلیدی در این قاعده، استمراری بودن یعنی ادامه دار بودن هر دو عملکردی است که انجام می‌شود. در ادامه دو مثال از کاربرد While برای فعل‌های استمراری ببینید. یکی از مثال‌ها در زمان حال اتفاق می‌افتد و مثال دیگر در زمان گذشته اتفاق افتاده است. در هر دو، اتفاقات به صورت هم‌زمان افتاده و استمرار داشته است.

مثال اول:

I am preparing this document now in my office, while my cat is licking her paws beside me.

من در حال تهیه این سند در دفترم هستم، در حالی که گربه‌ام در کنار من پنجه‌هایش را می‌لیسد.

در این مثال، دو فعل به صورت همزمان در حال اتفاق افتادن است و هر دو ادامه‌دار هستند و متوقف نمی‌شوند.

مثال دوم:

Yesterday for hours, my friend was packing boxes, while I was taping and labeling them.

دیروز ساعت‌ها دوستم داشت جعبه‌ها را بسته‌بندی می‌کرد، در حالی که من آن‌ها را می‌چسباندم و برچسب می‌زدم.

در این مثال هم هر دو کار به صورت هم‌زمان انجام شده و ادامه‌دار بوده است. هر دو اتفاق در زمان گذشته افتاده است.

کلمه‌ی When، دو اتفاق هم‌زمان یا نزدیک به هم و غیر استمراری

از کلمه‌ی when وقتی استفاده می‌کنید که دو عمل غیر استمراری تقریبا به‌صورت هم زمان در حال وقوع است یا بسیار نزدیک به هم اتفاق افتاده است.

مثال اول:

Sarah screamed when the spider “sat down beside her.”

وقتی عنکبوت کنارش نشست، سارا فریاد زد.

در این مثال، اول یک عنکبوت در کنار سارا قرار گرفته و بعد او فورا فریاد زده است. هر دو اتفاق که بسیار نزدیک به هم بوده، در یک لحظه اتفاق افتاده است و استمرار نداشته است.

مثال دوم:

In the warm weather, when I get home from work, I drink a cold glass of water.

در هوای گرم، وقتی از سر کار به خانه می‌رسم، یک لیوان آب سرد می‌نوشم.

در این مثال دو فعل غیرادامه‌دار داریم که تقریبا هم‌زمان یا نزدیک به هم اتفاق می‌افتند.

پس به عنوان یک نکته‌ی کلی همیشه در نظر داشته باشید که هر دوی این کلمه‌ها برای مواقعی است که دو کار هم‌زمان انجام شده است. اما while برای فعل‌های استمراری است و when برای دو کاری که حالت استمراری نداشته است.

کلمه‌ی When در صحبت از سن

وقتی بخواهیم از سن و سال صحبت کنیم از کلمه‌ی When استفاده می‌کنیم. حتی اگر در یک جمله از فعل‌های استمراری استفاده شده باشد، موقع اشاره به سن حتما از کلمه‌ی when استفاده می‌شود، نه از while.

به مثال‌های زیر دقت کنید:

She got her Bachelor’s in Nursing when she was 70 years old.

او در ۷۰ سالگی لیسانس پرستاری را گرفت.

When she was 50, she was running marathons.

وقتی ۵۰ ساله بود، در ماراتن می‌دوید.

در این مثال با وجود اینکه از یک فعل ادامه‌دار و استمراری صحبت شده ولی برای اشاره به سن از When استفاده می‌کنیم.

دو فعل هم‌زمان؛ یکی استمراری و یکی غیر استمراری

شاید برایتان سوال شده که اگر یکی از فعل‌ها استمراری بود و دیگری استمراری نبود باید از کدام کلمه استفاده کنیم؟

وقتی از حرف ربط قبل از فعل استمراری استفاده کنیم، می‌توانیم از هر کدام از این دو کلمه که خواستیم استفاده کنیم. یعنی تا زمانی که از این کلمه‌ها قبل از فعل استمراری استفاده کنید، می‌توانید از هر دو استفاده کنید:

مثال:

He called when I was sleeping.

یا

He called while I was sleeping.

هر دو صحیح است.

اما وقتی این ترتیب تغییر کند و حرف ربط (when و while) را قبل از فعل غیر استمراری قرار دهید، در آن صورت باید از when استفاده کنید.

مثال:

I was sleeping when he called.

جمله‌ی زیر اشتباه است:

I was sleeping while he called.

استفاده از When و while بدون فاعل

می‌توانیم از این دو کلمه‌ بدون فعل یا بدون فاعل و فعل کمکی be هم استفاده کنیم. مثال:

Go past the village signpost and you get to a church. When there, take the next turn right.

از تابلوی راهنمای روستا عبور کنید و به کلیسا برسید. وقتی آنجا رسیدید، پیچ بعدی را به راست بپیچید.

در واقع در این جمله‌ها، کلمه‌ی When یا while به همراه کلمات بعد از آن، بخشی از یک عبارت و جمله‌ی کامل بوده که برای خلاصه‌تر شدن، حذف شده است.

He read his book while waiting for the bus. (while he was waiting)

وقتی منتظر اتوبوس بود کتابش را خواند. (در حالی که منتظر بود)

2 پسندیده