ساخت کدینگ لغات انگلیسی توسط اعضای انجمن

سلام
هدفم از ایجاد این موضوع برای آینه که به کمک اعضای انچمن یه فرهنگ لغت انگلیسی با کدینگ پبشنهادی از طرف بچه ها بسازیم چرا کدینگ؟
چون بارها پیش اومد بعد شاید چندین ماه لغاتی که براشون کدینگ درست کرده بودم براحتی تو ذهنم لود میشد ولی لغات ساده تر اما بدون کد بخاطرم نمیومد
برای همین سعی میکنم برای حفظ لغات اول کدش رو بسازم بعد حفظش کنم این دوتا حسن داره یکی اینکه مدتی ذهنت درگیر اون لغت میشه دوم اینکه کدی میسازی که لغت رو در ذهمت ماندگار میکنه
خصوصیات کدینگ:
کدینگ باید مسخره غر منطقی مبالغه امیز و خنده دار باشه در غیر اینصورت بیفایدست حتی خود کد بیادت نمیاد
پیشنهادم اینه که هر کس لغتی رو با کدینگ با ویژگی بالا بلده شیر کنه
و حتی لغتی که سخته رو اینجا بذاره و درخواست کدینگ کنه

4 پسندیده

Underestimate: دست کم گرفتن
آندره تیموریان رو تو بازی دست کم گرفتن

Evidence: شواهد، مدارک
ثو اوین شواهد و مدارکم رو بررسی کردن

4 پسندیده

سلام پیشنهادتون جالب هست.من خودم قبلا از این روش استفاده کردم و تو مدت کوتاهی تونستم حفظ کنم ولی متاسفانه چون تکرار نداشتم فراموش کردم.و الان به نظرم تکرار کلمات در جملات موثر تر بوده.ولی به هر حال از پیشنهادتون استقبال میکنم.امیدوارم دوستان بتونند استفاده کنند.
یک راهی که الان من خودم انجام می دم این هست که هر درس قدرت رو که می خونم لغاتی که خیلی فرار هست برام رو تو یک جمله انگلیسی یا یک داستان چند خطی همشون رو به کار می برم و واقعا موثر بوده تو حفظ کردنشون.ولی از اونجایی که هر کسی یک روشی به دردش میخوره از پیشنهادتون تشکر می کنم.

3 پسندیده

ضمن تشکر از شما
منم قبلا از کدینگ استفاده کردم و لغات 504 رو حفظ بودم ولی الان هیچی یادم نیست و برام کاربردی نداشته متاسفانه,
ولی خب هر کسی یه روش یادگیری براش موثره, برای من موثر نبود.
ممنونم از اشتراک مطلبتون

3 پسندیده

علت بخاط نیوردن این بوده که احتمالا زیاد مسخره و خنده دار و مبالغه‌آمیز نبوده ولی شاید یه لغتی رو یه کسی کدی رو پیشنهاد بده گه اصلا از خاطر نره

3 پسندیده

در چه شرایطی لغت یادتون میومد؟ در مکالمه یا در حال تست؟

2 پسندیده

salam. bebakhshid inja miporsam taze ozv shodm nmidunm koja bporsam. man mikham barname ro bkharam mige etesal be bazar momken nis
chera?

2 پسندیده

نمونه اش تو انکی یه فیلدی باز کردم توش کدینگ لغت خودمو میذارم و بواسطه همین کدینگ لغت بخاطرم میاد و بمرور زمان هم لغت و هم کدینگ که خودش یه داستان خنده داری رو تو ذهن تداعی میکنه تو ذهنم هک میکنه مهم اینه که از ایده چطور بهره ببریم همین زبانشناس از طریق داستان لغات رو تو ذهن وارد میکنه چرا که تصویر ایجاد میکنه و اینا همش ویژگی خوب هست

2 پسندیده

درسته اما کدینگ به نظرم فقط به درد امتحانات میخوره. برای مکالمه فی البداهه اصلا براتون کارایی نداره.

6 پسندیده

علت ناکارامدی کدینگ که توسط بعضیا مطرح میشه اینه که کدینگ رو حاضر آماده از جایی گرفتن و این اشتباهست اگه میخای نتیجه بگیری باید 504و کدینگ خودتو بمرور بسازی همین کاری رو که من میکنم و لغات و کدینگ رو تو نرم افزار آنکی وارد میکنم و الانم دارم نتیجه میگیرم و سخت ترین لعات رو تو مقالات براحتی میفهمم

2 پسندیده

سلام. ببخشید ممکن هست صحبتهای من ناراحتی بدنبال داشته باشه اما این رو هم بگم که این اعتقادات من هست نه خط بطلان بر روش کدینگ چرا که خودم هم دو سال روی این روش کار میکردم ولی هیچ بهره ای نبردم. لذا هر روشی طرفداران خاص خودش رو داره که قابل احترام هست.
این از صحبتهای یکی از اساتید من هست که با تمام وجودم قبول دارم. و صرفا جهت مطالعه و تامل ارائه میکنم

:point_left::point_left::point_left:افسانه کدینگ:point_right::point_right::point_right:
احتمالا با واژه کدینگ زیاد برخورد کرده اید، اما حقیقت پشت پرده این واژه چیست؟
آیا کدینگ میانبری به سوی خوشبختی است؟

کدینگ در درسهای متعددی نفوذ کرده است اما بحث ما در اینجا کدینگ واژگان زبان است.

اندکی زمان صرف نموده و تا انتهای این مطلب نسبتا بلند را مطالعه نمایید. این مطلب قصد دارد بدون پرده پوشی های حاضر و ورای جبهه گیری های موجود، صادقانه به بررسی این معضل بپردازد.
پیشاپیش از اساتید این حوزه که احتمالا از صراحت بیان من دلگیر خواهند شد، پوزش می طلبم.

کدینگ نگرش زبان آموزان به لغت را، به زبان مادری شان نزدیک می سازد. (قسمت مثبت قضیه) و در زمان کوتاهی او را قادر می سازد تا حجم زیادی از واژگان را یاد بگیرد (قسمت به ظاهر مثبت دوم)
مثلا به جای آنکه معنای واژه mediocre را اصولی آموزش دهند به زبان آموز می گوید حفظ کن “مهدی آدم mediocre ای است!!” حالا اینکه مهدی مورد نظر چاق است، لاغر است، خنده روست و … مهم نیست… مهدی معمولی است. این خلاصه تکنیک کدینگ واژگان است. یا “هستی دختر hasty ای هست!!!” و امثالهم

معایب یادگیری واژگان از این روش و راهکار صحیح یادگیری را در ذیل می شمارم:

1. همواره راههای زیباتر و اصولی تری برای آموزش واژگان وجود دارد. فردی که خود را استاد افسانه کدینگ می نامد (مشابه موسیقی رپ که پدرهای فراوان دارد) به دلیل عدم تسلط بر ادبیات انگلیسی، لغت revive را اینگونه یاد می دهد:
    فلانی افتاد تو river داشت می مرد که مجبور شدن reviveش کنن!!!
    برای لغت vital می گوید:
    برای یه بسکتبالیست tall بودن vital است!
    یا برای survive می فرمایند:
    درخت سرو در هوای سرد می تونه survive بمونه!

اینا که خیلی باحال بود! دلیل مخالفت شما با لبخند روی لبهای ما چیه؟؟؟

دلیلش اینجاست که در صورت دانش کافی، همین فرد می توانست به جای اینکه شما رو ببره تو river و بهتون ماهی بده، ماهیگیری رو یاد بدهد!!
یعنی چی؟
یعنی برای این لغات باید گفت ریشه پرکاربرد لاتین viv و vit در زبان انگلیسی به معنای حیات و زندگی است.
حالا اگر این ریشه با پیشوند re بمعنی “دوباره” (همانند آنچه در restart شاهدش هستیم) تلفیق شود، revive رو تشکیل می ده:
“احیا کردن کسی و عمر دوباره به او دادن”
همین ریشه “حیات و زندگی” را در survive (جان سالم بدر بردن) و vital (حیاتی) می توان دید.

فردی که دائما ماهی را درسته و یکجا دریافت کرده است، احتمالا پس از دیدن لغت vivace (پر انرژی و سرزنده) متعجب شده و می گوید استاد خواهشا این رو هم کد کنید!!

و اما برای لغات زیر چطور؟؟
صفت vivacious (سرزنده)، vivisect (تشریح بدن زنده)، vivid (زنده و واضح و روشن)، vivaparous (زنده زا) و حتی توی ویتامین خودمون هم دنبال این ریشه بگردید…

کدام راه منطقی تر است؟ ماهیگیری یاد دادن یا بنده خویش کردن و تا ابد به زبان آموز ماهی دادن …؟

1. برای یادگیری برخی از این کدها، زبان آموزان ناچارند تا برخی لغات را با تلفظ اشتباه یاد بگیرند! آیا این ظلم در حق آنها نیست که فردا روزی اگر قصد ارائه در دانشگاه یا در حضور مدیر خود را داشت، او را شرمنده و مایه خنده دیگران نکنیم؟

2. خواهشا به جای اینکه کد حفظ کنید، خود لغت رو حفظ نمایید!!
    “فرهود همه رو با نظریه ش defraud کرد.”
    با نظریه اش همه رو خوشحال کرد؟ دیوونه کرد؟ قانع کرد؟ مبهوت کرد؟ فریب داد؟؟؟
    خب تا بخوای جمله بی معنی فوق رو به ذهن تداعی کنی و بعد بشینی بگی فرهود چی کار کرد؟ خب حفظش کن دیگه! میزان سختیش مساویه!

3. برخی میانبرها، میانبر نیستند، بیراهه هستند. زبان آموز باید زبان رو بلد باشه. باید اصولی بلد باشه. شما برای یه آزمون محتاجش نخواهید بود و بعدش هم لازمش دارید. یا زبان رو بخونید یا کلا از روشهای نادرستی که اثرات نامطلوب در بلندمدت داره، دوری کنید.

4. یادگیری بد، بدتر از یاد نگرفتنه. برای 5 درصد و 10 درصد زبان خودتون رو به هول و ولا نیندازید. وقتی پایه زبان ضعیف هست و 22 سال تلاش نکردید، تو 3 ماه به کجا می تونه برسه؟
    حتما درستش کنید اما آزمونها رو بیخیال شید و با یه درمان موقتی و اشتباه، یه عمر خودتون رو محتاج درمانهای بعدی نکنید…

5. از میان معانی متعدد یک لغت، فرد کدینگ کار، معنایی را که به کد شدن نزدیک باشد، کد نموده و به زبان آموز ارائه می دهد. و او بی خبر از اینکه این کد، معنی چندم آن لغت است و با خوشحالی فراوان به یادگیری اش می پردازد… اما چه حقیقتی در انتظار زبان آموزان است؟

13 پسندیده

بله درسته برای ریدینگ میتونه مناسب باشه. اما برای مکالمه خیلی بعیده از هر طریقی بتونه نتیجه بده. این رو خواستم همینجا بگم که افرادی که این پست رو میخونن بدونن دقیقا کدینگ کجا میتونه براشون مفید باشه

در کل ممنونم.

4 پسندیده

ممنون از شما, اتفاقا بسیااااار سوالتون مهم بود و باعث شد که منم جوابم رو بگیرم, متشکر

2 پسندیده

اینم یه نوع کدینگ هستش در واقع زبانشناس هم داره کدینگ میکنه چطوری؟
اول تو قالب یه داستان یه سری لغت رو بهت ارائه میده بعد ما میفرستیمش تو لایتنر بعد جمله حاوی اون لغت رو برات اون وسط میذاره و شما وقتی اون قسمت داستان و گوش میدی معنیش خاطرت میاد به این میگن کد کردن لغت با قسمتی از داستان
کدینگ هم یعنی یک داستان کوچولو و یا جوک برا اون لغت بساز همین
عمق هر کدوم میری میبینی یکیه

2 پسندیده

خوب انگلیسی که فقط مکالمه نیست غیر اون مگه کسی لغت بلده یعنی لسنینگ اش خوبه یا میتونه فالبداهه مکالمه بهتری داشته باشه ولی دامنه لغات وسیع میتونه تو ریدینگ و اسپیکینگ ات موثر باشه و غنی ترش کنه

3 پسندیده

سلام علیکم .
اولا این روشی که شما فرمودی تو زبانشناس داره استفاده میشه اسمش کدینگ نیست شما اسمش رو گذاشتی کدینگ .
اینکه لغتی در لابلای داستان ارائه بشه و بره جعبه لایتنر خیلی فرق داره با این که برای یک لغت مستقلا کدی رو به صورت داستان بسازی اونم به واسطه یک زبان غیر انگلیسی -فارسی- بعد برای به یاداوری اون لغت مجبور بشی اون داستان رو به یادت بیاد بعد معنی لغت رو .
به نظر بنده هم فقط برای امتحانا که فرصت کمه و وقت برای مطالعه و مرور و یادگیری لغات جدید محدوده ، میشه استفاده کرد و بعد امتحان دیگه هیچی به هیچی .:hole::hole::bomb:
پیشنهادم اینکه این روش رو ادامه ندید …حالا صلاح مملکت خویش خسروان دانند .

2 پسندیده

بنظر من همه زبان آموزا تو یه برهه زمانی از کدینگ استفاده کردند و متاسفانه نتیجه نگرفتن. همونطور که ای جی میگه تنها راه یادگیری لغت جدید تو متن و جمله است و بخاطر همین کتابهای مختلف رو تو درسهای مختلف معرفی میکنه .چون هر کلمه ممکنه تو جمله معانی مختلفی داشته باشه ولی کدینگ فقط روی یه معنی فوکوس میکنه.
مثلا کلمه jerk چندین معنی داره ولی بیشترین استفاده رو من تو این دو مورد دیدم.
احمق و نادان
حرکت تند و سریع
وقتی شما متنهای مختلف رو میخونید میتونید متوجه بشید که موقع مکالمه خودتون از چ کلمه ای استفاده بشه بهتره.
چون همه ما میخوایم لغت جدید یاد بگیریم که بتونیم صحبت کنیم و اگه تو این مورد بکارمون نیاد فک نکنم یادگیریش فایده ای داشته باشه. بخاطر همین من خودم این روش رو توصیه نمیکنم و به شدت خوندن متنهای مختلف بسته به سطح زبان اموز خیلی خیلی بهتر جواب میده

8 پسندیده

سلام
مرسی از راهنمایی تون اتفاقا منم دارم همین کار رو میکنم یعنی منابع مختلف رو تاجایی که وقت دارم میخونم و تو این قسمت از زبانشناس کمک میگیرم
ولی یه کار دیگه هم میکنم اونم کدینگی که. دست پخت خودمه جالبه بگم نرم افزار انکی disapproval رو بعد 4 ماه سوال کرد براحتی تونستم بیاد بیارم حالاچقدر طول میکشه من چندتا داستان بخونم که توش disapproval داشته باشه
جالبه بگم بعد مدتی خود disapproval معنیش بخاطرم میاد بدون کدش
اینایی که هم میگین نظره ولی مدام داره توسعه پیدا میکنه و از طرف خیلیا استقبال شده مطمئنا اگه جواب نده بعد مدتی کنار گذاشته میشه منم همینطور یکم صبور باشید شاید برایبعضیا نتیجه بده
خیلیا از کلاس زبان نتیجه نمیگیرن حتما دلالیلی هم بر ردش میارن ولی بعضیام نتیجه میگیرن
نمیشه قضاوت کرد کدوم بد کدوم خوب
اینکه صبحت از واسطه میکنید در نظر بگیرد که اکثر لغت رو به فارسی یاد میگیرند و به مرور و تکرار اون لغت بدون واسطه برات معنی میشه
کدینگ فقط کمک کنندست نه هدف
ولی بهر حال من به نظر شما احترام میذارم

4 پسندیده

خیلی ممنون .
من در اخر عرایضم گفتم که به هر حال خودتون تصمیم گیرنده نهایی هستید .

بنده هم به نظر شما احترام میزارم … ضمن اینکه تجربه مفیدی هم داشتید .
بدرود.
:rose:

3 پسندیده

سلام
امروز یه اپی رو بهتون پیشنهاد میدم بنظرم جالبه اسمش ** viber 504 ** هست میتونی از play store نصبش کنی کارش اینه که هر یک ساعت بطور پیش فرض (قابل تنظیمه) یه پنجره کوچولو باز میشه و معنی لغت بهمراه مثال و کدینگ نسبتا مناسب رو براتون نمایش میده تقریبا شبیه لایتنره ولی یکم فرق میکنه مثلا تکرار میکنه ولی کلافه کننده نیست
میتونی تنظیم کنی در روز چندتا لغت ازت بپرسه
نکته ای که باید بگم اینه که اگه کدینگش مسخره و جالب نبود خودت براش بساز اینجوری نتیجه بهتری عایدت میشه
امیدوارم بکارتون بیاد

2 پسندیده