تشکیل یک گروه فعال محیط زیستی

سلام نسیم جان
عزیزم سوزوندن زباله خودش باعث ورود مواد آلاینده به محیط میشه اما به عنوان یک راهکار استفاده میشه، راهکار های حذف زباله به طور کلی شامل موارد زیر هستن
1- بهترین راهکار اینه که کمتر زباله تولید کنیم، چه جوری مثلا وقتی میریم خرید یک کیف پارچه ای مخصوص داشته باشیم و خریدامون رو داخل اون بزاریم و کمتر پلاستیک بگیریم چون هر یک دونه پلاستیکی که تو محیط رها میشه بیش از 200 سال زمان میبره تا تجزیه بشه حالا فک کن اگه هر نفر 10 تا پلاستیک تو روز استفاده کنه چی میشه
2- بازیافته، زباله ها کلا سه دسته اند، دسته اول زباله های تر مثل پس مانده غذا، پوست میوه، تفاله چای که اگه اینا از زباله های دیگه جدا بشن میشه ازش کود تهیه کرد، دسته دوم زباله های خشک هستند، مثل قوطی، شیشه، پلاستیک، کاغذ اینا رو میبرن کارخونه و باهاش وسایل مختلف میسازن مثلا شیشه رو دوباره به شیشه تبدیل میکنن، یا از پلاستیک برای تهیه وسایلی همچون دمپایی استفاده میکنن، برای کاغذ هم خب مجدد کاغذ تولید میشه چون هم انرژی کمتر مصرف میشه هم هزینه کمتری میخواد. دسته سوم زباله های خطرناک هستن مثل چی:مثل زباله های بیمارستانی مثل پد الکی آغشته به خون، سرنگ، لباس های آغشته به خون و … ، وسایل الکترونیکی مثل باطری گوشی، لپ تاپ، باطری معمولی و …،
3- دفن زباله که البته برای دفن باید خیلی دقت کرد چون زباله هایی همچون پلاستیک که خیلی دیر تجزیه میشن، زباله های تر هم چون شیرابه تولید می کنند و اگه دقت کافی در مورد دفنش نباشه مثلا نزدیک محل زندگی انسان باشه هم تولید بوی نامطبوع میکنه و زیبایی شهر رو بهم میزنه و از طرفی به خطر افتادن آب زیرزمینی رو به همراه داره. شیرابه مواد سمی و مضر داره اگه وارد آب زیرزمینی بشه خب ما هم اون آب رو مصرف میکنیم و بعد مواد سمی وارد بدن میشه و …
4- سوزاندن که آخرین راهه، یعنی وقتی نتونی هیچ کدوم از کارای دیگه رو انجام بدی، در قدیم یادمه برای زباله های خطرناک بیشتر استفاده میشد.

6 پسندیده

این گروه کنسل شده ؟؟؟؟؟آیا ؟؟؟؟:thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking:

1 پسندیده

به نظر گویا

3 پسندیده

میترا جان به نظرم هر فرد برای حفظ محیط زیستش اول باید از خونواده شروع کنه وقتی تونستی روی خونواده اثر بزاری بعد کم کم این دایره توجه رو بیشتر میکنی و به اقوام، همشهری، هم استانی و هم وطن میرسیم پس تشکیل گروه به تنهایی نمیتونه کمک کننده باشه ، پس همه میتونن این گروه رو برای خونواده خودشون تشکیل بدن، شروعشم میتونه با کارای خیلی کوچیک انجام بشه مثلا وقتی میری خرید اول از همه از گرفتن نایلون اضافی خودداری بشه، من خودم بارها دیدم طرف میره لوازم تحریر بخره برای یک پاک کن یا دفتر وایمیستده تا فروشنده بهش نایلون بده، آیا ضرورت داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نهادینه کردن یکسری عادات در خودمون هم یکجور کمک به محیط زیسته مثلا تو چنین موقعیتی دفتر رو تو کیفمون بزاریم و بگیم ممنونم نیاز به نایلون نیس، چون تجزیه پلاستیک تو طبیعت سالها زمان میبره و ما برای نسل بعدمون چیزی جز تخریب برجای نمیزاریم

6 پسندیده

خیلی عالیه .من خودم حتی شده پوست شکلات هم با زباله تر نمیندازم .یا آبی از شستن سبزی به جا میمونه میشه ریخت پای گلها.برای زباله خشک ی سطل زباله بزرگتر جدا کنیم و برای تر ی سطل کوچیکتر.و سعی میکنم خرید میرم کیسه پلاستیکی استفاده نکنم .و برای نون هم ی کیسه پارچه ایی دارم.کلا اگر همه احساس مسئولیت کنن ورعایت کنن که حتی مصرف مواد پلاستیکی کم کنن عالیه .حالا بحث تفکیک سازی جداست.انشالله این فرهنگ نهادینه بشه.ممنون از پیشنهاد عالیتون منم پایه ام :tulip::tulip:

5 پسندیده

حرفتون کاملا متین حنانه ی عزیزم
من خودم و خانواده ام بینهایت به محیط زیست و تفکیک زباله ها اهمیت میدیم بی اغراق میگم واقعاهمه مون مراعات میکنیم
اماخب این گروه رو هم دیدم واقعابرام جالب بود و فکرمیکردم فعال
امابااینحال با تک تک حرفهاتون موافقم و تاییدش میکنم :ok_hand::ok_hand::rose::rose::rose::rose::rose::rose::clap::clap::clap::clap::bouquet::bouquet::bouquet::bouquet::bouquet::bouquet::bouquet:
لایک داری هزارتا :revolving_hearts::bouquet::rose::revolving_hearts::bouquet::bouquet::revolving_hearts::revolving_hearts::bouquet::rose::revolving_hearts::bouquet::rose::revolving_hearts:
این مدت که مسافرت بودم ۱چیزی دیدم که شاخهام دراومد مستندش هم گرفتم اما خب
کنارچشمه ای نشسته بودیم آب روان و طبیعت عالی و بکر
پایین دست ماخانواده های زیادی بودند که ماشاالله همه اهل خوردن تاغروب که اونجابودیم محیط رو به گند کشیدند ازاینهابدتر آقای باخانواده اش که بود صورتش رو اونجا اصلاح کرد وواقعامیگم هم گریه ام گرفت و هم برای خودمون و مردم کشورم افسوس خوردم که تربیت اجتماعی خیلی ازایرانیهاازش محروم هستند که این همه ادعا داریم امااین تربیت رو نداریم که وارد طبیعت میشیم درست از اون استفاده کنیم و واقعا به گند نکشیم.
یادم بچه که بودیم پارک که میرفتیم مامان و بابام هرگز اجازه نمیدادند طرف باغچه ها بریم یا روی چمن نشستیم اگه چمنها رو میخواستیم بکنیم واقعا دعوامون میکردند
یادم ۱بار خیلی خیلی بچه بودم داستم چمن میکندم مامانم بغلم کرد و موهای سرم رو یکم بسمت بالا فشار داد منم جیغ زدم و بعدش گفت وقتی داری چمن رو میکنی انگار داری موهای سر زمین رو میکنی ببین چه دردی داره واین همیشه توی ذهنم بود یا چیزی که بیرون برامون میخرید همیشه توی کیفش پلاستیک بود و اگه جای سطل زباله پیدا نمیکرد آشغالهامون رو میگرفت و میریخت توی پلاستیک بعد میاورد خونه و ازاین دست مثالها زیاد توی زندگیم که همه ی اینهارو مامان و بابام یاد من و خواهروبرادرم دادند که واقعابقول شما در وجودمون نهادینه شده
حتی نان خریدن هم همیشه سفره های پارچه ای استفاده میکردیم بابام یکیش رو همیشه توی ماشینش داشت یا کوچکتر که بودیم توی خورجین موتورش بود.یادش بخیر چه روزهای واقعا و یابازار میرفتیم زنبیل و سبدحصیری باخودمون میبردیم که نیاز به پلاستیک هم نبود و خیلی خیلی کوچکتر که بودیم بجای پلاستیک پاکتهای کاغذی میوه ها و تنقلات رو مغازه دارها استفاده میکردند
والحق و الانصاف همه چیز از خونه وخانواده شکل میگیره
ممنون :bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::revolving_hearts::bouquet::rose::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts:

امیدوارم و آرزو دارم بجای برسیم محیط بیرون رو هم مثل محیط خونه هامون بدونیم و در پاک نگه داشتنش تلاش کنیم واقعاطبیعت درجه یکی داریم که کمیاب در دنیا
به امید اون روز
دست به دست هم دهیم میهن خویش را کنیم آباد :revolving_hearts::rose::bouquet::rose::revolving_hearts::rose::bouquet:
یادش بخیر چه درسی بود

5 پسندیده

دقیقا میترا جان. ادعا داریم و همه‌ش توخالی
انتظار داریم زندگیمون مثل مردم کانادا باشه، ولی فرهنگمون در حد صفره. متاسفانه در ایران چیزی که اهمیت نداره، فردیت هست. همه انتظار داریم جامعه فلان باشه، بهمان باشه اما آیا درمورد خودمون فکر می‌کنیم؟ آیا به این فکر کردیم که یک فرد چه تاثیری می‌تونه داشته باشه؟ آیا به نقش فرد در ساخت اجتماع آگاهی داریم؟

جامعه‌ی ما زمانی درست میشه، که افراد، جایگاه خودشون رو در اجتماع بشناسن.

متاسفانه، مشکل این آقا اینه که به تصورش تمام طبیعت برا اون ساخته شده و باید هرطوری که دلش می‌خواد ازش استفاده کنه.

واقعا خانواده و تربیت خانوادگی حرف اول رو میزنه.

4 پسندیده

:ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand:درسته
تا زمانی که به جای چاره جویی و اقدام به موقع و شروع تغییرات در خودمون، صرفا درگیر مقایسه و ناله و شکوه باشیم و همه جا رو مدینه فاضله بدونیم جز محیط اطرافمونو. وضعیت هیچ تغییری نمیکنه.

4 پسندیده

پری جووون باورت نمیشه وقتی اون صحنه وچند صحنه ی وحشتناک دیگه رو دیدم واقعاگریه ام گرفت‌وافسوس خوردم که فرهنگمون کجارفته و چرا وقتی خارج کشور میریم بافرهنگ میشیم اماهمین که پا داخل کشورمیگذاریم اون فرهنگ رو دیگه نداریم واقعا دردناک وناراحت کننده بود.بهرحال امیدوارم بجای برسیم که بفهمیمم کشور خودمون هم لایق این هست که مراقب طبیعتش و محیط زیستش باشیم وهیچ کجاازاین دنیا فرقی باهم نداره ایران یا کانادا یاآمریکا یااروپا
وحرفهاتون دقیقا درست پری جان عزیز :ok_hand::ok_hand::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet:فردیت و خانواده واقعاحرف اول و آخر رو میزنه
همه چیز از خانواده شکل میگیره و از ۱جای به بعد فردیت :ok_hand::ok_hand::clap::clap::clap::clap::clap::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::rose::rose:

1 پسندیده

دقیقا حرفتون درست‌ و منطقی است نسیم جان عزیز :ok_hand::ok_hand::clap::clap::clap::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose::bouquet::rose:
به امید اون روز

2 پسندیده

خب اینایی که ذاتا اون فرهنگ رو ندارن، وقتی میرن خارج هم، بافرهنگ نمیشن، دلیل پنهان کردن بی‌فرهنگیشون در جایی غیر از ایران دقیقا به این خاطره اونجا توانایی نشون دادن این رفتارها رو ندارن. چون اونجا دیگه گاو پیشونی سفید میشن‌‌.
در هر حال اون تفکر بی‌فرهنگی در نهادشون مونده.

نقش خانواده متاسفانه خیلی کمرنگ شده این روزها و اجتماع با همه‌ی نواقصش، دست به تربیت فرزندانمون میزنه.
سیر قهقرایی پیش گرفتیم، ببینیم کجا قراره سقوط کنیم

3 پسندیده

اینهم حرفیه هیچ وقت به این دید نگاهش نکرده بودم :thinking::thinking::thinking::thinking:

2 پسندیده

فعلا که همه میگند جامعه مقصر من نمیدونم این جامعه کی هست :wink::wink::wink::wink: آقا باید بگردیم دنبال جامعه و یقه ی اون رو بگیریم :joy::joy::joy::wink::wink::wink:
خانواده هم که غیب شده :joy::joy::joy::joy:
بعدش هم قراره بااین ریتم تندی که گرفتیم به ناکجاآباد برسیم والا بخدا :wink::wink::wink:

3 پسندیده

چه دستگاه جالبی بود :thinking: :+1:t4:
خوشم اومد
البنه خوب با اون امکانات کم تو طبیعت بنظرم سوزاندن معمولی بهترین راهه
ما که این کار رو می کنیم
اما شیشه ها رو نمیدونم چکار کنیم بهتره
در حال حاضر زیر خاک دفن می کنم
.
در مورد مواردی مثل روستا و غیره که هم یک منبع تولید مداوم زباله هستن و هم امکاناتی در اختیار دارند میشه از پلاستیک ها و شیشه ها بلوک هایی درست کرد که در ساختمان سازی کاربرد دارند. آقای جت لی یک موسسه خیریه دارند و بعنوان یک کار خیر، چند دستگاه پیشرفته به برخی نقاط دورافتاده فرستاده بودند. هم مسکل زباله تولیدی حل بشه و هم منبعی برای تولید مواد ساختمانی.
مثلا اون بلوک های شیشه ای میتونن توخالی و عایق دما، صدا و رطوبت باشند و در عین حال نور خورشید رو عبور بدن.

فکر کنم حداقل در شرایط ما گزینه بهتری وجود نداره

اما بنظر بنده شروع از خودمون هست. مثلا من وقتی خودم رعایت کنم، توجه کنم، بچه هام می بینن یاد میگیرند، و کم کم اطرافم تحت تاثیر قرار میگیره. الان چند سالی میشه مادرم هم شروع کرده به تفکیک زباله، منظورم اینه که هم روی نسل بعدی تاثیر میذاریم و هم روی نسل قبلی
حالا این وسط فعالانه ار فرهنگ سازی کنیم که بهتر، اما همچنان معتقدن بهترین فرهنگ سازی عملکرد خودمونه
بخصوص در مورد بچه ها، چون بچه ها گوش نمی کنند، تقلید می کنند.

1 پسندیده

:ok_hand:
:ok_hand:

1 پسندیده

سلام صبا خانم
روز شما بخیر
بسیار تاپیک خوبیه ای کاش ادامه میدادین.
@saba.a97

2 پسندیده

سلام هموطن خوبم
وقتتون بخیروسلامتی
ممنونم از توجهتون.
این یه قصه ی پرغصه طولانیه،که مجال مطرح کردنشم حتی نیست.
خلاصه بخوام بگم،اون موقع که بیش ازچهارسال قبل بود،دنیارواز زاویه ها ی دیگه ای میدیدم،انگیزه ی خیلی کارهاروداشتم باشوروشوق فراوان،ولی تقریباازاون آدم چهارپنج سال پیش واون شوروشوقهاچیزی باقی نمونده،اینم منحصربه تالارنیست،طرحهای دیگه ای داشتم واسه مصرف بهینه آب وبازیافت زباله هاو.‌‌‌‌‌…وجاهاییم رفتم که ارائه اشون بدم،متاسفانه هیچ بهایی داده نشدوهیچ حمایتی،فقط منتظربودندهمه چیزخودبخود پیش ببره واوناهیچ اقدامی نکرده،نتیجه ی دلخواهشونوبدست بیارند،ولی اگه تونستم ازین کشوربرم جای دیگه ای که باآرامش بتونم این فعالیتهاروپیگیری کنم،حتمااینکاروانجام میدم.
من کمی بعداززدن این تاپیک بدلایلی زندگیم کلا تغییرکرد وخودم هم ازدرون بقول معروف خیلی عوض شدم،نه تنهاتالارکه اصلا اززبان فاصله گرفتم تایه مدت بیش ازدوساله وکم کم تونستم یادگیری زبانوادامه بدم.
ببخشیدطولانی شد.
بازم مرسی ازتوجهتون

1 پسندیده