بحث و گفت گو «چگونه از زمان مرده برای یادگیری انگلیسی استفاده کنیم؟»

:point_down::point_down::point_down:فایل صوتی مقاله :point_down::point_down::point_down:

سلام خدمت دوستان عزیز.

امیدوارم شاد و سرحال باشید.
امروز به این بحث می پردازیم که چجوری از زمان مردمون حداکثر استفاده برای یادگیری هر زبانی رو ببریم.
پس اول یه توضیح کوچیک از مفهوم زمان مرده میدم و بعد درباره تجربه و ارزیابی روزانم صحبت می کنم و در آخر میگم که چی شد که تصمیم به زدن این تاپیک گرفتم

زمان مرده یا dead time چیه؟

این عبارت معنی های زیادی داره ولی اون معنی ای که ما مد نظرمونه خیلی خلاصه میشه:
زمانی که کاری انجام میدیم ولی فکرمون بازه تا کار دیگه ای بتونیم هم زمان انجام بدیم

یعنی چی ؟ با یه مثال بازش می کنیم

دارید غذا می خورید… پس مشغول انجام عمل غذا خوردن هستید آیا میشه کار دیگه ای در کنار غذا خوردن کرد؟ جواب بله هست تلویزیون ببینیم. یا با گوشی ور بریم یا آهنگ گوش بدیم یا حرف بزنیم یا …
پس عمل غذا خوردن در واقع وقت گیره ولی بازه که، ما بتونیم از اون “زمانی” که ازمون گرفته شده، استفاده کنیم.

به همین سادگی…

امروز واستادم تمام زمان های مردمو حساب کردم نتیجش شد این:

صبح هفت پاشدم یه ربع دوش گرفتم +15
ده دقیقه صبحونه خوردم +10
10 دقیقه آماده شدم که برم سر کار +10
30 دقیقه تو مسیر کار بودم +30
30 دقیقه تو مسیر برگشت از کار بودم +30
15 دقیقه نهار خوردم +15
5 دقیقه ظرفای نهارو شستم +5
10 دقیقه شام خوردم +10

تا اینجا شد 2.08 ساعت ولی بزارید یکم بیشتر مثال بزنیم
فرض کنید امروز +20 دقیقه کلا از دستشویی هم استفاده کردم. یکم مثالش مسخرست ولی باور کنید اینم زمان مرده ایه که میشه ازش استفاده کرد :confused:

پس شد 2.41 ساعت.

خب این همه محاسبات به چه دردی می خوره ؟ شاید بگید خب که چی ؟

خیلی از دوستانم دیدم که همیشه وقت نداشتن رو بهونه نخوندن زبان میدونن
کی وقت داره زبان بخونه… دیالوگی که هممون زیاد شنیدیم و گاهاً خودمون هم ازش استفاده کردیم.
خیلی خب. بفرمایید 2.41 ساعت زمان به صرف انگلیسی.
هندزفری تو گوش و در حین انجام تمامی اینکارا انگلیسی گوش بدید. ( بجز حموم کردن که باید یه سری ترفند بزنید که خیس نشه گوشیتون که همون حذفش کنید بهتره یه ربع کمتر اشکالی نداره)
به همین سادگی من بدون اینکه یه گوشه بشینمو مثلا 2 ساعت انگلیسی یه ضرب بخونم، از زمان مردم استفاده می کنم ولی به طور مثال درس 27 انگلیسی قدرت که 41 دقیقه کلش هست رو 3 تا 4 بار توی زمان مردم گوش میدم. فوق العادست نه ؟
چرا حالا فوق العادست؟
1.حوصله سر بر نیست: یعنی اینکه شما بدنتون کاملا در حال انجام کار دیگست ولی دارید انگلیسی هم می خونید پس بدنتون بیداره و میتونه متمرکز بمونه
2.کلی وقت واسه کارای دیگه می خرید: مثلا من به جای نشستن به مدت 2 ساعت انگلیسی خوندن( حالا چه یه ضرب یا قسمت قسمت شده) تو این زمان های مرده انگلیسیمو می خونم ولی از زمانی که خریدم برای تمرین طراحیم یا ترجمه کتاب گویا یا حالا هر چیز دیگه استفاده می کنم میتونه اون چیز بازم یادگیری انگلیسی باشه مثلا کتاب بخونید یا با یکی چت کنید یا حالا هر چی…

حالا این ایده وقت مرده از کجا اومد؟
اول که من این ایده رو از ایوان اوتینگر برداشتم بعد دیدم ای جی هوگ هم تو کتاب گویاش به این موضوع اشاره کرده و چند شب پیش هم به پادکست ای جی هوگ و استیو کافمن گوش دادم که استیو درباره برنامه روزانش صحبت کرد و گفت با استفاده از وقت های مردش از 60 سالگی تا 78(اگه اشتباه نکنم) سالگی به 5 زبانی که بلد بوده 12 زبان دیگه اضافه کرده. اینجاست که باید گفت اوه اوه…
پس خود دانید. میتونید زمان مردتون بزارید مرده بمونه یا زندش کنید و ازش نهایت استفاده رو ببرید
یه سری لیست از زمان های مرده که خیلیامون بهش بر میخوریم رو من اینجا میزارم:

• پیاده روی
  • دویدن، باشگاه رفتن و هر ورزشی که فکر توش کمترین نقش رو داره
  • آشپزی
  • ظرف شستن
  • لباس شستن
  • دستشویی رفتن ( اتاق فکر)
  • لباس پوشیدن یا در آوردن لباس ( باور کنید من 5 دقیقه کمترین زمانیه که لباسمو عوض میکنم که خودش یه POV انگلیسی قدرت میبره)
  • کارهایی مثله آَشغال بردن دمه در
  • نظافت خونه
  • اگه حیوون دارید رسیدن به حیوونا
  • مسیر رفتن به دانشگاه یا سر کار یا هر جای دیگه
  • زمان های تو صف ایستادن
  • انتظار برای پر شدن تاکسی
  • ترافیک
  • آسانسور
  • انتظار برای حاضر شدن غذا تو رستوران
  • هنگام رانندگی کردن
    و هر کاری که انجام میدید ولی فکرتون درگیر نیست.
    نکته: اینو بگم که منظور من از تلفیق انگلیسی با کار ها این نیست که مثلا دارید یه چی حساب می کنید انگلیسی گوش بدید یا مثلا چیزی دارید تایپ می کنید انگلیسی گوش بدید.نه!!! فایده ای نداره… باید کاری که با انگلیسی تلفیق میشه عاری از فکر کردن باشه یعنی مغز آزاده که با انگلیسی ارتباط برقرار کنه.

خیلی خب اینم از گفت گو امروز…
شما در طول روز چقد وقت مرده دارید؟ ازشون استفاده کردید؟ یا قصد دارید استفاده کنید؟
به لیست زمان مرده بالا چیو میتونید اضافه کنید؟

113 پسندیده

سلام، تاپیک واقعا جالبیه، اکثر کسایی که بهشون میگیم که زبان تمرین کن، بدرد آینده ت میخوره و بهونه میارن باید این مطلب رو بخونن، ممنون
واسه من هم تقریبا مشابه همین زمان های مرده ای که گفتینه
البته چند تا نکته ی مهم دیگه که باید اضافه کنم : زمان های تو صف ایستادن، انتظار برای پر شدن تاکسی، ترافیک ،آسانسور ، انتظار برای حاضر شدن غذا تو رستوران
و خیلی زمانهای پیش بینی نشده که میتونیم ازشون استفاده کنیم

20 پسندیده

دمت گرم اینارم اضافه کردم به لیست پست اول

13 پسندیده

سلام بازم سپاس از نکاتتون.
راستش من تا الان کمتر از این زمان مرده ها استفاده کردم. ولی معمولا موقع استفاده از اینستا و تلگرام زبانم گوش میدم:blush:
کلا باید مراقب باشم زمان نکشم در درجه اول تا عادت کنم از زمانای مرده هم استفاده کنم.
مثلا واقعا خیلی سختمه تو خیابون هندذفری تو گوشم باشه ولی باید عادت کنم به این موضوع.
راستی شما تکنیک سایه رم تو همین زمانای مرده پیاده می کردین عایا؟:grin:اخه برام سوال شد شرمنده.
موفق باشین .:sparkles:

11 پسندیده

سلام
اینا از نظر من مناسب نیستن چون شما تو اینستا و تلگرام مطلبی رو میخونید پس فکرتون درگیره و متمرکز نمیشه

بله موقع برگشت از سر کار تو خیابون هندزفری تو گوشمه و تکنیک سایه و اجرا میکنم مردم همه فکر میکنن دارم با یکی تلفنی حرف میزنم :grinning:

16 پسندیده

بله زیاد ذهن متمرکز نمیشه ولی کلا واسه اینکه خالی از عریضه نباشه به جای اهنگ گوش دادن یا هرچی سعی میکنم صدای زبان بیاد. وگرن اره اینا رو جزو خوندن زبان حساب نمیکنم:joy:

9 پسندیده

از هیچی بهتره :joy:
به هر حال از زمان مردتون بیشتر استفاده کنید حداقل یه ساعت در روز راحته راحت بازه
حسابی میتونید انگلیسی جذب کنید

9 پسندیده

خیلی تاپیک خوبی مطرح کردی. دقیقا منم خیلی ها بهم میگن وقت ندارن و چیزی تو مایه های همینو بهشون توضیح میدم. حالا باز شما فکر کنم تهران نیستین. افرادی که تهران زندگی میکنن به احتمال زیاد روزی سه ساعت رو در ترافیک به سر میبرن که زمان فوق العاده زیادیه. من خودم سه چهارسال پیش که دانشگاه میرفتم و هنوز با متود ای جی و دیگر افراد آشنا نشده بودم، بین راه حداقل اخبار گوش میدادم و بعضی جاها سعی میکردم با گوینده تکرار کنم (همون تکنیک سایه)

خوب اگه نکته ی خوبی داره طبق روشی که اینجا گفتم تو همین تاپیک بذار که بقیه هم ببینن :grinning:

15 پسندیده

یه بار گذاشتم ولی اینجا هم میزارم
http://effortlessenglishshow.com/mini-story-power-with-steve-kaufman
به پست اولم اضافه میکنم

9 پسندیده

عالی بود آقای کامبیز. برای من که وقت های مرده زیادی دارم بهترین زمانه برای گوش کردن زبان .
““بستن بند کفش هم میتونه جزء موارد بالا باشه .مخصوصا وقتایی که تو جمعیت باشی و بخای بند کفش ببندی .حالا بماند که احتمال داره یکی بافته روت یا یه لنگه کفش گم بشه تو شلوغی :blush:””
خب حالا چطور استفاده کنیم؟مثلا چی گوش بدیم؟
یه جای دیگه هم تو مطالب شما خوندم که برای اینکه بتونیم صحبت کنیم باید یه دوره ای رو در "سکوت "بگذرونیم
فکر کنم این روش گوش دادن تو وقت های مرده هم کمک خوبی باشه برای این منظور .
و اینکه استفاده همیشه از هندزفری برای گوش اصلا خوب نیست .استاد زبانم میگفتن از هندزفری استفاده نکنید برای گوش دادن به زبان…
بازم مرسی بابت راهنمایی هاتون

10 پسندیده

به هر چیزی که 90 درصدشو بفهمید، و واستون جذاب باشه.

دوره سکوت یه اصطلاح زبانشناسیه، به دوره ای که بچه کوچیکا فقط گوش میدن قبل اینکه شروع به صحبت کنن دوره سکوت می گن که معمولا یک و نیم تا دو نیم ساله. ولی ما نیاز اینقد گوش بدیم، هدف اون مطلب اینه که اول قدرت شنیداری بالا بره بعد شروع به مکالمه کنیم، که مثال بالن هم زده ای جی که میگه شنوایی مثله بالنی که یه وزنه رو با نخ بالا میکشه که اون وزنه مکالمه هستش. هر چی شنیداری شما قوی تر باشه وزنه (مکالمه) رو با خودش بالا تر میکشه. هیچ فرقی نمی کنه چقد بالا بره همیشه شنیداری شما از مکالمه شما قوی تره. تو واقعیت هم همینطوره ما الان فارسی رو بیشتر میفهمیم تا بتونیم ازش استفاده کنیم. البته الان همه استاد زبان فارسی ایم. ولی همچنان شنیداری فارسی ما از مکالمون قوی تره.

درسته گوش اذیت میشه. ولی اگه درست استفاده شه مشکلی نداره. معمولا گوشی های سامسونگ 14 شماره افزایش وولوم داره که تا 10 مناسبه یا نرم افزارایی مثله mxplayer که 15 شماره دارن تا 9 برای گوش ضرر ندارن.
کلا خیلی بخوایم خوب صدارو ارزیابی کنیم. هندزفری اگه جوری استفاده شه که یک درجه صدا از صدای بیرون بیشتر باشه مشکلی نیست. یعنی شما صدای بیرون رو هم بتونید بشونید. بعضیا عادت دارن آهنگ و یا هر چیز دیگه ایو با صدای وحشتناک گوش میدن که بیرونی ها هم صدای هندزفریشونو میشنون. مشخصه که این روش خطرناکه.
اگه ملایم و ریلکس گوش داده بشه مشکلی نیست. اگه با صدای بلند گوش بدیم گوش به صدای بلند عادت می کنه و صدا های کم رو در دراز مدت متوجه نمیشه.
پس باید از هر چیزی یاد بگیریم درست استفاده کنیم چون با همین هندزفری و یه آی پد مردم 17 زبان صحبت می کنن.

16 پسندیده

من زمان زیادی برای گوش کردن دارم ولی داستان های خیلی کمی هست که ۹۰ در صدشو بلد باشم و مبتدییم. ایا اگه مقدار کمی از یه داستان رو متوجه بشیم تاثیری تو یاد گیری داره؟ پیشنهاد شما چیه؟

4 پسندیده

سلام داستان های کودکانه زبانشناس رو خوندید؟ اگه آره چطور بودن؟
اگه اونا هم سخت بودن بگید با یاری هم یه مطلب راحت تر پیدا کنیم

6 پسندیده

سلام دو بخش اول داستان های کودکانه تقریبا ساده هستن اما بخش سوم به نظرم از داستان های واقعی هم سخت تره چون داستان اول داستان های واقعی رو که امروز نگاه کردم به نظرم ساده تر بود و من همین دو بخشو میتونم فعلا میتونم گوش بدم زمان گوش کردن در طول روز زیاد دارم اما زمان استفاده از نرم افزارکمه

7 پسندیده

همین که متوجه شدی کدوم درسها خوبه کافیه
اون درسی که حس می کنید بهتر می فهمید رو با تکرار های زیاد گوش بدید
به مدت یک یا دو هفته یا بیشتر…
شما باید با گوشاتون انگلیسی یاد بگیرید. در همین حد که نرم افزار رو باز کنید و فایل ها رو پلی کنی و گوش بدید کافیه.
هر چقد می تونید گوش بدید و هر زمان که تونستید از نرم افزار برای مرور لغات استفاده کنید.
ولی از تمام وقت های مردتون استفاده کنید.

14 پسندیده

ممنونم از راهنمایتون لطف کردین

2 پسندیده

اين مطلب رو در رابطه با تكرار حتما بخونين

11 پسندیده

ممنونم جالب بود برام تفاوت دانستن با مهارت. امیدوام بتونم ادامه بدم و خسته نشم

5 پسندیده
you want to learn english and speak right now.
there is a problem, in many language classess of teaching language, before the student become مسلط they go to have a new topic very quickly.

بعضی جاها میخونم دوستان میگن ۲۰۰ بار یک درس رو خوندم و گوش دادم. آقای ناصری ایراد خیلی از شیوه های غیر خلاقانه در تقریبا اکثر آموزشگاه های زبان همینه که تکرار تا حدی میرسه که خسته کننده میشه. نه اینکه لزوما در طی چند درس اول ولی کم کم کسل کننده خواهد بود. و بعد شاید “حفظ کردن” ساختارها اینطور تلقین کنه که خوب دیگه همه چی رو بلدم!
ولی درک واقعی انگلیسی یعنی همزمان از انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی باید قوی شد. به نظرم بهتره بعد از درک کلی درس و هایلایت، به جای تکرارهای بسیار زیاد بشینیم و پاراگراف به پاراگراف به زبان محاوره داستان رو بازگو کنیم و بعد سعی کنیم تا جایی که دانشمان اجازه میده به انگلیسی تبدیلش کنیم.

5 پسندیده

بله درست ميفرمايين منظور ما هم همين هست و براي همين هم هست كه تاكيدمون مشاركت توي تاپيك تعاملي هست. كم كم با كمك ايده هايي كه بچه ها دارن سعي ميكنيم كه روي اين قسمت از فرايند يادگيري تاكيد بيشتر و بيشتري بذاريم.

11 پسندیده