تاریخچه واژه - مشابه واژه

با سلام
وقتی در متن درس ها هر واژه را انتخاب می کنیم، گزینه های مختلفی برای ما ظاهر می شود از جمله جایگاه واژه در لایتنر، دیکشنری های گوناگون، یادداشت ها، تلفظ آنلاین و … . حالا من خواهش می کنم ویژگی زیر رو (که در هم وجود داره) رو به طور کامل تری وارد متن درس کنید و در کنار گزینه های یاد شده برای هر کلمه قسمتی با عنوان تاریخچه برای هر واژه قرار دهید. چگونه؟ وقتی که وارد بخش تاریخچه می شویم باید جملاتی که قبلا این کلمه را در آنها دیده ایم با ذکر درس و دوره آموزشی مشخص گردد. برای مثال با کلمه X در درس هشتم انگلیسی قدرت مواجه می شویم. وارد تاریخچه می شویم. در درس هملت (داستان های بچگانه) در فلان جمله و در درس چاق، بیمار و تقریبا مرده (داستان های واقعی) در 2 تا فلان جمله از این واژه استفاده شده است. هر چند بخش مشابه جستجوی واژه در نرم افزار تقریبا این کار را انجام می دهد ولی همه درس ها را پوشش داده درحالیکه مقصود ما یاد آوری واژگان در جملات و داستان های به ذهن سپرده شده است (واگرنه هر دیکشنری کلمه را با چند جمله مثال می زند). همچنین این ویژگی باید آفلاین باشد وگرنه به درد نمی خورد (حداقل برای من). این توضیح خلاصه ای از کارکرد تاریخچه می باشد.

وقتی در دروس مختلف سیر می کنیم نا خود آگاه واژگان مختلف را با یکدیگر اشتباه می کنیم. برای مثال (تجربه شخصی) واژه require و request بعد از مدت زمان طولانی تکرار نشدن کار دست آدم می دهد و اگر یکی از این دو را در درسی جدید ببینید، به اشتباه معنی واژه دیگری را تصور می کنید یا ممکن است متوجه این موضوع شوید ولی کلمه مشابه که قبلا آن را دیده اید به ذهنتان نیاید. در این شرایط مغز به قدری درگیر یافتن آن یکی واژه می شود (و متاسفانه در مورد من با جست و جو در دیکشنری هم نتیجه ای به دست نیامد) که اگر سمی ترین عنکبوت هم نیشتان بزند (خدا نکند زبانم لال) متوجهش نمی شوید. واژگان مشابه به همراه معنی آنها باید در کنار واژه اصلی حضور یابند که اگر مثلا بالفرض مثال (!) نکته ای را در بخش یادداشت ها برای went یادداشت کرده اید و عمومی است، باید برای go هم صدق کند. یعنی اطلاعات واژه های مشابه (شبیه به هم از لحاظ گرامری، دستوری، آوایی و املایی) باید در همان جا کنار واژه اصلی قرار گرفته تا شبهات زبان آموز همان لحظه بر طرف شود (نه اینکه بیاییم و کلمات ed دار که صفت هستند را با فرض فعل بودنشان با کلمه بدون ed یکی بدانیم و وقتی واژه صفت را انتخاب می کنیم، معنی در حالت فعل نمایش داده شود!!). این توضیح خلاصه ای از جنبه مثبت کلمات مشابه می باشد.
امیدوارم در آپدیت های بعدی این ویژگی ها به مرور لحاظ شوند.
با تشکر

6 پسندیده