چگونه گسترده خوانی کنیم؟

با سلام.
می خواستم بپرسم آیا کتاب خوندن و گسترده خوانی و اینگونه کار ها روش خاصی دارن؟ چند بار باید تکرار بشن؟ یا باید بازگویی شون کرد؟ اصلا چی کار باید کرد با انها؟ چند روز باید وقت گذاشت؟ یا عین کتاب خوندن توی فارسیه؟ با تشکر

12 پسندیده

سلام

درس 10 انگلیسی قدرت رو گوش بده
بهترین توضیحات راجع به این موضوع رو اونجا داده

10 پسندیده

نکاتی که اولی ریچاردز میگه:

How to learn vocabulary from reading?

ای جی هم توضیحاتش خوبه ولی بخشیش نه.

The nonsense of reading children’s books to learn a language

پ،ن: البته کامل نیست بحثش. باید صبر کنید اپیزود بعدیش هم بیاد بیرون.

درباره ای جی من یه چیزو بگم. انصافا ای جی آدم خوبیه و من خیلی دوستش دارم. 99 درصد هم قبولش دارم ولی اون یه درصد شامل برخی از راهنمایی هاشه:

مدتی پیش تو یکی از لایو هاش شخصی ازش پرسید من سه دوره:

1. قدرت
  2. اورجینال
  3. انگلیسی واقعی

رو تموم کردم ولی هنوز نمیتونم صحبت کنم.

راهنمایی ای جی در عین ناباوری حدس میزنید چی بود؟

برو دوباره منابع منو گوش بده، عضو وی آی پی شو و تکنیک سایه بزن

پاسخ خیلی سادست. کسی که یه عمر داره گوش میده ( مطمئناً دو سال یا بیشتر) چرا باید همچنان گوش بده؟ یا سایه بزنه؟ و مکالمه نکنه؟

بخشی از کتاب تسلط از رابرت گرین

با شنیدن و مطالعه فقط میشه درک انگلیس رو بالا برد ولی با مکالمست که آدم پیشرفت مکالمه خواهد داشت.

حتی اشخاصی که هستند که همون ابتدای راه مکالمه رو شروع میکنن:

• بنی لوئیس نویسنده کتاب سلاست در سه ماه ( 12 زبان)

• اولی ریچاردز چند زبانه انگلیسی ( 8 زبان)

• موزس ( 50 زبان)

• ولد اسکولتتی ( 16 زبان)

و…

ای جی هنوز تو ژاپن بعد این همه سال انگلیسی صحبت میکنه.

یه جورایی میشه گفت ادعای بهترین معلم انگلیسی زبان یه جمله برای persuasion هستش و مارکتینگ هستش.

آیا ایده های ای جی نابه؟ صد در صد

آیا منابع ای جی نابه؟ صد در صد

ولی آیا بهترین راهنمایی ها رو میده؟ به هیچ وجه…

برای راهنمایی بهتره سراغ چند زبانه ها بریم. چون اونا ماهرترین اشخاص هستند.

که پیشنهاد من دنبال کردن این اشخاص در پلتفورم های پادکست مثل پادبین که فرزاد زحمت معرفیشو کشید، یوتیوب یا مطالعه کتاب ها و مقالاتشون در سایت ها و یا اپلیکیشن زیبوک هستش.

تجربه شخصی خودم درباره خوندن کتاب:

1. چه کتابی برای یادگیری مکالمات بهتره؟

کتاب های بیوگرافی ( مخصوصاً آتو بیوگرافی که یعنی خود طرف داستان رو میگه)، کتاب های self-help، کتاب داستان های معاصر و نوین و تا جایی که ممکنه زیادی ادبی نباشن.

1. چطور خونده شن؟

با چشم. همین.

یعنی شما هر روز بلا استثنا باید بخونید ( اگه ممکن بود)

1. آیا باید دیکشنری بزنم؟

هم آره هم نه…

شما کتاب هایی رو انتخاب می کنید که بفهمیدش. یعنی ریتم خوندن شما بهم نریزه. منظور؟

یعنی شما نیازی نباشه هر خط دیکشنری بزنید. تا جایی که اکثرشو بفهمید و اونی که بلد نیستید رو بتونید حدس بزنید.

با کمک نرم افزار زیبوک میشه این قاعده رو راحت تر کرد. تو با یه کلیک میشه سریعاً مفهوم کلمه رو میگیرید و سرعتتون کاسته نمیشه.

1. دیکشنری فارسی یا انگلیسی؟

ترجیحاً فارسی، نفهمیدید انگلیسی. هدف از مطالعه گسترده خوندن و حفظ ریتم و جلو رفتنه. از اونجایی که دیکشنری انگلیسی آنالیز کلمه و جملست پیشنهاد نمیشه. فارسی رو میبینید در یک نگاه و سریعاً به کارتون بر میگردید. اگه مفهوم فارسی مشخص نبود برید واسه انگلیسی

1. آیا باید بابت هر لغتی صبر کرد و اونو وارد لایتنر کرد؟

خیر فقط و فقط لغاتی که به نظر جذاب و مرسوم هستند. چطور بفهمیم؟ ببینید اون لغت چقدر در کتاب تکرار شده.

بطور مثال لغات inclination، vocation، prophecy در کتاب مستری بسیار تکرار شد. پس حتما وارد لایتنر میشن. برخی از لغات اونقدر بیهوده هستند که نیازی نیست.

درباره صبر هم گفتیم اول حدس، اگه نشد حدس بزنید و داره به درک شما از جمله آسیب میزنه صبر کنید و از دیکشنری استفاده کنید.

1. چه کتابی بخونم؟

کتاب هایی که از دو فاکتور لذت + فهم رو داشته باشند.

اگه کتابی رو نمیفهمید نخونیدش.

اگه کتابی بهتون معرفی شد و کمیشو خوندید و دیدید واسه شما نیست نخونیدش چون بیشتر مثل قرص خواب آور میشه تا گسترده خوانی.

و حرف آخر:

یادگیری زبان مقوله پر باریه. بهترین و بدترین روش وجود نداره. ممکنه بهترین روش من بدترین روش شما باشه ( کیه که از روش کامبیز استفاده کنه بگه بده؟ )

image

میدونی چَرا؟؟؟

جواب با شما :crazy_face:

خب سوالی باشه بپرسید. من اینو تاپیکو میزارم تو کانال تلگرام همه بیان تو این بحث شرکت کنن :slightly_smiling_face:

26 پسندیده

این تیکش آدمی که داره از منابع ای جی استفاده میکنه رو نگران میکنه که یه دفع نکنه ما هم مثل این شخص بشیم که بعد از خوندن و گوش دادین این همه منابع نتونه صحبت کنیم
چه چیزی باعث میشه این اتفاق بیفته؟؟

10 پسندیده

اتکا به تنها یک منبع.

اگه تمام عمر ای جی بخونید پیشرفت میکنید ولی مکالمه گر قهاری نخواهید شد.

مکالمه از مکالمه میاد و نه دیگر هیچ :slightly_smiling_face:

با منابع ای جی شما فهمیدن انگلیسی براتون راحت میشه، و گرامر ناخودآگاه یاد میگیرید، لغات یاد میگیرید.

ولی اگه مکالمه نکنید تهش مکالمتون میشه:

amm… Yes… I was there… I did… do… that…

بعد منابع ای جی مکالمه روزانه یا هفته ای سه ساعت داشته باشید تا حد زیادی به فلوئنسی خواهید رسید و بهتر و بهتر میشید.

ضمناً تاکید میکنم منابع ای جی حرف ندارند.

به شرطی که چطور ازشون استفاده کنید. اگه یک شخص تا ابد یک ترسو باشه و مکالمه نکنه مشخصاً پیشرفتشم اندازه یک ترسو خواهد بود.

مدرس، منابع، کلاسها و… همه و همه درو برای شما باز میکنن. شمایید که تصمیم میگیرید وارد بشید یا خیر :slightly_smiling_face:

21 پسندیده

:ok_hand::ok_hand::ok_hand: موافقم
یه جمع بندی فوق العاده ای در این بحث ارائه دادین. سپاس :rose::rose::rose:

6 پسندیده

به نظر من aj گوش دادن و جواب دادن به پسش ها فقط گرامر رو عمیق میکنه و مغز تو دیگه نیاز به فکر کردن به ساختار جمله رو نداره
همونطور که دوست عزیزمون کامبیز عزیز اشاره کردند باید مکالمه صورت بگیره
یادمه اولین ارائه من توی دانشگاه بود و من چون هیچوقت از عبارتها برای شروع جمله و ارتباط جمله ها و … استفاده نکرده بودم قادر به ارائه ثحیح نبودم با اینکه نیتیو زبان فارسی هستم و کلی کتاب و مجله و فیلم و کتابهای درسی و گرامر و … خونده و شنیده و دیده بودم
همانطور که کامبیز عزیز گفتن رمز در استفاده زبان هست یعنی شروع به صحبت و ارائه

11 پسندیده

بعد منابع , منظورتون اینه که مثلا
هنگامی که داریم مثلا قدرت رو میخونیم همزمان خیلی وقت برا مکالمه نزاریم ؟؟
یعنی مثلا بعد از دوره قدرت شروع به مکالمه کنیم؟؟

5 پسندیده

واقعا این اتفاق میوفته اگر فقط اتکا به منبع باشه
به نظرم باید به محض اینکه ی شناخت کلی از زمان ها پیدا کرد سراغ مکالمه رفت
مکالمه باعث فعال شدن تمامی مهارت های زبانی به جز رایتینگ میشه
مرسی از شما ⚘⚘

11 پسندیده

سلام دوستان عزیز
در رابطه با مکالمه و اسپیکینگ میخواستم بگم , گاهی اوقات
زبان اموزان فکر میکنند خیلی باید پیچیده صحبت کنند؛
اما در نظر داشته باشید ما با کلمات ساده میتوانیم مفهوم را برسونیم و از مکالمه لذت ببریم مثلا در نظر بگیرید یک استاد را که درباره موضوعی ساده میخواهد صحبت کنند اما استاد به گونه ای از کلمات استفاده میکند که مخاطب در ابتدا باید قابلیت هضم ادبیات و وزن جمله ومعنی کلمات را داشته باشه و سپس خود مبحث را درک کند. واقعا لازم نیست اینقدر بغرنج…
و به نظر بنده لسینینگ در اینجا یک چالش ماندگار و همیشگیست چرا…؟ چون شما ساده صحبت میکنید اما دیگران مختارند که چگونه صحبت کنند و از چه کلماتی استفاده کنند
پس شما به ناچار باید بر روی لغات و لسنینگ کار کنید
من نمیتونم بگم کدام یک مهم تر است اما مطمئن باشید که لسنینگ از مرحله ای به بعد ، با در نظر به اینکه از زبان چه استفاده هایی میکنید، مهمتر خواهد شد .

و یک راه(به طور کلی) برای مکالمه وجود دارد، مکالمه کنید…
حرف بزنید و تمرین کنید و اشتباه کنید و بعد لبخند بزنید :blush:

13 پسندیده

در این رابطه من تجربه بسیار بدی دارم
این جمله شما رو هزاران بار شنیدم ولی هیچ وقت نتونستم جمله ساده بکار ببرم بخاطر اینکه مغزها متفاوت و نحوه خوندن ها بسیار متفاوت هستند کسی که سالهاست داره فقط کتاب گرامری و لغات و غیره میخونه دیگه ساده فکر نمیکنه و موقع صحبت نمیتونه ادامه بده
مضاف بر اینکه تو باید علاوه بر گرامر و لغات و … موقع حرف زدن ، بهشون فکر کنی بایستی به اینم فکر کنی که باید کلمات ساده استفاده کنی
پس من مخالفم و اعتقاد بر فقط صحبت کردن و مکالمه روزانه را دارم

5 پسندیده

سلام دوست عزیز
ببینید اینکه مغزها متفاوت فکر میکنند، موافقم
اما اگر دقت کرده باشید من نگفتم ساده فکر کنید یا حرف بزنید، بنده گفتم یکی از مشکلات شایع میباشد
اما یک سوال چگونه یک شخص میتونه خیلی پیچیده تر یا ادبیاتی تر صحبت کنه…؟ این بستگی به ورودی های دریافتی شخص دارد.
اما خیلی ساده بگم ، شخص میتونه به نوع گفتار و سطح خروجی توجه کنه یک مثال ساده شما با یک کودک به اندازه درکش صحبت میکنید و به قولی ساده تر صحبت میکنید
نمیتونید از کلمات سخت استفاده کنید برای ارتباط.
و منظور بنده از ساده صحبت کردن ، بر میگردد به کلماتی که در جامعه رایج اند.

من واقعا متوجه نمیشم !!!
یعنی چی واقعا ، کسی که نمیتونه ساده فکر کنه

من گفتم شما با استفاده از ورودی های که گرفته اید (ورودی های فعال منظورم کلمات و عبارات هستند )میتونید به هر نحوی که میخواهید صحبت کنید ، و باور کنید در این شکی نیست …

چیزی غیر از این گفته ی شما منظورم نبود، بنده فقط در باره یکی از مشکلات صحبت کردم.

2 پسندیده

بخاطر همینم هست میگم مغزها متفاوته و شما این رو تجریه نکرده اید و انتقال تجربیات خودتون ممکن هست بعضی ها رو حتی گمراه کنه

2 پسندیده

با این قسمت صحبتهاتون کاملا موافق هستم بخاطر همین دو خط اول صحبتتون رو نقل قول کردم

1 پسندیده

من هم مشکل شما رو داشتم آقا مرتضی
دایره لغاتم خیلی خوب بود و همیشه موقع مکالمه در ذهنم دنبال ی لغت خاص میگشتم و برای همین سرعت مکالمه م خیلی کند میشد
وقتی بسته قدرت رو مطالعه کردم دیدم آقای ای جی چقد راحت با ی سری لغت ساده جمله سازی میکنن و سعی کردم رویکرد ایشون رو مد نظر قرار بدم
تا الانش که خوب بوده و من راضیم
البته با مکالمه بیشتر خود نمایی میکنه این قضیه

5 پسندیده

سلام واقعا تشکر می کنم به خاطر وقتی که گذاشتید اما یعنی چی؟ هر روز یک کتاب رو بخونیم؟ یا هر روز کتاب های متفاوت رو بخونیم؟ در ضمن یک کتاب رو چند بار بخونیم؟

ببخشید من تلگرام ندارم (ادرس کانال (یا گروهتون) چیه؟)

1 پسندیده

@Farzad_Poodineh @mortezaaa1 @YoKambiz @fdoosti @amin @milad4mb @a.bayani
دوستان از همتون سپاسگزارم.

5 پسندیده

بخونید و برید بعدی. بخونید و برید بعدی. بخونید و برید بعدی.

روزی یک کتاب نه. روزانه مطالعه کنید.

8 پسندیده

:hushed::+1::+1::heart:

1 پسندیده

سلام
من به این نتیجه رسیدم که به همون اندازه که ورودی داری باید خروجی داشته باشی چند وقت پیش تجربه تاسف باری داشتم تو یه کلاس مکالمه اکثرا میتونستند راجب هر موضوعی صحبت کنند ولی من خروجی نداشتم و این موضوع کلا من بهم ریخت

الان خودم جمع و جور کردم

5 پسندیده