وقت کم منابع زیاد !

سلام دوستان عزیزم و با انرژی :blush:
یه راهنمایی میخواستم ازتون :slight_smile: :wink:
دوباره مهر شد و یه سریامون دانشجوییم یه سریا دانش اموز یه سریام میرن سر کار دیگه وقتمون برای زبان خوندن خیلی خیلی محدود شده !! :frowning:
میخواستم ببینم به نظرتون الان منابع رو کم کنیم با تمرکز بخونیم یا منابع زیاد ولی با تکرار پایین ؟
مثلا خود من تابستون زبانشناس بسته ی قدرت کار میکردم + پادکست (englishpod) سه تا پادکست روزی سه بار گوش میدادم + فیلم که هفته ای 10 دقیقه ازیک فیلم رو تمرین میکردم + مکالمه ! و گاها کتاب اززیبوک میخوندم (عطر سنبل عطر کاج)
و الان چیزی که مسلمه و من هرگز نمیتونم به تمامی این منابع با همون تکرار تابستون برسم ! چه کنم ؟ میگم بیام دو تا ازمنابع انتخاب کنم همونارو با تکرار بالا بخونم حیفم میاد منابع دیگه رو کنار بذارم مثلا پادکست بسیار بسیار اصطلاحات و لغات قشنگ و کاربردی رو اموزش میده که در طی 2/3 ماه تابستون به قدری کمکم کرده که چند روز پیش یه قسمت از سریال ومپایر دایریز رو پلی کردم دیدم باورم نمیشه ولی 50/60 درصد فیلمو میفهمم و تماما اصطلاحاتی هست که توی پادکست ها یاد گرفتم ! کتاب هم کلی لغات اکادمیک یاد گرفتم ازش ! فیلم هم به شدت به گرامرم کمک کرده جملات شرطی و ازاین جور چیز ها !!!
حالا به شدت حیفم میاد منابع بزارم کنار ازطرفیم میگم شاید اگر تکرار بیارم پایین بازدهی نداشته باشه !!!
چیکار کنم ؟ :frowning:
دانشجو داریم اینجا ؟ چیکار میکنید با زبان ؟

17 پسندیده

سلام زهرا جان صد البته من با توجه به تجربیات و مطالبی که در مقالات و کتاب ها اومده پیشنهاد میکنم منابع رو کم کنید و متمرکز بخونید یعنی یک منبع اصلی و یک منبع فرعی . مطمئن باشید بازدهی شما از متمرکز خوانی خیلی خیلی بیشتر خواهد بود تا گسترده خوانی و بدون تمرکز.
بازم ایشالاه دوستان دیگه بهتر راهنماییتون میکنن.
موفق باشی عزیزم. :rose::rose:

6 پسندیده

مرسی نسیم جون بابت پاسخ :):smiling_face_with_three_hearts:
زبانشناس که حتما میمونه
پادکست هم میمونه ولی تعدادشو کم میکنم ینی هفته یدونه بیشتر گوش نمیدم
واما بین فیلم و کتاب موندم ! کتاب لغات بیشتری داره و فیلم از گرامر و زمان های خیلی متنوع تری استفاده میشه که توی هر دو مورد هم مشکل دارم … نمیدونم چیکار کنم :frowning:

5 پسندیده

سلام عزیزم میشه لطفا بگید پادکست ها رو کجا میخونید؟

1 پسندیده

سلام عزیزم
این پادکستی که من گوش میدم دهکده ی زبان
ولی زبانشناسم جدیدا پادکست های خوبی اضافه کردن

3 پسندیده

باید ببینی متناسب با هدفت، کدوم یک از این منابع در اولویته . مثلا اگر افزایش دایره لغات در راسه هدفاته و از کتاب خوندن بیشتر لغت جذب میکنی حتما کتاب در اولویت باشه.
اگر نه تثبیت ساختار لغات رو بیشتر دوست داری فیلم رو بزار
ببین همه چی بستگی به خودت داره و چیزی که میخای در طولانی مدت تاثیرشو برداشت کنی.

2 پسندیده

به نظر من حتی الامکان کتاب بخونید.از نظر من حداکثر ۵ درصد فیلم ها و سریال ها برای یادگیری زبان مناسبند.خیلیاشون که چرت و پرتن و یه نفرو ده بیست سی چهل کردن از خیابون آوردن برای فیلمنامه نویسی و بعضیاشون هم که واقعا قشنگ و خوبن قدیمی،سخت و به درد نخورن(از نظر زبان آموزی)
نمیگم کتاب چرت نداریم ولی واقعیت اینه که حداقل ۵۰٪ کتاب ها ارزش خوندن دارن،۵٪ جذاب و ۱٪ اون ها شاهکارن که در مورد فیلم شاید ۰/۰۵٪ فیلم ها شاهکار باشن و تماشاگر رو غرق فیلم بکنن
انگیزه یکی از مهم ترین مولفه های یادگیری زبانه و از نظر من یک رمان زیبا مثل هری پاتر خیلی تاثیرگزارتر از فیلم چرتی مثل batman vs superman هست.
از نظر زبانی هم کتاب ها از نظر دایره لغات و حتی گرامر هم بیشتر از فیلم میتونه به شما کمک کنه

11 پسندیده

خیلی خب سلام

منم اومدم.

خیلی خلاصه عرض می کنم

خب ببینید زهرا خانوم هر چه دل تنگت میخواهد بخوان

تمام Yeah

اما!!!

از اونجایی که من کامبیز کشاورز هستم و یه کامنت من یه طوماره پس مجبورم توضیح کامل بدم. ( وگرنه امضای من پاک میشه) Sunglasses

من وقتی داشتم انگلیسی قدرت میخوندم چیکار میکردم؟

دوره ای که من قدرت میخوندم روزی 12 ساعت تو یه شرکت در پیت کار میکردم. پس در واقع شرایط بنده هم مثل شما بود ( حتی بد تر. دانشگاه که گرفتاری نداره خداوکیلی. ما هم دانشجو بودیم دیگه. اینهمه بزرگش نمیکردیم که :joy: ) (شوخی میکنم، شما ماشالا خانوم باهوش و صد البته نمره بالایی هستید)

من چطور میخوندم؟ Question

فاکتور هایی که در برنامه ریزی شما نقش مهمی دارند:

1. اهمیت 101
  2. انعطاف 15
  3. مدیریت Sunglasses
  4. جذابیت Look-up

اهمیت

این فاکتور برای انتخاب اینکه دقیقاً به چیا بپردازید مهمه. چرا که فرض بگیرید شما 10 تا منبع دارید. خوندن همشون هم براتون لذتبخشه و میگید من همشو دوست دارم.

اما یه گام به عقب بردارید. مثل استاد شیفو به منابعتون نگاه کنید:

image

از خودتون بپرسید از این منابعی که در حال حاضر جلومه کدوم از همه بیشتر بهم کمک کرده.

شاید بگید خب همش. نه! کدوم بیشتر کمک کرده و پر بازده هستش.

مثلا فرض بگیرید آقای ایکس در دوره ی یادگیریش از منابع زیر استفاده میکنه:

• انگلیسی قدرت

• فلش کارت های انکی

• فیلم

• کتاب داستان

• پادکست

• مکالمه با پارتنر

اما یهو میبینه آقا دانشگاه شروع شد من دیگه نمیتونم همشو بخونم چیکار کنم؟

خب میاد یه بررسی میکنه. میبینه این وسط مکالمه با یه پارتنر خفن ( که از قضا اسم اونم کامبیز بودLaugh ) در مکالمش به شدت موثر بوده و باعث شده انگیزش چندین برابر شده.

پس میگه اوکی اهمیت این مورد خیلی خیلی بالاست چرا که داره هر چی که یاد گرفتم رو بهش جلا میبخشه و دارم از همشون استفاده میکنم. مکالمم داره روون و سلیس میشه و الان دیگه حس بهتری دارم.

بعد میاد میبینه چقدر در روز وقت داره؟ چون خب مشخصاً مکالمه با یک پارتنر ممکنه یک ساعت از زمانش رو بگیره و در ادامه روز تنها 1 ساعت و نیم دیگه وقت داره و نمیتونه به همه اون منابع بپردازه.

دوباره میشینه مثل استاد شیفو به سایر منابع نگاه میکنه:

image

میبینه آقا این وسط بین اینا انگلیسی قدرت هم بهش کمک کرده. پس میاد یک ساعت از زمانش رو به اون اختصاص میده. میمونه نیم ساعت.

با خودش میگه خیلی خب من نیم ساعت دارم و این نیم ساعت رو به فیلم یا کتاب اختصاص میدم. چون که اینا به آقای ایکس کمک بسیاری کرده.

انعطاف

این بخش از برنامه هم از اهمیت بالایی برای آقای ایکس برخورداره.

چون آقای ایکس ممکنه روزهایی برسه که حوصله مطالعه انگلیسی قدرت نداره. ممکنه روزهایی برسه که حال نداشته باشه کتاب بخونه و ممکنه روزهایی برسه که نخواهد کتاب بخونه. ( اما هیچوقت آقای ایکس از مکالمه با پارتنرش که اون آقای کامبیز خسته نمیشه 5 )

آقای ایکس میگه خب بر میگردم دوباره به کارایی که رو به رومه نگاه میکنم. منبعی رو انتخاب میکنم که به شرایط حال حاضرم میخوره.

پس این فاکتور نشان گر این باید برای شما باشه که آقا، خانوم یک عدد برنامه فقط یک عدد برنامست. این نیست که من باید خودکشی کنم تا ابد همونو پیش بگیرم. Yawn

درسته خود من قدرت رو تا آخر بدون وقفه خوندم. ولی دوستانی هستند که قدرت رو ده ها بار گذاشتن کنار ولی ماشالا مکالمشون عالیه. Thumb-up

پس تو انتخاب منابع منعطف باشید. مثلا میتونید بگید آقا من 3 بار در هفته میرم eng-pod گوش میدم.

مدیریت

این قدرت مدیریت منابع و زمان شماست. چرا یک شخص تو یک سال انگلیسی رو فول میشه و یکی تو یک سال هنوز میگه

It is a fan?

خیلی سادست. این اشخاص در مدیریت کاراشون با هم فاصله زمین تا آسمون دارن.

شخص اول. زمان مطالعه به خوبی تلاش کرده. متمرکز بوده و از هر زمانی به خوبی استفاده کرده. ولی شخص دوم نه.

آقای ایکس در استفاده از این فاکتور بسیار محتاطه.

آیا ازدیاد منابع یعنی موفقیت؟ خیر.

بلکه تمرکز و مدیریت منابع یعنی موفقیت.

به طور مثال من دوره ای که انگلیسی قدرت میخوندم. فقط انگلیسی قدرت میخوندم.

و گاهاً کتاب های سطح بندی شده یا استند آپ کمدی میخوندم و گوش میدادم. همین.

نه پادکست بود، نه فلش کارتی بود نه هیچی. مرور کلماتمم معمولا تو دفترچه بود ( تازه اگه مرور میکردم)

بین استند آپ و کتاب انعطاف داشتم. یعنی گاهی این گاهی اون.

در دوره انگلیسی قدرت بیش از 200 کتاب سطح بندی شده خوندم و 5 استند آپ دیدم.

جذابیت

این فاکتور خیلی مهمه.

تو برنامتون باید جذابیت باشه که شما رو وادار کنه هر روز بیاید سراغش. حتماً داستان الهام بخش ( خز و خیل) من رو بارها و بارها در تالار شنیدید.

من بعد از عمل جراحی دستم در بیمارستان، بعد از بیهوشی انگلیسی گوش دادم. چرا؟ چون متعهد بودم و صد البته اون برنامه اونقدر جذاب بود که باید بهش گوش میدادم.

پس باید برنامه ای بسازید که حتی یک روز هم از دست ندید. بهونه هایی مثل سرکار میرم، امتحان دارم، دانشگاه دارم هم نباید جلوشون رو بگیرن و باید ازشون بهره ببرید.

Done

5

33 پسندیده

:clap::clap::clap::clap::clap: دقیقا همینه
@zahra.sheikhi76
واقعا زهرا جان
ملاک اصلا تموم کردن یا تموم نکردن یه منبع نیست
من خودم خیلی درگیر مقایسه میشدم که عه فلانی چون قدرت رو تموم کرده پیشرفت عالی داره
ولی هیچ وقت توجهی به پیشینه زبان طرف ، به اندوخته زبانی گذشته طرف، به اینکه چه منابعی رو قبلا استفاده میکرده
نداشتم، و فقط تک بعدی به قضیه نگاه میکردم.
چون وقتی به زمانی که قدرت رو میخوندم رجوع میکنم میبینم هرگز مطالعه من فعالانه و متمرکز نبوده برای همین هم بعد از اتمام بسته قدرت همچنان اشکالات گرامری باهام موند و باعث شد اونجوری که باید پیشرفت نکنم. در صورتی که دوستانی که هنوز این منابع رو حتی نخوندنم عالی ترن.
بنابراین هر چیزی میخونی، حتما عنصر فعالانه گوش دادن رو از یاد نبر.
موفق باشی :rose::rose:

8 پسندیده

سلام🌷
:heart_eyes:به نظر من شما باید زمان های سوخته تون رو بکشید بیرون البته اگه ممکنه!یعنی چی؟یعنی اینکه:
مثلا دارید میرید
مثلا من خودم چون وقتم کم میاد هنگام رفت و برگشتم
از کلاس زبان زبان گوش میدم…
یا مثلا وقتی ورزش میکنم و …
شماهم اگه همچین وقتایی دارید میتونید بهره وریتون رو بالا ببرید.
:heart_eyes:دومین کار اینه:
من مطمئنم هرکسی در طول روز خیلی زمان سوخته داره
شما میتونید تو یه دفترچه هر شب قبل خواب برنامه فرداتون رو بنویسید به صورت دقیق.
مثلا:نماز صبح،پادکست،دانشگاه،پادکست،مطالعه،نماز و …:face_with_raised_eyebrow:دقت دشته باشید وقت تلف نکنید من خودم اون اولا تا میومدم از نماز صبح مثلا برم پادکست گوش بدم بیست دیقه میکشید و بعد ها دیدم همین لفت دادنا روزی دو سه ساعت ازم میگیره…
:heart_eyes:سومین کار:
شما میتونید کاراتون روfelexible کنید یعنی قابلیت تغییر درشون ایجاد کنید یعنی چی یعنی اینکه:
شما مثلا میبینید امروز وقت نمیکنید به همه کارایی که شب قبل گفتید برسید میتونید جای ضرب در جلو اون کار یه علامت F بزارید و اونو بندازید برای فردا که این امر خودش نیازمند اولویت بندیه.
:heart_eyes:چهارم:
اولویت بندی کارها:
شما باید ببینید کدوم کارتون مهم تره!
پادکست مهمتره؟یا بیرون رفتن با دوستان؟
روزمره ترین کاراتون رو بنویسید و شماره بدید بهشون و بفهمید کدوم کار مهمتره!
بعد از اصل سوم که felexible بود استفاده کنید.
:heart_eyes:گام پنجم:
میگن به کارهایی که انجام میدید زمان بدید یعنی بگید من میخوام از پنج تا پنج و ده دیقه نماز بخونم و یکم ذکر بگم برای اینکار باید از برنامه ریز ها استفاده کنید!تایمر گوشیتون رو بزارید رو ده دیقه مثلا…
تا زمانی تعیین نکنید برای پایان کاری اون کار هرچقدر دلش بخواد ادامه پیدا میکنه!
:heart_eyes:گام ششم:
داشتن بهره وری حین انجام کار:
طرف داره صبحونه میخوره فکر دانشگاس استاد داشنگاه داره درس میده فکر بعد داشنگاس بعد داشنگاه داره با دوستاش راه میره فکر خونست و …
من خودم اینجوریم و این خیلی بده
شما اگه بتونیدر زمانی که هستی باشی میتونی در اینده بهترین باشیو بلعکساگه در زمانی که هستی نیستی در اینده هم هیچی نیستی
:tulip::tulip::tulip::tulip:
_و در اخر هم یه پیشنهاد میدم واقعا خوشحال میشم اگه قبول کنید._اون اینه:
دو تا سخنرانی هست راجب مدیریت زمان که فوق العاده
خوب و فوق العاده معروفه!

و

سایت اصلی ایشون masaf.ir هست که متاسفانه نشد از اونجا لینک رو بزارم.

16 پسندیده

دست همتون درد نکنه که پاسخ دادید خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون :blush: :blush:
@Farzaddeev
@a.bayani
@YoKambiz
@aliasiaee304

و اما راجب این قسمت اقای کامبیز شما به روشی که ای جی میگه خوندید کتابارو ؟
چون اگر انگلیسی قدرت رو هر درسش رو یک هفته خونده باشید و وقفه هم نداشته باشید میشه 30 هفته ! در این 30 هفته شما بیش از200 کتاب خونده باشید میشه حدودا هفته ای نزدیک 7 کتاب !! یعنی روزی یک کتاب o_O
میشه بگید چطور خوندید ؟؟ :):see_no_evil: :):blush:
چون من برنامه ریزی کردم کتاب عطر سنبل عطر کاج رو بخونم از زیبوک که نزدیک 30 فصل داره !! برنامه ریزی کردم عین قدرت هر فصلشو در یک هفته بخونم یعنی با تکنیک سایه و باقی قضایا !!! اشتباهه اینطوری ؟ ینی میگید بخونم رد شم ؟

6 پسندیده

خب این کتابهایی که شما میبینید رو من نخوندم. بلکه کتاب های سطح بندی شده خوندم.

کتاب های سطح بندی شده هم خیلی راحت میشه روزی یک تا دو تاشو خوند

اینکه بگیم آقا کتاب سطح بندی بخونید به درد نمیخوره و اینا کاملا غلطه و خود من مدرکی شفاف برای این قضیه هستم. من ته تهش تا الان تونسته باشم 20 30 تا کتاب authentic بخونم.

ولی کتاب سطح بندی شده راحت این موضوع ممکنه.

درباره چطور خوندن هم فقط خوندم. کار خاصی نکردم. یه مدت جو گیر شده بودم نوت هم بر میداشتم. تهش 3 هفته دووم آوردم. چون نمیتونستم مرور کنم و حال نداشتم. واسه همین دیگه همونجوری خوندم رفتم جلو. لغتی بلد نبودم رو دیشکنری میزدم فقط.

دیگه هم بر نمیگشتم به اون کتاب

8 پسندیده

به نظرتون یه کتاب میخوام بخونم لغتی بلد نباشم مثل شما فقط لغت رو دربیارم از دیکشنری ببینم و داستان و بفهمم و همینجوری برم تموم کنم کتابو تاثیر داره؟
از دیکشنری فارسی هم استفاده میکردید؟
اسم دیکشنریتون چیه؟

4 پسندیده

کتاب سطح بندی شده که واقعا به درد نمیخوره.من کتاب American crime stories که مثلا بالاترین سطح بود رو گرفتم دیدم این از سطح متوسط هم آسون تره.حالا دیگه سطح ابتدایی که فکر کنم در حد it is a pen باشه :joy:

2 پسندیده

اگه اکثر لغات داخل کتاب رو متوجه میشید بله میتونید بخونید. 90 درصد کتاب رو متوجه شید و از دیکشنری استفاده کنید.

معمولا بنده از دیکشنری فارسی استفاده میکردم.

گوگل ترنسلیت.

برای بنده مفید بودند. شما ماشالا اوستایی.

5 پسندیده

نه والا من اوستا نیستم.نمیگم تاثیری نداشته ولی اگه شما یک کتاب نوشته شده برای نوجوانان و جوانان رو با یک کتاب سطح بندی شده پیشرفته مقایسه کنید متوجه میشید که ارزش خوندن یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای مخصوص جوانان برابر با خوندن ده ها کتاب سطح بندی شده ۵۰-۶۰ صفحه ایه!من چیزی که فهمیدم اینه که تمامی کتاب های آموزشی و سطح بندی شده برای غیر بومی زبانان آسون شده اون زبانه.حتی خود منابع aj هم با اینکه خیلی برام مفید بوده به درد سطح پیشرفته نمیخوره.به نظر من کسی که میتونه و سطحش به اندازه کافی خوب هست برای تسلط به اون زبان باید منابع مورد استفاده بومی زبانان رو استفاده کنه و اگر هم امکان داره با بومی زبانان ارتباط برقرار کنه.

4 پسندیده

بسیار عالی و جامع و کامل.
من که لذت بردم از این راهنمایی.
کلی بهم کمک کرد که چطور باشم.
آخه منم کتاب های ۶ جلدی ۹۰۰ را دارم، سی دی آموزشی زبان نصرت هم دارم، زبان شناس هم هست، فیلم های آموزشی coupling ، هم هست.
راهنمایی شما به من هم کمک کرد.
سپاسگزارم آقا کامبیز عزیز @YoKambiz

5 پسندیده

بسیار عالیه آقا منصور عزیز. منم منابع خیلی زیادی داشتم. یادمه 8 سال پیش 60 تومن تکست بوک خریده بودم.

• کل مجموعه اینترچنج

• کتاب جملات کلیدی آقای منوچهر سرخابی

• دیکشنری آکسفورد تصویری

• کتاب توضیح گرامر آقا فرزام (اگه اشتباه نکنم)

بین اینا فقط کتاب دیکشنری آکسفورد رو اون موقع یه کمی خوندم. بعد گذاشتم کنار

کتاب گرامر و اینترچنج آکبنده :joy: میتونم الان بفروشم.

ولی کتاب جملات کلیدی آقای سرخابی رو امسال فرصت شد بخونم و واقعاً به کارم اومد. چون سطوحی که میتونید مکالمه کنید این جور جملات الگویی به کارتون میاد.

در آینده که سیستم جدید زبانشناس راه افتاد، یه سری فلش کارت هایی رو با دوستانم قراره درست کنیم بزاریم برای دوستان که تهیه کنن و لذت ببرن.

با عکس و مثال های عالی و نصف قیمت کتاب منوچهر سرخابی. البته کپی کتابش نه. بلکه خودمون داریم تحقیقات انجام میدیم یه سری فلش کارت قوی از این جملات درست کنیم.

خلاصه که منتظر یه سورپرایز کمر شکن تو اپلیکیشن باشید که کار تیم تالار زبانشناس باشه :grin:

16 پسندیده

بی صبرانه منتظر این سورپرایز بزرگ هستم :clap::tulip: سپاس از همتون

4 پسندیده

مرسی ازتون :grin::rose:

منم بی صبرانه منتظر بهبود لایتنر زبانشناسم :joy::joy::joy:

چون کار ما تقریبی تموم شده. فک کنم ماه بعد یا حداکثر دو ماه دیگه کامل کامل شه.

بعد باید صبر کنیم زبانشناس لایتنرو راه بندازه :grin:

آخه اون آزمون چیه، اون وسط رای آورد :joy::joy::joy::joy:

7 پسندیده