فعالیتی در جهت سلاست گفتاری : سه مرحله برای روان‌تر شدن مکالمه انگلیسی

در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه می توانید به سلاست بیشتری در گفتارتان برسید. این تمرین برای بهبود مهارت های گفتاری بسیار موثر است.

فایل صوتی مقاله : :point_down:

سلاست در گفتار، آرزوی هر زبان آموزی است. هر چه شما در هنگام صحبت کردن، سلیس تر باشید این بدان معناست که الفاظ گفتاری خیلی سریع به ذهن شما جریان می یابد و این ناظر به توانایی پیوند دادن افکار شما با استفاده از کلمات و عبارات مرتبط با زبان است. از این رو سلاست یعنی قابلیت ارتباط دادن افکار بداهه به الفاظ، در مسیر گفتاریست. و رسیدن به این سطح آن طوری که به نظر می آید سخت نیست.

این فعالیت به شما کمک خواهد کرد که بهتر صحبت کنید و می توانید آن را ظرف 30 دقیقه بعد کامل کنید. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه می توانید به سلاست بیشتری در گفتارتان برسید. این تمرین برای بهبود مهارت های گفتاری بسیار موثر است.

واقعیت این است که اکثر زبان آموزان مطالعه گرامر و خواندن واژگان را ترجیح می دهند یا هر گونه فعالیتی که آنها را از صحبت کردن باز می دارد. بدیهی است که صحبت کردن سخت است و تا زمانی که بیشتر صحبت نکنید، آسان نخواهد شد. خبر خوب این است، تکنیکی که امروز فرا میگیرید را می توانید در خانه انجام دهید. شما می توانید با بازگویی داستان و بیان خلاصه آن بدون اینکه کسی در اطرافتان باشد، تمرین مهارت گفتاری را انجام دهید.

یقینا صحبت کردن شما به آن اندازه وحشتناک نیست که شما فکر می کنید، اما صحبت کردن با کسی که نمی شناسید، واقعا می تواند ناراحت کننده باشد.

image

:microphone::diamonds: صحبت کنید،یاد بگیرید و تکرار کنید:

موضوعی را انتخاب کنید که می توانید در موردش چند دقیقه صحبت کنید. به عنوان مثال مقاله جالب یا داستان یا خبر یا یک نمایش تلویزیونی،یک فیلم یا حتی یک پادکست که گوش کرده اید، می توانید استفاده کنید.

اگر شما در سطح متوسط ​​باشید، شما پاسخ کوتاهتری نسبت به یک یادگیرنده پیشرفته خواهید داشت. حتی مبتدیان می توانند این فعالیت را بر اساس منابع مناسب با سطحشان انجام دهند. نکته ی اصلی این است که این فعالیت را می توان تا زمانی که به اهداف گفتاریتان برسید، ادامه دهید. به طور خلاصه بر حسب منبعی که انتخاب کرده اید، سه گام زیر را دنبال کنید، در صورت عدم وجود شنونده ای، خود را شنونده ی داستان خود کنید:

:stop_sign:گام 1 : در ابتدا سعی کنید توضیح دهید که موضوع فایلی که انتخاب کرده اید، درباره چیست؟ داستان را به گونه ای بازگویی کنید گویی که در حال تعریف کردن یک موضوع جالب به دیگران ، در طول مکالمه هستید.

:stop_sign:گام 2 : کلمات یا عباراتی را که از فایل مورد نظر ، قادر به تشخیصشان نبودید، بنویسید چون سعی دارید، صحبت کنید. این کلمات جدید را شناسایی کنید، سعی کنید داستان خود را با کلمات جدید پیش ببرید.

:stop_sign:گام3 : مرحله 1 و 2 را تکرار کنید تا از توانایی خود برای بیان واضح و روشن ،مطمئن شوید.

همچنین کلیپی که برایتان به اشتراک گذاشته شده؛ می تواند در آشنایی بهتر با سه مرحله فوق در راستای چگونگی رسیدن به سلاست در صحبت کردن موثر واقع شود :point_down:

:microphone::diamonds:"ارتباط دهنده های مکالمه" چیست و چگونه آنها برای گفتار سلیس ضروری است.

بگذارید به شما داستان خانم امی یکی از زبان آموزان زبان اسپانیایی را بگویم که چگونه با تمرکز بر مطالعه خود و کلمات و مکالمات رایج در زبان اسپانیایی، شیوه یادگیری خود را تغییر دادند: او بیان کرد که روزی تصمیم گرفتم در مورد کتابی که در اسپانیا خوانده ام به شریک زبانیم بگویم. من می خواستم بتوانم بر اساس آنچه که خواندم توضیح دهم که این کتاب درباره چه بود.
بنابراین، همانطور که در ماشین رانندگی می کردم، تصمیم گرفتم آن را با استفاده از کلماتی که می شناختم، توضیح دهم. اجازه بدهید به شما بگویم، نسخه اول فاجعه بود. من هیچ جریان گفتاری نداشتم، من افعال اساسی را بلد نبودم و نمی دانستم که چگونه جملات را به خوبی ترکیب کنم. من احساس خوبی نداشتم چون قادر به توضیح یک خط داستان کتاب به شریک زبانیم در حد چند دقیقه هم نداشتم…

من واژه هایی را که نیاز داشتم یادبگیرم و متوجه بشوم را نوشتم، من همچنین نیاز به دانستن کلمات "رابط مکالمه" داشتم. نمونه هایی از اتصالات مکالمه ساده عبارتند از: پس، سپس، و در حال حاضر، اما شما می دانید، به هر حال، پس از، بعد، و غیره با این حال؛ هنگامی که این کلمات استفاده می شود، صدای آنها بلند می شود. کلمه "so" به نظر می رسد "soooooooooo". یا ‘و’ مانند aaaaaaannnnnnndگفته می شود.

اگر به مکالمه گوش کنید، میشنوید که چقدر این کلمات استفاده می شوند و چگونه زمان میخرند تا گوینده اندیشه های خود را سازماندهی کند. مکالمه انگلیسی متفاوت از نوشتار زبان انگليسی است زیرا این کلمات باعث می شود لحن شما مانند گفتن یک داستان واقعی به یک شخص واقعی باشد، به جای خواندن چیزی که نوشته شده است.

حالا که من کلمات مورد نیاز را می دانستم و تازه در ذهنم بودند، سعی کردم داستان را دوباره توضیح دهم. این بار ساده تر بود اما نحوه توضیح دادنم را تغییر دادم. یعنی زمانهای فعلی را که من استفاده میکردم، تغییر دادم، که ساختارهای گرامری جدیدی را برای فکر کردن و البته، کلمات جدیدی را به من داد. چیزی که اتفاق افتاد این بود که من جزئیات بیشتری را شرح دادم. و کلمات و عبارات جدیدی را کشف کردم که نمی دانستم.

در تلاش سوم، من احساس قهرمانی کردم! کلمات به نظر می رسید که در دهانم جریان می یابد، دستور زبان در حال حاضر در ذهنم سازماندهی شد و من توانستم واژگان جدید را به خاطر داشته باشم.

روز بعد دوباره سعی کردم خلاصه کنم. خیلی متعجب شدم، من توانستم کلمات جدید را بخاطر داشته باشم، گرچه من آنها را مطالعه نکرده بودم. من توانستم داستان را با جزئیات بیشتر با بهترین جریان گفتاری که تاکنون تجربه کرده ام، توضیح دهم.

:microphone::diamonds:چگونه بدون فکر کردن به زبان انگلیسی صحبت کنیم

image

اولین باری که مهارت جدیدی را یاد می گیرید، شما باید در مورد هر حرکت خاصی فکر کنید زیرا شما سعی می کنید دانشی را که مدرس شما به شما یاد می دهد، اعمال کنید.

هنگامی که شما یاد می گیرید که چگونه به زبان انگلیسی صحبت کنید … شما نیاز دارید در مورد هر کلمه ای که استفاده می کنید، فکر کنید و نحوه استفاده از گرامر آن را به درستی انجام دهید تا زمانی که شما به راحتی از کلمات استفاده کنید.

جالب اینجاست زمانی که از کلمات و فعل های مشابه، بارها و بارها استفاده می کنید با گذشت زمان می توانید از آنها بدون فکر و فالبداهه استفاده کنید.

:microphone::diamonds:واژگان فعال در مقابل واژگان منفعل

آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی شما سعی می کنید صحبت کنید، اغلب شما یک کلمه خاص را نمی توانید بخاطر داشته باشید؟ اما هنگامی که شما همان کلمه را می شنوید یا در هنگام خواندن آن را می بینید، آن را می شناسید. این تفاوت بین واژگان فعال و واژگان غیرفعال است.

:stop_sign:واژگان فعال
مجموعه ای از کلمات است که شما می توانید فورا در هنگام صحبت کردن استفاده کنید. شما لازم نیست قبل از سخن گفتن متوقف شوید و یادآوری کنید که کلمه چه بود. داشتن واژگان فعال نشان می دهد که شما تمرین کرده اید و مهارت های گفتاری را توسعه داده اید

:stop_sign:واژگان غیرفعال
عبارتست از واژگانی است که شما در بخش «دانش» مغزتان ذخیره کرده اید. در نهایت ممکن است بتوانید آن را به خاطر بسپارید، اما شما باید مکالمه خود را متوقف کنید تا آن را به خاطر بیاورید.

بنابراین شما باید بدن خود را تمرین دهید که چگونه بدون فکر کردن واکنش دهد. هنگامی که مغز شما از واژگان یا دستور زبان استفاده می کند، یادآوری در زمان بعدی، ساده تر می شود. شما شروع به فعال کردن لغت نامه ای کرده اید که هر بار که به آن نیاز دارید استفاده می کنید.

image

:microphone::diamonds:سریعترین راه برای فعال کردن دانش انگلیسی شما

تلاش برای صحبت کردن در زبان انگلیسی، سریعترین راه استفاده از واژگان فعال است. خبر خوب این است که شما می توانید صحبت کردن در مورد هر چیزی را تمرین کنید حتی اگر نتوانید پارتنر زبانی برای خود بیابید. نگاهی به کلماتی که نمی دانید، یا نمی توانید به یاد بیاورید، داشته باشید و بلافاصله از آنها در چند جمله استفاده کنید.
همچنین سعی کنید درباره کارهای روزمره خود و یا برنامه های هفته آتی، با خود صحبت کنید.
و یا اگر به تماشای یک ویدیو، گوش دادن به برخی صوت ها یا خواندن در مورد موضوعات مختلف پرداختید. سعی کنید توضیح دهید که موضوع چیست. با یک خلاصه کلی از 2 یا 3 جمله شروع کنید، بعدا سعی کنید جزئیات بیشتری را در صورت امکان ارائه دهید.

:stop_sign:تمرینات گفتاری برای هر سطح

سطوح مبتدی بر پاسخ دادن ساده به سوالات در جهت استفاده از کلمات که در صوت بوده ، اقدام کنند.

سطح متوسط باید شروع به توضیح افکار، ایده ها و نظرات خود کنید (دقیقا همان کاری که باید در مکالمه انجام دهید).

سطح پیشرفته باید با استفاده از واژگان پیشرفته به روش خاص صحبت کنید. بدین منظور که در این مرحله از دایره لغات خوبی برخوردار هستید و قادر به انتقال پیام خود در مکالمات می باشید لذا در این مرحله گام را فراتر نهاده و به مانند یک بومی زبان باید برای اصطلاحات و لغات پیشرفته تر آماده شوید. خوشبختانه اَپ های زبانشناس بدین منظور منابع خوبی را در خود گنجانده است.به طور مثال در دوره انگلیسی واقعی مشاهده میکنید که چقدر اصطلاحات در مکالمات کاربردی هستند و معیار این دوره افزایش دایره اصطلاحات می باشد.شاید تکنیک سایه در سطوح پایه بخوبی به شما در تلفظ لغات کمک کرده باشد، اما در این سطح نیز می توانید به جهت پیشبرد لهجه و سلاست از این تکنیک استفاده کنید.

:stop_sign:شروع صحبت و تفکر به زبان انگلیسی

برای صحبت سلیس و روان، شما باید تمرین صحبت کردن را انجام دهید … اما شما همچنین باید فعالیت هایی را انجام دهید که پاسخ خاصی ندارند که «درست» یا «نادرست» هستند.

توضیح مباحث مختلف، دادن نظر شما، و گفتن داستان ها مستلزم صحبت کردن فالبداهه است. شما باید ایده های خود را از ذهنتان رها کرده و آن را به زبان انگلیسی توضیح دهید. فعالیت هایی چون حضور مستقیم یا غیر مستقیم در تالاربه شما کمک می کند تا با این روش، صحبت کردن و تفکرکردن را تمرین کنید تا بتوانید با هر کسی در هر موقعیتی با اطمینان بیشتری صحبت کنید.

:stop_sign:تمرین صحبت کردن در هر زمان (بدون یک شریک)

منتظر ماندن برای یک سخنران بومی زبان (به صورت رایگان ) یک اشتباه بزرگ است که اکثر زبان آموزان مرتکب می شوند … تبدیل شدن به سخنران خوب نیاز به تمرین در دو روش دارد:

:star2:با مردم واقعی تمرین کنید

صحبت کردن با افراد واقعی باعث می شود تا شما به سرعت فکر کنید و از کلمات و گرامری که می دانید به بهترین شکل استفاده کنید گرچه در ابتدا این امر دشوار است.

:star2:تمرین صحبت کردن با جزئیات بیشتر و به تنهایی

هنگامی که استرس صحبت کردن سریع و رو در رو با فردی را حذف می کنید، شما می توانید زمان لازمی به بررسی در مورد لغاتی که از واژگان گفتاری خود گم کرده اید، اختصاص دهید. شما می توانید در مورد ساختار جمله فکر کنید و قواعد خاص گرامر را به یاد داشته باشید. شما همچنین می توانید جمله ای را 2یا 3 بار تکرار کنید تا آنکه به خوبی جریان یابد و شما به تلفظ و ساختار خود اطمینان داشته باشید.

تمرین کردن به تنهایی ، بخش مهمی از فعال کردن واژگان جدید در هنگام صحبت کردن، بهبود تلفظ و تفکر در مورد ساختارهای پیچیده گرامری است که به جای اجتناب ، از آنها استفاده می کنید.
در لینک زیر می توانید توضیحات بیشتری را در خصوص تمرین گفتاری به تنهایی را بیاموزید.:point_down:

خب دوستان عزیزم به پایان مقاله رسیدیم . امیدوارم از آن لذت برده باشید. موفق باشید.:rose::rose:
برای دسترسی به سه مقاله قبلی در این زمینه بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

1 برنامه ریزی و هدفمند سازی یادگیری زبان انگلیسی

2 تمرکز بر تقویت زبان انگلیسی در بازه های زمانی ساعتی به جای بازه های زمانی سالانه

3 راهکارهای تقویت مهارت شنیداری

نویسندگان : @ala @nasim_yas
ضبط صوت و میکس: @nasim_yas

67 پسندیده

عالی بود :clap: :clap:

6 پسندیده

بسیار عالی بود لذت بردم:rose::rose:

5 پسندیده

سلام دوستای عزیزم :heart::heart:
واقعا ازتون ممنونم
من هنوز فرصت نکردم بخونم مطلب رو
چون دوست دارم با دقت زیاد بخونمش
خواستم تشکر کنم از شما عزیزان برای وقت با ارزشی که میزارین :heart::heart::rose::rose:

6 پسندیده

@a.bayani

Tnx so much. I remember for the first time, when I wanted to speak in English, couldn’t make a lot of sentences, Just 5 or 6.But kept countine to talk by myself about different topics. It could be much better if I had an English partner. Now, I made friends with many foreign people, talk about culture, foods, sports, movies and so on. As u mentioned in your post, everybody who wants speak in English fluently must throw his or her fear away. I really do advice to you, don’t worry about anything and remember

GOOD THINGS COME TO THOSE WHO WORK FOR IT.

12 پسندیده

ممنون از توجه شما

سلام فاطمه بانو، ممنونم که نخوانده و نشنیده به ما انرژی میدید، انشالله که مفید باشه

Thanks a lot for sharing your great experience
Good luck

6 پسندیده

@ala
@a.bayani
@hnaseri

:pray::pray::hibiscus::+1:

11 پسندیده

Hi it was so good but I have a function for the issue.

5 پسندیده

این رو بعد از اینکه این مقاله رو خوندیم تونستم بنویسم واقعا اگر کسی نسبت به این مقاله عملکرد داشته باشه بدون شک میتونم سلیس صحبت کنه دستتون درد نکنه که از وقت گرانبهاتون مایه میذارید واسه کمک به یه نفر دیگه

6 پسندیده

Thank you very much for your kind words. It truly means a lot to me. :blush:

6 پسندیده

7 پسندیده

:clap: :clap:

سلام حضور شما، واقعا ممنونم از حسن توجه تون، امیدوارم شاهد حضور بیشتر شما برای بیان عملکرد تون باشیم. موفق باشید

4 پسندیده

خیلی ممنون نسیم و ala عزیزم لذت بردم از مقاله عالیتون :pray::rose:

3 پسندیده

Your welcome :heart_eyes:

2 پسندیده

An awesome article about speaking fluency English.
Thanks a lot :hibiscus:

4 پسندیده

سلام دوستای عزیز ممنونم از لطفتون :rose::rose::rose:

That’s great point :ok_hand::ok_hand::ok_hand:
Thanks for your positive comment​:tulip::tulip::tulip:

@mateacher95
Hello teacher I’m so happy because of your good and energetic opinion
I hope you have alotof talent
t that you must pay attention to them and show us
Keep going
:ok_hand::ok_hand::tulip::tulip::tulip::tulip:

سلام ممنونم نظر لطفتونه بسیار عالی که هر آنچه که می خونید سریعا عملیش می کنید موفق باشید :clap::clap::clap::tulip::tulip::tulip:

@dordane
سلام دردانه جان ممنونم عزیزم :rose::rose::rose:
@hossein_mahmoodi

Hello Mr mahmoodi
Yourwelcom
And thanks for your appreciation
:tulip::tulip::tulip:

6 پسندیده

ممنونم عزیزانم, از تلاش و زحمتی که برای تهیه این مقاله کشیدید, الان فرصت کردم بخونمش, براتون ارزوی موفقیت بیشتر دارم.

3 پسندیده

سلام صبحتون به شادی
خداقوت سپاس بخاطروقت و انرژی که برای تالار و زبانشناسانی همچون من میگذارید.قدردان تک تک زحماتتان هستم.:rose::rose::rose::rose:بازهم متشکرم:rose::rose:

2 پسندیده

سلام نسیم جون. مقاله بسیار خوبی بود:clap::clap::clap::clap::blush:
این مقاله منو یاد دوره ابتدایی اگه اشتباه نکنم کلاس دوم و سوم انداخت که یه مبحثی داشتیم توی فارسی به نام جمله سازی😊 چند تا کلمه میدادن و ما باید جمله می ساختیم که در سالهای بعدی باید انشا می نوشتیم😊 به نظر من این روش توی سطح متوسط روش خوبیه که با کلمات جمله بسازیم و بعد انشا بنویسیم و بعد انشای خودمون رو با صدای بلند برای همکلاسیهای تالار بخونیم و در نهایت شنوندگان نظر بدهند و نقد کنند😊 من از امروز این روش رو تمرین خواهم کرد.

4 پسندیده

چرا این مقاله رو ندیده بودم :thinking::persevere::no_mouth:
بی نظیر بووود خسته نباشید دوستای خوبم موفق باشید همیشه :tulip::blush::heart_eyes::heart:
@ala
@a.bayani

4 پسندیده