فرق بین going to، will، و حال استمراری برای آینده

سلام بچه ها

زمان جمله زیر آینده ست؟ اونوقت چه وقتایی going to استفاده میشه؟ چه وقتایی will استفاده می شه؟ و اینکه فعل بعدش با to نمیاد مگه؟ از کجا بفهمیم فعل اصلی going to یا فعل کمکیه؟ کلا میشه یکی برام شفافش کنه.ممنون :kissing_heart:

light’s gonna turn green

==================
این تاپیک مربوط به درس« درسنامه دیدگاه » در نرم‌افزار «زبانشناس» است.
دوره: « دروس پایه ی انگلیسی بدون تلاش » فصل: « مسابقه - درسنامه اصلی »

3 پسندیده

این شیوه استفاده رو تو فارسی معادل “قصد داشتن” معنی میکنن که دقیق نیست و بعضی جاها آدمو به اشتباه میندازه.
این استفاده دقیقا همون حال استمراری هست، چون شما در روال انجام یه عملی هستی.

• مثلا شما با دوستتی، میگه میخوای با پس اندازت چه کار کنی؟ شما چند تا ایده به ذهنت میاد و نهایتا میگی ماشین میخرم. تو انگلیسی این رو با will بیان میکنن نه با حال ساده، چون فقط یه ایده ذهنیه که قدمی براش برداشته نشده.
    یه هفته بعدش باز شما رو میبینه میگه چیکار کردی؟ شما میگی i’m going to buy a car
    و این یعنی شما فقط تو بخش ایده متوقف نشدی، احتمالا رفتی پرس و جو کردی، چند تا ماشین دیدی و شایدم یکی رو زیر سر گذاشتی.بنابراین شما تو روال خریدن هستی، نه فقط قصد بدون هیچ پیش زمینه عملی.
  • یا تو مسابقه های ورزشی میگن: میریم که بازی رو داشته باشیم. اینم دقیقا همون حال استمراریه، یعنی شما از قبل منتظر شروع بازی بودی، یهویی اتفاق نیفتاده.
  • یا مثلا سر جات نشستی گیج خوابی، کسی که کنارته میگه: “داری میری که بخوابی” منظورش حرکت فیزیکی نیست بلکه حالتیه که شما درش هستی و از قبل شروع شده و همچنان ادامه داره. هر چند اینجا میتونه اینجوریم بگه you are sleeping
  • یا i am going to study for IELTS این یه تصمیم آنی یا بدون پشتوانه نمیتونه باشه. شما از قبل کلی تحقیق کردی یا کتابهاشو خریدی یا تو روال کلاسها هستی.

این یکی از کاربردهای حال استمراریه، تو انگلیسی فعل “رفتن” رو هم فیزیکی و هم ذهنی استفاده میکنن.

• مثالهای جالبش وقتیه که کاربرد فیزیکی و ذهنی “رفتن” باهم استفاده میشن.
    we are going to go to park
    i am going to go to bed

در مورد مثال هم همینه، اگه اشتباه نکنم داره درباره چراغ راهنمایی بحث میکنه. چراغ راهنمایی یه برنامه از پیش تعیین شده داره و اینجا میگه چراغ داره میره که به سبز تغییر کنه. اینم طبق برنامه از پیش تعیین شده یه رواله که مدام تکرار میشه و زمان حال استمراریه نه آینده.
بنابراین تو این کاربرد بحث دقیقا درباره حال حاضر هست که از قبل شروع شده و تا آینده هم ادامه داره و اونجاس که عمل پایان میپذیره.

فعل to be رو هم داره که میشه حذفش کرد، چون فعل
to be و past participle رو میگن دو ستون ساختار زبان انگلیسی هستند و میتونن به تنهایی با معنا باشن.

امیدوارم مفید باشه، چون تو سیستمی که من خواندم اینا همگی به هم مرتبطن، اگه میخواستم کاملش کنم باید قطعیت زمانها و چند مورد دیگه رو هم اضافه میکردم.

11 پسندیده

شما باید موارد دیگه ای رو هم بخوانید که اینارو متوجه بشید که فقط یکیش noun clause هست.
وقتی شما یک جمله sentence داری باید کامل ادا بشه، اینی که تو گفتار فاعلش رو نمیگن یا کوتاهش میکنن بحث دیگست منتها باید بدانی چرا اینجوری شده.

Light is “going to” turn green.
Light is “gonna” turn green
Light’s “gonna” turn green.

تو انگلیسی و فارسی شما وقتی حال استمراری یا هر زمان دیگه ای به کار میبری باید بخشهای اون فعل رو کامل بنویسی که جمله با معنا باشه.

• مثلا نمیتونید بگید: i going to school چون فعل شما ناقص هست و بی معنیه.
    دقیقا عین اینه که تو فارسی بگی، “من در حال رفتن به مدرسه”
    ولی میتونی بگی yesterday going to school i saw my friend.
    دیروز در حال رفتن به مدرسه، دوستم رو دیدم.
  • یا تو فارسی نمیتونید مثلا برای حال کامل بگید: من غذا خورده، باید کاملش رو بگید. “من غذا خورده ام”.

ولی وقتی شما فعل حال استمراری رو تو فارسی یا انگلیسی به عنوان بخشی از ساختار کل گفتتون به کار میبرید که بهش میگن clause میتونید فعل کمکی to be رو از فعل حذف کنید در عین اینکه گفتتون با معنا هم باشه، اینجا Ving که استمراریه به تنهایی معنا رسانه.

• the Light going to turn green suddenly turened off.
    در واقع اصلش این بوده:
    The light “which was” going to turn green, suddenly turned off.
    چراغ در حال رفتن که به سبز تغییر کنه، ناگهان خاموش شد.
    یا ترجمه روانترش: چراغ که داشت میرفت که به سبز تغییر کنه ناگهان خاموش شد.
7 پسندیده

تفاوت بین will، going to و حال استمراری برای اتفاقاتی که در آینده رخ میدهد

قصد انجام کار

وقتی که همین الان قصد انجام کاری کردیم، از will استفاده میکنیم.
مثال: من همین الان یه پیرمرد رو کنار مغازه میبینم که لوازم سنگینی دستش هست و قصد میکنم که کمکش کنم.

I will help that old man.

وقتی که تصمیم به انجام کار قبلا گرفته شده از going to استفاده میکنیم.
مثال: در مثال فوق من در حال رسیدن به پیرمرد هستم و دوستم وسط راه منو میبینه و میگه:

• Hosein, what are you doing?
  • I am going to help that old man.
  • Good for you, Hosein, you’re so kind :slight_smile:

پیشبینی آینده

وقتی که در مورد اتفاقی در آینده پیشبینی میکنیم که بر اساس نظر شخصی یا تجربه و بینش باشه از will استفاده میکنیم

مثال: رفیقمون داره میره شیراز و ما بهش میگیم که بهش خوش میگذره

I’m pretty much sure you will have a good time in Shiraz.

وقتی موردی رو پیشبینی میکنیم که بر اساس شواهد موجود هست، از going to استفاده میکنیم.

مثال

My sister is going to have a baby.

چون حامله شده پس شواهد و قرائن بر این مبنا است که بچه میاره :slight_smile:

برنامه های آتی

از going to در مواردی استفاده میشه که تصمیم گیری شده ولی هنوز آماده سازی نشده.

مثال : پلیس امنیت اخلاقی به یک زوج جوان در خیابون گیر میده و میپرسه چه نسبتی با هم دارید.

We are going to get married :smiley:
Police: :unamused:

از حال استمراری وقتی استفاده میشه که شرایط کاملا فراهم هست.

مثال: همون زوج جوان وقتی که کارت عروسی رو برای اقوام فرستادن

We are getting married next week :smiling_face_with_three_hearts:

امیدوارم که خوب توضیح داده باشم

:stuck_out_tongue_winking_eye:

24 پسندیده

بسیار عالی :grin::clap::clap:
استاد شما گرامر تدریس کنید اصلا :clap::clap::grin:

7 پسندیده

:joy::joy: عالی بود اصلااا
دستتون درد نکنه❤
Hosein you’re so kind​:joy::joy::joy:

4 پسندیده