کی بریم داستان بعدی ؟

سلام . هر درس رو باید خیلی خیلی خوب بلد باشیم و بریم درس بعد؟ یا نه در حد چند دور خوندن به روش سایت کافیه ؟

======================
این تاپیک مربوط به درس «جورج و اژدها» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «داستان های بچه گانه»، فصل «بسته ی اول»)

7 پسندیده

از نظر من میتونین چنتا داستان رو با هم بخونین ولی روی همه ی داستان ها حداقل تا اعمال تکنیک سایه بایستی پیش برین.

7 پسندیده

هرچه یک درس رو بیشتر و بهتر بخونید بهتره.کمیت مهم نیست.بیشتر کیفیته که مهمه.فقط یادگیری کافی نیست.ما باید به یادگیری عمیق برسیم.ممکنه یک درس رو چند صد بار با دقت گوش بدید و تکنیک سایه رو اعمال کنید تا واقعا به مرحله ی یادگیری عمیق برسید.
انصافا این درس سختیه.حداقل برای من.من خودم تا حالا ۱۵۶بار این درس رو خوندم و قصد دارم هنوزم بخونمش.اگه فقط بخونیم و بریم جلو بعد از مدتی دچار فراموشی میشیم.اما باید انقدررر یک داستان رو خوند تا کلماتش جزیی از دایره ی لغات و ملکه ی ذهن بشن.بخصوص لحجه.باید بفهمیم کلمات در جمله چطور تلفظ میشن.البته همونطور که استاد ف مودند میشه چند تا داستان رو بطور موازی باهم خوند.

12 پسندیده

فقط میتونم بگم دمت گرم :clap::clap:

6 پسندیده

۱۵۶ مرتبه این درس رو گوش دادین؟
به نظرم خیلی زیاده، مگه قراره واو به واوش حفظ بشه و چه فایده ای داره؟ اگرم تکنیک سایه رو بخواید پیاده بکنید دیگه لازم نیست که حتما اینقد خونده باشیدش که تمام پاراگرافها رو از حقظ بگید.
من یه بار متنو خوندم و خیلی روانه برام چون سطحشم سادست، فکر کنم ۳/۴ مرتبه گوشش بدم کافی باشه، بعدش پاراگراف به پاراگراف بشینم خلاصش کنم، یعنی اصل داستان رو بدانم و از زبان خودم حتی ساختارهارو تغییر بدم به فارسی روان و بعد دوباره جملاتم رو به انگلیسی برگردانم کفایت کنه.
فکر میکنم یکی از دلایل زده شدن از زبان همین طول و کش و قوس دادن باشه.

8 پسندیده

سلام دوست عزیز
شاید سطح شما بالاتره…
چرا سطح های بالاترو امتحان نمیکنین؟

4 پسندیده

156 مرتبه برای یه درس 3 دقیقه ای زیاد نیست
بخوایم اینو با یه مجموعه درس ای جی هوگ مقایسه کنیم : نیازه این درس رو 15 بار گوش بدیم تا به یک بار درس ای جی برسه
3دقیقه15بار=45 دقیقه مجموعه درس 29 قانون ها را بشکن.
اگه بخوایم اینو برای یک هفته در نظر بگیریم ( در صورتی که فقط یک بار در روز به مدت یک هفته به درس 29 گوش بدیم)
7
15=105 بار که میشه 315 دقیقه (3.25 ساعت) برای درس اژدها
7 بار در هفته برای درس 29 قانون را بشکن که میشه 105 دقیقه
آیا واقعا گوش دادن درسی برای 3.25 ساعت یادگیری عمیق میتونه باشه ؟
ایشون خیلی خوب هستند و خداروشکر از روند یادگیریشون دارن لذت می برند که 156 بار گوش میدن
تا الان به این درس به مدت 7.8 ساعت گوش دادن که باید دید در چه مدت به این مقدار رسیدن و خوبه سطحشون هم در نظر بگیریم.

12 پسندیده

راستش من با قوانینی که شما میگی آشنا نیستم ولی به جای ۱۵۶ بار گوش دادن که من نمیدونم چه فایده ای داره، درسهای بیشتری رو بخوانید.
به نظرم یک مقداری دارید زبان رو با ریاضیات اشتباه میگیرید با این معادله سازیها

4 پسندیده

بیشتر منظور یادگیری عمیق هست که ای جی هوگ در این درس اشاره کرده:

6 پسندیده

من برای بهتر فهموندن میانگین گوش دادنا را حساب کردم وگرنه هیچ قانونی برای گوش دادن وجود نداره
تنها خود شخصه که میفهمه کی عمیق خونده و کی نخونده نیازی به محاسبات نیست. البته به شرطی که توهم عمیق خوندن وجود نداشته باشه و مفهوم عمیق خوندن رو یه نفر درک کنه.

این قوانینو من نمیگم ایشون میگن:

شما میتونید از هزاران مطالب منتشر شده از ایشون برید در اینترنت استفاده کنید، که بخشیش در بلاگ استیو کافمن موجود

8 پسندیده

امیر حسین جان عزیز از تشویقت سپاسگذارم.
سردار کرد عزیز.اگه شما بسهولت متن رو میشنوید و بدون زحمت متوجه میشید (تقریبا به سادگی زبان فارسی)بهتون تبریک میگم و تحسینتون میکنم.بخصوص اینکه قادرید متن رو خلاصه نویسی هم بکنید.
کامبیز عزیز با ریاضیات خودتون شگفت زدم کردید.احسنت بر شما.
من مبتدی هستم.اما تا حالا چهار درس رو بخوووووبی یادگرفتم. درس جرج و اژدها رو هم البته متنش رو کاملا میفهمم.اما دو سه خطش هست که شنیدن و درکش سخته.چون متن رو آنگونه که نوشته میشه تلفظ نمیکنه.هدفم یکی یادگیری تلفظ اون کلمات در جمله هست و دیگری روان شدن و رسیدن به مرحله ی درک مطلب بدون زحمت.میخوام انقدر گوشش کنم که کلمات و جملات و لحجه برام ساده و عادی و روان باشن و انگار به زبان مادری خودم گوش میدم.
فکر میکنم یکی از دلایل مهم کنار گذاشتن زبان انتظار زیاد از خودمون هست.واقعیت اینه که یادگیری زبان دوم سخت و زمان بر هست.اگه توقع زیادی از خودمون داشته باشیم و مثلا قکر کنیم چند ماهه باید یک زبدن جدید یاد بگیریم سرخورده میشیم
نابرده رنج گنج میسر نمیشود.

9 پسندیده

سلام بنده کاملا با نظر شما موافقم من الان دارم رو بسته انگلیسی قدرت کار میکنم اولین درس این مجموعه رو حدود 30 بار گوش کردم و دیدم به خوبی کلمات رو یاد گرفتم و بعد از اون رفتم سراغ درس بعدی تا درس ششم جلو رفتم بعد از حدود 2 ماه که برایه مرور درس یک برگشتم دیدم حدوده سی درصد درس فراموشم شده اونجا بود که فهمیدم من درس رو حفظ کرده بودم و اون رو یاد نگرفته بودم من در تایپیکها دیدم که آقایون میگن یه هفته یه درس رو بخون برو درس بعدی ممکنه شما در طوله یک هفته اون درس رو حفظ کنی ولی بعد از چند وقت از یادت میره چون ملکه ذهنت نشده اگر به این راحتی بود که الان همه دنیا شده بودن استیو کافمن . همونطور که دوست خوبمون گفتن زبان یاد گرفتن زحمت داره پشتکار زیادی میخاد نباید خودمون رو الکی گول بزنیم بعد از چند وقت سرخورده میشیم و یادگیریه زبان رو رها میکنیم

12 پسندیده

درود بر شما همایون عزیز که تجاربتون رو در اختیار ما گذاشتید.یکی از مزایای نقل این تجارب اینه که افراد فکر نکنن فقط اونها هستند که که بسختی پیشرفت میکنند.تمام افرادی که یک زبان دوم و جدید رو آموختند و حتی تمام افرادی که به موفقیت های نادر دست پیدا کردند این مسیر رو پیمودند.اصلا خود زبان مادری.چقدررررر زبان مادریمون رو شنیدیم تا یاد گرفتیم؟چقدرررر اشتباه حرف زدیم؟اگه کسی فکر میکنه طی سه ماه انگلیسی رو یاد میگیره یا باید یاد بگیره یا دیگرانی هستند که یاد میگیرند بزودی اعتماد بنفسش رو از دست میده و سرخورده و دلزده میشه.

7 پسندیده

برای اینکه دوستان بدونن و مطمین بشن که فقط اونها نیستند که برای یادگیری زبان جدید به تمرین و پشتکار و صبر و شکیبایی نیاز دارند متن زیر رو بخونن لطفا:
ALTE (انجمن آزمایندگان زبان در اروپا) که CELA (ارزیابان زبان انگلیسی کمبریج) یکی از اعضای موسس آن است، ساعت هایی که یادگیرندگان به طور معمول صرف می کنند تا از یک سطح به سطح بعد بروند را تخمین زده است.زمان هایی یادگیری هدایت شده (یعنی زمانیکه شما صرف می کنید برای به اتمام رساندن یک سطح).
شما حتما متوجه هستید که پیشرفت در یک سطح به نسبتی که یادگیرنده بتواند با توجه به معیارها، سطح زبانی خویش را بالا ببرد زمان بر است. البته باید اضافه کرد، این یک بازه زمانی متوسط و حدودی است و برای هر زبان آموز، به عوامل مختلفی بستگی دارد.
سطح CEFR
زمان تخمینی مورد نیاز هر سطح
C2
تقریبا ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت
C1
تقریبا ۷۰۰ تا ۸۰۰ ساعت
B2
تقریبا ۵۰۰ تا ۶۰۰ ساعت
B1
تقریبا ۳۵۰ تا ۴۰۰ ساعت
A2
تقریبا ۱۸۰ تا ۲۰۰ ساعت
A1
تقریبا ۹۰ تا ۱۰۰ ساعت

12 پسندیده

حالا با یه حساب کتاب ساده میشه فهمید که اگه کسی بخواد انگلیسی رو از صفر شروع کنه و تا صد پیش بره یعنی صفر تا صد انگلیسی رو یاد بگیره اگه روزی یک ساعت تمام برای یادگیری انگلیسی زمان بذاره ۶سال طول میکشه تا به بالاترین سطح از زبان برسه.
حالا اگه میخواین زودتر به سطح c2برسید باید روزی دو ساعت یا چندین ساعت رو به انگلیسی اختصاص بدید
پس واقع بین باشیم و با صبر و امید و بصورت مستمر انگلیسی بیاموزیم و در این مسیر از زمین خوردن هامون نترسیم و ناامید نشیم چون ما راه رفتن رو هم با زمین خوردن های زیاد یاد گرفتیم

12 پسندیده

البته فکر کنم برای سطوح پیشرفته تر این اعداد کمتر نشون داده. اتفاقا برای سطوح پیشرفته تر هم زمان زیادی لازمه که طی بشه برسی به سطح بعدی.

6 پسندیده

بله استاد.برای سطح A1که سطح مقدماتی هست ۹۰تا صد ساعت زمان برآورد شده و برای سطحC2که عالیترین سطح هست بین ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰ساعت تخمین زده شده.
یعنی همونطور که فرمودید سطوح پیشرفته تر به زمان بیشتری نیاز دارند :
(فقط لطفا از پایین متن به بالا بخونید)
C2
می توانید تقریبا با سهولت همه چیز را بشنوید، بخوانید و درک کنید.

شما می توانید اطلاعات را از منابع مختلف شنیداری و گفتاری؛ خلاصه ، بازسازی و تجزیه و تحلیل کنید.

در یک ارائه منسجم می توانید به صورت خودانگیخته، بسیار روان و دقیق حتی در شرایط پیچیده نیز به سخن بپردازید و اظهار نظر کنید.
C1
می توانید طیف گسترده ای از تقاضا های خود و متون طولانی و معنای ضمنی آنها را درک کنید.

می توانید درباره خود به صورت روان و خودانگیخته، به صحبت بپردازید.

می توانید از زبان انگلیسی بسیار انعطاف پذیر و موثر در راستای مقاصد اجتماعی، علمی و حرفه ای استفاده کنید.

می توانید حول موضوعات پیچیده، متن های بسیار شفاف، سازمان یافته و با جزئیات ارائه کنید و در همین راستا توانایی خود را در استفاده از الگوهای سازمان یافته و پیوند دهنده جملات نشان دهید.
B2
می توانید منظور اصلی متن های پیچیده، با عنوان های انتزاعی و واقعی را که شامل بحث های تکنیکی، فنی درباره رشته تخصصی خودتان می باشد، متوجه شوید.

می توانید با درجه ای از تسلط و خود انگیختگی، بدون هیچ گونه فشار و تداخلی، یک ارتباط معمولی با افرادی که به زبان مادریشان صحبت می کنند، برقرار کنید.

می توانید متنی کاملا شفاف و با جزئیات در طیف گسترده ای از موضوعات مختلف بنویسید و در آن به توضیح دیدگاه خود و بیان نقاط مثبت و منفی در مورد مسائل بپردازید.
B1
می توانید در مورد سرفصل های اصلی در مورد مسائل روزمره مانند ارتباط و آشنایی در محیط کار، مدرسه یا اوقات فراغت و … که با آن مواجه می شوید به صحبت بپردازید.

می توانید در اکثر شرایط و موقعیت های احتمالی زیادی، که در هنگام سفر با آن برخورد می کنید،از پس خود برآیید.

می توانید یک متن متصل ساده در مورد موضوعات آشنا یا شخصی بنویسید.

می توانید تجربیات، حوادث، رویاها و خواسته های احتمالی خود را توضیح دهید و به طور خلاصه دلایل و توضیحاتی برای نظرات و برنامه های خود ارائه کنید.
A2
می توانید جملات و عبارات استفاده شده تکراری که در ارتباط فوری و سطحی مورد استفاده قرار می گیرد، را استفاده کنید.

به عنوان مثال (اطلاعات شخصی، خانوادگی، خرید کردن، جغرافیای محلی و اشتغال)

می توانید در کارهای بسیار ساده و واضح که به اطلاعات کاملا معمولی و سطحی نیاز است نیز فائق آیید.
A1
می توانید از عبارات روزمره و آشنا و بسیار اساسی با هدف برآورده کردن بسیاری از نیازهای خود استفاده کنید.

فرد می تواند به معرفی خود و دیگران بپردازد و سوالاتی در مورد اطلاعات و جزئیات شخصی دیگران بپرسد. مانند اینکه کجا زندگی می کنند؟ آیا مردم اورا اورا می شناسند؟ و اینکه چه چیزی دارد؟

می تواند یک روش ساده استفاده کند برای برقراری ارتباط با دیگران و بسیار شفاف .و ساده برای کمک به آنها با دیگران صحبت کند

7 پسندیده

آهان متوجه شدم. A1 یعنی ساده ترین سطح.

5 پسندیده

سلام دوست عزیز
من متوجه نشدم…این سطح بندی استاندارده؟…یعنی منی که از طریق اموزشگاه دارم پیش میرم هم همینطوره؟یعنی اموزشگاه ها هم طبق این سطح بندیه؟

2 پسندیده

اینا همه تخمین زده شدست
نمیشه روش حد گذاشت، باید دید خود زبان آموز چه پتانسیلی داره.
درباره اینکه برای هر درس چقد وقت بزاریم هم همینطوره
امکان داره یه نفر یک هفته روزی 3 تا 4 ساعت گوش بده و نیازی به تکرار هفته دوم نداشته باشه همه چی بستگی به سطح و شدتی مطالعهو تمرکزیه که شخص روی درس داره
من بابت هر درس یک هفته وقت میزارم و اکثر مطالب دروس ابتدایی هم با اینکه 29 هفته ازشون میگذره یادمه
شاید چند کلمه باشه که ندونم ولی با منابع فرعی سعی در جبرانشون دارم ( کتاب ها، پادکست ها و…)
همه چی باز برمیگرده به زبان آموز و خود زبان آموز در ابتدا باید مفهوم عمیق خوانیو درک کنه و سپس خودش از خودش بپرسه که آیا کافیه؟
واسه همینه ای جی گفته حداقل یک هفته نگفته یک هفته.
ضمنا باید انعطاف پذیر بود و در کنار منابعی مثله قدرت از منابع دیگری هم استفاده کرد که حوصله سر نره. من معمولا از استند آپ های لوئی استفاده می کنم وقتی تو زمان های مرده ای که دارم به انگلیسی قدرت گوش میدم با اینکه دائم در حرکت و پیاده رویم ولی انرژیم میاد پایین بلافاصله بعد درس دیدگاه استند آپ های لوئی پلی میشن و اونقد میخندم که برای یه دور دیگه گوش دادن به انگلیسی قدرت آماده می شم.
تازگی ها زمان تمرین طراحی هم یه داستان صوتی پلی می کنم ( اینو یه آرتیست پیشنهاد داده نه یک زبان شناس) و سعی میکنم به اون گوش بدم خیلی خوش میگذره.
کلا گوش دادن به انگلیسی از حالت روتین در اومده واسم.
ماریانا آبروموویچ یه جمله خیلی قشنگی گفتند:

I had a very old professor which I loved very much and he gave me two advises He said to me if you are drawing with your right hand and you're getting better and better so you can do it with your closed eyes you can draw anything you want immediately change to the left hand and that was a very important advice because when you become routine that is end of everything
من یه پروفسور خیلی کهن سال رو میشناختم که خیلی دوستش داشتم، ایشون به من دو تا نصیحت کرد، بهم گفت وقتی که با دست راستت طراحی میکنی و هر روز بهتر و بهتر میشی تا اینکه میتونی با چشای بستت طراحی کنی و هر چی که دوست داری بکشی سریعاً دستت رو عوض کن. این نصیحت خیلی مهمی واسم بود چون وقتی که یه چیز، عادت روزانه (تکراری) بشه پایان همه چیزه.

و واقعاً هم همینطوره. کسی که یاد بگیره از انگلیسی لذت ببره حتی اگه اشتباهاتش سرسام آور باشه بازم جا نمیزنه به خوندنش ادامه میده چون داره از روند لذت میبره و داره هر روز و هر روز بهتر و بهتر میشه ( درست مثله راهنمایی این خانوم،)
کلا این راهنمایی رو میتونید تو هر جای زندگیتون استفاده کنید. یکی از بهترین نقل و قول های زندگیم بود که همیشه هر روز با خودم مرور میکنم.

13 پسندیده