اول خواندن یا گوش دادن

سلام دوستان سوالی که هست در مواجهه با داستان جدید ایا اول خوندن متن همراه با گوش دادن مفید تر است برای بار اول یا بار اول فقط گوش بدهیم صدای گوینده را

1 پسندیده

سلام
به نظرم سعی کنید اول متن رو بدون شنیدن صوت بخونید و کامل مطلب رو درک کنید و کلمه های جدید رو هایلایت کنید

بعد که به مطلب مسلط شدید، صوت رو هم اضافه کنید.

و بعد ازینکه دیگه حس کردید بدون دیدن متن هم میتونید صوت رو متوجه بشید، اونوقته که باید متن رو هم حذف کنید و فقط به صوت گوش بدید. (یادگیری واقعی تو این مرحله اتفاق میفته)

فقط دو نکته حتما باید رعایت بشه.

1- تمرکز موقع تمرین کردن

یعنی وقتی که درس رو میخونید و یا گوش میدید، تمرکز تون کامل رو مطلب باشه و حواستون پرت چیز دیگه ای نباشه.

2- تکرار رو فراموش نکنید

تا جایی که میتونید به یک درس گوش بدید تا به کل وارد ناخودآگاه تون بشه و دهنتون به عنوان یه چیزی که براتون ضروریه که بدونیدش، قبول کنه (حتی اگه 100 بار هم تونستید گوش بدید، ضرر نداره)

همین مطالب رو رعایت کنید، به امید خدا ذهنتون کم کم زبان جدید رو میپذیره و دو زبانه میشید.

11 پسندیده

ممنون از وقتی که گذاشتید

3 پسندیده

خواهش میکنم :pray:

3 پسندیده

واقعا عالی بود مطلبی رو که گذاشتید😊

4 پسندیده

خواهش میکنم :rose:
.

2 پسندیده

سلام آقا فرزاد عزیز … وقتتون به خیر. سپاسگزارم از تاپیکی که گذاشتید🌷 ولی من مخالفم با نظر شما!! البته اگه اشکالی نداره😉 قبلا بابت اظهارنظرم خدمت شما مربی عزیز پوزش میخوام!!
زبان آموز مثه یه کودکه که ابتدا از دوره جنینی تا تولد و نوزادی و… فقط اصوات رو میشنوه و بعد تقلید میکنه اول حرف رو بعد کلمه و بعد جمله رو میگه و بعد وقتی زبانش کامل و روان شد میره مدرسه خواندن و نوشتن یاد می گیره!! بنابراین اگه در مورد زبان دوم همین تفکر رو داشته باشیم بالاخره به نتیجه مطلوب می رسیم. یادمه اساتید زبان ما از همون ترم اول میگفتن گوشتون رو اونقدر قوی کنید تا برسه به آمریکا😊 و توی دانشگاه هم ترم های اول و دوم بیشتر گفت و شنود کار می کنند.

5 پسندیده

میشه همان داستانی که تازه با اون مواجه شدیم همراه با صوت گوینده بخوانیم سپس که لغات را هایلایت کردیم و مسلط شدیم فقط صوت گوینده را گوش دهیم

2 پسندیده

سلام زهره خانم، ممنون از حسن توجهتون :rose:

حرف شما درسته
یادگیری عموما با شنیدن اتفاق می افته من هم

اینجا عرض کردم، اما تا وقتی زبان آموز ندونه چی داره گوش میده و هیچ درکی از مطلب نداشته باشه، مطمئن باشید که روند یادگیری بسیار کند و یا حتی صفر خواهد بود. (من برای این گفتم متن رو بخونن، چون به درک مطلب کمک شایانی میکنه)

بذارید براتون یه مثال بزنم:

ما اینجا عبارت
Hoe gaat het met jou
Goed, en met jou?
ook goed, dank je.
رو به زبان هلندی داریم

حالا میریم سر تلفظش

خب، الان فرض میکنیم ما 100 بار به این فایل تلفظ رو گوش کردیم،
آیا تا وقتی که درکی از معنی این جملات نداریم میتونیم بگیم که این جملات رو بلدیم و میتونیم تو مکالمه ازشون استفاده کنیم؟

حالا برای یادگیری این جملات سه تا مرحله داریم (دقیقا همون سه مرحله ای که قبلا اشاره کرده بودم)

1- بخونیمشون و معنی کلی جملات رو استخراج بکنیم

Hoe gaat het met jou = How Are You?

Goed, en met jou? = Fine, and you?

ook goed, dank je. = Fine as well, Thank you.

2- وقتی معنی جملات رو درک کردیم بریم سراغ فایل صوتی

3- الان وقتشه تا میتونیم به فایل صوتی گوش بدیم تا این آوا ها تو ذهنمون معنی پیدا کنن و بتونیم بگیم که معنی این سه تا جمله رو بلدیم.

ما تا وقتی مطلبی رو درک نکنیم، ذهن و گوشمون در مقابل اون مطلب هیچ ایده ای نداره و همه رو به صورت نویز میشنوه

اما وقتی مطلبی رو درک کردیم، ذهن پرورش پیدا میکنه و استارت یادگیری رو میزنه

حالا ما وقتی تو مدرسه خوندن به انگلیسی رو کم و بیش یاد گرفتیم زودتر میتونیم درک کنیم
که فلان جمله چه معنی ای میده و راحت تر میتونیم از دیکشنری استخراجشون کنیم، این مزیت ما بزرگسالان نسبت به بچه هاست، و این کمکیه که میتونه مسیر ما رو برای یادگیری زبان نسبت به بچه ها کوتاهتر بکنه.

برای همین من میگم که مطلب باید درک بشه تا یاد گرفته بشه

9 پسندیده

بله حق با شماست! چون ما بزرگسال هستیم و کلاس ها و کتابهای زبان رو مطالعه کردیم دیگه نمیتونیم راه کودکان رو در پیش بگیریم! کاملا توجیه شدم. سپاسگزارم🌷

3 پسندیده

خواهش میکنم دوست عزیز :rose: :pray:

2 پسندیده

سلام ممنون بابت مطالب بسیار مفید و صادقانه تون
بعد از چند بار شنیدن و خواندن آیا تکرار جملات مفیده؟ یعنی فایل رو استپ کنیم و جمله ای که شنیدیم رو چند بار تکرار کنیم ؟؟ آیا این کمک کننده هست؟؟
سپاس از لطف تون :blossom::cherry_blossom: