دانستنی‌های زبان‌‌ها

سلام دوستان.

درسته که این‌جا همگی داریم کنار هم زبان انگلیسی یاد می‌گیریم ولی خوبه که اطلاعاتی در حوزه‌ی زبان‌شناسی هم داشته باشیم. حالا انگلیسی باشه، یا لاتین، یا آلمانی و…
هر کسی هر اطلاعات جالب یا مفیدی در ارتباط با زبان داشت می‌تونه باهامون به اشتراک بذاره.
برای شروع با تعدادی دانستنی درمورد زبان رسمی کشور خودمون، ایران، درخدمتتون هستم.

:tulip:در ۳۰ كشور جهان به پارسى صحبت می‌شود که در ردیف ششم بعد از زبان اسپانیولی و قبل از زبان آلمانى قرار دارد

:heart:پارسى دومین زبان كلاسيک جهان بعد از زبان يونانى است و همهٔ ويژگی‌هاى يک زبان كلاسيک را دارد. زبان‌هاى لاتين و سانسكريت در رديف‌هاى سوم و چهارم قرار دارند

:blue_heart:زبان پارسى از نظر تنوع مَثَل[ضرب‌المثل] نخستین کشور دنیاست

:rose:پارسی از نظر دامنه و تنوع واژه‌ها يكى از بزرگ‌ترين زبان‌های دنیاست. در كم‌تر زبانى فرهنگ لغاتى مانند لغت‌نامه ١٨ جلدی علامه علی‌اکبر «دهخدا» و يا فرهنگ ۶ جلدی مرحوم «معين» وجود دارد

:trophy:پارسى توانايى ساختن ۲۲۵ ميليون واژه را دارد كه در ميان زبان‌هاى گيتى بى‌همتاست

:white_check_mark:پارسی دهمین زبان پرکاربرد در محتوای وب و اینترنت است

:clap:زبان پارسى از لحاظ قدمت، يک قرن از لاتين و ۱۲ سده از انگليسى جلوتر است

:palm_tree:از ۱۰ شاعر برتر تاریخ جهان، ۵ نفر(حافظ، فردوسی، مولانا، سعدی و خیام) پارسی‌زبانند

:blush:آخرین نکته هم اینکه پارسی تنها زبانی است که می‌شود ۲۰ فعل را کنار هم گفت و جمله هم معنادار باشد: «داشتم می‌رفتم دیدم گرفته نشسته گفتم بذار بپرسم ببینم میاد نمیاد دیدم می‌گه نمی‌خوام بیام می‌خوام برم بگیرم بخوابم برو»
کسی این جمله را بخواهد ترجمه کند، رباط صلیبی مغزش(!) پاره می‌شود!

:ok_hand:قدر زبان‌ شیرین‌مان را با درست صحبت كردن و یاد دادن پارسی به فرزندان‌مان و املای صحیح لغات و معنای آنها بدانيم و آن را گرامی بداريم

منبع اطلاعات: ویراستاری

10 پسندیده

فک نکنم اینا ثابت شده باشند.
اینکه قدمتش از لاتین بیشتره کذب محضه. چون زبان فارسی ریشه‌ش برمیگرده به زبانهای هند و اروپایی. این زبان‌ها به تدریج از هم فاصله گرفتند و زبان‌های مستقلی شدن. شاهد اصلی این موضوع هم جهانی‌های زبان هست که اشتراکات زیادی بین این زبان‌ها در حوزه‌ی دستور و واژه‌شناسی و حتی فنوتیک وجود دارد.
زبان فارسی هم خودش زیرشاخه‌ی زبان‌های ایرانیه
و زبان‌های ایرانی شامل لری، کردی، گیلکی، فارسی، بلوچی و… میشن.

برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به کتاب زبان‌های ایرانی نوشته‌ی اورانسکی و کتاب تاریخ زبان‌شناسی نوشته‌ی پیتر سورن.

6 پسندیده

طبق این منبع تقریباً تو یک دوره هستن لاتین و فارسی.
مهم اینه فارسی جزو نخستین زبان‌های تاریخ هستش. : )

4 پسندیده

زبان‌شناس‌ها اولین مساله‌ای که در مطالعه‌ی زبان‌ها در نظر می‌گیرند اینه که هیچ زبانی نسبت به زبانی دیگه برتری نداره چه از لحاظ پیشینه چه از لحاظ دستور یا هر جنبه‌ی دیگه. این روزها معیارهای سیاسی، علمی، فرهنگی و ادبی به زبان‌ها وجهه می‌بخشه

5 پسندیده

با سلام
این دوستمون نوشتن پارسی اصلا کلمه فارسی ننوشتن
پری خانم شما سلمان فارسی رو که میشناسین ایرانی تبار بود که بر میگرده به 400 هزار سال قبل

سلمان فارسی صحابی ایرانی بود که پیامبر اسلام او را از خود (اهل بیت) خواند و به سلمان محمدی شهرت یافت. در روزی که قریش نیروهایش را نزدیک مدینه گردآورد تا بر مسلمانان حمله بَرَد (غزوه خندق)، او پیشنهاد داد تا خندقی ژرف پیرامون مدینه حفر گردد تا از آن پاسبانی شود. سلمان فارسی به‌ویژه نزد مسلمانان شیعه گرامی داشته می‌شود و برای او جایگاهی والا درنظر دارند

2 پسندیده

سلام
هیچ ربطی به کلمه نداره. فارسی یا پارسی
منظور همین زبان رسمی ایرانه

2 پسندیده

پارسی کلا از ریشه عربی اومده وقتی که ایات قران بر پیامبر نازل شد توسط وحی که کاملترین زبان عربی هست که پارسی ما نزدیکترین زبان به عربی
که این دو جزو اولین زبان ها بودند

2 پسندیده

چرا ربط داره
در اصل کلمه پارسی درسته نه فارسی
من باب اطلاع عرض کردم

2 پسندیده

غلط یا درست بودن کلمه وقتی اهمیت پیدا می‌کنه که حداقل ۵۰٪ مردم پارسی تلفظ کنن. الان کاربرد فارسی جا افتاده و همه هم می‌گن فارسی.

3 پسندیده

زبان عربی ریشه‌ش سامیه (سامی یا افریقایی آسیایی) که با فارسی که ریشه‌ش هند و اروپاییه کاملا فرق می‌کنه

3 پسندیده

بله درسته
ولی در کل بیشترین تکلم زبان دنیا به تعداد نفرات اول زبان چینی بعد انگلیسی بعد اسپانیایی و…

2 پسندیده

ببخشید من وسط بحث میپرم، پیدایش اسلام کلا 1400 سال پیش هست، پس قاعدتا سلمان فارسی نمیتونسته 400 هزار سال پیش وجود نداشته…

و یه چیز دیگه ای که من همیشه تو اینترنت میبینم، اطلاعات غلطی هست که به دلایل مختلف تو اینترنت هستن، به نظرم اگه کسی میخواد اطلاعات دقیقی به دست بیاره، بهترین رفرنس همون کتاب ها و مقالات علمی تاییده شده هستن…

من با نظر شما موافق هستم…

4 پسندیده

درسته
اشتباه اعداد از من بود
هزار رو حروف نوشتم 400 رو عدد

3 پسندیده

من نمیدونم واقعا این اطلاعات زبانی از کجا میاد.
زبان‌ها ریشه‌های مشخصی دارن که به این‌ها می‌گن خانواده
زبان‌های مادر و مشتقات بعدش. مثلا زبان‌های هند و اروپایی، زبان‌های حامی و سامی، زبان‌های آلتایی…
اصلا یک سری زبان‌ها داریم بی خانواده‌ان (به قول هم‌کلاسیمون زبان‌های بی‌تربیت :smile:). یعنی زیر شاخه‌ی هیچ زبانی نیستن

بحث زبان‌ها خیلی پیچیده‌ است نمیشه به این مطالب غیرمستدل گوگلی بسنده کرد.

4 پسندیده