تلفظ th پیش از c/s

:grimacing: !! تلفظِ 19th century
آیا ثِ/th قبل از century حتما باید گفته و شنیده شه یا میشه توی بیانِ سریع حذفش کرد؟

من با تلفظ th بعد از صدای “س” و “ت” در چالشم! آیا قاعده ای، تکنیکی چیزی هس که زودتر از شنیدن و تکرار این چالش رو برام حل کنه؟

==================
این تاپیک مربوط به درس« داستان انگلیسی فلورانس نایتینگل » در نرم‌افزار «زبانشناس» است.
دوره: « داستان‌های بچگانه » فصل: « بسته ی سوم »

5 پسندیده

به صورت “ث”، نوک زبونی. یعنی موقع اداش نوک زبون می‌چسبه به قسمت جلویی دندان‌های بالا. اگه مثل عکس زیر :point_down: توی گوگل سرچش کنی نحوه‌ی تلفظش رو می‌تونی ببینی

4 پسندیده

:grin::grin: بله اینو میدونم، ممنونم! ولی منظورم th در کنارِ کلماتی هس که با صدایِ سِ آغاز میشن! … یا حداقل توی همین عبارت!
توی درس خیلی مشخص نیس تلفظش ولی توی ایدیوی دیکشنری ث کمی شنیده میشه!

3 پسندیده

مسلما تلفظ این عبارت برای خودشون، انقدی سخت نیس که واسه من هست! :grinning_face_with_smiling_eyes: ولی کلا با سرعت گفتنش سخته چون برای بیانِ “ث و س” بدون وقفه پشت سرِهم، موقعیت زبون رو باید به سرعت مقدار زیادی تغییر داد!
در موردِ ث و ت هم همین چالش رو دارم توی تلفظ وقتی بلاواسطه بعدِهم میان!
نمی دونم تونستم منظورمو برسونم؟

2 پسندیده

اینا که دوتاشون جدان از هم! تا حدی و با کمی تمرین میشه تفاوت رو رعایت کرد و به تلفظ درست رسید.
مشکل زمانیه که به کلماتی مثل months و clothes می‌رسیم. توی این کلمات، دو تا صوت کنار هم هستند و تلفظشون برا غیر بومی زبان خیلی مشکل میشه. البته با گوش دادن مداوم و تمرین دادن زبان (اندام زبان) میشه بهش غلبه کرد. این تلفظ واسه غیربومی‌زبان، خودش یه غوله که باید با تمرین شکستش داد.

5 پسندیده

دوتا واژه جدا هستن ولی خودشون وقفه نمی ندازن بینشون!
درسته! …ممنـونم :pray::four_leaf_clover:

2 پسندیده

به هرحال این‌ها تلفظشون یه کم سخته. اگه نیتیو‌ها باهاش مشکلی ندارن بخاطر اینه که از بچگی باهاشون بوده و صدالبته ناخودآگاه بهش مسلط شدن. برا ماها چون تازه‌ست، تلفظ کردنش دقیقا مثل کوه کندن می‌مونه. دو تا صوتی که پشت هم میان، باید بلافاصله تلفظ بشن. مثلا توی months وقتی th رو با نوک زبون تلفظ کردیم، بلافاصله و بدون هیچ وقفه‌ای باید زبان رو به طرف “کام” برگردونیم.

3 پسندیده

حق با شماست! … سخته ولی ممکنه :blush::blush::blush::ok_hand:

2 پسندیده