تالار زبانشناس

تلفظ /flap /t در لهجه آمریکایی و کلماتی چون automatically

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
سلام

در این دست کلمات t دقیقا چطور تلفظ میشه؟!
و جایگاه ادا کردنش از کدام قسمت دهانه
من صدایی شبیه r میشنوم

1 Likes

دوستان کمک کنند .
اگر کسی بتونه فایل ویدوئی بزاره ممنون میشم

1 Likes

https://streamable.com/07b3k

2 Likes

ممنون
دنبال یک فایلی بودم که آناتومیه دهان رو به هنگام تلفظ این صدا نشون بده…

چیزی پیدا نکردم اما چندتا آموزش که دیدم و تمرین که کردم فکر کنم راه حل رو پیدا کردم

شرحش میدم که دیگران هم ان شاءالله بهره ببرند اگرم اشتباه بود تصحیح بفرمایید
به این مدل t میگن flap و در لهجه آمریکایی کاربرد داره
که در اصل به صورت t تلفظ نمیشه
از کلماتی که این مصوت رو دارن میشه از water و bottle و… نام برد

این نوع t رو اگر گوش آشنا نباشه امکان داره شبیه r بشنوه (خودم که اینطور بودم)
اما در اصل حالتی نرم از صدای d هست که انصافا پیدا کردن موقعیت تلفظ زبانیش برام سخت بود
اما شرح تلفظش!!!
به هنگام ادای حرف d زبان به سقف دهن و پشت دندان های بالا و جلو برخورد میکنه به حالت ضربه ای

اما برای این مورد باید موقعیت زبان را پایین آورده و در فضای دهن معلق کنی و زبان رو باریک کنی و سعی کنی با خروج هوا اون رو ادا کنی

به عبارتی زبان معلق میشه بین موقعیت تلفظ d و r ( دقت شود منظورم موقعیت صوت نیست!) اما موقعیت زبان به سمت d نزدیکتره

سعی کنید بعد از تمرین ، کلمه با تلفظ اصلی رو برای کسی پخش کنید و بعد خودتون هم بگید و بپرسید شبیه هم هست یا نه
یا صداتون رو ضبط کنید و گوش بدید
و انقدر حالت دهان رو عوض کنید تا شبیه صوت اصلی بشه ان شاءالله .

2 Likes

به نظرم این میزان از تمرکز و دقیق شدن رو یک کلمه ی خاص باعث میشه شما کم کم از یادگیری زبان خسته بشید
سعی کنید وارد جزییات نشید و اجازه بدید تقریبا همه چیز به صورت طبیعی اتفاق بیفته
مثل بچه ای که میخواد زبان مادری رو یادبگیره، کلمات رو به تعداد بسیااااار زیاد میشنوه و بعد ناخودآگاه میتونه همانند پدر و مادرش کلمه رو ادا کنه
شما هم میتونید دقیقا به همین روش پیش برید، به انگلیسی خیلی زیاد گوش بدید، اجازه بدید افراد بومی زبان و مختلف در گوش شما صحبت کنند تا رفته رفته با روش ادای اصوات و کلمات آشنا بشید

برای بهتر شدن تو تلفظ سعی کنید تکنیک سایه رو روی هر درس پیاده کنید

6 Likes

دقیقاً همینطوره.

دوست عزیز @Wanted_9000 شما که پیرو آقای ای جی هستید چرا اینقد محو این چیزا شدید :grin:
بیخیال فقط از زبان لذت ببرید بزارید همه چی ناخودآگاه به دست بیاد.
اینکه محو بشید حتی خستتون هم نکنه در آینده رو مکالمتون تاثیر بدی میزاره. دائم مجبورید به این چیزا فکر کنید که این سرعت مکالمه رو پایین میاره.

4 Likes

البته به نظر من این موارد هم بایستی باشه. کمترین خوبیش اینه که اگر کسی سوالی داشته باشه و تو اینترنت سرچ کنه ممکنه بیاد اینجا نه تنها جواب رو پیدا بکنه بلکه با دیگر موارد هم آشنا بشه. زیاد هم تک بعدی و فقط به لذت بردن فکر بکنیم و به گرامر و مسائل دیگه (با وجود اینکه قبول داریم تاثیر چندانی نداره) نپردازیم، نمیتونیم توقع داشته باشیم که این فضا رشد بکنه.

4 Likes

ممنون از نظرتون

ولی تو بحث فونتیک نظر آقای واینر رو قبول دارم
کسب مهارت در آواها و مصوت ها و حتی صامت هایی که در زبان مادری معادل نداره به نظرم پایه ی یادگیریه زبانه
اصلا اگر کسی از صفر بخواد شروع کنه اول باید این رو بدونه
اما بله از نظر کسب مهارت حرفه ای در طول زبان خوب به مرور میتونه قوی تر شه
تا عضله های زبان و فرم خروج آوا و هماهنگی مغز برای اون کسب بشه
اما این که اصلا هیچ ندونی و وارد داستان بشی خودش آزاره و زبان جدید رو تا حدی گنگ میکنه
چون گوش هم عادت نداره
و دونستن مقدماتیش لااقل امر آموزش رو اتفاقا شیرینتر میکنه

به لطف خدا با توجه به این که قبلا تقریبا اکثر آواهای عربی رو بلد بودم تو امر آموزش زبان کمکم کرد

و واقعا کار زمانبری آنچان نیست
مثلا همین تلفظ t خیلی وقت بود اذیتم می کرد
احساس میکردم r میگن و نوشتاری که نگاه می کردم t میدیدم
هرکاری هم میکردم نمیدونستم از کدوم قسمت دهان باید خارج بشه

اما امروز با چند ساعت وقت گذاشتن اصولش رو تقریبا یاد گرفتم و همین تو شنیدنم هم تاثیر گذاشت

1 Likes

البته خود ای جی هم یه دوره ی تلفظ داره. پولم برسه میخرم میذارم توی دوره های زبانشناس. که فکر کنم تلفظ هم به روش ای جی یاد گرفته بشه میشه نور علی نور :grinning:

5 Likes

سلام. آیا t flap فقط و فقط در امریکن استفاده میشه؟ آخه من تو لهجه ی دیگه ای هم شنیدم شایداشتباه شنیداری منه

1 Likes

سلام
نه فقط مختص لهجه ی امریکن نیست
تو بعضی از لهجه های دیگه هم از Flap T استفاده میکنن (معمولا لهجه های محلی بریتانیا)

2 Likes