سخنان بزرگان به زبان انگلیسی (با ترجمه فارسی)

امیدوارم واقعا اینطور که میگید باشه.

من خودم زمانی دانشجوی الاهیات بودم اما با تفکر و مطالعه بیشتر به این نتیجه رسیدم که اگر خالقی هم وجود داشته باشه امکان نداره که خیر محض یا نیکی مطلق باشه و چه بسا یک دگرآزار (سادیست) باشه که این همه رنج غیرضروری رو آفریده. به قول خیام:

دارنده چو ترکیب طبایع آراست
از بهر چه او فکندش اندر کم و کاست؟
گر نیک آمد شکستن از بهر چه بود
ور نیک نیامد این صور عیب کراست؟

چون بحث مذهبی در تالار ممنوعنه به اشاره کفایت میکنم و تفصیلش نمیدم.

من هم موافقم و به نظرم بهتره بحث این تاپیک رو پایان بدیم. گفت و گوی خیلی خوبی بود دوستان. به قول همون هیوم حقیقت از درون بحث میان دوستان پدید میاد.
به امید دنیایی با رنج کمتر :pray:

1 پسندیده

First they ignore you,
then they laugh at you,
then they fight you,
then you win!

Mahatma Gandhi

مجسمه گاندی نصب شده در میدان پارلمان لندن

2 پسندیده

سلام .وقتتون بخیر.
ضمن عذرخواهی ازتاخیردرجواب،دلایلش:یکی مهم بودن موضوع برام واینکه نمیخواستم یه جواب سرسری وباری به هرجهت داده باشم.ودوم اینکه تصمیم داشتم ازتون بخوام یه تاپیکی بزنیم درباره ی موضوعات این چنینی (انگلیسی)ودرعین تبادل نظر،تمرین رایتینگ هم باشه واسه من وازتون بیشتریادبگیرم.چون نوشتن هميشه بهم آرامش میده،خصوصاتواین روزای بسیارتلخ سخت بحرانی و…اما باتوجه به محدودیتهاوقوانین تالاروحساسیتهاو…منصرف شدم.
خب،گفتین دوساله که این تغییربراتون بوجوداومده…خیلی خوب درکتون میکنم چون بنابه شغلم ویسری آمارو…میدونم که درصدافرادی بااین نگرش فکری روزبروززیادترمیشه، هم توکشورخودمون وهم کلاتوکشورهای دیگه (اختصاصا توکشورای مذهبی/مسلمان اینوشخصابابعضیاشون تلفنی گفتگوداشته ام…تمرین زبان بوده…من انتخابگرموضوع نبوده ام…)

هموطن فرهیخته ام.تمام اطلاعات من درباره ی فلسفه محدودبه ۶واحددرسی دانشگاهیه که نمیدونم چرامابایداونهارومیخوندیم… باچندکتاب وجزوه ی پرازخزعبلات واراجیف اذهان چندآدم متوهم که عقاید مسخره ومزخرفشونو بامسایل دینی و…ترکیب کرده بودن وعجب ملغمه‌ای شده بود…بگذریم+آشنایی خیلی کمی بافیلسوفان اولیه ی یونان نظیرافلاطون،سقراط،ارسطو،که خب برخی دیدگاههاشونودوست داشتم،مثلا اون تمثیل غار،نظریه ی افلاطون درباره موسیقی ،بحث کردن باافرادبه منظور آگاهی بخشی و…افرادیم ازکشورخودمون مثل سهروردی،فارابی وبوعلی سینا…نظریه ی بوعلی رودرباره عشق دوست دارم…عاشق دیدگاه فارابی درباره ی سیاست هستم که معتقده سیاست بایددرخدمت مردم یه کشور وبرای سعادت اونها،تامین بهترین وسایل زندگی تودنیا…تامین آرامش وامنيت شهروندان…سیاستمداران بایدازبهترین باسوادترین وسالمترین افرادانتخاب بشن…بنظرم اون روشیه که الان توبعضی کشورای پیشرفته ی اروپایی مثل سوئیس،نروژ،سوئد و…داره عملااجرامیشه…همین.بنابراین حتی اسمِ بیشتراون فیلسوفانی که شماوسایردوستان درموردشونوصحبت کردید روهم نشنیدم چه برسه چیزی درباره عقایدشون خونده باشم…تمایلیم ندارم…درواقع فلسفه برام بیشترساده است…نه پیچیده…
البته اون کتابهاروچندماه پیش طی یه آگهی تودیواربایسری کتابِ دیگه موفق شدم به چنددانشجو بفروشم خوشبختانه…اگه طرفدارمحیط زیست وبازیافت و…نبودم،بدون شک یه کبریت خرج همه اشون میکردم…
تودوران دانشجوییم یادمه اینوبعنوان جوک بچه هاخیلی میگفتن که توکشورما،ترم اول رشته فلسفه هم استاد/دانشجومیفهمنن چی به چیه/ترم دوم استادمی فهمه/دانشجونمی فهمه/ترم سوم هیچکدوم…قصدجسارت وبی احترامی به هیچ فلسفه خوان،استادویاطرفدارفلسفه و…ندارم…صرفا جوکی بودکه گفته میشد.مطمئا تدریس ومطالعه ی فلسفه توسایرجاهای دنیاباینجاتفاوت های زیادی داره…
ومسیله دیگه اینکه بارهاوبارهاشنیدم ذهن ومغز بعضی ازخانمها(خصوصااگه مثل من خیلیم
féminine باشن) کشش درک وبحث درباره مسائل فلسفیوندارن،بنابراین درمورد اون مخالفت بازایش،باتوجه به اینکه معنای زن درفرهنگ خودمون زندگی بخش وزندگی دهنده هست،وخیلیم زیباست وقشنگ ومعنادهنده به زندگی ،من این نظرودوست ندارم.اما بشدت مخالف اینم که زنی یازنانی رومجبوربه داشتن فرزندنمود،حالاچه بوسیله ی حکومتهای دیکتاتوری ازهرنوعش مذهبی یاغیرمذهبی،بهردلیلی برای ازدیادنسل یه گروه خاص،یانژادخاص…یاتوسط همسر اونها یادولتهاو…زن بایدخودش انتخابگرباشه…درموردتعدادشم خیلی خیلی باوردارم باینکه بایدشرایط زندگی واسه والدین طوری باشه که چه ازنظرمالی،فکری،اخلاقی،عاطفی و…توانایی وشایدبایدگفت لیاقت والدبودنوداشته باشن…صرفاتولیدمثل نباشه…
درمورداینکه والدین بچه هاروواسه پیری خودشون یا وادارکردن به انجام کاراهییکه خودشون توجوانیشون محروم بودن ازش و…وابسته بودن بهمدیگه و…کاملامخالفم…

هموطن دردمندم.میتونم رنجتونودرک کنم،احتمالاشرایط خاص کشور مون وزندگیهای سخت و…دربوجوداومدن این نگرشِ شمابه زندگی بی تاثیر نبوده…اما شخصا مغزم گنجایش این نوع برداشت رونداره…درحالیکه عمیقاازخیلی ازمسایل ناراحتم عذاب می کشم…فقط یه نمونه براتون بگم…خیلی وقته کم ازخونه میرم بیرون چون جاییکه هستیم ازدوران کروناباینطرف تعدادکودکان کارچندین برابرشده…تحمل دیدنشونوندارم…بعضی‌ها بهم میخندن…حتی نزدیکترین افرادیکه باهاشون درارتباطم…
اما من پناه میبرم به طبیعت ،نوشتن وصحبت باافرادی که فرسنگ‌ها دورترازم زندگی میکننن وهمیشه حرفهای امیدبخش بهم میزنن ودرکم میکنن…من حتی از دیدن پرنده هایی که روزانه میان توحیاط وآب ودونه میخورن انرژی میگیرم وحالم بهترمیشه…ازآبیاری گلهاو…باخودم میگم منکه دخالتی دربدبختی وبیچارگی اون میلیونهاآدم ندارم…پس حداقل کاریکه ازم برمیادوانجام بدم…درعین حالیکه تلاش میکنم درحدتوانم اگه چیزیومیدونم درسته به دیگرانم اطلاع بدم…همون روشن کردن یه شمع کوچیک بجای لعنت فرستادن به تاریکی…
منم مثل شما اهل تحمیل نظراتم به دیگران نیستم وقویاباوردارم عامل بسیاری ازبدبختیهای آدما زندگی برده وارشون هست…ایکاش قدرت آگاهی های همه ی عقب نگهداشته شدها بالابره…ایکاش بتونیم سهمی درآگاهی بخشی داشته باشیم.
خیلیم عالی که زندگی روباهمه ی سختیهاش انتخاب کردین…ازته قلبم آرزومیکنم هیچ کسی به پایان دادن به زندگیش حتی فکرهم نکنه…چه برسه به عمل.
واقعاعذرمیخوام ازاین همه توضیحات .ببخشیدوقتتونو گرفتم.
تلاش کردم قوانین تالاررو محترم بشمرم…امید که موفق بوده ام.
ارزوی سلامتی و شادی برای همه ی دوستان

3 پسندیده

سلام و درود.
ممنون از توجه شما و اینکه برای پاسخ دادن به نظر بنده وقت گذاشتید. این خیلی برام قابل احترامه.

این نگرش بهتریه و تدبیر و فکر بیشتری پشتش هست. با اینکه با فرزندآوری به طور مطلق مخالفم ولی چه خوب میشد که والدینی که قصد فرزندآوری دارند به این مطالبی که نوشتید فکر کنند و اونهارو مدنظر قرار بدند.

چه نگرش زیبایی. به شما بابت داشتن این نگرش زیبا صمیمانه تبریک میگم. :hibiscus:

:pray:

خواهش میکنم. ممنونم از اینکه نظرتون رو بیان کردید. :pray:

2 پسندیده

خواهش میکنم.سپاس ازبزرگواری شما.باعث افتخاره یادگرفتن از هموطنان فرهیخته ای چون شما.

حدس میزنم درآینده نظرتون تغییر کنه.(جسارت نباشه).
خیلی امیدوارم به روزهای روشن وآینده ای بهتروداشتن زندگیهای زیبا وسالم وپرمعنا واسه همه ی کسانیکه دنبال هدفی والا برای زندگیشون هستن.منظورم صرفا باداشتن فرزند نیستا…بنظرم راههای زیاددیگه ای واسه داشتن یه زندگی توأم باآرامش وهدفمندوجودداره…

سپاس از لطفتون. :pray::pray::pray::pray:

ممنون ازشما برای ایجاد این فرصت.
پایداروموفق باشین.

3 پسندیده

متن بسیار زیبا و عمیقی بود
از خوندنش لذت بردم
متشکرم :pray:t4: :deciduous_tree:

خوب از طرفی داری درست میگی، فلسفه اسلامی به اصطلاح
از طرفی این نوع فلسفه چندان علمی نیست، در واقع ممکنه فلسفه حساب نشه، و بیشتر یه نگرش دینی هست
یعنی یه سری مسائل پذیرفته شده داره، و روی همون ها پیش میره
یه جورایی مثل بازی با لگو می مونه، یه سری مهره ثابت و لایتغیر که فقط چیدمان شون بهم قدری تغییر می کنه
جالبه
امامحدودیت های زیادی داره و باهاش چندان کار متفاوتی نمیشه کرد
هر چند این بازیکن های لگو هر از گاهی بهم یه حال حسابی میدن و علیرغم شباهت زیادشون، سر یه سری اختلافات جزئی خون و مال و ناموس همدیگه رو به باد میدن.
جالبی اش اینکه نمونه خوب و موفق و قابل پذیرشی هم تا بحال ارائه نکرده
خلاصه تو این روش مسئله رو از آخر به اول حل میشه، ما یه نتیجه معین و لایتغیر داریم، حالا بریم براش سئوال و راه حل پیدا کنیم! البته منحصر به اسلام نیست، بقیه هم همینطور هستن.

یه سریال جالب در این مورد هست
اسمش رو پیدا کنم می نویسم

3 پسندیده

شماهمیشه بمن لطف دارین.
ممنونم ازبزرگواریتون.:pray::pray:
خواهش میکنم.

به نکته های خیلی مهمی اشاره کردین…
فقط میتونم بگم به احترام قوانین تالار سکوت اختیارمیکنم.:blush:

2 پسندیده

سلام
آقا بهزاد اگه امکان داره منبع این نظری رو که گفتید رو ذکر کنید ممنون:pray:
تا اونجایی که من میدونم این فلسفه مخالفینی داره ولی هیچکس نشنیدم که بگه فلسفه اسلامی علمی نیست(تا اونجایی که من مطالعه داشتم شاید حرفم اشتباس)

2 پسندیده

سلام
خب فلسفه ذاتش همینه؛ هیچ چیز 100درصد نیس و برداشت های بسیار متفاوتی وجود داره. رنه دکارت بر این باور است که هر چقدر یک فیلسوف بزرگ‌تر باشد، امکان خطای او بیشتر است پس به نظرم نیازی نبود نظر خودتونو پاک کنید.

2 پسندیده

سلام
اگه بخونم لایک می کنم، حتی اگه مخالف باشم
حالا خوندمشون بالاخره یا نه؟ :sweat_smile: :thinking:

چشم، باید بگردم. البته این رو هم اضافه کنم که دو سال پیش تقریبا تمام کتاب های کتابخونه ام رو بخشیدم و فقط چند تا رو نگه داشتم
ببینم پیداش می کنم

موافقم :+1:t4:

پیشنهاد می کنم ملایم اعتقاد داشته باشی :wink:
عامو پاک نکن
خو شاید یکی دیگه هم بخواد بخونه :rofl:

علم چند تا مشخصه واضح داره
یکی اش اینکه علم منعطفه و مدام با واقعیات خودش رو تطبیق میده و تغییر می کنه
بحث اسلام به تنهایی نیست، همه ادیان همینطور اند. در زمان سکولاریسم قرون وسطی چند تا دانشمند آتش زدند سر قضیه رد زمین مرکزی، یا اعتراض مصلحان اجتناعی به فروش بهشت، وارد جزئیات موارد مشابه در جامعه خودمون در قرن بیست و یکم نمیشم. باقی هم همینطور، تورات رو بخونید، شاخ در میارید در جنایاتی که بنام خدا در کتاب مقدس ذکر شده! با هیچ وجدان بیدلر و قلب سلیمی سازگار نیست. حالا اینکه آخوندهای ما میگن دروغه و به موسی و غیره چسبانده اند، من که قبول ندارم.
علم انتقاد و بحث رو تحمل می کنه. دین نمی کنه. اگر هم اعتقاد دارید دین مدارا نمی کنه بفرمایید تا شما را به راه راست هدایت بنماییم! نمونه اش همین حجاب اجباری در عصر حاضر
سئوال علمی ممکنه جواب مشخصی نداشته باشه و جواب رو تحمیل نمی کنه.

3 پسندیده

آره هستم
فقط بگم از این به بعد از نوشته هات اسکرین شات میگیرم :rofl:
.
شوخی کردم، نمیگیرم
تو که پاک می کنی
من هنینجا جواب میدم بحث شبیه چت کردن نشه
باعث وقتی که صرف کردی و متن نوشتی متشکرم :pray:t4:
خوشحال میشم هر موقع یه متن جالب نوشتی که ممکنه منم بخونم برام مفید باشه خصوصی برام بفرستی

1 پسندیده

"If all the insects were to disappear from the Earth, within 50 years all life on Earth would end.

If all human beings disappeared from the Earth, within 50 years all forms of life would flourish".

Jonas Salk

2 پسندیده

Hi
I read an article about this subject which suggests When humans are destroyed or extinct approximately all living things may go to rack and ruin!

1 پسندیده

I know there is many Contradictory evidence about it but I don’t know which one is valid

1 پسندیده

I studied agriculture at the university
The world would change after the mankind
Some of our gardens and farms would be ,dissapeared, of course, which are we built them
Their livings are independent to us
But in total, the whole of the earth would be greener
We, humen, are the disease of the earth and nature

1 پسندیده

What do you mean by desease?

1 پسندیده

Do you mean disease؟

1 پسندیده

Yes

1 پسندیده

I didn’t want to correct your mistake; to be honest I couldn’t realize it therefore I asked you to explain that word to me​:expressionless::sweat_smile:

1 پسندیده