تالار زبانشناس

سوال جهت پیشرفت بیشتر

سلام دوستان من در سطح متوسطم و شروع کردم یک ماه…لطف میکنید یک نفر بگه که داستانهای کوتاه یک درس را در طول یک هفته چند بار می تونیدبخونید چون من خیلی بشه ۵بار

5 Likes

سلام مرضیه جان
به تالار زبانشناس خوش اومدین
معمولا تکرار در هر فرد متفاوته یکی با 20 مرتبه تکرار به تسلط بر متن میرسه و میتونه داستان رو بدون کمک از متن درس و صوت بازگو کنه اما یکی لازمه 100 مرتبه تکرار کنه، لذا به اینکه کی بر داستان مسلط میشین و قدرت بازگویی داستان بدون کمک از متن و صوت رو داشتین بستگی داره

9 Likes

سلام . همون طور که دوستمون هم گفتن برا هر کس متفاوته
حداقل تکرار که شما باید داشته باشید 7 الی 8 بار در یک هفته هست ، این یعنی شما هر روز مطالعه و تکرار و مرور داشتید
کمتر از این قابل قبول نیست
مگه اینکه منبع مورد مطالعه ی شما چالش برانگیز و جذاب نباشه براتون
اگه سطحتون متوسطه ، میانگین هم بین 10 تا 14 بار تکرار میتونه اون درس رو کامل پوشش بده و بفرسته توی حافظه ی بلند مدت شما
نمیشه گفت هر چقدر تکرار بیشتر باشه بهتره
آنقدر تکرار کنید که اولا از محدوده راحتی خارج بشید
و دوما مهم اینه که زده نشید از درس

پیشنهادم اینه که هر بار که درس رو گوش میدید به یه منظور باشه
مثلا اگه بعد از پنج شیش بار گوش دادن شما میتونید سریعا بعد از سوال گوینده ، جواب بدید به سوال
دفعات بعد رو سعی کنید به تلفظ کلمات دقت کنید
دفعات بعد سعی کنید تکنیک سایه بزنید
در کل برای خودتون چالش تعریف کنید و سعی کنید خودتونو به چالش بکشید
این طوری تکرار بیشتر هم خسته کننده نخواهد بود
هدف نهایی هم ارائه لتس تاک و بازگویی اون درس هست
موفق باشید

7 Likes

ممنونم از پاسخگویی کاملتون

5 Likes

ممنون از راهنمایی موفق باشید

6 Likes

اینو یک دوست عزیزی به من گفتن هر جا دیدی داری از یک درس حالت بهم میخوره بدون تازه داره وارد ناخودآگاهت میشه @Farzad_Poodineh

8 Likes

تاکیدشون به اهمیت تکرار زیاد بوده :grin:

در کل اگه شما از پروسه یادگیری لذت نبری که نمیشه پیشرفت کرد
به مرور زمان فرسایشی میشه و خسته کننده
همون ناخودآگاهی که می‌فرمایید ، دستور به رها کردن مطالعه میده :grin:
خصوصا برای کسی که اول راه هست و هنوز مطالعه زبان براش به روتین و عادت تبدیل نشده
اگه مطالعه زبان جزو عادات و روتین روزمره شما شد ، دیگه میتونید به خودتون سخت بگیرید
حتی گاهی هم لازمه که سخت بگیرید

برای همین عرض کردم که برای خودشون چالش تعریف کنن که هم با تکرار کافی وارد ناخودآگاهشون بشه و هم زده نشن

7 Likes

بله، بستگی داره چطور مطالعه کنند، وقتی تنوعی تو مطالعه نباشه آدم احساس بدی بهش دست میده، ما باید خودمون تنوع بدم حالا یا جامون عوض بشه یا مثلا برای یکی داستان رو بگیم، تغییر صدا، زبان بدن و همه و همه دست به دست هم بدن که یادگیری سریع بشه :wink::wink:

8 Likes

بله دقیقا همینطوره
وقتی دیگه حس کنید تنوعی وجود نداره برای یک درس خاص
ذهن مقاومت نشون میده که دیگه اون درس رو ادامه نده (منظورم از حال بهم خوردن این بوده) :grin:

8 Likes