تالار زبانشناس

The same or similar?

The top five sports around the world are alike in many ways and have (similar/the same) qualities.
شما انتخابتون کدومه؟ میشه دلیلش رو هم توضیح بدید؟ ممنون

4 Likes

سلام دوست عزیز.
سوال خوبی پرسیدید.
راستش منم دقیقن نمیدونم اینجا کدومشون صدق میکنه.
ولی میدونم که یه چیزی تو زبان انگلیسی عین فارسیه خودمونه.
همه مون خوب میدونیم که طرز صحبت کردن ما با دوستای صمیمیمون و خانواده و یه مغازه دار و یه رییس اداره ای کاملا فرق میکنه.
مثلا ما هیچ وقت به یه مقام عالی رتبه ای نمیگیم: سلااااااااااااام چهطووووووووووری؟ چه خبر خانواده خوبن
و حتی با دوستمون اینجوری حرف نمیزنیم: خیر مقدم حضرت عالی را بدین محفل نورانی …

( بحث منحرف نشه ها. تو مسیر سوال شما باقی بمونیم)

ادامه ماجرا: انگلیسی هم اینجوریه. خیلی کلمات وجود دارن که کاملا معنی همدیگه با تفاوت خیلی جزئی رو میدن. ولی کاربرد هر کدوم نسبت به جا و مکانش فرق میکنه. از این کلمات هم به حد بالایی پیدا میشن که بسته به نیاز گوینده، کاربرد های متفاوتی دارن.

پشینهاد میکنم بعد از حل شدن این مشکلتون با این چنین کلماتی خودتون رو تو موقعیت های مخلتف خیالی قرار بدین تا این موضوع ملکه ذهنتون بشه.

ولی معذرت ، جواب این مورد رو نمیدونم و جواب الکی هم نمیخوام بدم که به اصطلاح گیجتون کنه.
البته این رو هم بگم که کاربرد هر کلمه ای در جای خودش کاملا دلیل موجهی داره و از بابت بین دوستان سوء تفاهمی پیش نیاد.

:pray: :pray: :bouquet: :alarm_clock: :alarm_clock:

5 Likes

سلام دوست عزیز

در ساختار های مقایسه ممکن است از عباراتی مانند different from به معنای «متفاوت از» و similar to به معنی «شبیه به» و the same as یعنی «دقیقا مانندِ» استفاده گردد. به نظر من اینجا similar درست تر باشه، چون گفته در بسیاری از جهات شبیه هستند نگفته در همه جهات، پس نمیشه گفت دقیقا مثل هم هستند و same رد میشه، بازم نظر مربیان رو بشنویم هم خوبه

@pari
@Farzad_Poodineh

8 Likes

انتخاب من similar هست. چرا؟ به این دلیل که same یعنی دو یا چند چیز کاملا شبیه به همدیگه و همسان باشند. یعنی از نظر ظاهری یا حتی وقتی بهشون دست میزنی یک شکل باشند.

I have the same Nike shoes as yours

در مثالی که بالا زدم کفش خودم رو با کفش شما مقایسه کردم و گفتم که کاملا شبیه به همدیگه هستن، پس باید از same استفاده کنم.

حالا similar به چه معنی هست. similar یعنی تقریبا شبیه به هم و یکسان هستند ولی تفاوت های جزئی دارند. مثل مثالی که شما زدید:

پنج ورزش برتر در سراسر جهان از جهات مختلفی یکسان و دارای خصوصیات مشابه ای هستند.

در اينجا ورزش ها شبیه به همدیگه هستند ولی کاملا یکسان نیستند. پس باید از similar استفاده بشه.

9 Likes

The key difference between same and similar is that the word «same» means being identical, without having any difference whereas the word «similar» means having a resemblance in some aspect, without being identical.

The two words same and similar have very similar meanings , but aren’t the same !

7 Likes

سلام
متن زیر رو بخونید
همه چیز دستگیرتون میشه

6 Likes