تالار زبانشناس

آمریکایی همزاد من

یکی از دغدغه های همیشگی من این بود که تصور می کردم و می کنم یادگیری زبان کافی نیست
برای ارتباط و زندگی در یک محیط خارجی مثلا آمریکا کافی نیست زبان رو یاد بگیریم
تا وقتی بافت فرهنگی و فرهنگ عامه رو ندونیم مثل یک بچه تازه زبون بازکرده می شیم
برای همین یک پروژه بلند مدت واسه خودم ایجاد کردم به اسم همزاد آمریکایی من
این پروژه به این صورت تعریف شد:
من اگر در آمریکا متولد می شدم چه مجلات و چه سریال هایی رو دیده بودم
چه ترانه هایی گوش داده بودم
چه کتاب هایی خونده بودم
چه اخباری در طی کودکی و نوجوانی ام سر تیتر اخبار بوده
خلاصه شبیه سازی فضای دهه ۹۰ آمریکا با توجه به سنم و قرار گیری کودکی و نوجوانی من در این دهه
با همین رویکرد سریال ها و فیلم ها و ترانه هام رو انتخاب می کنم واسه زبان آموزی
می دونم شاید به سر راستی مسیر عادی نیست اما همین چالش ها واسه پیدا کردن منابع جذابش کرده
چند تا مورد
اول زبان و رشد کلمات رو در سریال ها حس می کنم
تفاوت پیدا کردن لهجه ها
خیلی از چیزایی مثل نقش سیاهپوست ها و رشدشون در جامعه آمریکا و مسائل فرهنگی آمریکا رو می بینم
دوست دارم نظراتتون رو بشنوم

29 Likes

آقای سبحانی، بشدت با شما موافق هستم. ولی پیدا کردن منابعی که در این دهه وجود داشته است، خودش یه چالش بزرگ به حساب می یاد.
یه نکته دیگه، اینه که از این تاپیک شما معلومه که به انگلیسی آمریکایی بیشتر از انگلیسی بریتانیایی علاقه دارید. درسته؟؟؟

8 Likes

بله درسته البته الان با وضعیت دو کشور هدف گذاری من روی کانادا شده و مجبور شدم منابع رو به بریتیش تغییر سمت بدم مثلا قبلا رادیو NPR گوش می کردم حالا دارم Radio Talk رو گوش می کنم
اما لهجه اَمریکن رو بیشتر دوست دارم
لهجه اَمریکن حس می کنم برای ما فارسی زبون ها راحتتره

6 Likes

برای پیدا کردن منابع خدا رو شکر تورنت و استفاده از یوتیوب کل مشکل رو عملا حل کرده
سایت archive.org هم که خیلی ساده و قانونی منابع رو جمع کرده
این که گفتم چالش داره مال اوایل پروژه مال سال ۸۴ و اینا بوده :grin:

7 Likes

بله لهجه اَمریکن راحت تره و لهجه انتخابی من هم قطعاً اَمریکن است. البته نه بخاطر راحتی، کلاً از اول جذب انگلیسی اَمریکن شدم. ولی لهجه بریتیش رو هم گوش می کنم که گوشم به این لهجه هم عادت کنه.

8 Likes

آقای سبحانی … سال ۸۴ میلادی یا شمسی؟

5 Likes

شمسی
شروع پروژه اون زمان بود ۱۸ سالگی من :grin: البته به طور رسمی اسنادش موجوده :joy::joy::joy:
من ۱۹۸۶ تازه سر از تخم درآوردم جوجه بودم :joy::joy::joy:

6 Likes

یک چیز دیگه خود AJ هم می گه اَمریکن یادبگیرین بی خیال بریتیش بشین
البته این رو گذاشتم روی حساب وطن پرستی AJ😂

7 Likes

خدایی این رو قبول دارم :joy::ok_hand:
ولی من خودم طرفدار پر و پا قرص لهجه آمریکایی هستم. یعنی درس های A J Huge رو با دقت تماااااام گوش می دم! :joy:
ولی از یه جهت داره درست می گه … چون انگلیسی آمریکایی بشدت داره فراگیر می شه و زده رو دست انگلیسی بریتانیایی.

6 Likes

سلام آقای سبحانی گرامی :rose:
دقیقا حق با شماست وقتی ارتباط به بیرون از مرز روابط عادی توسعه پیدا می کنه و مهمتر از همه به شکل زبان و لهجه جدید ظاهر میشه تازه میشه فهمید که ارتباط میتونه خیلی شیرین و دوست داشتنی باشه حتی با یک دوست خارجی.
شاید این ارتباط تو بچگیها برای ما یک غول باور نکردنی تلقی میشد ولی با زبان آموزی و توسعه روابط به خارج از محدوده همیشگی چقدر قشنگ میشه متوجه شد که ما همه به هم خیلی نزدیکیم حتی اگر دارای کشور، زبان، فرهنگ و حتی دین دیگه ای باشیم ولی خیلی راحت در یک فضای قابل احترام و دوست داشتنی همدیگر رو جذب میکنیم. :ok_hand:

8 Likes

چه تصادفی :joy::joy::joy::ok_hand:
من هم همین طور

5 Likes

چقدر عالی :tulip: :blue_heart:

7 Likes

سلام . چه ایده ی خوبی
ممنونم که با ما به اشتراک گذاشتید :rose:

خیلی خوبه :grin:

دهه ی هشتاد آمریکا خیلی جذاب تره ، محصولات و اتفاقات فرهنگی و رسانه ای این دهه هم واقعا قابل توجه و جذابه
از فیلم و سریال و اهنگ و جریانات فرهنگی تا پیشرفت تکنولوژی و…

4 Likes

سلام
اینکه کسی راهی رو برای خودش ترسیم کنه و با شوق و اشتیاق بخواد اون راه رو بره، خیلی خوبه…
اما به نظرم یه حلقه مفقوده این وسط وجود داره که اگه دوست داشتین، بیانش کنید:
«هدف از یادگیری یه زبان در این سطح چیه؟»
چون خیلی ها مثلا برای ادامه تحصیل میرن خارج و بعد از مدتی قصد برگشت به ایران رو دارن، یه عده هم شاید بخوان کلا جمع کنن، برن خارج زندگی کنن، یه عده ای هم شاید صرفا بخوان از منابع خارجی استفاده کنن که نیاز به زبان داره… و انواع یه‌عده های دیگر
شما جزو کدوم یه‌عده‌ ای هستید؟

4 Likes

فکر می کنم حد اعلای یک ارتباط به زبان انگلیسی هدفم هست
ما دهه شصتی ها ایده آل گرا و آرمانی بزرگ شدیم مگه نه خانم دکتر @elahehvelayati؟

5 Likes

همین؟!
برای شما کم نیست؟؟!

2 Likes

مرسی مهران عزیز
خواهش می کنم
بله هر دهه زیبایی های خودش رو داره من آرشیوم شامل دهه پنجاه، شصت، هفتاد، هشتاد، نود و حتی تا همین اواخر می شه اما تمرکزم‌روی دهه ۹۰ بوده به این جهت که بتونم ارتباط موثرتری با همسالان خودم در اون زبان‌بگیرم

5 Likes

ممنونم از لطف شما الهام خانم
نظر و تایید یک مربی ارزشمنده واسم :grin:

5 Likes

من ۶ دی ۶۵ بودم اواخر ۱۹۸۶ یعنی ۲۷ دسامبر ۱۹۸۶

5 Likes

بله
دقیقا با شما هم نظرم :sweat_smile:

4 Likes