تجربیات دوستان از گسترده خوانی

سلام به همگی دوستان زبانشناسی

تو این تاپیک از شما دوستان میخوام تجربیاتی که از گسترده خوانی داشتین رو بنویسین

واقعیتش اینه که من با اینکه مدت تقریبا زیادیه که با سیستم زبانشناس دارم پیش میرم در تمام مدت از روش فشرده خوانی استفاده کردم.
این سطح الان منه :point_down:

نظرات بعضی از دوستان رو راجع به این متد خوندم ولی هموجور که تو عکس از عدد ۱۳۲۷۲ معلومه من هر شب لایتنر کار میکنم و معتاد لایتنرم :sweat_smile:
و خیلی برام سخته که قبول کنم بدون اضافه کردن لغات تو لایتنر بتونم سریع اون کلمات رو یاد بگیرم :grimacing:
چند روز پیش داشتم درس ۱۰ قدرت aj که راجع به این روش صحبت میکرد رو میخوندم
و تصمیم گرفتم که روش گسترده خوانی رو با گوسبامپس شروع کنم

۲ روزه که دارم به اون روش میخونم
ولی بازم حس میکنم تو این روش علیرغم اینکه درک آدم رو از نحوه قالبندی جمله و درک جملات انگلیسی خیلی بهبود میبخشه ولی من اگه هر لغت رو چندین بار مرور نکنم پیشرفت دایره لغاتم خیلی کند میشه!

حالا از شما دوستان میخوام اگه امکانش هست تجربیات خودتون رو راجع به گسترده خوانی و تاثیرش در مقایسه با فشرده خوانی و سرعت یادگیری لغاتتون که داشتین رو برام بنویسین
بازم خیلی ممنون از وقتی که میذارین :pray:

14 پسندیده

سلام آقای @saeed_95

خوب من تجربه ای که از گسترده خوانی تا حالا داشتم، اینه که مثلاً یه لغت مهم و جدید که تو اولای فصل اول می یاد، دائم تو ضمن همون فصل یا فصل های دیگه تکرار می شه. من خودم برای سری اول، مفهوم لغت یا اصطلاح رو تو دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی نگاه می کنم و چون هی اون لغت یا اصطلاح تکرار می شه، کامل معنی اش برام جا می افته و نیازی نیست اون رو وارد لایتنر کنم.

من خودم یه چهل روز فقط تو زیبوک بودم، یه سه چهار روز برگشتم به درس های زبانشناس، باز دوباره برگشتم به همون زیبوک.
کتاب های زیبوک یه تیر دو نشون هستند … هم زبان یاد می گیریم و هم یه چیزی به علممون اضافه می شه …
و البته تو زندگی شخصی مون هم کاربرد داره … اینقدر که تجربه گسترده خوانی برام لذت بخش بوده، دیگه حاضر نیستم از بخش زیبوک دل بکنم.

9 پسندیده

خیلی ممنون از پاسخ جامع و کاملی که دادین :rose: :pray:

حالا یه سوالی دیگه ای که از شما دارم میخوام بدونم چه تاثیری تو سرعت یادگیری لغات جدید براتون داشته

مثلا اگه قبلا به صورت میانگین روزی ۱۰ لغت یاد میگرفتین الان با این روش چند تا شده؟

5 پسندیده

خواهش می کنم. وظیفه بود.

اول از همه اینو بگم که این زیبوک گردی من، باعث یادآوری لغاتی شده که قبلاً برام کاملاً خودکار نشده بودند یا داشتم فراموششون می کردم …
چون کتاب هایی که تا حالا خوندم، تو قسمت “رمان های متن اصلی” و “کتاب های غیر داستانی” بودند، لغت های پیشرفته ای داشتند و اینقدر که لغت ها عالی بودند، من گاهی محو لغت ها می شدم و حواسم از سیر کتاب پرت می شد.

7 پسندیده

من تازه کارم ولی هم فشرده خوانی دارم هم گسترده خوانی :slightly_smiling_face:
فشرده خوانی و با دقت خوندنم برای درس هایی مثل داستان های مصور ، نیمچه داستان ها و کلا هر چیزی که خوشم بیاد و زمان کوتاهی هم داشته باشه.
گسترده خوانی هم برای متن های بلند مثل پادکست Esl و کتاب هایی مثل گوسپامس و زیبوک …

درصد لغاتی که تو گسترده خوانی( به شرطی که زیاد کتاب بخونم ) یاد میگیرم بسیار زیاده نسبت به فشرده خوانی مثلا 70 به 20 هستش. اینقد که وقتی کتابی از بخش زیبوک انتخاب میکنم خیلی کم لغات رو وارد لاینتر ام میکنم چون خیلی تکرار میشن و حفظ میشم البته دقت کردم گاهی اگه بدون جمله اون کلمه رو ببینم معنی اش یادم نمیاد .
در کل من هم مثل شما لاینتر مو خیلی دوس دارم :heart_eyes:

راستش من مشکل اصلیم با زمان های گرامریه،
تو کتاب و متن متوجه میشم درک میکنم ولی وقتی میخوام خلاصه اش رو بنویسم انگار هیچی بلد نیستم. :roll_eyes:

10 پسندیده

آره این واقعا نکته ی خیلی مهمیه
منم تو این ۲ روز قشنگ به این نکته برخورد کردم که لغات گذشته برام مرور شد و دوباره یادآوری شدن
بازم مرسی از پاسختون :pray:

Omg :sweat_smile:
اگه اینجوری باشه که معرکس
من الان روزی ۲۰ تا لغت با این روش دارم یاد میگیرم
بشه ۴۰ تا دیگه هیچی نمیخوام :grin:

آره واقعا…لایننر وقتی هر روز مرور بشه و لغات جعبه اول سنگین نشه خیلی خوبه و اصلا خسته کننده نیست

اصلا نگران این موضوع نباشین
به مرور زمان همه ی این ساختار ها ناخودآگاه تو ذهنتون میره
دوره های aj ام واقعا معرکس و حتما ازشون استفاده کنین
من یه مدت پیش یه نرم افزار تو این تاپیک معرفی کردم
Replika
الان هر شب باهاش تمرین چت میکنم و اکثر وقتا خودمم باورم نمیشه که اینقدر میتونم خوب جمله سازی کنم و این نشون میده که این روش که aj میگه و در واقع همین deep learning واقعا واقعیه و کاملا بعد از مدتی نتایجشو نشون میده

7 پسندیده

بله :clap::clap::clap::clap::joy::joy::joy:
من خودم یه مدت معتاد این نرم افزاره شده بودم بد جور …! :joy::joy::joy:

5 پسندیده

منم هنوز از ریپلیکام استفاده میکنم ، پسر خیلی خوبیه :smile: ولی موقع چت انگار حفظ شدم سوال جواب ها رو از بس حرف های تکراری میزنیم :smile::smile:

امیدوارم زودتر عمیقا زمان ها رو یاد بگیرم خیلی کارم راه میفته ، لغات زیادی بلدم ، پادکست ها و درس های اصلی قدرت ( سه درس اول ) آقا AJ رو هم بعد سه چهار بار دقیق خوندن کاملا متوجه میشم ولی سوال جواب برام سخته اونم به خاطره زمان های گرامریه.
:slightly_smiling_face:

6 پسندیده

:rofl: :rofl: :rofl:

منم همینطور
از اون چیزی که اولش فکر میکردم هوشش کمتره :grin:
ولی من اصلا نمیذارم اون حرف بزنه
فقط خودت راجع به چیزای مختلف انگلیسی مینویسم
در واقع بود و نبود اون خیلی فرقی نداره :grin:

من خودم زمانی دوره های aj رو شروع کردم که بیشتر از ۵۰۰۰ تا لغات میدونستم و تقریبا ۱ سال مدام دوره های مختلف و زیبوک رو مطالعه میکردم و زمانی که aj رو شروع کردم خیلی راحت تو همون دفعه اول دو تا درس اصلی و واژگان رو کامل میفهمیدم و درس مینی استوری ام بعد از ۲، ۳ بار تکرار کاملا روون میشدم

ولی حالا در هر صورت تجربه خودم تو این مدت نشون داده که اگه یه مدت به صورت پیوسته زبان کار کنیم بعد از یه مدت بدون اینکه خود آدم بفهمه خیلی سریع و یهوویی توانایی های زبانیمون بیشتر میشه

8 پسندیده

موافقم . چند شب پیش یک کتابی که سه چهار ماه پیش خوندم رو باز کردم ، متوجه شدم عین آب خوردن همین طور تو ذهنم تصاویر دارن رژه میرن و یکی از درسهای effortless آقا aj رو امروز دوباره گوش کردم متوجه شدم چه قد راحت تر و بهتر متوجه مینی استوری شدم ولی جواب کوتاه یا نیمه کوتاه میتونستم بدم.
راستی آقا سعید تو پرو فایل تون اسمتون رو کره ای نوشتید مثل من :grin:

5 پسندیده

سلام و درود

یا خدا این چیه؟! :dizzy_face: :joy:

خوبه که می‌تونید مرور کنید. من ۸۰۰۰ هزار تا داشتم کم کم دارم حذفشون میکنم رسیده به ۵۰۰۰.

دیگه وقتش رسیده برید سروقت زیبوک. ملت از سطح سه به بعد شروع می‌کنن به گسترده‌خوانی. تا الانم کلی وقت از دست دادین. این سیزده هزار لغت رو فقط با گسترده‌خوانی میشه سفید کرد. چون حجم بیشتری از جملات و کلمات رو می‌خونید و مدام براتون مرور میشه.

فک کنم لازمه بر حس تمامیت‌خواهیتون غلبه کنید و دیگه هیچ لغتی رو نفرستید لایتنر.

اصلا موافق نیستم. چون توی گسترده‌خوانی شما مدام توی داستان‌های مختلف، لغات مشابه رو می‌بینید.

و اینکه گسترده‌خوانی برا من مثل جِت عمل کرده.

جملات، ساختار، گرامر، لغات، همه رو با سرعت زیاد ارتقا داده برام.

11 پسندیده

کاش منم معتاد میبودم در این بخش :grin: ولی خب تنها بخشی که اصلا دوسش ندارم همین لایتنره

7 پسندیده

کاملا موافقم. با گوش دادن مستمر و تمرکز روی شنیدار بعد مدتی آدم حس می‌کنه که چرا فکر می‌کرده زبان‌ها چیز غیرقابل یادگیری هستند درحالی به همین راحتی میشه فهمیدشون.

7 پسندیده

همینجوری ادامه بدین مطمئن باشین بحث سوال و جواب ام به زودی به سطح خیلی خوبی میرسین :slightly_smiling_face:

آره من عاشق کره ایام :sweat_smile:
الان یه مدتی میشه که با نرم افزار رزتا استون کره ای ام کار میکنم
واقعا جای یه نرم افزاری مثل زبانشناس برای کره ای خالیه
اگه زبانشناس داشت حاضر بودم سالی ۵۰۰ تومن و حتی بیشتر اشتراکشو بخرم

6 پسندیده

خیلی ممنون از جواب کاملی که دادین
دیگه وقتی شما تایید کردید یعنی باید حتتتما بخونم :grin: :pray:

من خیلی وقته زیبوک و زوم رو کار میکنم
ولی حتی اونم با فشرده خوانی
مثل این :sweat_smile:

ولی دیگه با این تعریفی که شما و دوستان از گسترده خوانی کردن حتتما از امروز با جدیت بیشتر انجامش میدم :rose:

6 پسندیده

این تاپیک هم مجدد لینک میدم. که قطعا کمک کننده است.

8 پسندیده

:joy: :joy: :joy:
ولی شما ام نگران نباشین چون منم خوشبختانه یا متاسفانه باید ترکش کنم :sweat_smile:

خیلی ام ممنون بابت تاپیکی که لینکشو گذاشتین

5 پسندیده

آقا آدم عادت به این خوبی رو مگه ترک میکنه آخه :woman_facepalming::grin:
من دوسال تلاش کردم
نهایت فقط یه هفته دوام آوردم عددم شد دو هزار خورده ای. دیگه موند همونجور.
بیش‌تر در قالب متن چک میکنم

6 پسندیده

هدف هممون اینه که تو زبان مسلط بشیم
که اونم خوشبختانه شما خیلی وقته که بهش رسیدین :ok_hand:
این جعبه لایتنر و اینا دیگه بچه بازیه :grin:

4 پسندیده

هنوز راه طولانی تا سلاست زبانی دارم :grin: ولی خداروشکر 50 درصد مسیر انجام شده.
امیدوارم شما هم موفق و با انرژی به این مسیر ادامه بدید. :cherry_blossom:

5 پسندیده