راهکارهایی برای داشتن انرژی بیشتر

ra4-246
1- طی روز با دقت بیشتری از قهوه استفاده کنید!

اگر شما هر صبح به فنجان قهوه زیادی نیاز دارید تا چشمان تان را باز نگاه دارید؛ باید توجه کنید که انرژی خود را به طور چشم گیری کاهش می دهید.

با توجه به تحقیقات انجام شده در بخش پزشکی مربوط به زنان دانشگاه " هاروارد " و نیز چند موسسه دیگر؛ مصرف کافئین کم (یک چهارم فنجان) برای حفظ و بیداری افراد موثرتر از مصرف زیاد آن است.

2- از گیاهان معطر استفاده کنید

مقداری رُزماری خشک شده را خرد کرده و آن را بو کنید. از نظر گیاه شناسان، عطر گیاهان دارویی با عنوان " محرک و انرژی زا " شناخته شده است.

3- خدا را شکر کنید

روزی یک بار در حالی که به مدت ده دقیقه به پیاده روی می پردازید، خدا را شکر کنید. هنگام انجام این کار، روی چیزهایی که مایل به شکرگزاری هستید، تمرکز کنید. پس از انجام پیاده روی، به احساس واقعی ذهن خود رجوع کنید و دریابید که چه احساسی دارید. این راهکار ساده به تلفیق تاثیر مثبت این ورزش با احساس سپاس و تشکر شما از خدا می پردازد. در نتیجه مغز سرشار از " اندروفین " شده و سلول های عصبی زنده و سرحال می شوند. " جان گوردون " سخنگو و نویسنده کتاب " معتاد به انرژی شوید " معتقد است: " این راهکار، ذهن و بدن را پُر از نیرو کرده و ماهیچه های مغزی و بدنی را تقویت می نماید."

4- افکار منفی را دور کنید

زمانی که افکار منفی به ذهن تان هجوم می آورد به سرعت تابلوی " توقف " را مجسم کنید! سپس آن افکار را از ذهن تان خارج کنید و یا با فکری مثبت جایگزین نمایید. دکتر " ویلسون " می گوید: " افکار منفی انرژی ذهن را به طور قابل ملاحظه ای هدر می دهد" در صورت امکان، از " انتقاد نا به جای خود " نیز دوری کنید.

به خاطر اتفاقات گذشته که دیگر قادر به تغییر آن نیستید، خود را سرزنش نکنید و در نظر بگیرید که شما هم مثل دیگران شایسته همان توجه و بخشش هستید.

ra4-248

5- دو لیوان آب خنک بنوشید

یکی از دلایل اصلی خستگی، کم آبی بدن است. در صورتی که تمامی نوشیدنی های شما طی روز قهوه و نوشابه باشد، احتمال کم آبی بدن تان افزایش می یابد.

6- به عضلات خود آرامش دهید

حوله صورت خود را به آب خنک آغشته کرده و آن را روی صورت تان بگذارید.این کار به سرعت عضلات صورت و چشمان شما را سر حال می کند. در ضمن روح و جان را شاداب می نماید.

7- به اندازه کافی آهن مصرف کنید

آیا توان حرکت ندارید؟ یکی از دلایل معمول این حالت فقر آهن است.آهن برای تولید هموگلوبین که مسئول نقل و انتقال اکسیژن به سلول ها هستند مهم است.

در غیر این صورت سلول های بدن قادر به تولید انرژی نیستند. بهترین منابع غذایی سرشار از آهن؛ گوشت قرمز و جگر و سپس سبزی های پهن برگ و نخود سبز است. در ضمن ممکن است که شما به جز این موارد به مکمل های دیگر هم نیاز داشته باشید. بنابراین با پزشکان مشورت کنید.

8- قبل از انجام کارها، آن ها را بررسی کنید

زمانی که کسی از شما می خواهد کاری را برایش انجام دهید بهتر است بگویید: " به من اجازه دهید برنامه ام را بررسی کنم، سپس به شما خبر می دهم. "

این روش به شما کمک می کند تا با فرصت بیشتری در رابطه با این درخواست فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا واقعا می خواهید این کار را انجام دهید یا انجام آن فقط به اتلاف انرژی شما می انجامد.

9- عملکرد تیروئید خود را بررسی کنید

اگر این غده به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند، احساس خستگی و کوفتگی خواهی کرد. به منظور اطمینان بیشتر، می توانید با انجام یک سری آزمایش های ساده پزشکی از عملکرد مناسب آن آگاهی کسب کنید. یکی دیگر از دلایل کم کاری غده تیروئید خشکی پوست، افزایش وزن، یبوست و احساس سرما است.

10- یک دفترچه با موضوع " نه گفتن " تهیه کنید

اگر خود را با بسیاری از کارهایی که از آن ها لذت نمی برید سرگرم کرده اید، آگاه باشید که به زودی انرژی بدن تان را از دست خواهید داد!

به طور مثال در دفترچه خود ذکر کنید که شما باید حتما وقتی را به خود اختصاص دهید تا به پیاده روی بپردازید و برای مدتی از کارهای دیگر دست بکشید.

11- مسائل قدیمی را از ذهن خود پاک کنید

اسم تمامی افرادی را که از آن ها دلگیر و عصبانی هستید بنویسید و برای هر کدام یک نامه با عنوان " بخشش " تهیه نمایید. مشغول بودن به اتفاقات گذشته فقط توان و نیرو را هدر می دهد. دکتر ویلس می گوید: " دیگران را همان طور که هستند بپذیزید و سعی نکنید آن ها را تغییر دهید. " دقت کنید که این نامه را برای آن ها نفرستید و فقط نزد خودتان نگه دارید.

12- در زمستان در معرض آفتاب قرار بگیرید

سعی کنید روزی 30 دقیقه تا یک ساعت آفتاب بگیرید. نور طبیعی باعث افزایش انرژی در بدن شده و با بسیاری از اختلال هایی که در فصل زمستان در سیستم بدن تان به و افزایش انرژی جود می آید، مبارزه می کند.

13- آرامش خود را قبل از خواب حفظ کنید

یک ساعت قبل از خواب، تلویزیون را خاموش کرده، کارتان را کنار بگذارید و با آرامش کامل به مطالعه کتاب، حل جدول و یا بافتنی بپردازید.

با آب گرم دوش بگیرید و به موزیک ملایمی نیز گوش دهید. این اعمال باعث می شوند تا به سرعت به خواب رفته و خواب آرامی را تجربه کنید.همه این موارد موجب می گردند تا روز بعد سرشار از انرژی و قوای بیشتری باشید.

14- تا یک هفته به اخبار گوناگون گوش ندهید

گوش سپردن به اخبار ناراحت کننده و ملال آوری که در رابطه با آتش سوزی و مرگ و غیره هستند، برای مدتی طولانی، تاثیری نامناسب بر ذهن تان خواهد گذاشت و تمام انرژی ذهنی شما را مصرف خواهد کرد.

اگر شما به کسب این خبرها بسیار وابسته هستید به این نکته توجه کنید از خواندن چنین حوادثی در روزنامه ها دست بکشید و فقط در روز یک بار به چنین خبرهایی گوش دهید (یا در صورت امکان این کار را هم انجام ندهید). پس از گذشت یک هفته به احساس و میزان آرامش خود توجه کنید و آن را بررسی نمایید. اگر حس می کنید که انرژی شما نسبت به هفته قبل بیشتر شده، این روش را ادامه دهید.

15- تنفس با دم و بازدم عمیق

در حالی که پشت تان کاملاً صاف است، روی صندلی بنشینید. دستان تان را روی شکم تان قرار دهید و تنفس شکمی انجام دهید (به طوری که دستان شما با هر دم و بازدم بالا و پایین برود). تصور کنید نور سفیدی را تنفس می کنید که بدن تان را پُر از انرژی می کند. این کار را با پنج دم و بازدم کامل ادامه دهید.

سپس در حالی که عمل دم را انجام می دهید، عضلاتی را که گردن و بازوی شما را به هم وصل می کنند منقبض کنید و شانه های تان را تا گوش بالا ببرید. دکتر کارل معتقد است:" زمانی که عمل دم عمیق را انجام می دهید، شانه های تان به آرامی تا نزدیکی گوش های تان بالا بیاورید. برای لحظه ای نفس تان را نگه دارید و سپس با عمل بازدم تمام انقباضات و تنش ها را از بدن تان خارج کنید و احساس کنید که تمام سنگینی و ناراحتی ها و مشکلات این دنیا به یکباره از شانه های تان خارج می شوند!" این کار را تا زمانی که کاملاً احساس شادابی و نشاط کنید، ادامه دهید.

16- آرزوهای خود را لیست کنید

از تمام آن چیزهایی که انتظار دارید در آینده به حقیقت بپیوندند فهرستی تهیه کنید. پیش بینی به وقوع پیوستن آن چه انتظارش را دارید، باعث افزایش و کسب انرژی شما می گردد.

17- از ویتامین های انرژی زا استفاده کنید

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا حاکی از آن است که " آمینواسید آل - کارنیتین " و " آنتی اکسیدان اسید آلفا- لیپوئیک " چون سلول های بدن را وادار به تولید انرژی می کند، بنابراین باعث تقویت حافظه و افزایش انرژی در بدن می گردد. بررسی " آمس " یکی از متخصصان بیوشیمی و بیولوژی می گوید: " شما می توانید روزانه با مصرف یک مولتی ویتامین به همراه سبزی ها و میوه های حاوی رنگدانه، میزان مناسبی از هر دو ماده مذکور را وارد بدن تان نمایید." البته در این مورد حتما با پزشک تان مشورت نمایید.

ra4-247

18- از خوراکی های سفت تر استفاده کنید

از چوب شور، هویج و مواد خوراکی دیگری که باعث فعالیت بیشتر آرواره ها می شوند استفاده نمایید، چون به دلیل سفتی بیشتر، باعث تحریک ماهیچه های صورت شده و احساس آگاهی و سرزندگی فرد را بیشتر می کند.

19- هر چهار ساعت یک بار غذا بخورید

بهتر است که قبل از احساس گرسنگی کامل غذا بخورید، هر چهار ساعت یک بار سعی کنید از مقداری غذا و یا عصرانه مختصر استفاده کنید (به جز هنگام خواب).

این خوراک جزئی می تواند شامل: یک مُشت بادام زمینی بوداده، تخم مرغ پخته، تکه ای گوشت، از غذای ناهار و یا تکه ای سیب باشد. در ضمن ماست بدون چربی که با مقداری دانه کتان مخلوط شده نیز به عنوان یک عصرانه مناسب تلقی می شود.

20- برای مدتی به حالت سکون و آرامش قرار بگیرید

فقط برای ده دقیقه در روز به آرامی و سکون کامل روی صندلی بنشینید و به آن سوی پنجره ها نگاه کنید. اجازه دهید تا ذهن تان به هر کجا که می خواهد برود. بسیاری از افراد به این کار " تفکر عمیق " می گویند. ما آن را " حضور در زمان حال " می نامیم، چیزی که اغلب از آن غافل هستیم.

21- حرکات کششی انجام دهید

در حالی که ایستاده اید انگشتان پاهای تان را بگیرید و تا حد امکان آن ها را به سمت سقف نزدیک نمایید. برای چند لحظه در این حالت باقی بمانید و سعی کنید این کشش را در ناحیه ماهیچه ساق پا، شکم، شانه ها و بازوهای تان حس نمایید. با انجام این حرکت شما تقریباً تمامی ماهیچه های بدن تان را فعال کرده اید و خون سرشار از اکسیژن را به سراسر بدن تان رسانده اید.

22- روزانه به اندازه یک کاسه از غلات سبوس دار استفاده کنید

این میزان حاوی 792 میلی گرم فسفر است که به عنوان یکی از مهم ترین مواد معدنی تلقی می شود. چربی و پروتئین برای متابولیسم کربوهیدرات ضروری است، در نتیجه میزان انرژی بدن را افزایش می دهد. توجه کنید این ماده مغذی خیلی بیشتر از چیپس های چرب کارخانه ای برای بدن تان مفید است!

23- از ارتباط خود با تمامی افراد در زندگی فهرستی تهیه نمایید

آن ها را از بد (شماره 1) تا بهترین (شماره 5) دسته بندی کنید. ارتباط های نامناسب و غیرضروری باعث اتلاف انرژی می شوند از همه روابطی که انرژی مثبت شما را افزایش نمی دهند نیز فهرستی تهیه کنید و برنامه ریزی نمایید تا خود را هر چه سریع تر از آن ها خلاص نمایید!

منبع:دنیای سلامت

26 پسندیده

سلام خانم خلیلی جان :slightly_smiling_face::rose::rose:
خیلی دوس دارم اسمتونا بدونم :hugs::rose:

من شنیدم گلاب هم خوبه ، اصلا میگن یه ظرف گلاب یا حتی یه پارچه آغشته ب گلاب را همیشه در اتاق خوابتون داشته باشین ک با استشمام اون قبل از خواب ب آرامش میرسین.

آفرین :smiley::clap::clap: چ جملات انگیزشی خوبی :ok_hand::ok_hand:

این کار برا چشم سوزی هم خوبه آیا؟ :thinking: من ک چن وقتیه چشمام بدجور میسوزه :frowning::neutral_face: هر وقت ب گوشی نگاه میکنم شروع ب سوختن میکنه :expressionless:

من ک گوشت و جگر و نخودسبز را خوشم نمیاد حالا گوشت و نخودسبز را ک گاهی یه کم میخورم ولی جگر ابدا :no_good_woman:

من ک اول ب همه میگم نه :grin:، بعد اگه دیگه خیلی التماس کرد براش اون کارو انجام میدم :rofl:

إ من تلویزیون حکم لالایی را داره برام :grin: روشن میکنم و میخوابم مامانم میاد خاموش میکنه :joy:

کتاب کاغذی را من هر وقت در حالت درازکش دست میگیرم خوابم میگیره، عجیب برام جواب میده :slightly_smiling_face:

هویج و کلا میوه های نارنجی رنگ را میگن روز بخورین تا بتاکاروتن موجود در آن در اثر نور خورشید تبدیل ب ویتامین Aبشه ک برای بدن من جمله چشم خیلی مناسبه.

این گزینه خیلی کیف میده :smiling_face_with_three_hearts::heart_eyes::star_struck:

:clap::ok_hand::+1:
گاهی اوقات باید بذاری بری تا از دست این ارتباطات خلاص شی، و این راه هم عجیب مفیده.

عزیزم مقاله تون بسیار عالی بود، من خیلی از مقاله های اینجا را هنوز نخوندم یعنی اصلا حوصله خوندنشونا ندارم ولی اگه خوندم نظر میدم.
ب امید دیدن مقاله های بیشتر از شما :slightly_smiling_face::bouquet::bouquet:

8 پسندیده

به احتمال زیادبخاطراستفاده زیادازگوشی خشکی چشم دچارشدید واگرادامه بدیدخدایی ناکرده انحراف چشم .ازاشک مصنوعی استفاده کنید البته ایناپیشنهاده وکنارش چشم پزشک هم مراجعه کنید

7 پسندیده

ممنون از راهنمایی :slightly_smiling_face::pray::pray:

5 پسندیده

لطف داریی خواهرجان انشاالله که مفیدباشه

6 پسندیده

عزییییزم، تشکر :slightly_smiling_face::pray: مرسی ک منو خواهر خطاب میکنی :smiley::hugs: یعنی باید ب خودم ببالم :smiling_face_with_three_hearts::heart_eyes::star_struck:

ووووویییی جزء سادات هستی گلم :hugs::hugs::hugs: خییلی خوشحال شدم ک این مطلبو شنیدم، کاش زودتر پرسیده بودم، یعنی میدونی چیه گذاشته بودم برای تولدتون بپرسم ک اگه درست یادم باشه تیرماهی بودین :slightly_smiling_face:، ک اونم ب فنا رفت :frowning::neutral_face::expressionless:
:sparkling_heart::sparkling_heart::sparkling_heart: :sparkling_heart::sparkling_heart::sparkling_heart: چ اسم قشنگی :heart_eyes: وروجک یه چنین اسمی داشتی و صدات در نمیومد :star_struck:

بله بسیار مفید بود گلم :smiley: و تشکر میکنم :pray::kissing_heart::kissing_heart:

إ پس مثل منین ک :grin::joy:

منم اون اولا ک اومده بودم تالار، خیلی ب چشمم فشار اومد همون موقع ها رفتم دکتر، قطره و قرص داد بهتر شد ولی مثل اول دیگه نشد :neutral_face::pleading_face: حالا یه دوستی هم همون بالا گفت قطره اشک مصنوعی استفاده کن فعلا خریدم باید استفاده کنم یعنی از داروخونه پرسیدم چیز دیگه ای لازم نیس مثلا پمادی قرصی چیزی، ک گف نه همین کافیه، بعدم علتا پرسید ک گفتم در اثر زیاد استفاده از گوشی بخاطر یادگیری زبان، ک اونا گفتن کابل بخر و گوشی را ب تلویزیون وصل کن، باید پیگیرش بشم اگه بشه خیلی عالیه :ok_hand::+1:

من ک خیلی بیرون نمیرم اما اگه هم برم خیلی وقت نمیکشه، زود برمیگردم ب عینک و کلاه نمیرسه، اما نظر شما هم خوبه، ممنونم :slightly_smiling_face::hugs::rose::rose:

3 پسندیده

مطالبی که تهیه کردین بسیار مفید و کارآمد هستن .باسپاس. :+1:

4 پسندیده