تالار زبانشناس

فرق آزمون آیلتس و تافل

در ابتدا برای بسیاری از علاقه مندان به زبان انگلیسی و داوطلبان شرکت در " آزمون های زبان انگلیسی " این سوال پیش می آید که آیلتس چیست ؟ و آزمون آیلتس (ielts) چیست ، در پاسخ به این سوال باید گفت

آیلتس ( IELTS) مخفف این عبارت می باشد :

he International English Language Testing system

یعنی : "سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی ".

امروزه ، " آیلتس " در کنار تافل ibt یا اینترنتی ، به سنجش توانایی و مهارت زبانی داوطلبان تمام کشور ها می پردازد، داوطلبانی که می خواهند در دانشگاه ها یا محیط هایی که زبان ارتباط و آموزش ، انگلیسی می باشد، به ادامه آموزش و اشتغال بپردازند. این نوع سیستم یا تافل بریتانیایی (آیلتس) در مقایسه با تافل های آمریکایی در سطح وسیعی به رسمیت شناخته شده است. به طور کلی می توان گفت یکی از تفاوت های آزمون آیلتس و تافل و یا فرق آزمون ielts و toefl در این است که " آزمون آیلتس " نیاز به لهجه بریتیش دارد و در آزمون تافل لهجه به صورت آمریکن می باشد.

امتحان آیلتس (IELTS) تحت نظارت سه نهاد بریتانیایی قرار دارد.

۱- واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج

۲- شورای آموزشی بریتانیا

۳- سازمان آموزش IDP

برای اطلاعات بیشتر راجع به جزئیات ، ثبت نام آزمون آیلتس ، زمان برگزاری آزمون آیلتس ، هزینه امتحان ielts وغیره به سایت www.ielts.org مراجعه نمایید.

سایت رپید لرن تصمیم دارد تا به طریقی همه چیز در مورد ielts را تا جای ممکن در اختیار داوطلبان این آزمون قرار دهد و بتواند به عنوان یک سایت رسمی ielts کمک شایانی به علاقه مندان به شرکت در این آزمون نماید.

چارچوب آیلتس :

آیلتس دو قمست دارد :

A- آیلتس Academic آکادمیک (دانشگاهی) :

این قسمت مربوط به داوطلبانی می شود که جهت ورود به مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا (مقطع تحصیلی تکمیلی) اقدام کرده و یا می خواهند در سطوح تخصصی و حرفه ای دانشگاهی فعالیت نمایند. از این داوطلبان در زمینه چهار مهارت Listening ، Reading ، Writing و Speaking امتحان و آزمون گرفته می شوند.

12 Likes

قسمت دومشو ننوشتینا :zipper_mouth_face:

عالی بود آفرین :slightly_smiling_face::clap::clap::ok_hand::+1:

4 Likes

مرجان جان :dizzy::dizzy::dizzy::ribbon::ribbon::ribbon:
چون این دو آزمون، آزمون بین المللی زبان انگلیسی هستند، اینکه لهجه شما بریتیش یا اَمریکن باشه، براشون فرقی نداره. مهم اینه صحبت های شما براشون قابل فهم باشه.
براشون بیشتر فلوئنسی صحبت کردن شما و تلفط صحیح کلمات و رعایت اینتونیشن ها و … مهمه و اینکه بریتیش و اَمریکن رو با هم، قاطی نکنید. حالا چه تو صحبت کردن و چه تو نوشتارتون. به عبارتی، یک دست بودن رو رعایت کنید.
البته این دو تا آزمون، فرق های اساسی ای با هم دارند.

8 Likes

ممنون بابت توضیحت الهه عزیز :rose::rose::rose:

4 Likes

منم اینو خوندم کپی کردم :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
احتمالا یادشون رفته اون قسمت دیگه رو بنویسن

3 Likes

نوع دیگه این آزمون، آیلتس عمومی است.

IELTS General test

2 Likes

سلام لطفاً ادامه متن رو هم بزارید .تشکر

3 Likes

B- آیلتس General Training جنرال (آموزش عمومی) یا غیر دانشگاهی (Non-Academic):

این قسمت ویژه داوطلبانی است که به دنبال گرفتن مدرک دانشگاهی یا تخصصی نیستند. بلکه می خواهند در برنامه های آموزشی شغلی و بازرگانی شرکت نمایند و یا مایلند جهت اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه و یا حتی جهت اهداف مهاجرتی اقدام نمایند.

داوطلبان این قسمت فقط در زمینه Reading و Writing امتحان می دهند ، به عبارتی دیگر ، از آن ها در زمینه مهارت های Listening و Speaking امتحان گرفته نمی شود.

توجه داشته باشید که اولین شرط برای موفقیت در یادگیری زبان این است :

۱- داشتن انگیزه و پشتکار بسیار بسیار قوی

۲- تمرین زیاد

۳- بهره بردن از جدید ترین امکانات و روش های آموزشی

طی چند سال گذشته که آیلتس به عنوان جایگزین بعضی انواع تافل ها مطرح شده و یا بعضی دانشگاه های اروپایی و بویژه انگلیسی ، نمره قابل قبولی از این امتحان طلب می کنند، بسیاری این سوال را می پرسند که چگونه نمره خوب آیلتس بگیرم و موفقت به دریافت مدرک ielts شویم. بعضی اظهار دارند که بسیاری از کتاب های آزمون آیلتس در بازار را خریداری کرده و مطالعه نموده اند اما نتیجه قابل قبولی نگرفته اند. مشکل دقیقا همینجا است. این عزیزان به جای اینکه زبان انگلیسی خود را تقویت کنند فقط نمونه سوال آیلتس را خوانده اند.

برای موفقیت در آزمون آیلتس یکی از شرایط، و شاید آخرین شرط، دیدن و خواندن نمونه سوالات ielts و آشنایی با نحوه امتحان و دستورالعمل آن باشد اما این فقط بخشی از قضیه است و بخش دیگر بستگی به ارتقاء سطح زبانی دارد. یعنی باید به اندازه لازم بر مهارتهای شنیداری ، گفتاری ، خواندن و نگارش مسلط شوید و این امکان پذیر نیست مگر اینکه ابتدا سطح واژگان و گرامر ایتس خود را بالا ببرید و چند صد ساعت نیز تمرین نمایید.

اگر مبتدی هستید باید بیشتر زحمت بکشید و فونداسیون یا پایه زبانی خود را از پایه تا پیشرفته بسازید و سپس در جلسه امتحان آیلتس شرکت کنید و این امر با توجه به سطح زبان شما ممکن است از ۶ ماه تا حتی سه سال هم طول بکشد.

بدون هیچ گونه تبلیغ تجاری باید عرض کرد که بدون زحمت و کوشش و تمرین فشرده ، تسلط نسبی بر زبان انگلیسی غیر ممکن است . بسیاری از افراد طبق اطلاعاتی که داریم به دنبال آیلتس پولی و خرید مدرک ielts می باشند. به این عزیزان باید اعلام نماییم که ابدا به دنبال عناوینی از این قبیل نباشند و سعی کنند تا اطلاعات و دانش زبانی خود را بالا ببرند و به جای اینکه به دنبال راه هایی مانند آیلتس بدون آزمون برای اخذ مدرک آیلتس باشند به فکر ارتقاء سطح دانش خود باشند .

در گذشته که امتحان تافل دفترچه ای (Paper-based toefl =pbt) برگزار می شد و البته هنوز هم در وزارت علوم اجرا می شود مانند MCHE و TOLIMO ، نمره آوردن خیلی راحت تر بود. بیشتر این تافل ها بر مبنای تست زنی است و تست زدن برای ما ایرانیان نسبتا کار راحتی است. اما تافل های جدید بعد از آن مانند cbt (کامپیوتری) و اینک ibt (اینترنتی) و IELTS (آیلتس) برای ما ایرانیان که به تولید زبانی عادت نداریم، در مهارت های listening ، speaking و writing دچار مشکل می شویم و شده ایم. دو امتحان ibt ، ielts تبدیل به یک غول شده اند، زیرا روش سنتی تدریس و یادگیری زبان در دبیرستان های ایران روش صد سال پیش است یعنی روش : Grammer-Translation Method که بر مبنای آن دبیر وارد کلاس شده ، درس را می خواند و سپس ترجمه میکند و بعد تمرینات را با هم انجام می دهند ، حتی یک کلمه انگلیسی با تلفظ صحیح رد و بدل نمی شود در نتیجه دانش آموزان که بعدا دانشجو می شوند، مخصوصا دانشجویان زبان ، در همان مرحله اول ، ۹۰ درصد تلفظ هایشان اشکال دارد و با چنین تلفظ های اشتباهی نمی توان در مهارت های listening و speaking موفق شد.

4 Likes