Land و land on

اونطور که توی ذهنمه وقتی بخوایم از افعال دو بخشی سوال بپرسیم، هر دو بخشش توی سوال میاد
مثلا میگیم What do you think about? و about رو هم در جمله‌ی پرسشی استفاده می‌کنیم
اما در اینجا اومده What did she land? و از on استفاده نشده
نمیدونم شبیه اون جمله‌ای که تو ذهن من بود هست یا نه ولی دوست دارم تفاوتشون رو بدونم

این تاپیک مربوط به درس« شتاب دهنده ی تسلط الف » در نرم‌افزار «زبانشناس» است. دوره: « داستان های واقعی » فصل: « تز، به سوی نجات »

3 پسندیده

سلام دوست عزیز
راستش سوالتون خیلی برای خود منم جذاب بود.
قبلا هم چند نفر از من این سوال رو پرسیده بودن ولی من جواب درستی نداشتم بهشون بگم
ولی این سوال شما سبب شد ک برم و دنبال جوابش بگردم، راستش حدود یک ساعت داشتم روش کار می‌کردم و ب نتایج خوبی هم رسیدم.
قبل از هر چیز بگم ک من چندتا کتاب گرامری رو هم خوندم ولی حتی ب این نکته اشاره هم نکرده بودند. بعد تو اینترنت سرچ کردم و دیدم ک این سوال حتی برای خود نیتوها هم مشکل هست.
حتی توی سایت ی نفر این سوالو پرسیده بود و پنج تا مثال زده بود و ادعا می‌کرد بعضی از این مثال ها باید حتما حرف اضافه بیاد، بعضی ها حتما نباید بیاد و بعضی ها اختیاریه. بعد بین کسانی ک می خواستن جواب بدن اختلاف شده بود و معلوم نبود بالاخره نتیجه چی شد.
اما جوابی ک من بهش رسیدم
بعضی از از این ادوات استفهام، سوال از adverb هستند مانند when, where, how long و… ک بهشون میگن interrogative adverbs و بعضی، سوال از ضمیر هستند مانند who, what, which و… ک بهشون interrogative pronouns میگن.
حالا اگه سوال با قسم اول باشه نیاز ب حرف اضافه نیست
When do you go?
اگه کلمه یatرو در آخر بیاری جمله ی جوری میشه و خیلی نچرال ب نظر نمیاد
Where are you going?
تو این جمله نمیگیم: ?where are you going to
How long do you stay?
دیگه for نمیاریم
در واقع adverb ها این خصوصیت رو دارن ک بدون حرف اضافه بیان مثل کلمه ی home زمانی ک ب صورت adverb استفاده بشه دیگه حرف اضافه نمیگیره
اما اگه قسم دوم ادوات استفهام استفاده بشه باشه، باید حرف اضافه بیاد
What are you afraid of?
کلمه ی of حتما باید بیاد
Who do you go out with?
Which books are you looking for?
نکته ی قابل توجه اینه ک تو دیکشنری ها، قسم اول رو adverb ذکر کرده و قسم دوم رو فقط ضمیر

فقط در آخر چند تا سوال پیش میاد:

1. چرا جمله ی “?what do you think” درسته؟
    خب این ب این دلیل هست ک کلمه ی think بدون حرف اضافه هم استعمال میشه مثلا میگیم
    I think she never shows up.

2. چرا?what did she land درسته در صورتی ک باید حرف اضافه می‌گرفت؟
    اولا من متن درس رو دیدم و سوال با where بود ن what
    ثانیا باید این رو بگم ک این قاعده ای ک گفتیم قاعده ی کلی هست و غالبا از این روش استفاده میشه و غیر از اون با اینکه برای خود نیتیو ها هم خیلی درست ب نظر نمیاد، ولی با این حال خود نیتیو ها گفتن ک استفاده میشه ولی خیلی کمتر.

در آخر فقط بگم این نکات جز درگیر کردن ذهن در زمان صحبت کردن، کمکی ب تقویت زبان شما نمیکنه مگر اینکه دلیل خاصی مثل ترجمه و… باشه ک بخواین این نکات رو بدونین

8 پسندیده

خیلی خیلی بابت پاسخگوییتون ممنونم
من از همون ابتدا که توی مدرسه یادگیری زبان رو شروع کردم تا همین امروز، ناخودآگاه ذهنم دنبال گرامر می‌گرده
طی اولین آموزش‌هایی که توی مدارس میدن، دانش‌آموز هیچوقت گرامر یاد نمیگیره اما من خودم توی ذهنم برای ترکیب جملات قانون میساختم و بعدها که گرامر رو یاد میگرفتیم من همه رو بلد بودم
این سوال هم به همین دلیل برام پیش اومد وگرنه حرف شما کاملا درسته ولی متاسفانه یا خوشبختانه ذهن من اینطوریه😅

در نهایت باز هم ازتون تشکر می‌کنم
پاسخ فوق‌العاده کاملی دادین (:

5 پسندیده

سلام، خیلی ممنون از پاسخ خیلی خوب و وقتی که گذاشتید، بله کاملا موافقم باهاتون از این دست نکات جز درگیری ذهن کارایی دیگه ای ندارن بازم ممنون از شما

3 پسندیده