چه زمانی T صدای D میدهد؟ + فیلم آموزشی

یکی از ویژگی‌های لهجه‌ی آمریکایی تلفظ متفاوت بعضی از حروف نسبت به لهجه‌ی بریتیش است. یکی از حروفی که در انگلیسی آمریکایی تلفظ متفاوتی دارد حرف t است که گاهی صدای d می‌دهد. به این تلفظ از این حرف flap T می‌گویند. در ادامه در مورد این تلفظ بیشتر بخوانید.

انواع تلفظ حرف T

این حرف در زبان انگلیسی با سه صدای مختلف تلفظ می‌شود و یکی از این صداها flap T است. این صدا را بیشتر در انگلیسی آمریکایی می‌شنوید و در انگلیسی بریتانیایی بسیار نادر است.

وقتی بخواهید حرف T را تلفظ کنید، اولین تلفظی که به آن فکر می‌کنید صدای ت معمولی است که به آن regular T می‌گویند. این حرف را می‌توانید در کلمه‌هایی مثل together، tomorrow و time ببینید. برای تلفظ این حرف، نوک زبان، بالای دندان شما را لمس می‌کند و هم زمان هوا از دهان خارج می‌شود.

اما صدای flap T شبیه به صدای d تلفظ می‌شود. زبان شما مثل تلفظ regular T به دندان می‌چسبد اما در این صدا، تارهای صوتی دچار لرزش می‌شوند. موقع تلفظ این حرف وقتی دستتان را جلوی دهان می‌گیرید، نباید عبور باد زیاد از دهان را احساس کنید. این صدا در واقع شبیه به یک د آرام و نرم تلفظ می‌شود. در واقع شبیه به صدای حرف D در کلمه‌ی melody است نه حرف D در کلمه‌ی day که سنگین‌تر تلفظ می‌شود.

برای مثال TT در کلمه‌ی butter صدای flap T دارد و در انگلیسی آمریکایی شبیه به budder تلفظ می‌شود.

همین تغییرات کوچک در تلفظ می‌تواند لهجه‌ی شما را به شدت تغییر دهد و به زبان نیتیو نزدیک‌تر کند.

قوانین تلفظ Flap T

اینکه چه زمانی چه زمانی t صدای d میدهد یک قانون کلی دارد و البته استثناء هم دارد که بعدا می‌بینیم. هر بار که حرف T یا TT بین دو مصوت یا حرف صدادار قرار بگیرد، به صورت flap T تلفظ می‌شود. مثلا در کلمه‌های زیر:

• Letter (“Ledder”)
  • Glitter (“Glidder”)
  • Otter (“Odder”)
  • Utter (“Udder”)
  • Battery (“Baddery”)
  • Waiting (“Waiding”)

این قانون برای حرف T بین دو کلمه هم به همین شکل اجرا می‌شود. مثلا فرض کنید که کلمه‌ای با حرف T تمام می‌شود که حرف قبل از آن صدا دار بوده و کلمه‌ی بعد از آن در جمله، با حرف صدادار شروع می‌شود. مثال؟

• What are
    ○ What are you doing?
  • Street is
    ○ This street is incredibly crowded.
  • Lot of
    ○ He has a lot of paintings in his collection.
  • Thought about
    ○ She thought about acquiring that startup.

استثناء مهم قانون Flap T

استثنایی که باید بدانید این است که این قانون فقط زمانی اجرا می‌شود که T در یک سیلاب یا بخش بدون استرس قرار داشته باشد. در غیر این صورت، اگر T در یک سیلاب دارای استرس قرار بگیرد، به شکل ت معمولی تلفظ می‌شود.

مثلا کلمه‌ی meter را در نظر بگیرید. این کلمه را به بخش‌های آن تقسیم می‌کنیم: me-ter

بخش me همان بخش دارای استرس کلمه است در حالی که بخش ter استرس ندارد. چون حرف T بین دو حرف صدادار قرار گرفته و در یک سیلاب بدون استرس است، آن را به شکل flap T تلفظ می‌کنند.

از طرف دیگر، کلمه‌ی hotel را در نظر بگیرید که در آن حرف T به شکل ت معمولی تلفظ می‌شود. چون حرف T در بخش tel یعنی در بخش دارای استرس قرار گرفته است. در نتیجه هرگز نمی‌شنوید که یک آمریکایی این کلمه را به شکل hodel تلفظ کند.

در ادامه چند مثال از T ببینید که به شکل ت معمولی تلفظ می‌شود چون در یک سیلاب دارای استرس قرار گرفته است:

• Attain
  • Attention
  • Retain
  • Routine
  • Utility

سایر کاربردهای Flap T

در دو حالت دیگر هم می‌توانید از flap T استفاده کنید البته به اندازه‌ی مورد قبل رایج نیستند.

حرف T بین R و یک حرف صدادار

حرف Y هم اگر به صورت ee یا e تلفظ شود، حرف صدادار در نظر گرفته می‌شود.

مثال‌هایی از این کاربرد ببینید:

• Certain
  • Courtesy
  • Expertise
  • Party
  • Immortal

حرف T بین یک حرف صدادار و dark L

حرف dark L در واقع حرف L است که در انتهای بخش یا کلمه قرار می‌گیرد. مثلا در کلمه‌های call، patrol، cable و puddle.

مثال‌هایی از Flap T در این حالت:

• Bottle
  • Little
  • Tattle
  • Rattle
  • Cattle
13 پسندیده

عالی بود خیلی ممنون بابت این آموزش :hibiscus:

سلام دوستان کسی هست به من کمک کنه چرا زبانشناس اصلا جواب نمیده هزار بارتو اینستا سوال کردم، لطفا کسی کمک کنه، من 7 ماهه اپ رو دارم و دوره داستانبچگانه و انگلیسی بدون تلاش و سطح اول انگلیسی با voa
روخوندم و دایره لغاتم وسیع شده اما مکالمه نه، الان نمیدونم چیکار کنم همه قسمتها رو دیدم هیچکدوم از پایه مکالمه اموزش ندادن، چاره چیه، میخوام انگلیسی قدرت رو شروع کنم ولی برای اونم سردرگمم که اصلا برای مکالمه م فایده داره یا به چه ترتیب باید بخونمش، برای کا
رم به شدت نیازمند مکالمه هستم و درک مطلبم خیلی خوبه.

کجا تو اینستاگرام پیام دادین دوست خوبم اگه دایرکت بوده که ما همه دایرکت‌هارو جواب دادیم… و برای جواب سوالتون این لینک رو بخونین

2 پسندیده