تالار زبانشناس

ممنون میشم راهنماییم کنید

تقریبا ده روزه شروع به یادگیری زبان کردم چندتا نرم افزار مختلف نصب کردم اما نرم افزار اصلی ک ازش استفاده میکنم زبان‌شناسه شروع یاد گیریم خوب بود اول از بخش داستان های بچگانه شروع کردم و چندروزه دارم ازبخش نیمچه داستان ها پیگیر میشم ترجمه اکثر جملات رو میدونم و روند خوب پیش میره توپرسش و پاسخ هام خوبم اما نمیتونم مکالمه کنم حتی کوتاه و اینکه باوجود اینکه مدام مرور میکنم فقط بعضی جمله ها توذهنم مونده و کلمات خیلی کمی بامعنی توذهنم مونده وانگار یهو تو یک روند ثابت موندم ودیگه چیزی یاد نمیگیرم نمیدونم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

3 Likes

سلام کتایون جان ۱۰ روز زمان خیلی کمی هستش و نباید انتظار مکالمه از خودتون داشته باشین حداقل ۶ ماه مستمر استفاده کنین و بعد نتیجه رو میبینین البته که نحوه مطالعه هر داستان هم خیلی مهمه و در روند یادگیری تاثیر داره اگه سطح زبانتون رو بدونم خیلی بهتر میتونم راهنماییتون کنم

4 Likes

سطح زبانم خیلی ضعیفه فقط ی سری از کلمات رو ب واسطه دیدن بعضی فیلم ها یا شنیدن از جایی متوجه میشوم اما کلا اولین شروعم در یادگیری زبانه و حتی جمله بندی های ساده رو هم بلد نبودم وتازه دارم متوجه میشم ممنون از راهنماییتون

3 Likes

شما بایستی ابتدا برای اینکه قوی بشین، روی درک مطلبتون و افزایش دایره ی لغات وقت بذارین. برای همین پیشنهادم اینه روشی که در ادامه میگم رو روی پکیج داستان کودکانه پیاده سازی بفرمایین. البته بایستی سعی بفرمایین که سریع از پکیج داستان کودکانه خودتون رو بالا بکشین و به پکیج داستان واقعی برسین که درسنامه هایی برای مکالمه و گرامر داره که سرعت یادگیری زبانتون رو خیلی بالا میبره.

هدف اول: درک مطلب.
هدف اولتون بایستی خوندن داستان و درک مطلب باشه. چندین بار به همراه متن به داستان گوش بدین، ترجمه ی فارسی هم در اختیارتون هست (داخل نرم افزار) که توی درک مطلب به شما کمک کنه. لغت هایی که بلد نیستین رو انتخاب بفرمایین جعبه ابزاری باز میشه که توی اون جعبه ابزار میتونین معنی لغت رو بنویسین و به نرم افزار بفهمونین که اون لغت رو نمیدونین (لغت اول آبی هست بعد که توی جعبه ابزار، به نرم افزار میگین که لغت رو بلد نیستین، زرد میشه) به همین روش تمامی لغت هایی که بلد نیستین رو معنی میکنین و زرد میکنین. این کار باعث میشه هر جای دیگه که اون لغت رو دیدین، براتون زرد باشه و معنیش موجود باشه.
در آخر که چندین بار داستان رو خوندین و حلاجی کردین و تمامی لغت هایی که بلد نبودین رو انتخاب و زرد کردین، آخر داستان دکمه ای قرار داره به اسم : تمامی لغات آبی باقی مانده را میدانم. این دکمه رو بزنین که بقیه لغات سفید بشن.

هدف دوم: فهم داستان بدون کمک از متن
بعد از اینکه به هدف اول رسیدین، حالا بدون استفاده از متن سعی بفرمایین که داستان رو گوش کنین و بفهمین. البته اگه یه قسمتی رو خوب متوجه نشدین اشکالی نداره دوباره نیم نگاهی به متن داشته باشین ولی در کل سعی بفرمایین که از متن داستان کمترین استفاده رو بکنین و رفته رفته خودتون رو به حدی برسونین که نیاز به هیچ استفاده ای از متن انگلیسی داستان نداشته باشین.
توی این مرحله هر وقت به لغاتی میرسیدین که معنیشون رو نمیدونستین و زرد شدن، اونها رو مرور بفرمایین.

هدف سوم: تمرین تلفظ لغات و جملات با استفاده از متن
هدف سوم اینه که کم کم لغتها و جملات رو به زبون بیارین و تلفظ هاشو یاد بگیرین. برای این کار ابتدا میتونین فراز به فراز به گوینده گوش بدین، بعد از هر فراز، صدای گوینده رو متوقف کنین و هر چی گوینده گفته بود رو با کمک گرفتن از متن انگلیسی تکرار کنین. فراز به فراز یعنی جملات رو به تعدادی فراز پشت سر هم بشکنین تا تکرارش برای شما راحت تر باشه. کم کم که فرازهای جمله رو یاد گرفتین، حالا کل جمله رو پس از گوینده تکرار کنین (برای این کار از متن کمک بگیرین)
تا اونجایی تکرار کنین که تلفظ و لهجه ی شما تا حد امکان به گوینده نزدیک بشه.
در این مرحله هم هر جا به لغت هایی که بلد نبودین رسیدین، اونها رو مرور بفرمایین.

هدف چهارم: تمرین تلفظ لغات و جملات بدون استفاده از متن
این مرحله مثل مرحله ی قبل هست، با این تفاوت که اینبار سعی کنین که از متن داستان، استفاده نفرمایین

هدف پنجم: همخوانی با گوینده با کمک متن انگلیسی
توی این مرحله دیگه به قسمت سخت ماجرا رسیدین و اگر این مرحله رو هم با موفقیت پیش ببرین میشه گفت داستان رو خوب پیش بردین.
این مرحله تقریبا مثل هدف سوم هست، با این تفاوت که دیگه صدای گوینده ی داستان رو متوقف نمیکنین. بلکه با کمک متن، با ایشون همخوانی میکنین. تقریبا مثل همخوانی شعر با دیگران هست. اینقدر این همخوانی رو تکرار کنین که مثل شعر، متن داستان رو با گوینده ی داستان بخونین.

هدف ششم: همخوانی بدون کمک از متن انگلیسی
این مرحله دیگه مرحله ی نهایی برای شما هست و سخت ترین مرحله محسوب میشه. این مرحله هم شبیه مرحله ی قبلی است، با این تفاوت که دیگه از متن داستان کمک نمیگیرین. مثل این میمونه که شعر رو تقریبا حفظ کردین، و با دیگران همخوانی میکنین. البته اینجا هم گهگداری از متن کمک بگیرین اشکالی نداره. ولی حتی الامکان سعی بفرمایین که متن رو کنار بذارین، و داستان رو از حفظ به همراه گوینده بخونین.

این شش هدف ممکنه برای هر داستان چندین روز طول بکشه. اما نگران نباشین چند داستان رو که اینطور پیش برین، حتما تاثیراتش رو مشاهده می فرمایین و سرعتتون هم بیشتر میشه.

2 Likes

ممنونم واقعا از کمکتون فکر کنم بزرگترین اشتباه من این بود ک برای هرداستان یک روز وقت میذاشتم برای همین دریافتم نیمه کاره میموند و فقط تونستم تعدادی کلمه یاد بگیرم خیلی خیلی لطف کردین :heartbeat::heartbeat::heartbeat::heartbeat:

4 Likes

خواهش میکنم کتایون عزیز موفق باشی

1 Likes

ممنونم امیدوارم، بازم قدردان شمام:heartbeat::heartbeat::heartbeat:

2 Likes