چند مسئله پیرامون «انگلیسی قدرت»

با راهنمایی که از تیم زبانشناس گرفتم رفتم سراغ انگلیسی قدرت و داستان واقعی، الان هم زنجیره ۹ روزه دارم و جوجه‌ام از تخم بیرون اومده :slight_smile:

چندتا مسئله برام پیش اومده که مطرح می‌کنم و مطمئنم که با مشارکت شما در این بحث و مشورتی که به من میدید این مسائل را حل خواهم کرد.

تا به حال سه تا درس را پیش بردم، یک بار به درس اصلی به همراه متن گوش میدم برای دفعات بعد کامل متوجه میشم، حتی برای فهمیدن بخش vocab نیازی به دیدن متن ندارم و می‌فهمم. تعداد کلمات جدید هر درس برام بیش تر ۵ تا نبوده و همون ها را هم با توضیحی که در بخش vocab داده متوجه میشم.

و اما مسائل یکی اینکه پیاده کردن تکنیک سایه روی قسمت اصلی و لغت برام خیلی سخته و همونطور که توضیح دادم به خاطر عدم درک نیست بلکه اگر طرف فارسی هم صحبت کنه و من بخوام همزمان تکرار کنم برام سخته، نمیدونم چکار کنم؟

مسئله بعدی قسمت داستان کوتاه هست که AJ Hoge عزیز از ما خواسته بود که حداقل ۷ روز و روزی یکی دوبار گوش کنیم، ولی واقعا بخوام ۱۰ بار این را گوش کنم حوصله‌ام سر میره، چون چیز جدیدی نداره و اینکه از ما یه پاسخ کوتاه می‌خواد. هر چند من سعی می‌کنم پاسخ کامل بدم

عطشم زیاده و میخوام از تکنیک غوطه ور شدن در انگلیسی سرعت یادگیریم را بالا ببرم

الان ۳۵ جلسه آموزش زبان نصرت را هم گوش دادم.(از درس ۱۰ شروع کردم) و اینکه میرم بخش کتاب گویای زبانشناس را هم گوش میدم(با متن) یا پادکست های ای جی هوگ(با متن)

من تصور می‌کردم لیسنینگم خیلی بده ولی در مورد صحبت های ای جی اینطور نیست، من فکر میکنم چون ایشون خیلی واضح صحبت میکنند می‌فهمم و جاهای دیگه شاید مشکل تر باشه.

ببخشید طولانی شد

2 پسندیده

سلام. اینطور که معلومه درک مطلب شما و دایره لغاتتون خوبه. مشکلتون توی سایه زدن یا همون اسپیکینگ و تکرار جملاتیه که میشنوید.
مسلماً اوایلش سایه زدن خیلی سخته. برای هممون همینطوره، مخصوصا وقتی تازه درسی رو شروع میکنیم. اما با تکرار ناخودآگاه سرعتمون بالا میره و بهتر میشیم.
برای تمرین سایه زدن درس اصلی بهترین کار اینه که بعد از شنیدن هر جمله، پخش رو پاوز (استاپ) کنید و سعی کنید چیزی رو که شنیدید تکرار کنید. اگر نتونستید دوباره تکرار جمله رو گوش کنید، انقدر گوش کنید که بدون فکر کردن بتونید تکرارش کنید. وقتی چند دور درس رو اینطوری تکرار کردید، اونوقت بدون استفاده از استاپ میتونید سایه بزنید. چند بار هم اینطوری سایه بزنید. وقتی تکرار زیاد بشه کل متن ملکه ذهنتون میشه. مرحله بعد اینه که موضوع رو بدون گوش دادن خودتون تعریف کنید. حتی میتونید تغییرش بدید.

اما برای خسته شدن از تکرار داستان ها هم خود ای جی چند تا راهکار داده. مثلا اینکه
1- یک یا دو روز اول فقط روی شنیدن و ترجمه کلمات تمرکز کنید (بدون تکرار فقط گوش بدید).
2- یک یا دو روز بعد گوش کنید و جواب سوالات رو با پاوز کردن بدید.
3- روز بعد جوابها رو بدون پاوز کردن و سریع بدید.
4- روز بعد هرچی میشنوید تکرار کنید و روی تلفظها تمرکز کنید و سعی کنید مثل گوینده تلفظ کنید.
5- و روز آخر که تقریبا داستان رو حفظ شدید از خودتون تعریفش کنید و حتی تغییرش بدید.
این کارا کمک میکنه با شنیدن داستان تکراری حوصلتون سر نره.

اما درباره آموزش نصرت، منم قبل از شروع زبانشناس، حدود 50 تا درسشو گوش دادم . برای یادگیری مکالمه روزمره بد نیست، اما من یه مشکلی باهاش داشتم (مخصوصا اوایلش). اینکه یه جمله فارسی میگه و بعد میگه انگلیسیشو تکرار کنید. یا مثلا به فارسی میگه معنی فلان کلمه میشه این. به نظرم فارسی حرف زدن فضای آموزش انگلیسی رو از بین میبره. اگه دقت کرده باشید توی هیچ کلاس زبانی (حتی سطح ابتدایی) هیچ استادی فارسی صحبت نمیکنه. اگه قراره توی انگلیسی غوطه ور بشیم باید فقط انگلیسی گوش بدیم. من به شخصه هم نصرت و هم زبانشناس رو امتحان کردم، اما پیشرفتم توی مکالمه و حرف زدن با زبانشناس خیلی بیشتر و بهتر بوده. شاید مستقیما به شما مکالمه روزمره رو آموزش نده، اما داشتن اعتماد به نفس برای حرف زدن رو یادتون میده که به نظرم مهمترین بخش تقویت مکالمه همین اعتماد به نفس داشتنه.

3 پسندیده

درسته زبانشناس خیلی خیلی از نصرت بهتره شکی نیست ولی با خودم میگم این هم نباید کامل بی فایده باشه ازش استفاده می کنم.

در مورد تکرار ها هم باید بگم من از همون اول کامل مینی داستان ها را می‌فهمم ولی نمیدونم چرا هی باید تکرارش کنم، برای همین بعد از ۴-۵ بار گوش دادن میرم سراغ درس بعدی. که این بر خلاف گفته ای جی هوگ عزیزه

1 پسندیده

تکرار داستانها برای متوجه شدن نیست. مسلمه که وقتی مفهموم چند تا کلمه ای که جدید هستند رو متوجه شدیم دیگه کل داستان رو میفهمیم. اگه دوست دارید چیزهای جدید رو فقط یکبار بخونید پیشنهاد میکنم برنامه “دهکده زبان” رو هم نصب کنید و داستانهای اونو بخونید و گوش بدید.
متوجه شدن و درک مطلب یک بخشه یادگیریه. مهمتر از اون توانایی صحبت کردنه که فقط با تکرار کردن بدست میاد. اینکه سریع میرید سراغ درس بعدی خیلی اشتباهه. چون باید انقدر داستان رو گوش بدید که خودتون بتونید بدون خوندن و گوش دادن تعریفش کنید. وقتی داستان ملکه ذهنتون بشه اونوقت توانایی جمله سازی و حرف زدن رو پیدا میکنید. تا وقتی خودتون نتونستید داستان رو تعریف کنید به درس بعدی نرید.
یادتون باشه هدفمون نباید تموم کردن بسته قدرت باشه. هدفتون باید یادگرفتن و توانایی صحبت کردن باشه. مهم نیست که درس چند هستید، مهم اینه که چقدر حرف زدنتون بهتر شده. با انجام درست و تکرار درسهای بسته قدرت، از مهارت های چهارگانه زبان (لسنینگ، ریدینگ، اسپیکینگ و رایتینگ) سه مهارت اول تقویت میشن که اگه از روی درسها و لغات رونویسی هم کنید مهارت چهارم هم تا حدی تقویت میشه.

6 پسندیده

حق با شماست دوست عزیز، سعی میکنم شروع کنم به حرف زدن در مورد داستان ها

2 پسندیده