بحث و گفتگو «یادگیری انگلیسی به همراه یادگیری چیز دیگر»

چیزی که گاهاً باعث از بین بردن انگیزه در یادگیری یک زبان جدید، مثلا انگلیسی می شود شک و شبهه ای است که درباره مفید بودن آن زبان برایمان پیش می آید و آیا ارزش دارد که وقت و پولمان را برای آن فرآیند خرج کنیم یا خیر است.
" اگر موقعیتی پیش نیاد که از انگلیسی استفاده کنم چی؟ اگر هیچوقت نیاز نشه که تو زندگی واقعیم از زبان استفاده کنم چی؟"
من خیلی وقتها شاهد این بوده ام که این چنین تفکرات چگونه روند یادگیری زبان را به یک توقف کامل رسانده اند. کاملا مشخص است که این افکار منفی صحیح نمی باشند و یادگیری زبانی همچون انگلیسی که به صورت گسترده در جهان صحبت می شود صد در صد در زندگیه شما مفید خواهد بود ولی چکار کنیم که از اینگونه افکار جلوگیری کنیم ؟
بهترین پیشنهاد من این است که از انگلیسی برای یادگیری چیز دیگر استفاده کنید. اینگونه شما زمان و تلاش خود را در دو پروژه صرف خواهید کرد و شانس اینکه حداقل یکی از آن دو مثمر ثمر واقع شود وجود دارد.

چه چیز دیگری باید با استفاده از انگلیسی یاد بگیرم؟

محدودیتی وجود ندارد. با هزاران صفحهات، ویدیو ها و آموزش های تعاملی که وجود دارد شما می توانید هر چیزی که دوست دارید با دنبال کردن تمرینات یاد بگیرید. پس چیزی یاد بگیرید که مربوط به کامپیوتر و برنامه نویسی شود.

چرا کامپیوتر؟

اول اینکه، نیاز به کامپیوتر در زندگی و شغل شما به شدت وجود دارد. دوم اینکه زبان اصلی در علم کامپیوتر انگلیسی می باشد شما همیشه شاهد مواد یادگیری با کیفیت بالا به زبان انگلیسی خواهید بود.

آیا خودتان این را امتحان کرده اید؟

بله. من زمانی که در دبیرستان بوده ام شروع به یادگیری برنامه نویسی کردم، و در آن زمان مقدار کمی از پایه های انگلیسی را بلد بودم. من عاشق برنامه نویسی بودم ولی کتاب های آن به زبان انگلیسی بودند، و ترجمه آن به زبان مادری من قابل خواندن نبود. پس شروع به یادگیری برنامه نویسی با استفاده از کتاب های انگلیسی و سپس دیدن فیلم های آموزشی انگلیسی کردم و حالا هم برنامه نویس هستم و هم معلم زبان.

سطح انگلیسی من باید چقدر باشد؟

به نظر من سطح A2 (Pre-Intermediate) برای این هدف کافی است. اگر بتوانید الفبای انگلیسی را بخوانید و از دیکشنری استفاده کنید احتمالا به قدری کافی می باشد که شروع کنید. درست است که اگر سطح شما در انگلیسی بالاتر باشد آسان تر خواهد بود ولی به هر حال در هر سطحی این عمل شدنی است. شاید سطح پایین تر زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

چگونه شروع کنیم؟

اول تصمیم بگیرید که چه چیزی می خواهید یاد بگیرید. پیشنهاد من؟ به سراغ یادگیری طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موضوعات محور آن بروید. نه تنها آنها بسیار به درد بخور هستند، بلکه درخواست زیادی نیز در طراحی وب وجود دارد ولی شروع در آن بسیار آسان است.

خیلی خب، شروع کنیم!

حالا که تصمیم گرفته اید انگلیسی خود را با تکنولوژی تحت وب پیشرفت دهید، میتوانید وارد این بحث شویم که چه چیز هایی آنلاین وجود دارند. من فقط به دوره هایی متمرکز هستم که رایگان هستند. اینها لیستی از دوره های اینترنتی هستند که با آنها هم می توانید وب سایت طراحی کنید و هم انگلیسی خود را توسعه دهید.

Codecademy

بهترین جا برای شروع Codecademy می باشد. این سایت کلاس های رایگان در 6 ضمینه مختلف در برنامه نویسی ارائه می دهد. تمامی دوره ها به شکل آنلاینه تعاملی می باشند. تا ژانویه 2014 حدود 24 میلیون کابر از Codecademy استفاده کردند. اگر شما در برنامه نویسی کامپیوتر تازه وارد هستید، با دوره های پایه HTML این سایت شروع کنید. به شما آموزش می دهد که چگونه صفحات ساده وب بسازید.
از آنجا به بعد همه چیز ساده است فقط به سایتشان سر بزنید و شروع به یادگیری کنید. هیچ نصب نرم افزاری نیاز نیست چون همه چیز بسته به مرورگر می باشد. چگونه به شما در یادگیری انگلیسی کمک می کند؟ دوره های Codecademy برای پیشرفت توانایی خواندن و فهم مطالب بسیار خوب است چرا که به صورت کلی شما درس را می خوانید و دستورالعمل ها را دنبال می کنید، که اینها همگی به زبان انگلیسی نوشته شده اند. شما همچنین می توانید توانایی نوشتاری خود را با عضویت در مباحث انجمن این تمرین دهید.
همچنین در خبرنامه رایگان آنها عضو شوید و درباره افرادی که چیز های قابل توجهی با استفاده از دوره های Codecademy انجام داده اند بخوانید.

Udacity

Udacity دوره های عالی ای با استاندارد های دانشگاهی ارائه می کند. همچنین آنها نیاز های دانش آموزانی که نیاز به امکانات خاصی دارند بر آورده می کنند، شما اگر نیاز به امکانات گفته شده ندارید می توانید از همه ی دوره های این سایت بصورت رایگان لذت ببرید. نکته قابل توجه در Udacity این است که تمامی دوره ها شامل ارائیات ویدیوئی می باشد که در این صورت شما نه تنها توانایی خواندن و نوشتن خود را بالا می برید بلکه می توانید به قدرت شنیداری خود را نیز بیافزایید.
اگر شما یک تازه وارد در علم کامپیوتر هستید از دوره معرفی علم کامپیوترشان استفاده کنید. این دوره یک معرف خوب برای شما درباره علم کامپیوتر می باشد. شما می توانید ویدئو ها را دیده، تمرینات را انجام داده و سوالات خود را در انجمن مطرح کنید.

Udemy

Udemy نیز چندین دوره مفید ارائه می دهد. نکته خوب درباره این سایت این است که دوره های متنوعی را می توانید در آن بیابید. فقط درباره علم کامپیوتر نمی باشد، خیلی از دوره ها توسط کاربران ساخته شده اند. همه ی دوره ها به صورت رایگان در اختیار نمی باشند ولی چندین دوره رایگان وجود دارد که بتوان از آن استفاده کرد پس به سایت مراجعه کنید و نگاهی به آن بیاندازید.

منبع

33 پسندیده

این مقاله به نظرم چیز جالبی اومد مخصوصا که خیلی از ماها هدفمون از یادگیری انگلیسی شاید یادگیری چیزهای دیگه هم باشه
مثلا من در حال حاضر از ویدئو های آموزشی طراحی برای یادگیری استفاده می کنم که همگی به زبان انگلیسی هستند گاها تو سایت ها دنبال راه حل ها و نکته هایی درباره طراحی و نقاشی می گردم که وقتی اونارو میخونم خودش کمکی به انگلیسی یاد گرفتن من میکنه مخصوصا که همیشه یه تب گوگل ترنسلیت هم باز دارم که اون وسطا اگه کلمه ای سخت بود از دیکشنری بهره ببرم ولی خب طبق معمول فقط یه نگاه کوچیک می کنم و ادامه میدم
اینجوری هم دارم مطلبی که دوست دارم رو میخونم و دربارش سوالایی که داشتم و برطرف می کنم و ناخودآگاه هم انگلیسی یاد میگیرم
از سایت codecademy هم چند باری استفاده کردم و دوست دارم زبان روبی رو یاد بگیرم الان سطح معرفیشو تموم کردم که خیلی جالبه اگه دوست دارید شما هم بهش سر بزنید.
شما دوست دارید با انگلیسی چیا یاد بگیرید ؟ آیا از این ترفند هم استفاده کردید ؟

17 پسندیده

خیلی ممنونم از مطلبی که نوشتی.

اتفاقا حجم زیادی از کاربرهای برنامه به خاطر یادگیری برنامه نویسی از برنامه زبانشناس استفاده میکنن. چون برای برنامه نویسی اون هم در سطح بالا، اگر زبان بلد نباشی تقریبا پیشرفت محال هست.

من خودم تمام کارهای مربوط به سرور و نگه داشتن سایت و فروم و … رو با خوندن مطالب انگلیسی انجام میدم و به جرئت میتونم بگم مقالات فارسی مناسبی در رابطه با هیچکدوم از موضوعات یافت نمیشه.
در ضمن سایتهایی مثل stackoverflow و بسیاری از سایتهای مشابه که میشه توش سوالات مختلفی از کامپیوتر و … پرسید همگی به انگلیسی هست که بنده بهره ی زیادی از این سایتها میبرم

به نظرم خوندن و دونستن زبان حداقل جزء لاینفک برنامه نویسی حرفه ای هست. البته الان که دیگه واقعا زبان در هر زمینه ای لازمه. ولی برای بعضی کارها مثل برنامه نویسی اجباریه.

13 پسندیده

کلا تو سایتای فارسی هیچی نمیشه پیدا کرد
ی چیم پیدا میکنید کیفیتش پایینه و تازه بابت باید پول زیادیم پرداخت کنی
مثلا بابت طراحی، سایت فارسی خوبی وجود نداره یکیم پیدا کردم دیدم ۱۰۰ تومن بابت آموزش میخواد بگیره ی کلیپشو دیدم خیلی بی مزه و بی فایده بود
کلا باید از سایتهای خارجی خیلی بهره برد منابع انگلیسی واقعا نامحدوده

9 پسندیده

ببینم برا اندروید ی دوره خوب برام پیدا میکنی ؟صفر تا صد :grin: :slightly_smiling_face:

3 پسندیده

بله حتما. کافیه از طریق این سایت سرچ کنی.

5 پسندیده

دست درد نکنه :joy::no_mouth:

3 پسندیده

اقای ناصری شما به زبان اندروید مسلط هستید دیگه؟

3 پسندیده

ممنون. خیلی مقاله خوبی بود. تاحالا از این زاویه نگاه نکرده بود.:clap::clap::clap::clap::clap:

2 پسندیده

سلام
پسرخاله ی منم شدیدا به اینکه زبان باید وسیله باشه نه صرف هدف اعتقاد داره. کلا زبانش با ویدیوهای یوتیوب خوب شده. مثلا الآن بدنسازی کار میکنه چند تا کانال یوتیوب مرتبط با بدنسازی رو عضو شده و به اصطلاح با یه تیر دو نشون میزنه. این رویکرد هم کاربردی هست هم مسیر یادگیری زبانو لذت بخش تر میکنه.

7 پسندیده