آموزش فعال کردن حالت تکرار در Potplayer

سلام به همه دوستان وعزیزان زبانشناس

همان طور که دوستان مستحضرند ، نظرات مختلفی در مورد نحوه استفاده از منابع زبانی مرتبط با فیلم و سریال وجود دارد ؛
برخی ناظر به بعد محتوایی و چگونگی استفاده از فیلم است و برخی دیگر در طول همین نظرات ، به چگونگی استفاده از ابزار پخش و تکرار و نرم افزارهای مرتبط با ان می پردازد که مجموع هر دونوع (نظرات و تجربیات)،هدف واحدی که ارتقای کیفیت اموزش زبان باشد را دنبال می کنند .
واقعیتی که برای خودم و شاید برای خیلی از دوستان عزیز در این مجموعه رخ داده است این است که اکثر ماها (قبل از اشنایی با زبانشناس و روش های ابداعی استاد ای جی هوگ ) همیشه دنبال کتاب درسی اموزشی موسسات زبان و کلاس زبان رفتن بوده ایم و این یعنی تقریبا فکر ان را هم نمیکردیم که از فیلم هم میشود زبان را یاد گرفت ، با محاوره واقعی اشنا شد و تصور واقعی تری نسبت به این مطلب داشت .
دعوت میکنم که به بخشی از کتاب (learn like a native) نگاه مجدد داشته باشیم :

اهمیت فیلم دیدن (حداقل در این جمع ) بر کسی پوشیده نیست …
با این مقدمه میروم سراغ مطلبی که میخواستم عرض کنم :
یکی از روش های پیشنهادی ای جی هوگ این بود که بخشی از فیلم را انتخاب کنید مثلا از ابتدای فیلم تا سه دقیقه اول ، بارها و بارها به ان گوش دهید و سپس بعد از بیان توضیحاتی تکنیک سایه را متذکر میشد و ادامه ماجرا … .
طبق این حرف شون من دنبال نرم افزاری بودم که این کار رو راحت کنه . مثلا به فکر میرفتم که ای کاش میشد یک فیلم رو به قطعات چند دقیقه ای تبدیل کرد مثلا یک فیلم 100 دقیقه ای به 50 قطعه دو دقیقه ای …
برخی از نرم افزار های ویرایش ویدیو را هم تست کردم ولی هم وقت گیر بود هم خود زمان تقطیع کلیپ ها کلی حوصله و وقت میخواد (که من ندارم :blush:)
ولی چون واقعا دنبال این مطلب بودم هم فکر میکردم هم اینترنت را زیر و رو میکردم تا شاید یه راهی باشه …
خلاصه پس از کلی گشت و گذار و کار با نرم افزارها و پلیرها متوجه مطلبی شدم .
در پلیرها (بیش تر پلیرهای رایانه – نسخه ویندوز-) راه های اسان تری به دست اوردم …
اون چیزی که من میخواستم در نرم افزار pot player پیدا کردم .
ویژگی هایی که این نرم افزار داره – و به درد ما میخوره - من تو هیچ پلیر دیگه ای ندیدم (البته km player و gom player هم امکانات مشابه دارند ولی ضعیف ترند)

1. تعیین یک قسمت محدود (یک تکه از فیلم) و پخش تکراری هر چقدر که بخوای .
  2. امکان نشانک گذاری (bookmark) در هر ثانیه (نقطه )از فیلم و پخش از ابتدای ان نقطه .
  3. امکان پخش بین نقاط ایجاد شده (بین نشانک ها یا همان بوکمارک ها ) و تکرار به دفعات
  4. امکان پخش یک بازه زمانی که یک زیرنویس (یک یا دو خط زیرنویس) در ان پخش میشود .(نیاز به زیرنویس هماهنگ با فیلم )
    این 4 تا ویژگی که این نرم افزار داره فوق العاده ست … برای خودم که خیلی جذاب بود چون بعد چند ماه تونستم پیدا کنم و کلی هم حظ کردم که بالاخره به مطلوب خودم دست پیدا کردم .
    اما اموزش استفاده از این نرم افزار با ویژگی های مذکور :
    همش رو در قالب مثال با قسمت هایی از سریال super girl به شما نشان خواهم داد .
  1. تعیین یک قسمت محدود (یک تکه از فیلم) و پخش تکراری هر چقدر که بخوای .
    این ساده ترین ویژگی از بین اون چهار تاست .
    در عکس اول ، نقطه قرمز رنگ مشخص شده مکان فعلی پخش را نشان میدهد و ان دو نقطه دیگر نقطه شروع و پایان بخش تکراری (به انتخاب خودمان ) است .
    روش کار :
    اگر بخواهیم طبق منویی که در تصاویر مشاهده میکنید عمل کنیم این چنین خواهد بود …
    چگونگی تعیین نقاط A (نقطه شروع تکرار) و B (نقطه پایان تکرار) در شکل مشخص شده است .
    ابتدا روی پلیر کلیک راست کرده سپس از منوی پخش > تکرار A-B و در انتها تعیین نقاط A و B (طبق شکل)
    اما روش اسان تری هم هست و ان اختصاص کلید میانبر است که در پایان توضیح خواهیم داد .

2: امکان نشانک گذاری (bookmark) در هر ثانیه (نقطه )از فیلم و پخش از ابتدای ان نقطه .
از قسمت پخش > تکرار A-B > کپچر / نشانک ها / نشانه گذاری
برای هر ثانیه از فیلم که بخوای میتونی نشانه گذاری کنیم (اگر فیلم رو یک کتاب تصور کنیم این حالت شبیه علامت گذاری صفحه ای از کتاب خواهد بود )
و گزینه پخش > تکرار A-B > تکرار بخش فصل قبلی / نشانکها/ نشانه گذاری را انتخاب میکنیم .

3. امکان پخش بین نقاط ایجاد شده (بین نشانک ها یا همان بوکمارک ها ) و تکرار به دفعات
پس از انتخاب نشانک های مختلف (همان طور که در شکل مشاهده می کنید) نوبت به انتخاب محدوده بین دو نشانک میرسد .
بر فرض اگر یک نشانک در دقیقه اول و نشانک بعدی در دقیقه پنجم باشد میتوان محدوده ی بین این دو را به عنوان بخش تکراری انتخاب نمود .
-تقریبا شبیه حالت اول ( که فقط دو نقطه A و B رو انتخاب میکردیم ) میماند با این تفاوت که اینجا قدری پیشرفته تر است زیرا در حالت اول فقط حق انتخاب یک محدوده را داشتیم ولی اینجا با انتخاب نقاط متفاوت میتوان بازه های زمانی مختلفی را برای پخش تکراری در نظر گرفت .
فرض کنید مثلا دقیقه اول و سوم و هفتم و نهم و… به عنوان نشانک تعیین شده باشند .
محدوده اول : بین اول و سوم
محدوده دوم : بین سوم و هفتم
محدوده سوم : بین هفتم و نهم
محدوده … : بین … و…
و فرض کن کل فیلم رو بتونی نشانک گذاری کنی … به نظر من که خیلی عالیه .

4 . امکان پخش یک بازه زمانی که یک زیرنویس (یک خط زیرنویس) در ان پخش میشود .(نیاز به زیرنویس هماهنگ با فیلم )

این یکی دیگه هیچ بهانه ای برای کسی که میخواد زبان یاد بگیره باقی نمیذاره .
برای این که یک زیرنویس (که همزمان با صدای گوینده باشد) به دفعات تکرار شود باید از این طریق عمل کنیم :
از قسمت پخش > تکرار A-B > تکرار بخش زیرنویس فعلی
یا
از قسمت پخش > تکرار A-B > تکرار بخش زیرنویس بعدی
یا
از قسمت پخش > تکرار A-B > تکرار بخش زیرنویس قبلی

که کار کرد هر کدام معلوم است و نیاز به توضیح اضافه نمیبینم . اما یک نکته ای که لازمه (و البته تابلوئه :wink:) اینه که حتما باید زیرنویس هم در کنار فایل اصلی فیلم موجود باشد تا در هنگام پخش ، پلیر بر اساس ان زیرنویس عمل کند .
بدیهی ست که اگر زیرنویس دچار مشکل باشد ، (دوباره تاکید میکنم) اگر ناهماهنگ باشد و کلا هر گونه ایرادی داشته باشد مطلوب ما حاصل نخواهد شد .

خب اینجا ممکنه برای بعضی ها سوال پیش بیاد :
برای اون موقعی که میخوایم فقط listening رو تقویت کنیم و زیرنویس رو نبینیم
– اخه گاهی وقت ها ناخوداگاه چشم ادم میره رو زیرنویس و listening مون هم خراب میشه … –
ولی به بخش تکرار زیرنویس احتیاج داریم اون موقع راه حل چیه ؟
راهش اینه که زیرنویس رو مثل حالت عادی پخش کنیم ولی گزینه عدم نمایش زیرنویس رو فعال کنیم :
از این مسیر :
زیرنویس > نمایش/ عدم نمایش زیرنویس
همان طور که مشاهده میکنید کلید میانبر پیش فرض هم Alt+H تعبیه شده است .

نتیجه کار :

من ابتدای مطلب قول دادم که تعبیه کلید میانبر رو هم به دوستان عزیز اموزش بدم .

بعضی کلیدهای میانبر به طور پیش فرض تعبیه شده اند ولی بعضی های دیگر که لازم هم هست ولی به طور پیش فرض تعبیه نشده لازمه که خودمون ایجاد کنیم .
این مطلب بماند انشاءالله در فرصت های اتی .(البته خیلی کار نداره یه کم با pot player کار کنید دست تون میاد)

نکته پایانی این که هر انچه رو که در مورد فیلم (و فرمت تصویری ) گفتیم در مورد فرمت های صوتی (مثلا داستان ها و کتاب های صوتی ) هم صادق است .میتونید همین مراحل را در مورد ان هم انجام دهید .

امیدوارم این مطلب برای دوستان مفید بوده باشد .
اگر سوالی پیشنهادی انتقادی دارید خیلی خوشحال میشم بشنوم .

از بابت فایل صوتی (از متن نوشته شده )هم معذرت میخوام
سرما خوردم مناسب نیست اگر اجرا کنم .

خدا یار و نگهدار شما .

44 پسندیده

به به چه آموزش فوق العاده مناسبی.

احسنت به شما. واقعا لذت بردم. مرسی :rose::rose::clap::clap::clap::clap::clap:

4 پسندیده

سلام به همگی امیدوارم همه چی عالی باشه یه سوال داشتم

من تو سایت بخش یادگیری زبان با فیلم را خواندم من تاحالا فیلم به زبان اصلی ندیدمبه نظرتون چه فیلمی بینم که اون مراحل۶ روزه را روش انجام بدم و کمکم کنهومیشه بگید که فیلمو از کجا بگیریم که هم زیرنویس فارسی داشته باشه برای بار اول وهم زیرنویش انگلیسی؟؟

3 پسندیده

با سپاس
اول از همه بگم بنده حدود 2 ماه استفاده از اپلیکیشن زبانشناس و دهکده > خسته کننده بود برام ! و رها کردم
ولی فیم و سریال رو همچنان با قدرت میبینم و پیش میرم (در کل با فیلم و سریال راحترم)

خب دوست عزیز شما میتونید از سریال Friends نسخه 720p-Blu-Ray استفاده کنید
زیرنویس هم تو همون صحفه واسه دانلود قرار داده شده
بنده فیلم و سریال رو از این سایت دانلود میکنم
باید اشتراک خریداری کنید.

ممنون از آقای ozvzaban@ عزیز
اموزش کاملی بود
موفق باشید

4 پسندیده

عالی مرحبا مرحبا:clap::clap::clap::clap::cherry_blossom::cherry_blossom::cherry_blossom:

3 پسندیده

سلام .
دوستان مفصل در این مورد بحث کردن و یکی از تاپیک ها که جواب سوال شما هم هست اینه :slight_smile:

تاپیک‌ تعاملی فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی

3 پسندیده

آقا دمت گرم خیلی خوب بود خیلی به من کمک کرد

3 پسندیده

سلام علیکم
پس از اینکه یاد گرفتیم که که چطوری میشه بخش های مختلف فیلم رو با بازه های زمانی تعیین شده ، هر چقدر که بخواهیم تکرار کنیم در قسمت دوم اموزش برای راحتی کار و صرفه جویی در زمان میخواهیم اختصاص کلید میانبر
(shortcut key) را برای هر عملکرد دلخواه بررسی کنیم .

ابتدا کلیک راست > تنظیمات > …

وارد این بخش می شویم (که در تصویر مشاهده میکنید )
ضمنا کید میانبر رفتن به خود تنظیمات F5 است .

در مرحله بعد از بخش عمومی > کیبورد را انتخاب میکنیم
سپس روی گزینه ی "افزودن " کلیک می کنیم :

بخش زیر برای اختصاص دادن کلید میانبر دلخواه تعبیه شده است .

کار ما طبق بخش اول اموزش با تکرار A-B هست .

به عنوان مثال برای این که ]+ctrl کلید میانبر “تکرار بخش زیرنویس قبلی” باشد
روی گزینه “تکرار بخش زیرنویس قبلی” کلیک کرده و در جای خالی سفید مشخص شده (کلید فوری ) کلید ]+ctrl را فشار میدهیم .

پس از تایید و انتخاب گزینه " بله " خودبخود به قسمت تنظیمات > کیبورد بازگشته و نتیجه کار خود را مشاهده میکنیم .

این گزینه ای که در بالای همه ی کلیدهای میانبر مشخص شده "کلی " :
اگر تیک بخورد : یعنی یک کلید میانبر سراسری اختصاص می دهید (فرقی نمی کند که در محیط برنامه باشید یا نه )
اگر تیک نخورد : یعنی کلید میانبر فقط زمانی کار میکند که درمحیط برنامه باشید و در غیر ان کار نخواهد کرد .
(تصویر بالا را دوباره نگاه کنید)

در پایان باید گزینه اعمال یا ( بله ) را انتخاب کنیم تا تنظیمات ذخیره گردد .
چون اگه ذخیره نکنیم کل کارهامون میره رو هوا .
پس یادمون نره که این قسمت رو هم جدی بگیریم .

والسلام

این هم از اموزش کلیدهای میانبر .
امیدوارم بهره کافی برده باشید .
سپاس .

10 پسندیده

بسیار عالی.یه دنیا سپاس بابت وقتی که گذاشتید و توضیحات جامعتون.

3 پسندیده

سلام ممنون از وقتی که گذاشتی و دانشت رو در اختیار دوستانت گذاشتی
اما Km player برای ویندوز و MX player برای موبایل خیلی ساده تر این کارو انجام میده

7 پسندیده

در مورد km player در حین توضیحاتم اشاره کردم ، فقط تکرار AB معمولی رو داره ، ایجاد نشانک رو من در این نرم افزار ندیدم که باشه ، pot player خیلی پیشرفته تر هست (در این مورد حداقل)

در مورد mx paly هم مثل kmplayer : یعنی تکرار AB معمولی رو داره .

ای کاش یه نرم افزار شبیه pot player برای اندروید هم بود …

اگر یه موقعی دوستان اطلاع داشتند به اشتراک بگذارند .

ممنون از شما بابت تذکر .
:rose::rose::rose:

5 پسندیده

از همه دوستان که تشکر کردند ، کمال سپاسگزاری را دارم

شاید جبران قسمتی از خوبی های این جمع دوست داشتنی و فعال باشه …
جمعی که :
با مطالبی که پست می کنند ، وقتی که صرف ان میکنند ، با اشتراک گذاری محتواهای مفید و کاربردی که نه تنها در زبان اموزی بلکه در کل زندگی تاثیر میگذارد باعث پیشرفت هم گروهی های خویش می شوند .

:rose::rose::rose:

5 پسندیده

واقعا متشکرم بابت راهنمایاتون خیلی لطف کردید :blossom::rose::blossom::rose:

3 پسندیده

ببخشید یه سوال ؟
Pot player
این نرم افزار تو موبایل نسخه اندروید هم پشتیبانی میشه؟

2 پسندیده

جدی؟ نمیدونستم, یعنی میشه چکارهایی باهاش انجام داد؟

2 پسندیده

میشه همین Repeat A_B رو انجام داد

3 پسندیده

سلام .
خیر .این توضیحات همش برای نسخه ویندوز بود .

pot player نسخه اندروید هم داره ولی امکانات نسخه ویندوز رو نداره .

بنده خودمم دنبالشم اگر نرم افزار مشابه برای اندروید موجود باشد ولی هنوز پیدا نکردم .
:rose:

3 پسندیده

سلام

تو MX player چه جوری میشه این کار رو انجام داد؟

2 پسندیده

سلام
بعد از پخش ویدیو :
سه نقطه در بالای سمت راست هست .
بزن رو اون > اجرا > تکرار A-B
یه منوی شناور خیلی کوچولو وا میشه که میتونی نقاط A , B رو انتخاب کنی و تکرار کنی .

5 پسندیده

همه فیلم ها رو با این برنامه میدیدم ولی نمیدونستم همچین قابلیت کاربردی داره. ممنون خیلی جالب و کاربردی بود.

3 پسندیده