قانع کردن خانواده درباره‌ی شیوه‌ی یادگیری زبان انگلیسی

سلام.
خواهش می کنم از @YoKambiz و @Farzad_Poodineh و سایر دوستان زبانشناسی که آخرِ تاپیکن، یه تاپیک کوتاه و غنی بنویسید برای اینکه چرا زبانشناس خوبه و چرا حتما لازم نیست برای یادگیری زبان بریم کلاس زبان!

امروز مادرم اومده حدود نیم ساعت با من بحث کرده که بیا کلاس زبان، هی من میگم لازم نیست این زبانشناس خودش همه کاره است، دوباره مادرم اصرار می کنه ثبت نام کنم؟ من آخر سر گفتم الان داری نظر منو می پرسی یا اینکه می خای ثبت نام کنی؟ اگه نظر منو می پرسی من یه بار گفتم نه الزامی به رفتن به کلاس نیست خلاصه داستان شد. این درحالیه که مادرم آدم منطقی ای هستند و من نمی دونم چی کار کنم.
با تشکر

12 پسندیده

این تاپیک رو من قبلا نوشتم.

رفتن کلاس در کل نمیشه گفت بده. ولی نه هر کلاسی. که شک ندارم مادر شما تاکید میکنن برید کلاسهایی که من به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم
۹۰ درصد کلاس های زبان در ایران بلکه در جهان زبان رو طوری آموزش میدن ک راحت تره. نه طوری که باید تدریس شه.

این تاپیک نمیدونم چ اتفاقی افتاد براش حذف شد. آقای ناصری زحمت ریکاوریشو کشیدن.

این تاپیک یه مدت جز محبوب ترین مقالات من تو زبانشناس بود. چون ریکاوری شد تمام لایکاش حذف شده

11 پسندیده

:scream:
شاید تاپیک های قدیمی کم کم حذف میشن :cold_sweat:

3 پسندیده

نه بابا :))

اون استثنا بود نمیدونیم چی شده بود حذف شده بود.

4 پسندیده

بله مثلا دوستم یه کلاسی پیدا کرده بود که خواهرش موقع رفتن به آمریکا به اون رفته بود. اونجا فقط اینگلیسی بحث میشه و نوشته میشه ولی خبری از لیسنینگ نیست و گرامر هم در حد کمتری اما پیشرفته آموزش داده میشه. اون بهتره ولی زیر 18 سال راه نمی دن. دوستم هم با تعریف خواهرش رفت. البته دوستم سطح انگلیسیش واقعا خوبه و چیزی کم نداره (و در مورد سطحش با من که دیگه نپرس!).
فکر می کنم اون خیلی کلاس موثر تری باشه و خب قطعا اینگونه است ولی من از کلاس بیرون رفتن خوشم نمی یاد. فیزیک دبیرستان رو خودم توی خونه به راحتی می تونم بخونم. دیگه زبانِ با زبانشناس که چیزی نیست!

3 پسندیده

آخه مشکل اینجاست مادرم فکر می کنند کلاس زبانه که منو به این موفقیت رسونده … البته پدرم زیاد نه ولی باز حالا

2 پسندیده

آخه فیزیکم شد درس :face_with_raised_eyebrow:

3 پسندیده

نه دیگه. من خیلی حساسم روی فیزیک یا هر subject دیگه ای. قرار نیست اگه از یه موضوع علمی خوشمون نیومد بگیم این بی ارزشه. :slightly_smiling_face: من خودم عاشق فیزیک و هندسه ام.:smirk::slightly_smiling_face:

4 پسندیده

سلام
راستش من خودم رشتم فیزیک بود. می خواستم ببینم واکنششون به این موضوع چیه

I was just kidding :grinning:

3 پسندیده

OK! :smile: OK! :smile:

3 پسندیده

:scream::flushed::fearful::dizzy_face::astonished:
البته خوب هر کس از یک چیز خوشش میاد دیگه من از فیزیک نوین و کوانتوم خوشم میاد

3 پسندیده

این شد یه چیز درست حسابی

3 پسندیده

me too i do love quantom and nuclear physics

1 پسندیده

خیلی خب من بالاخره از بیمارستان مرخص شدم

دوست عزیزم با توجه به توضیحاتی که شما دادید من بهتون حتم میدم مادر شما قانع نخواهد شد.

شما در مقطعی قرار دارید که دارید به دوره جوانی و بزرگسالی میرید و کاملا بالغ و آگاه خواهید شد. حالا زمان اون رسیده که دنیا برای شما تصمیم بگیره نه خونواده و دیگران.

دنیا با تجربه اتفاقات و موارد دیگر به شما نعمت رشد کردن خواهد داد.

شما دارید با چشماتون پیشرفتتون رو میبینید و مادرتون دارن حدس میزنن.

اگه به حرف مادرتون گوش بدید هم از جوونیتون خواهید زد و هم از پولتون.

با نهایت احترامی که به والدین دارم ولی باید بگم گاهی وقتا پدر ها و مادرها با تصمیمات احساسیشون زندگی فرزندشون رو نابود میکنن.

یک مادر و یک پدر چی میخواد؟ یک زندگی آرام و امن برای فرزندش. در صورتی که زندگی امن و آسوده وجود خارجی نداره. فقط یک رویاست که به خورد ما مردم داده شده…

من به تصمیم خونوادم 8 سال از زندگیم رو صرف حسابداری کردم و شکست خوردم. آیا اون 8 سال برای من بر خواهد گشت؟ خیر…

زمان مهم ترین سرمایست. اگه از زمان درست استفاده کنی زندگی تو رو یک مرد بار میاره. میخوای تا ابد بری جلو آیینه و حسرت زمانی که از دست رفته رو بخوری؟

من تجربمو گفتم ولی منو بیخیال…
میدونستی تمامی استاد های قرن هم در مقطعی مجبور شدن به خونواد و همراهانشون نه بگن؟

موتزارت با پدرش یه موسیقی نواز دوره گرد بود و برای اینکه پدرش پولی در بیاره ساز میزد، روزی که تصمیم گرفت برای خودش پیشرفت کنه پدرش ازش حمایت نکرد. ولی اون تصمیمشو گرفت و راهی رو انتخاب کرد که اونو تبدیل به یکی از بهترین های تاریخ کرد.

مشابه این موضوع برای لئوناردو داوینچی، چارلز داروین و افراد دیگه رخ داد. حالا از پدر نه، ولی از استاد و همکار و…

به تاریخ رجوع نمیکنیم اصلا، مدتی پیش مصاحبه ای از یه آرتیست با استعداد دیده بودم که پدرش بابت طراحی کتکش میزد که چرا وقتتو برای اینا هدر میدی…

من نمیگم نباید به حرف دیگران گوش داد، بلکه میگم باید سنجید دید کدوم مناسبه بعد انتخاب کرد، انتخاب تو یا مادرتون؟

خوبی انتخاب تو اینه که 100 درصد مسئولیت رو دوش خودته، واسه همین اگه شکست هم بخوری یه مرد بار میای. ولی وقتی انتخابو میسپاری دست یه نفر دیگه همیشه کسی هست که سرزنشش کنی و تا ابد بگی فلانی مقصر بوده. برای همین موضوع رشد نخواهی کرد.

اینها کلیات چیزهایی بود که میتونستم در اینباره به عنوان یه دوست بهت یاد بدم.

حالا انتخابو میزارم برای خودت:

جاده راحت ( انتخاب رو بسپاری دست مادرتون)

جاده پر از خطر و چالش (انتخاب رو بسپاری به خودت)

یادت باشه زندگی بدون چالش یک زندگی بی نتیجه خواهد بود. مرد باش و خودت انتخاب کن

اگه سطحت مناسبه کتاب Mastery از رابرت گرین رو بخون

13 پسندیده

سلام بر مرد پرانرژی آقا @YoKambiz عزیز.خدا بد نده.نوشته بودی بیمارستان.نگران شدم.الان که انشاالله خوبی؟

4 پسندیده

سلام
توضیحات دوستان خوب بود …
منم نظر خودم رو اضافه میکنم …
اون هر چی باشه مامانه … دلسوزترین هست نسبت به شما …
اگه نگم همه ، دیگه اکثر اکثر مامانا برای بچه شون دل می سوزونن .
اینا رو همه مون میدونیم برای تاکید نوشتم فقط .
ببین اقا امیر حسین ،
بشین قشنگ مفصل و منطقی با مامانت بحث کن … با کمال احترام و ادب …
اون خوبی تو رو میخواد ، منتها مشکل ماها (که مثلا دهه هفتادیم یا شما که دهه هشتادی)
اینه که نسل مون خیلی فرق داره با اونا که دهه چهل یا پنجاه هستن .
تفکرات مون نسبت به مسائل فرق داره .
خب این قسمت طبیعی قضیه ست و باعث مشکلاتی میشه که یکی ش همینی هست که گفتی .
نمیتونیم همدیگر رو درک کنیم .
این برداشتی که من دارم اینه که مامانت فکر میکنه اگه کلاس نری عقب می افتی و بعدا پشیمون میشی و امثال این چیزها .
ولی خب اون که با زبانشناس کار نکرده ، زبانشناس که مثل کلاس زبان ها (که سال های سال داشتن حکومت میکردن و الان هم تا حدودی همین جو هست ) مشهور نیست حداقل اونقدر مشهور نشده هنوز .
مگه اینترنت چن ساله رونق گرفته ؟!!! و دیگه هرکی از گوشی ش میتونه دسترسی داشته باشه .

میدونم حرفام به اصل سوالت کم ربطه ولی دلیل نگرش مامانت احتمال میدم همین ها باشه
شما بهتره باهاشون صحبت کنی و مسائل رو براش توضیح بدی .
ضمن اینکه خودت رو نشون بدی که داری با زبانشناس پیشرفت میکنی .
اگه اون کلاسی که دوست نداری به زور بری ، احتمالش هست از نظر روحی هم باعث افتت بشه ، (گفتم شاید نگفتم حتما)
و اگرم از نظر علمی رشد کنی اون بحث روحی ش هست .

خلاصه اینکه با حرف زدن میتونی حل کنی ، ولی بتونی خوب قانعش کنی نه این که بگی نه نمیرم ، بعد فردا مامان جون بیاد :امیر پاشو برو کلاس ، نه نمیرم ، امیر پاشو برو کلاس ، نه نمی رم … همین ادامه پیدا میکنه .

ولی یه بار قانعش کنی دیگه حله .

تو اردبیل یه موسسه زبان هست استادش هم خیلی معروفه ، یه کار خوبی که کرده اینه که بچه های کم بضاعت رو پوشش میده و بهشون زبان تدریس میکنه ، مثلا بچه های دهاتی یا شهری که از نظر مالی در مضیقه اند اونا رو حمایت میکنه و زبان یادشون میده …
از این شکر کن که جزء اینها نیستی و حتی مامان داره اصرار میکنه که پسرم ، برو کلاس زبان یاد بگیر ( خب بحث مالی ش رو تقبل میکنه دیگه … برای پولی که جون کندن و در اوردن دارن میریزن به پات )
مسئله ، از این زاویه هم دیدن داره !!!
ببخشید حرفم زیاد شد
امیدوارم حرفام به دردت خورده باشه.

(فی البداهه اومد هرچی به دستم نوشتم ) :wink: :relaxed::kissing_heart:

6 پسندیده

اینا تجربه ست ها اقا امیر حسین . تجربه یعنی یه یکی عمرش رو گذاشته و داره به تو میگه
و شما فقط میشنوی (منظورم شخص شما نیست شما نوعی هست)
حالا اقا کامبیز به تناسب موضوع مطرح کردن …
اینی که داری میخونی فقط چن تا کلمه ست .
کلمه ها خوانده میشن ولی هیچ وقت نمی تونی درک کنی ، انتظاری هم نیست که بتونی درک کنی چون تو فلان رنجی که تو تجربه اون شخص هست نکشیدی ، لمس نکردی . شبیه این می مونه که هزار بار برات ، حرارت اتیش رو توصیف کنن ، یا بوی گل رز رو وصف کنن … خدایی خودت میتونی این ها رو بهم توضیح بدی ، نه ، فقط میتونی بگی خیلی می سوزونه (در مورد اتیش ) یا خیلی بوی خوبی داره ، ادم لذت میبره وقتی بو میکنه احساس خوبی بهش دست میده و… (در مورد گل رز ) ولی بازم هر چی بگی هیچ وقت جای یه بار ، فقط یه بار لمس کردن اتیش ، یا جای بو کردن گل رز رو نمیده …حالا هی با کلمات روی کاغذ رو سیاه کنیم که شاید بتونیم اون رو با کلمه توضیح بدیم .نمیشه که نمیشه .

اینا رو نوشتم بگم تجربه یعنی چی …
نمی دونم ، حدس میزنم اقا کامبیز موقع نوشتن این کلمات ، اگر هم گریه نکرده ، چشماش یه نمه خیس شده ، بغض گلوش رو گرفته …

ببخشید .شبیه درد دل بود .

کامبیز جان شما هم ببخش که کنار حرفات ، جسارت به خرج دادم .

4 پسندیده

سلام آقا مهدی

والا عمل داشتم

الان خیلی خوبم

مرسی که پرسیدی داداش. پلاتین دستمو در آوردم

2 پسندیده

چه خوب. اطلاع نداشتم

موافقم

نابود کردن یه کوچولو مبالغه نیست به نظرتون؟

ایــــــــــول. خیلی دوست داشتم برم ریاضی فیزیک ولی تجربی رو به عنوان رشته آیندم انتخاب کردم هر چند به اصرار پدر و مادرم ام در اون حدی نیست که اگه پشیمون شدم مقصر رو اونها بدونم.

واقعا همینکه وقت گذاشتید برای من ارزشمنده.

به نظر نمی رسه سطحم خوب باشه آن چنان. ترجمه اش بود می خونم.

واقعا از شما تشکر می کنم که منو راهنمایی کردید و نظرتونو بیان کردید. در کل مادرم میگن که این همه رفتی یه مدرک بگیر لااقل. یه جایی رفتی نگن زبان بلد نیست و جوابی که من میدم اینه … چی بگم خوب با دیدگاه مادرم راسته دیگه اما من بار ها شده سعی بر توجیه داشتم فایده نکرد. در کل ممنون دیگه مزاحم وقتتون نمی شم.

2 پسندیده

دقیقا

:grinning: بله متوجهم

همینکه زحمت کشیدید نظرتونو نوشتید کافیه از شما تشکر می کنم صمیمانه.

2 پسندیده