یادگیری با وجود گوش ندادن به صدا

سلام وقت همه عزیزان بخیر. من روزی ۳ ساعت تقریبا درس های اقای هوگ رو در زمان های مرده گوش میدم. ولی بیشتر وقتا اصلا حواسم نیست به حرفاش و فقط سرگرم کار خودم هستم. توی مینی استوری ها بیشتر مواقع حواسم بهش نیست که بخوام سوالاشو جواب بدم و فقط میشونمش
آیا اینجوری تاثیری هم داره؟ یا فقط باید با دقت بهش گوش بدم؟

و همچنین توی لاینتر، بعضی وقتا یه کلمه ای رو اولش بلد نیستم ولی وقتی جملشو میبینم، معنی اون کلمه یادم میاد. در این موقع باید بزنم بلدم یا بلد نیستم؟

1 پسندیده

سلام
به نظرم شما نیم ساعت اگه با دقت و تمرکز این کار رو کنید به مراتب از این سه ساعت تاثیر بیشتری در روند یادگیری تون داره.
این روش یه جوری رفع تکلیفه بنظرم.

5 پسندیده

سلام دوست گرامی
اگه یادگیری تون در زمان های مرده طبق راهنمایی مقاله زیر باشه میتونه مفید باشه
چون به هر حال اسمش اون زمان مشخصه(زمان مرده) و همینقدر ک بتونید ی بخشش رو به یادگیری اختصاص بدین خوبه

طبق تجربه ای ک خودم دارم میگم ک مینی استوری رو زمانی گوش بدین ک تمرکز خوبی داشته باشین
چون اینجاست ک مغزتون باید بتونه حسابی فعال باشه تا ساختار های رو ناخود آگاه یاد بگیره
شما مین استوری رو این زمان گوش بدین بهتر از شنیدن مینی استوری و pov هست

این اهمیت دیدن لغت داخل جمله رو نشون میده چون به شما در حدس معنی کمک میکنه
ببینید قرار نیست از شما امتحانی گرفته بشه یا نمره ای داده بشه
فرایند یادگیری شماست
اگه با زدن “میدانم” و دیدن مجدد کلمه تونستین معنی رو بگین همین روند رو ادامه بدین در غیر این صورت “نمیدانم” رو بزنید تا تکرار اون کلمه رو برا خودتون بیشتر کنید و عمیق تر یادش بگیرید

6 پسندیده

ما قبلا درباره اهمیت کیفیت صحبت کردیم.
اینکه میگیم زمان مرده استفاده کنید یعنی نزارید زمانی که یه گوشه ول شده هدر بره اما نه که به کل زمان مطالعه زبانمون رو به اون تایم اختصاص بدیم.

ما در واقع به صورت کلی دو زمان برای یادگیری زبان داریم
یکی desk time و دیگری dead time
دسک تایم یعنی شما تمام و کمال و با کیفیت و تمرکز به مطالعه یه درس میپردازید
معمولا این زمان برنامه ریزی شدست. میگید خب فلان ساعت بشینم یکم کتاب بخونم. یا به ای جی گوش بدم یا فلش کارتمو مرور کنم
دومی زمان مردست که برنامه ریزی شده نیست. یعنی شما ممکنه با دوستتون قرار داشته باشید، طرف شمارو سر خیابون کاشته و شما نمیدونید چیکار کنید میگید خب لاقل وقتمو هدر ندم یکم زبان گوش بدم.
یا زمان هایی مثل ورزش کردن، آشپزی کردن، تو صف ایستادن و… هم از این قبیل زمان های مرده هستند که میشه زندشون کرد

یه اشتباهی ک برخی زبان آموزا میکنن اینه مفهوم واقعی زمان مرده رو اشتباه میگیرن
مثلا طرف داره با کامپیوتر بازی میکنه انگلیسی گوش میده، یا داره فوتبال میبینه انگلیسی روشنه.
خب اینا اصلا زمان مرده نیست‌. چون شما مشغول انجام کاری هستی و مغز درحال تجزیه و تحلیل اطلاعاتیه که داره از اون کار میگیره.
تازشم اون کاری که انجام میدید به قدر کافی ناخودآگاه نیست ک کار دیگه ای رو ادغام کنید
مثلا پیاده روی نیازی به فکر کردن نداره. یا ظرف شستن، منتظر موندن و… اینا رو مغز نیازی به تحلیلش نداره بدون فکر انجام میده پس میشه تمرکز رو گذاشت رو یه چیزی مثل زبان
اما یه سری کارها مثل کار با کامپیوتر یا تلگرام چک کردن و… اصلا زمان مرده نیستن. زمان به فنا رفته اند :joy:

پس لطفا در کیفیت مطالعتون محتاط باشید و نزارید زمانتون هدر بره. چون مثلا اینجوری دو سال میخونید بعد خودتون رو با یه دو ساله ی دیگه مقایسه میکنیم که با کیفیت خونده یهو سرخورده میشید و کل انرژی و انگیزتون میپره.

7 پسندیده

:laughing: :+1: :+1:

3 پسندیده

مرسی از شما دوستان که وقت گذاشتید و جوابم رو دادید🌹

4 پسندیده

سپاس ویژه از شما. مرسی الان دیگه کامل متوجه شدم:+1::+1::+1:

اره واقعا اولویت هامو اشتباه گرفته بودم😂

خیلی وقت ها در زمان هایی که نباید گوش میدادم، انگلیسی گوش میدادم که هیچ کاربردی نداشت و زمان اصلیمو هم برای گوش دادن حذف کرده بودم اصلا😂

از این به بعد اصولی پیش خواهم رفت. انشالله که بتونم مداوم ادامه بدم:/

3 پسندیده