کاربرد گرامر used to و would چیست؟

اگه ممکنه، به صورت خلاصه گرامر این قسمت رو بذارید. يادگيریش خیلی یسخته ک من تقریبا هبچی متوجه نشوم

این تاپیک مربوط به درس «Used to and Would- The Grammar Gameshow Episode 3» در اپلیکیشن «زبانشناس» است. دوره «گرامرشو»

سلام دوست عزیز
would و used to هر دو برای اشاره به عادت‌ها و حالت‌های گذشته استفاده می‌شوند. با این حال، تفاوت‌های کلیدی بین این دو فعل وجود دارد.

would

• از would برای اشاره به عادت‌هایی استفاده می‌شود که در گذشته به صورت منظم و تکراری انجام می‌شدند.
  • would معمولاً در جمله‌های گذشته ساده (simple past) استفاده می‌شود.
  • would می‌تونه با افعال کنشی استفاده شود.

مثال‌ها:

When I was a child, I would watch cartoons every day.
I used to think that the world was flat.

used to

• از used to برای اشاره به عادت‌ها و حالت‌هایی استفاده می‌شود که در گذشته وجود داشته‌اند، اما دیگر وجود ندارند.
  • used to معمولاً در جمله‌های گذشته ساده (simple past) یا گذشته استمراری (past continuous) استفاده می‌شود.
  • used to معمولاً با افعال کنشی یا حالتی استفاده می‌شود.

مثال‌ها:

I used to live in a small town.
I used to be a teacher.

تفاوت‌های اصلی between would و used to

ویژگی would used to
زمان گذشته ساده گذشته ساده یا گذشته استمراری
نوع فعل کنشی کنشی یا حالتی
تکرار عادت‌های منظم و تکراری عادت‌ها و حالت‌های گذشته

در برخی موارد، می‌توان از would یا used to به جای یکدیگر استفاده کرد. به عنوان مثال، هر دو عبارت “I used to think that the world was flat” و “I would think that the world was flat” صحیح هستند. با این حال، تفاوت‌های ظریفی بین این دو عبارت وجود دارد. عبارت “I used to think that the world was flat” به این معناست که فرد در گذشته فکر می‌کرد که دنیا تخت است، اما دیگر اینطور فکر نمی‌کند. عبارت “I would think that the world was flat” به این معناست که فرد در گذشته به طور منظم و تکراری فکر می‌کرد که دنیا تخت است.

لینک‌های زیر هم می‌تونه براتون مفید باشه.

سلام
سحر خانوم من فکر کنم تفاوت would و used to رو یه جاییش رو اشتباه گفتین چون توی فیلم فکر کنم لزلی دقیقا برعکس شما میگه که فعل would برخلاف used to فقط میتونه act رو بیان کنه نه state و used to برای هردو بکار میره، البته بازم مطمئن نیستم؟

سلام دوست عزیز
بله متوجه شدم، کامنتم رو ادیت ازدم. ممنون از توجهتون.