جملات شرطی یعنی چی و در چه مواقعی ازش استفاده میشه؟

سلام وقت بخیر.
متاسفانه من گوشیم در یه حادثه‌ای شکسته و راستش نسخه‌ی وب یک کم داره اذیت می‌کنه:pensive::pray:

جمله‌ی شرطی اصلا یعنی چی؟
من داخل تالار سرچ کردم و فقط مقایسه‌ی انواع جملات شرطی رو اورده بود و اینکه نوع اول چی هستن و نوع دوم چی هستن و …
می‌خوام بدونم اصلا شرطی یعنی چی و معنیش چی می‌شه و چه موقع‌‌هایی از استفاده می‌شه.

1 پسندیده

سلام.
خیلی سادس.
مثلا: اگه عجله نکنی، دیرت میشه.

به این مدل جملات میگن جملات شرطی.

2 پسندیده

دقیقا همانطور که دوستمان گفتند

جمله شرطی یک نوع جمله‌ی مشروطی است که در آن یک شرط مطرح می‌شود و بر اساس آن شرط، یک نتیجه گرفته می‌شود. این جملات با استفاده از کلماتی مانند “اگر”، “هنگامی که”، “مگر” و “اگرچه” شروع می‌شوند.

مثلا:
شما میتونید بگید:

اگر گوشیم نشکسته بود استفاده بهتری از اینترنت می بردم.

شرط مطرح شده: اگر گوشیم نشکسته بود
نتیجه گرفته شد: استفاده بهتری از اینترنت میکردم.

حالا فرق جمله شما با این جمله چیه؟ جملات شرطی پیچیده تر هستند و زمان و همچنین قصد و خیلی موارد دیگه رو به مخاطب اعلام میکنند و به همین دلیل اگر شما مثلا در نوشتن ازشون استفاده کنید به جای جملات ساده امتیاز بهتری کسب میکنید و همچنین در گفتگو هم مخاطب چیزهای بیشتری درک میکند.

جملات شرطی در زمان حال، گذشته و آینده می‌توانند به کار روند.
در زمان حال، این جملات برای بیان شرایط فعلی و نتایج آن‌ها استفاده می‌شوند.
در زمان گذشته، این جملات برای بیان شرایط واقعی یا غیر واقعی در گذشته و نتایج آن‌ها استفاده می‌شوند.
در زمان آینده، این جملات برای بیان شرایط واقعی یا غیر واقعی در آینده و نتایج آن‌ها استفاده می‌شوند.

( حالا برای درک پاراگراف آخر که منظور از واقعی و غیر واقعی و غیره چیه میتونید به همان مطالبی که در مورد تفاوتشون در تالار اشاره شده سری بزنید)

4 پسندیده

سلام دوست عزیز
ضمن پاسخ دوستامون، لینک زیر هم می‌تونه براتون مفید باشه، داخل این لینک تمام جملات شرطی‌ انگلیسی توضیح داده شدن.

3 پسندیده

خیلی ممنون مچکر:smiling_face::pray:

1 پسندیده

خیلی ممنون ازتون:smiling_face::pray:

1 پسندیده