کاربرد جملات شرطی نوع اول با زمان‌های مختلف چیست؟

عرض سلام و خسته نباشید به همگی بچه های زبانشناس
ببخشید که وقتتونو میگیرم.
درمورد جملات شرطی نوع اول ما میدونستیم که ساختار جمله if دار اینطوریه که فعل بصورت حال ساده میاد اما اینجا میگه میتونیم از حال کامل و حال استمراری و حتی will هم در قسمت شرط استفاده کنیم، من یکم گیج شدم چون تو فارسی اصلا این ساختارها زیاد با ترجمه جور در نمیاد
مثلا ما هیچوقت تو فارسی شرط رو با حال کامل نمیگیم. من میدونم که همه جملات رو نمیشه کاملا معادل فارسی ترجمه کرد اما خب سوالم اینه از کجا باید بفهمیم چه زمانی تو جملات شرطی نوع یک از چه زمانی باید استفاده کرد واقعا؟؟
نکته بعدی هم اینکه گفته شد در حالت فرمال بجای if از should استفاده میکنیم، من دقیقا متوجه نشدم چه زمانی منظورشه.
کلا اخه چرا انقد جملات شرطی در زبان انگلیسی شیر تو شیره و یک قاعده خاص نداره(((:

یه سوال دیگه هم اینکه اصلا این مواردی که من گفتم توی آیلتس و تافل مهم هست و ازش سوال میاد؟

ببخشید طولانی شد): پیشاپیش تشکر از پاسخ

این تاپیک مربوط به درس «The First Conditional- The Grammar Gameshow Episode 10» در اپلیکیشن «زبانشناس» است. دوره «گرامرشو»

سلام دوست عزیز
جملات شرطی نوع اول برای بیان شرایطی واقعی و احتمالی در حال یا آینده استفاده می‌شهو برای اتفاقاتی استفاده می‌شه که احتمال رخ دادن دارن.
فرمولش به صورت if+simple present,modal verb (will, might , etc) هستش.
If Mona rings, I might ask her to come over for dinner.
اگه مونا زنگ بزنه، ازش می‌خوام که برای شام بیاد اینجا.

تو جملات شرطی نوع اول، برای قسمت if clause می‌شه از تمام زمان‌های حال (حال ساده، حال استمراری، حال کامل و حال کامل استمراری) و تو قسمت main clause میشه علاوه بر آینده ساده از افعال مدال دیگه هم استفاده کرد.

زمان‌های مختلف در جملات شرطی نوع اول:

1. حال ساده:

• کاربرد: برای بیان شرایطی واقعی و احتمالی در حال یا آینده

• مثال:

• If it rains, I will take an umbrella.
      (اگر باران ببارد، چتر می‌برم.)
    • If you study hard, you will get good grades.
      (اگر سخت درس بخوانی، نمرات خوبی می‌گیری.)

2. حال کامل:

• کاربرد: برای بیان شرایطی که در گذشته اتفاق افتاده و تاثیرش تو حال وجود داره.
  • مثال:
    If I have finished my work by 5pm, I can go out with my friends.
    (اگر تا ساعت 5 بعد از ظهر کارم را تمام کرده باشم، می توانم با دوستانم بیرون بروم.)

3. حال استمراری:

• کاربرد: برای بیان شرایطی که در حال حاضر در حال اتفاق افتادنه و تاثیرش **هم * **تو ** حال اتفاق می‌افته.

• مثال:

• If you are not feeling well, you should stay home.
      (اگر احساس خوبی نداری، باید در خانه بمانی.)
    • If it is raining, we will have to cancel the picnic.
      (اگر باران می‌بارد، باید پیک‌نیک را لغو کنیم.)

4. حال کامل استمراری:

• کاربرد: برای بیان شرایطی که از زمانی در گذشته شروع شده و تا حال ادامه داره و تاثیرش هم در حال موجوده.

• مثال:

• If you have been studying hard, you are sure to succeed.
      (اگر سخت درس خوانده باشی، مطمئناً موفق می‌شوی.)
    • If it has been raining, the ground will be wet.
      (اگر باران باریده باشد، زمین خیس خواهد بود.)

نکاتی برای انتخاب زمان مناسب:

• به معنی جمله و موقعیتی که می‌خواید بیان کنید توجه کنید.
  • به زمان فعل در بخش “if” و ارتباط اون با زمان فعل در بخش “نتیجه” توجه کنید.

از “Should” به جای if تو جملات شرطی نوع اول برای بیان یک پیشنهاد یا یه اظهار نظر با لحنی مودبانه و رسمی استفاده می‌شه.

مثال:

“Should you need any help, please do not hesitate to ask.”
(اگر به کمک نیاز دارید، لطفاً در پرسیدن تردید نکنید.)

درمورد ایتلس و تافل هم باید بگم جملات شرطی گرامر مهمیه و بهتره کامل بهش مسلط باشید.

تو لینک زیر می‌تونید انواع شرطی ها رو ببینید‌.

1 پسندیده