یادگیری لغات انگلیسی در جملات با یک اپلیکیشن خوب

سلام دوستای خوبم :princess::angel:
پیرو صحبتهای بچه ها امروز منم میخوام یه اپلیکیشن خوب معرفی کنم. :+1::star2:
البته میخوام نظرتونو بدونم. :relaxed:
راستش من مدتهاس دنبال یه برنامه ای بودم که لغات رو در ساختار جمله ببینم و یادبگیرم, :grinning_face_with_smiling_eyes:
خلاصه که همین چند ساعت پیش با این برنامه آشنا شدم,
دسته بندیهاش شش تا هست که شماره داره روشون بعلاوه لغات مربوط به تافل, :astonished::kissing_closed_eyes:
علت اینکه میگشتم واسه این بود که حس میکنم دایره لغاتم پایینه, قبلا به روش کدبندی لغات 504 رو حفظ بودم الان هیچی ازش یادم نمونده, از این بابت حس ناخوبی دارم. :confounded:
از طرفی خودم میخواستم دفتر درست کنم برای لغاتم ولی تا الان نتونستم روی نظم اینکارو انجامش بدم, جوری که تکراری ننویسم لغات رو و اینکه دسته بندی داشته باشه, :sparkles:
خلاصه که این برنامه رو دیدم و به نظرم جالب اومد. :v:
https://play.google.com/store/apps/details?id=x4000_Essential_English_Words.Words_5

حالا شما هم بهم روش یادگیری لغاتتونو بگید. :ok_hand::point_right:
البته مقاله از اقا کامبیز در مورد لغات خوندم ولی خب هنوز درگیرشم. :disappointed_relieved:

12 پسندیده

سلام.
منم روشهای مختلف یادگیری لغات رو امتحان کردم. حتی سالهای قبل خودم جعبه لایتنر چوبی درست کردم و کلی لغت باهاش حفظ کردم. اما الان خیلی هاش یادم نیست :roll_eyes:
روش کدینگ رو هم امتحان کردم. البته کدینگ خیلی میتونه کمک کنه و من قبولش دارم. اما نه به تنهایی. وقتی موثره که کلمات رو توی جمله و داستان یاد بگیریم. یعنی یه جورایی ترکیبی باشه با روش یادگیری توی داستان.
اما با راهنمایی های زبانشناس و البته ای جی، الان لغات رو توی داستان یاد میگیرم. نه جمله های معمولی. بلکه توی داستان. چون وقتی کلمه رو توی یک داستان میخونم اگه بعدا اون لغت رو ببینم ناخودآگاه یاد اون داستان و فضای اون میوفتم و معنی لغت یادم میاد. چیزی که در مورد جملات ساده اتفاق نمی افته.
وقتی معنی یک کلمه تو ذهنمون میمونه که اون رو احساس کنیم نه اینکه فقط ترجمشو حفظ کنیم. مثلا وقتی توی یه داستان کلمه sad رو میبینیم و حس ناراحتی قهرمان داستان رو توی شرایطی که هست درک میکنیم اونوقت معنی کلمه میره تو ضمیر ناخودآگاهمون. منظورم اینه که با شنیدن کلمه sad معنی ناراحت یادمون نمیاد، بلکه احساس ناراحتی و غمگین بودن برامون تداعی میشه. به نظرم وقتی یک کلمه رو خوب یاد میگیرم که مفهموم اون رو حس کنیم نه حفظ کنیم.

یه مثال میزنم. من قبلا فکر میکردم معنی lie فقط میشه دروغ گفتن. اما توی یکی از داستانهای برنامه دهکده زبان، یه جایی بود که قهرمان داستان یکی رو زد و اون دراز کشید رو زمین… اونجا از کلمه lie استفاده شده بود. دیدم یکی دیگه از معانی اون میشه “دراز کشیدن و خوابیدن روی زمین” . از اون به بعد وقتی کلمه lie رو میشنوم یا میینم بجز دروغ گفتن یاد یه آدمی میوفتم که دراز کشیده روی زمین! مطمئنم دیگه هیچوقت معنیش یادم نمیره :slightly_smiling_face:
.
الان من سعی میکنم فقط با داستان لغت حفظ کنم و به نظرم نتیجه خوبی هم گرفتم.
ببخشید طولانی شد…
موفق باشید :rose:

8 پسندیده

به نکته خوبی اشاره کردید, اتفاقا منم تو داستان بهتر لغات رو یاد میگیرم, این برنامه ای که معرفی کردم, شماره های متعددی داره شماره یکش داستان تعریف میکنه و کلمات سخت رو پررنگ کرده, و تو قسمت بعد به همراه عکس توضیح هم داده و مثال زده, و در اخر هم تمرین داده,
به نظرم امتحانش کنید, برای منکه جالب بود و میخوام ادامه بدم و نتیجه ش رو ببینم,
@hnaseri امیدوارم تو برنامه جدیدی که زبانشناس داره تهیه میکنه برای یادگیری لغات هم گرافیک بهتری نسبت به زبانشناس بده و هم لغات رو با مثال شرح بده.

4 پسندیده

خوبه، به امتحانش می ارزه. ممنون.

3 پسندیده

سلام دوست خوبم، خیلی خوشحالم که هر روز مشتاقتر نسبت به قبل به زبان نگاه میکنید و مطمئنا دارید لذت میبرید.
من هم قبلا روش کدینگ کار میکردم ولی برای سطح زیادی از لغات جواب نمیده چون گاهی جمله یا کد در نظر گرفته هم یادمون میره و کلا از اینکه فراموش کردید ناراحت نباشید. چون این روش هم باز حافظه درگیر هست. روش داستان و گسترده خوانی عالی هست. و دو مورد دیگه که به شخصه برای من مفید بوده نگاه دقیقتر به اطراف هست مثلا روی مارکها، توصیه های دارویی، تابلوها، سرچ کردنها اینها کمک موثر برای فعال کردن لغت هست. اتفاقا چند شب پیش من معنی جمله vertigo نگاه میکردم توضیح جمله این بود فیلم سرگیجه اثر آلفرد هیچکاک و دقیقا همون لحظه شبکه ۱ داشت پخش میکرد و این رو هیچ وقت فراموش نمیکنم.
روش دیگم آشنایی با پیشوند، ریشه و پسوندهاست. سخت هست و نیاز به تمرین و دقت داره من چیزی رو حفظ نمیکنم و اجازه میدم با گذر زمان تکرار و گسترده خوانی همه چیز ثبت بشه.
ریشه یابی هم به این صورت مثلا disease
dis کلمه منفی ساز
ease از easy به معنای راحت
درنتیجه disease یک جور ناراحتی هست و نهایت بیماری خیلی خوب در ذهنم ثبت میشه.

9 پسندیده

سلام ممنونم ازتون بابت معرفی این اپلیکیشن. من خودم یه اپلیکیشن تو این سبک رو دارم و بابت پول هم خرج کردم ولی خب استفاده نمیکنمش.

من بزرگترین رازم در زمینه پیشرفت انگلیسی و افزایش دایره لغاتم رو باهاتون در میون میزارم. تمام زبانشناسان حرفه ای از این فاکتور ها استفاده می کنند. امیدوارم برای شما هم کارساز باشه.

برای دیدن این فاکتور ها اینجا کلیک کنید
  • صبر.
  • ثبات.
  • تلاش.

آیا استراتژی های خاصی باید پیش گرفت ؟ مشخصا نه.

در وهله اول باید دید منظور از تسلط به یک زبان چیه. یه نفر میخواد در زبان استاده استاده استاد شه. دایره لغاتش رو برسونه 15000 تا.
خب این شخص نباید انتظار داشته باشه در یک سال یا دو سال یا حتی سه یا شایدم 4,5,6 سال هم به این سطح برسه.

بیاید واقع بین باشیم. این موضوع رو کاملا دربارش تحقیق کردم و کاملا اثبات شدست.

من الان یک سال ونیم هستش که به شکل جدی زبان می خونم دایره لغاتم 7000 تاست. بیاید از فرمول های ریاضی کمک بگیریم.

یک سال و 6 ماه = 18 ماه

18ماه = 574 روز

7000 / 574 روز خوندن جدی زبان = 12 لغت در روز.

فقط به این عدد توجه کنید. 12 لغت در یک روز. یا حتی کمتر. چرا که همه این لغات رو من تو این یک سال و نیم مشخصا یاد نگرفتم خیلی هاشو در مدارس و دانشگاه و زندگی روز مره یاد گرفتم که حتما حتما میاد زیر 5 تا.

وقتی به سطح متوسط رسیدم چی ؟ آیا مثل سطح شروع کننده با همین بازده لغت یاد گرفتم؟ مشخصا نه چرا که لغات مرسومی رو معمولا بلدم. و خیلی خیلی خیلی به خودم فشار بیارم بتونم تو یه مطلب 2 3 تا لغت تازه پیدا کنم. تازه اونم اگه بتونم یاد بگیرمشون.

بیاید رک باشیم. اشاره به همون موضوع سابق که بیان کردم. یک کوهنورد به 1000 تا سنگ چنگ نمیندازه به سنگ درست چنگ میزنه و خودش رو بالا میکشه.

شما شک نکنید تمام این اپلیکیشن ها هم استفاده کنید میزاردشون کنار و دوباره برمیگردید و از همین زبانشناس استفاده می کنید.

بحث اراده نیست. چون اراده برای رسیدن به موفقیت کافی نیست. تا دلتون بخواد تو اجتماع مردمی داریم که داد میزنن من اگه بخوام میتونم ولی تهش هیچی نشدن.

اراده فقط زمانی جواب میده که هدفی پشتش باشه. اون هدف هم تازه نباید هر هدفی باشه.
شما انیمیشن LEAP رو معرفی کردید آخر انیمیشن از شخصیت اصلی داستان فلیسی و کامیلا پرسیدن چرا می رقصی؟ و هر کدوم دو هدف و دو پاسخ داشتند.

من به پاسخ کاری ندارم به سوال کار دارم.

سوال با تمام سادگیش عمق یک شخصیت رو دنبال میکنه. اون سوال شخصیت یک شخص رو تغییر میده.

و وقتی تونستید در کنار هدف و اراده شخصیتی مناسب با هدفتون بسازید اون موقع به هدفتون میرسید.

حالا سوال اینجاست چرا میخواید اینقدر زودتر از اون زمانی که وقتشه به دایره لغاتی بالا برسید؟

شما در حال حاضر در حال پیشرفت هستید و راه زیادی در پیش دارید.

امیدوارم منظورم رو رسونده باشم. اگه به حرف من ایمان ندارید مشخصا وقتی خودتون تجربش کردید بهش ایمان خواهید آورد.

موفق باشید

23 پسندیده

ممنونم عزیزم, واقعا همینطوره, من خودم بشخقه دقت کردم هرگز اون لغاتی که طوطی وار تکرار کردم تو حافظه بلند مدتم نرفته, روشهای شما بسیار خوب و کارامدند.
@YoKambiz
ممنونم از توضیح کاملتون مثل همیشه,
راستش اقا کامبیز, علت اینکه عجله دارم برمیگرده به یکمش دیدن و گوش کردن فیلمها یا پادکست ایی که خوب نمیفهمم چی میگن و دلم میخواد اونو بفهمم و این اثر روانیه خوبی روم نمیزاره,
یکم هم برمیگرده به گذشته, من از دوران مدرسه زبان رو دوست داشتم ولی به هر دلیلی هی نمیشد پایبند باشم و مداوم انجامش بدم, و چون تقریبا نزدیکانم اینو میدونستن, و اونا پروسه یادگیریه منو نمیدیدن منتظر بودن الان من همه چیو براشون ترجمه کنم, و اینکه بالاخره کی تموم میشه این یادگیریه من,
خلاصه همه فکر میکنن من سالها زبان میخونم اما نتیجه هیچی…
الانا با توجه به صحبتهای ای جی فهمیدم که زبانو همیشه باید خوند و پیوسته ادامه داد و پایانی نداره…
الان برام اون دیگران مهم نیستن ولی وقتی فیلمی میبینم یا پادکست گوش میدم که خوب نمیفهمم معنیشو, با خودم میگم پس دایره لغاتم کمه و چکار کنم بهتر بشم.
اینم از داستان منو زبان و لغات. :unamused::wink:

7 پسندیده

خب بازم همون سوالای ساده ولی عمیقو میپرسم.

1. شما چرا زبان یاد میگیرید؟
  1. شما برای خودتون زبان می خونید یا دیگران ؟

بهتون کمک میکنم سوال دوم رو با یه خاطره از خودم تجربه شخصیم جواب بدید.

نمیدونم خاطره من رو در تاپیک زیر خوندید یا نه؟

اولین تلنگری که باعث شد جدی وارد یادگیری زبان شم تحقیر شدن از سوی دیگران بود. یه نفر من رو بابت انگلیسی بدم تحقیر کرد.
همون روز تصمیم گرفتم که انگلیسی بخونم تا خودمو ثابت کنم. تمام تلاشمو کردم کتاب های مختلف رو خریدم که فکر میکنم 50 60 تومن تکست بوک خریدم. دو ترم کلاس زبان هم رفتم که اونجا هم تکست بوک خریدم. که مجموعا فکر میکنم اون دوره 200 300 پیاده شدم.

واسه چی؟ واسه اثبات خودم به شخصی که حتی الان اسمشم یادم نیست ؟

نتیجش چی شد؟ جا زدم. بار ها و بارها انگلیسی رو کنار گذاشتم. تهه دلم میخواستم که یاد بگیرم ولی هر بار که گام بزرگی بر میداشتم و تمام تلاشمو میکردم جا میزدم. اصلا نمیدونستم چرا.

تا اینکه نزدیک پاییز پارسال شد و دوباره تصمیم گرفتم که بخونم. ولی بازم هدفی پشت موضوع نبود. گیگ های زیادی رو صرف دانلود منابع مختلفی کرده بودم که هیچوقت ازشون استفاده نکردم.
وارد سایت Englishthesmartway.com شدم. با صحبت های ایوان اوتینگر ایده جدید به ذهنم رسید. فهمیدم یک شخص موفق برای مسیر خودش تلاش میکنه نه دید مردم. مقالات آقای ناصری هم تو زبانشناس خوندم و بیشتر و بیشتر خودمو پیدا کردم.

تصمیم گرفتم اگه نتونستم متنی رو ترجمه کنم مشکلی وجود نداره چون من زبان آموزم دارم یاد میگیرم پس طبیعیه. تلفظمو مسخره می کنن؟ اشکالی نداره بزار بکنن.
وقتی منو بیرون میدیدن که همیشه هندزفری تو گوشمه و زبان گوش میدم میومدن سمتمو بهم میگفتن بسته دیگه چقد گوش میدی.
وقتی کتاب ای جی هوگ رو ترجمه کردم و تو تلگرام برای دوستام فرستادم کامنت ها به نظرتون چی بود؟

1. اوهو نه باباااااااااا مترجم ؟؟؟؟
  2. خب که چی؟ ترجمه کردی که چی بشه ؟ پول میده کسی بهت مگه؟
  3. … ( اینا دو تیک خورد پاسخی نشنیدم :joy::joy::joy: )

باورتون میشه به جز یکی دو مورد کسی بهم خسته نباشید نگفت ؟

مردم فقط حرف میزنن. فقط و فقط حرف میزنن. ولی خبر خوب میدونید چیه ؟ اگه دیدید شروع کردن به واکنش نشون دادن بدونید که راهتون صحیحه. اینو از ته ته و اعماق وجودم حس کردم. وقتی مردم واکنش نشون میدن یعنی راهم درسته. واسه این موضوع آمریکایی ها مثل دارن.

Don’t follow the herd

99 درصد مردم هم رنگ جامعه هستند و یک درصد از مردم دنیا موفق هستند. میلیون ها نفر تو دنیا سعی میکنن انگلیسی یاد بگیرن ولی درصد کمی از اونها موفق میشن.

چیزی که من براتون دارم اینه که انتخاب کنید. اگه با این حرفا تحت تاثیر قرار میگیرید ببخشید شما هم جز 99 درصد هستید ازشون دور شید و موفق بشید.

درباره این کلام ای جی یه موضوع رو بگم.

اینا ترفند های کلامیه.

فرض کنیم ای جی به شما میگفت شما یک سال زبان بخونید و مسلط شید. اگه یکسال می شد و شما موفق نمی شدید چه اتفاقی میوفتاد ؟

منظور ای جی اینه شما تا آخرین ثانیه زندگیتون باید دانش آموز باشید. آیا شما بعد یک سال نمی تونید انگلیسی صحبت کنید؟ چرا که نه. ولی همچنان یه چیزایی هست متوجه نمیشید و خب مشخصاً باید یاد بگیرید.

یه خبر خوش دیگه. خود بومی زبانها هم یه سری لغات هست که بلد نیستن.

خود من الان صحبت از غذا درست کردن بشه ممکنه یه سری از مواد رو نشناسم. آیا من فارسیم نقص داره؟ به من میگن برو فارسیتو اصلاح کن؟

تازه من 23 ساله دارم فارسی گوش میدم.

دقیقا این موضوع پیوست این نقل قول شماست :

این بر میگرده به فاکتور صبر و ثبات.

نگران نباشید. اینا بالاخره میان. یادتونه تو هبیت ترکرتون درباره زندگی در حال صحبت کردید ؟

الان متوجه شدن پادکست و فیلم نوک نوک قلست. خیلی خیلی دوره. ولی بیاید فعلا از انگلیسی حالمون لذت ببریم و کم کم بهش میرسیم. شما همیشه چند قدم از دیروزتون به اون قله نزدیک تر میشید.

به این فکر کنید که چی متوجه میشید. دائم اینو بگید من چی متوجه میشم.

من دیروز انیمیشن Leap رو فرصت کردم ببینم. فکر میکنم 96 یا 97 درصدشو متوجه شدم. این مورد طی مدت ها لیسنینگ رخ داده. فرض کنید من اون اون چهار درصدی که متوجه نمیشدم رو فدای 96 درصد می کردم. دیگه از انیمیشن لذت نمیبردم.

من الان فیلمارو با زیرنویس انگلیسی میبینم. این موضوع رو یادم میاد که چقدر اون موقع دنبال زیرنویس فارسی میگشتم. همش خندم میگیره و کلی حال میکنم با الانم.

ضمنا به این هم توجه کنید. من مثال زدم تو فارسی آشپزی حالیم نمیشه. درسته؟

انگلیسی هم همینطوره.

الان ما تو گروهمون خانوم @fdoosti رو داریم که در ازمایشگاه کار می کنن و مشخصا اگه بیایم دایره لغات من رو با ایشون مقایسه کنید در این زمینه خیلی ضعیف ترم. ایشون راحت تر در این باره میتونن پادکست گوش بدن تا من حتی با اینکه مدت شنیدن انگلیسیشون به نسبت من کمتر بوده.

یا مثلا خانوم @a.bayani رو داریم که برای دکتری الاهیات دارن حاضر میشن. مشخصا لغات مذهبی ایشون خیلی از من بهتره.

یا مثلا دایره لغات و نوشتاری آقای @Nobleman از من بهتره و سطح رسمی نویسی ایشون خیلی خیلی از من بهتره.

خب میبینید؟ ما همیشه یک ایده یک موضوع هست که درش لغاتمون کمتر باشه. آیا باید خیلی ناراحت شیم؟ نه…

یک جمله کوتاه از اولی ریچاردز هست که عاشقشم.

Brain is a mysterious thing

واقعا مغز یه دنیاییه، یک چیز عجیب و غریب و یه رازه. فقط کافیه بهش زمان بدید. فقط به انگلیسی گوش بدید، کتاب بخونید، گوش بدید و گوش بدید و گوش بدید.

اصلا معلوم نیست از کجا ولی مغز بالاخره یاد میگیره. بالاخره پادکست رو متوجه میشه، بالاخره موانع رو میشکونه و شمارو نزدیک و نزدیک و نزدیک به قله ای که در ذهنتونه می کنه.

23 پسندیده

چون عاشقشم, چون دلم میخواد کتابها و فیلمها و سایتای زبان و بیشتر بفهمم, چون عاشق اطلاعات بیشتر هستم, و… چون نیرویی منو بسمت زبان میکشونه که نمیدونم چیه, اینو همه جا گفتم, کشفش کردم حتما میگم بهتون.

راستشو بخواین خب وقتی بهتر یادبگیری و اطلاعاتت به روز باشه و توی جمع خوب حرف بزنی, این به من حس خوب میده, یکمش واسه اینه,
و بیشترش با توجه به حرفهای شما بخاطر دل خودمه, عاشقشم.

دلم میخواد منم جزوشون باشم,

ممنونم از دلگرمیتون, تلاش میکنم هر روز و هر روز

حتما همینطوره,
Every thing is possible
ممنوووووووونم :rose::rose::rose::rose:

8 پسندیده

ممنون از خانم @atineh1967 بابت معرفی نرم افزار و همچنین آقا @YoKambiz بابت این توضیحات عالی و به جا…

4 پسندیده

آقا کامبیز،دوست و استاد گرامی هر وقت که نوشته هاتو میخوانم یه شور و انرژی عجیبی بهم میدی.باور کن وجودت برا من یکی نعمته.یه دونه ای…

6 پسندیده

قربونت آقا مهدی گل. دمت گرم :tulip::tulip:

3 پسندیده

4000 به نظر منم کتاب خوبیه,من الان کتاب پنجمشو شع کردم.از وقتی میخونمش پادکست های ای جی بیشتر لغاتشو بلدم.ولی هرچقدر هم که خوب باشه.در غالب عبارت و داستان یاد بگیریم.باز نیاز داریم متن ها,داستان های مختلف بخونیم چون واقعا تا وقتی که یه لغت بار ها بارها تو کاربردهای مختلف نبینیم.عمقی تو ذهنمون نمیره.من واقعا اولویتم پادکس های ای جی ولی چون میخوام مطمین باشم به دامنه لغاتم از ۴۰۰۰ استفاده میکنم.امیدوارم این باعث نشه از پادکست ها جا بمونید.من خودم چندبار زبانشناس کنار گذاشتم به حساب حرف کسایی که زبانشون بهتر از من بود,این روش خوب نمیدونستن.ولی الان واقعا به نظرم بهترین روش,روش های مشابه ای جی هستش.

5 پسندیده

سلام, این برنامه در کنار سایر فعالیتهامون قرار میگیره, اولویت خود من, زبانشناس هست بعد برنامه های جانبی,
خیلی خوب که با زبانشناس ادامه میدید, موفق باشی عزیزم.

3 پسندیده

عالی بود عالی :heart_eyes::clap::clap::clap::clap: مرسی آقای کامبیز عزیز:heart_eyes::rose::heart_eyes:

3 پسندیده