چگونه گسترده خوانی کنیم؟

به نظر من aj گوش دادن و جواب دادن به پسش ها فقط گرامر رو عمیق میکنه و مغز تو دیگه نیاز به فکر کردن به ساختار جمله رو نداره
همونطور که دوست عزیزمون کامبیز عزیز اشاره کردند باید مکالمه صورت بگیره
یادمه اولین ارائه من توی دانشگاه بود و من چون هیچوقت از عبارتها برای شروع جمله و ارتباط جمله ها و … استفاده نکرده بودم قادر به ارائه ثحیح نبودم با اینکه نیتیو زبان فارسی هستم و کلی کتاب و مجله و فیلم و کتابهای درسی و گرامر و … خونده و شنیده و دیده بودم
همانطور که کامبیز عزیز گفتن رمز در استفاده زبان هست یعنی شروع به صحبت و ارائه

11 پسندیده

بعد منابع , منظورتون اینه که مثلا
هنگامی که داریم مثلا قدرت رو میخونیم همزمان خیلی وقت برا مکالمه نزاریم ؟؟
یعنی مثلا بعد از دوره قدرت شروع به مکالمه کنیم؟؟

5 پسندیده

واقعا این اتفاق میوفته اگر فقط اتکا به منبع باشه
به نظرم باید به محض اینکه ی شناخت کلی از زمان ها پیدا کرد سراغ مکالمه رفت
مکالمه باعث فعال شدن تمامی مهارت های زبانی به جز رایتینگ میشه
مرسی از شما ⚘⚘

11 پسندیده

سلام دوستان عزیز
در رابطه با مکالمه و اسپیکینگ میخواستم بگم , گاهی اوقات
زبان اموزان فکر میکنند خیلی باید پیچیده صحبت کنند؛
اما در نظر داشته باشید ما با کلمات ساده میتوانیم مفهوم را برسونیم و از مکالمه لذت ببریم مثلا در نظر بگیرید یک استاد را که درباره موضوعی ساده میخواهد صحبت کنند اما استاد به گونه ای از کلمات استفاده میکند که مخاطب در ابتدا باید قابلیت هضم ادبیات و وزن جمله ومعنی کلمات را داشته باشه و سپس خود مبحث را درک کند. واقعا لازم نیست اینقدر بغرنج…
و به نظر بنده لسینینگ در اینجا یک چالش ماندگار و همیشگیست چرا…؟ چون شما ساده صحبت میکنید اما دیگران مختارند که چگونه صحبت کنند و از چه کلماتی استفاده کنند
پس شما به ناچار باید بر روی لغات و لسنینگ کار کنید
من نمیتونم بگم کدام یک مهم تر است اما مطمئن باشید که لسنینگ از مرحله ای به بعد ، با در نظر به اینکه از زبان چه استفاده هایی میکنید، مهمتر خواهد شد .

و یک راه(به طور کلی) برای مکالمه وجود دارد، مکالمه کنید…
حرف بزنید و تمرین کنید و اشتباه کنید و بعد لبخند بزنید :blush:

13 پسندیده

در این رابطه من تجربه بسیار بدی دارم
این جمله شما رو هزاران بار شنیدم ولی هیچ وقت نتونستم جمله ساده بکار ببرم بخاطر اینکه مغزها متفاوت و نحوه خوندن ها بسیار متفاوت هستند کسی که سالهاست داره فقط کتاب گرامری و لغات و غیره میخونه دیگه ساده فکر نمیکنه و موقع صحبت نمیتونه ادامه بده
مضاف بر اینکه تو باید علاوه بر گرامر و لغات و … موقع حرف زدن ، بهشون فکر کنی بایستی به اینم فکر کنی که باید کلمات ساده استفاده کنی
پس من مخالفم و اعتقاد بر فقط صحبت کردن و مکالمه روزانه را دارم

5 پسندیده

سلام دوست عزیز
ببینید اینکه مغزها متفاوت فکر میکنند، موافقم
اما اگر دقت کرده باشید من نگفتم ساده فکر کنید یا حرف بزنید، بنده گفتم یکی از مشکلات شایع میباشد
اما یک سوال چگونه یک شخص میتونه خیلی پیچیده تر یا ادبیاتی تر صحبت کنه…؟ این بستگی به ورودی های دریافتی شخص دارد.
اما خیلی ساده بگم ، شخص میتونه به نوع گفتار و سطح خروجی توجه کنه یک مثال ساده شما با یک کودک به اندازه درکش صحبت میکنید و به قولی ساده تر صحبت میکنید
نمیتونید از کلمات سخت استفاده کنید برای ارتباط.
و منظور بنده از ساده صحبت کردن ، بر میگردد به کلماتی که در جامعه رایج اند.

من واقعا متوجه نمیشم !!!
یعنی چی واقعا ، کسی که نمیتونه ساده فکر کنه

من گفتم شما با استفاده از ورودی های که گرفته اید (ورودی های فعال منظورم کلمات و عبارات هستند )میتونید به هر نحوی که میخواهید صحبت کنید ، و باور کنید در این شکی نیست …

چیزی غیر از این گفته ی شما منظورم نبود، بنده فقط در باره یکی از مشکلات صحبت کردم.

2 پسندیده

بخاطر همینم هست میگم مغزها متفاوته و شما این رو تجریه نکرده اید و انتقال تجربیات خودتون ممکن هست بعضی ها رو حتی گمراه کنه

2 پسندیده

با این قسمت صحبتهاتون کاملا موافق هستم بخاطر همین دو خط اول صحبتتون رو نقل قول کردم

1 پسندیده

من هم مشکل شما رو داشتم آقا مرتضی
دایره لغاتم خیلی خوب بود و همیشه موقع مکالمه در ذهنم دنبال ی لغت خاص میگشتم و برای همین سرعت مکالمه م خیلی کند میشد
وقتی بسته قدرت رو مطالعه کردم دیدم آقای ای جی چقد راحت با ی سری لغت ساده جمله سازی میکنن و سعی کردم رویکرد ایشون رو مد نظر قرار بدم
تا الانش که خوب بوده و من راضیم
البته با مکالمه بیشتر خود نمایی میکنه این قضیه

5 پسندیده

سلام واقعا تشکر می کنم به خاطر وقتی که گذاشتید اما یعنی چی؟ هر روز یک کتاب رو بخونیم؟ یا هر روز کتاب های متفاوت رو بخونیم؟ در ضمن یک کتاب رو چند بار بخونیم؟

ببخشید من تلگرام ندارم (ادرس کانال (یا گروهتون) چیه؟)

1 پسندیده

@Farzad_Poodineh @mortezaaa1 @YoKambiz @fdoosti @amin @milad4mb @a.bayani
دوستان از همتون سپاسگزارم.

5 پسندیده

بخونید و برید بعدی. بخونید و برید بعدی. بخونید و برید بعدی.

روزی یک کتاب نه. روزانه مطالعه کنید.

8 پسندیده

:hushed::+1::+1::heart:

1 پسندیده

سلام
من به این نتیجه رسیدم که به همون اندازه که ورودی داری باید خروجی داشته باشی چند وقت پیش تجربه تاسف باری داشتم تو یه کلاس مکالمه اکثرا میتونستند راجب هر موضوعی صحبت کنند ولی من خروجی نداشتم و این موضوع کلا من بهم ریخت

الان خودم جمع و جور کردم

5 پسندیده

چطوری ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ :slight_smile:

1 پسندیده

سلام اقا کامبیز ارادتمند سوالی که داشتم در بحث گسترده خوانی کتاب و مطالعه همین چیزی که میفرمایید مطالعه کنیم و بریم بعدی ایا باید استراتزی پنج گانه هم استفاده کرد مثلا در زیبوک که مطالعه میکنیم؟

2 پسندیده

سلام دوست گرامی.

خیر نیازی به اجرای هیچ استراتژی ای نیست. تنها نیازه که بخونید و برید جلو. تا جای ممکن هر روز این کارو کنید یا هر موقع تونستید. در دراز مدت اثراتش رو خواهید دید.

فقط چیزی که باید در نظر بگیرید اینه که حتما باید کتاب رو متوجه شید چرا که در گسترده خوانی قالب بسیار با اهمیته. وقتی قالب رو متوجه نشید در واقع هیچی یاد نگرفتید.

واسه همین کتابهایی که عکس، صدا دارند برای یادگیری خیلی بهتر هستند تا کتاب های متنی. هر چند کتاب های متنی به دلیل قالب داستانی و تصویر سازی ای که دارند نیز بسیار موثر هستند.

پس وقتی میخواید کتاب بخونید حتما کتابی انتخاب کنید که برای جذاب باشه و این فاکتور ها رو داشته باشه.

هر چه کتاب رو بهتر متوجه شید، شانس یادگیری بالا تری خواهید داشت.

از کتاب خوندن لذت ببرید.

12 پسندیده

ممنون از توضیحات کاملتون:pray::pray::pray:

1 پسندیده

مکالمه واقعا از مکالمه میاد هرچقدر گوش بدید شاید بتونید راحت بفهمید اما مکالمه تون پیشرفت زیادی نمیکنه به عنوان مثال گویش محلی گیلکی و ترکی و … من زبان محلی خودمونو خیلی راحت میفهمم اما وقتی میخوام به زبان محلی صحبت کنم همش تپق میزنم و غیرطبیعی حرف میزنم چون تا حال واسه حرف زدنش تلاشی نکردم.

5 پسندیده

اگه فقط به صوت بدون متن گوش بدیم اشکال داره؟برای گسترده شنوی منظورمه. و چجوری گسترده شنوی کنیم که خوب بفهمیم ؟

2 پسندیده