نقد و بررسی انیمه " A Silent Voice " (نجوای سکوت)

دوباره بدعت …
چرا؟!
چون این رویه ای بود که خودم و بدون کسب رخصت از بزرگان آن را شروع کردم :joy::joy:

" نجوای سکوت "
آیا تا به حال شکست های زیادی در زندگیتان داشته اید؟!
آیا تا اکنون سعی کرده اید که خودتان را خلاص کنید؟! (That same killing yourself :sob:)
آیا تا به حال …

سوالاتی که شاید بارها از خودتان پرسیده اید و هیچ جوابی برای آن ها ندارید. بیاییم وارد دنیای " نجوای سکوت " شویم تا شاید چشمانمان کمی بازتر شود و ذهنمان از این سوالات مزخرف التیام پیدا کند.

Let’s get start to go to Anime world

به سمت پلی حرکت می کند، گویی می خواهد کار وحشتناکی را انجام دهد. بله! قصد این را دارد که خودش را از پل به پایین بیندازد … اما به یکباره رویایی از کودکی اش را متصور می شود. چه چیزی می بیند؟ چه رویایی توانست او را متوقف کند؟!
ریتم موسیقی تند تر می شود. او وارد کلاس شد. همه دانش آموزان نشسته بودند، هر کسی مشغول کاری بود که ناگهان معلم وارد کلاس شد! برپا!! همگی از جای خود بلند شدند. سیمای معلم کمی متعجب به نظر می رسید. بچه ها دوباره همان پچ پچ های همیشگی را شروع کردند. چی شده؟ آقا معلم میخواد چیزی بگه؟
معلم در جلوی دانش آموزان ایستاد و با دستانی گره شده گفت: “میخوام امروز دانش آموز جدیدی را به شما معرفی کنم …” دختری با موهای رنگی وارد شد. درست در کنار معلم ایستاد. معلم گفت:" خودت را معرفی کن" او واکنشی نشان نداد! بچه ها با تعجب بیشتر نگاه می کردند … معلم دست چپ خود را روی شانه دخترک گذاشت و بلافاصله او از کیفش دفتری بیرون آورد … چی؟! دفتری برای ارتباط؟ دفتر را باز کرد و …

She wrote "I can not hear anything " … “unbeliveble” other students said

خوب حدس شما چیست؟ ایشیدا همان پسری که می خواست خودش را خلاص کند دقیقا آن خاطرات را مرور می کرد. بله! درست حدس زدید. آن دختر ناشنوا بود :pensive::pensive:
بعد از این ماجرا بار ها ایشیدا آن دختر (نیشیما) را اذیت می کرد. برخی با او در این راه همراه بودند و برخی دیگر او را سرزنش می کردند.
که بالاخره یک روز …
آن چیزی که نباید اتفاق می افتاد رخ داد … خودتان خواهید دید بیشتر از این نمی خواهم داستان را " SPOIL " کنم :sweat_smile::sweat_smile:

شخصیت ایشیدا بر اثر آن اتفاق بسیار تغییر می کند. به مانند خیلی از ما انسان ها فقط به خاطر یک حرکت اشتباه همه چیز را می بازد. او به فردی گوشه‌گیر، منزوی و غیراجتماعی بدل می‌شود که هیچ کسی را به عنوان دوست خود نمی‌بیند و به مردم توجه چندانی نمی‌کند.
اگر می خواهید فقط با یک تصویر بفهمید که چه اتفاقی برای او رخ داد، این تصویر می تواند تمام ذهن شما را درگیر خود کند.
تصویری بسیار مفهومی از دنیای واقعی که دیگر نه ایشیدا به آن توجهی دارد و نه دیگران به او.

What do you think about this image? … no relationships … no friends … no contact with anyone … nothing at all " Did you have experience like that? "

داستان این انیمه بسیار پرمحتوا تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. شاید با خودتان فکر کنید باز هم روایتی عاشقانه میان دو نوجوان اما نه!
بسیار فراتر از آن …
شکست ، فرار ، احساس گناه ، روابطی از هم گسیخته … همه و همه در یک کلمه خلاصه می شوند " ایشیدا"
روایتی کاملا منحصر به فرد و فرای هر اثر رومنس دیگری که به طرز شگفت انگیزی بیننده به راحتی می تواند احساسات را درک کند و خودش را به جای شخصیت ها قرار دهد و در آن غرق شود.
این انیمه کمی متفاوت تر از دیگر انمیه های این سبک می باشد چرا که دیگر آن ریتم یکسان و بدون بالا و پایین شدن و هیجان در این اثر نخواهید دید.
ترکیبی از هیجانات با نوسانی بسیار آهسته و صحنه هایی حیرت آور مرزهای یک اثر انیمه را شکسته است. در اصل این اثر می خواهد مطرح کند که صرفا نیازی به پایان هیجان انگیز ( همه با خوبی و خوشی در کنار هم) نیست!!
گاهی اوقات تکرار یک تصویر از زوایای مختلف و در زمان های متفاوت بسیار عمیق تر از آن است که صحنه های متنوع زیادی در یک اثر داشته باشیم.

“Please STOP thinking about youeself … Just think about this amazing picture … feel it”

طراحی انیمه ها بسیار متفاوت تر از آثار سینمایی و انیمیشن امروزی است. طراحی ها به گونه ای کار شده است که هر لحظه احساس می کنی در آن حضور داری. فوق العاده است!
هنگامی که به چهره شخصیت های داستان نگاه می کنید کاملا می توانید خودتان را به جای آن ها بگذارید.
از طرفی طراحی شخصیت‌ها کاملاً به مانگا وفادار است و نه در نوع پوشش آنان و نه در بخش‌های جزئی، فرقی با مانگا مشاهده نمی‌شود که این بسیار عالی است و وفادار بودن انیمه به منبع اصلی‌اش را نشان می‌دهد.

" Raining again … really? … Night … these are making incredible moments "

صداگذاری بسیار با دقت و ظرافت خاصی در این انیمه انجام شده است. تمامی شخصیت های صدایی متناسب با سن و سال خودشان دارند و حال و هوایی که در آن لحظات دارند.
موسیقی عطر و جان تازه ای به انیمه ها می بخشد. در برخی لحظات موسیقی آنقدر هیجان انگیز می شود که با خودت می گویی " My heart is pounding so much "
اما در طرفی دیگر موسیقی لحظاتی آنقدر آهسته و روان می شود که کوچکترین صدایی را می توانی در آن لحظه تشخیص دهی!

“این هنر فوق العاده ای است که تنها آن را در انیمه ها می توانید بیابید”

ساختار های شکسته شده ، جذابیت داستان ، رقص دوباره باران و موسیقی با یکدیگر ، داستانی ورای “دوست داشتن” و صداهایی که گاها قادر به شنیده آن ها نیستیم و یک لحظه می ایستیم و به چیزی دیگری فکر نمی کنیم.
بله …

" A Silent Voice (نجوای سکوت) "

پیش نمایش این انیمه: (اگر حوصله خواندن متن را ندارید می توانید تنها به 2 دقیقه و 32 ثانیه این تریلر اکتفا کنید)

لینک دانلود با کیفیت 720:
http://dl.serverdl.in/1/files/A.Silent.Voice.2016.Bluray.720p.SalamDL.mkv
لینک دانلود با کیفیت 1080:
http://dl.serverdl.in/1/files/A.Silent.Voice.2016.Bluray.1080p.6CH.mkv
لینک زیرنویس انگلیسی: (برای اون دسته از دوستانی که تمایل دارند همزمان با نگاه کردن انیمه کمی با کلمات و عبارت های آن آشنا شوند):
A Silent Voice English 1791289 Subf2m [subf2m.co].zip (39.9 کیلوبایت)

این هم زیرنویس فارسی:
A Silent Voice HI Farsi Persian 1568053 [SalamDL.Info].zip [SalamDL].zip (150.6 کیلوبایت)

از تمامی عزیزانی که منت می گذارند و این مطلب و دیگر مطالب بنده را نگاهی هر چند اندک می کنند بسیار سپاسگزارم.:rose::rose:
مخصوصا از مدیر عزیز زبانشناس جناب @hnaseri که بنده این فرصت رو دادند که برخی از کلمات بی قاعده ذهن مشغولم را در اختیار شما دوستان قرار دهم. ( فقط آقای ناصری من فرمت mp4 از یوتیوب برای پیش نمایش دانلود می کنم ولی نمیدونم چرا نمایش داده نمیشه!!)

18 پسندیده

سلام

من از خوندن و دیدن کار تمیز لذت میبرم
کار شما هم واقعا تمیز و دلنشینه
لذت بردم

ممنون🌷

3 پسندیده

خواهش می کنم آقا فرزاد
در مقایسه با شما که اهل کتاب هستید فعلا در حد همان عنوانی بیش نیستم!

2 پسندیده

سلام Mr. @mateacher95 . شما این فیلمو با زبان اصلی دیدید؟ آیا دوبله‌ی انگلیسیش موجوده؟ من هرچی گشتم پیدا نکردم

1 پسندیده

سلام و درود خدمت شما

خیر من این انیمه رو با زیرنویس انگلیسی دیدم. شاید دوبله انگلیسی باشه ولی من پیدا نکردم!!

2 پسندیده

سلام پروین خانوم گرامی.

از سایت زیر میتونید انیمه های بسیاری رو ببینید. اگه دوبله موجود باشه اینجا هم هست. معمولا انیمه ها دوبله نمیشن ولی معمولا معروف ترین هارو آمریکایی ها دوبله میکنن.

https://kissanime.ac/kissanime.html

مثلا من انیمه attack on titan دوبله شدشو اینجا دیدم. تقریباً تمامی انیمه ها اینجا هستند. عجیب اینه قند شکن هم نمیخواد. ایشالا که حالا حالا ها شیلتر نشه.

4 پسندیده

سلام آقا کامبیز. خیلی خیلی ممنونم :pray:
کم پیش میاد چیزی رو ببینم که دوبله‌ی انگلیسی نداشته باشه. مگه اینکه محتوای قوی‌ای داشته باشه.
اینارو بذارم تو manager با نت رایگان دانلود بشه :grimacing:

1 پسندیده

البته صاحب این وبسایت سایتهایی برای انیمیشن آنلاین و… هم داره. تو همون سایته هست

حقیقتش چون منم یه بار اینارو میبینم دیگه دانلودم نمیکنم :sweat_smile:

همونجوری آنلاین حالش بیشتره. :grin:

1 پسندیده

Copyright literacy دارید شما :grimacing:
من که بعضی فیلما رو بارها می‌بینم. :crazy_face:

2 پسندیده

من کلا شهرام بهرام ندارم. :joy:

فیلم خوب بله چرا که نه.

فیلم فارست گامپ رو مثلا من 12 بار دیدم. رستگاری شاوشنگ رو 5 بار دیدم. :grin:

البته انیمه هایی که من میبینم بیشتر مربوط به کودکیمه، بیشتر حکم مرور کردن خاطراته. مثل کاپیتان سوباسا

2 پسندیده

قطعا همینطوره. یه مثال میزنم از فیلم ارباب حلقه‌ها. تا حالا پیش اومده با دقت اون قسمت آغازینشو گوش بدین؟ من هروقت به قول ای جی دچار malaise میشم اون قسمت ابتدایی رو میشینم گوش می‌دم. نحوه‌ی بیان لغات، انتونیشن جملاتش، افت و خیز صداش
اینارو میشه بارها دید و خسته نشد و یاد هم گرفت.

من سوباسا همون موقع هم اعصابمو خرد میکرد از بس لفتش می‌دادن :rofl:

2 پسندیده

انصافا این انیمه واقعا محشره :+1::+1::grinning:
به امید خدا نقدی دیگر در راه است…
با یکی دیگر از آثار محشر دنیای انیمه :sunglasses::sunglasses::hourglass_flowing_sand:

3 پسندیده

اگه وقت کنم فردا حتما می‌بینم :clap:

2 پسندیده