تالار زبانشناس

ارزیابی کتاب انسان خردمند - تاریخ مختصر بشر

این تاپیک برای دریافت ارزیابی شما از کتاب « انسان خردمند - تاریخ مختصر بشر » نرم افزار «زیبوک» است.
توضیح مختصری از این دوره:
Sapiens - A Brief History of Humankind is a book by Yuval Noah Harari first published in Hebrew in Israel in 2011, and in English in 2014. The book surveys the history of humankind from the evolution of archaic human species in the Stone Age up to the twenty-first century, focusing on Homo sapiens.
سطح: 6

4 Likes

درستش “سَیپیَنز” هست. انسان امروزی منظورشه. به جای اسم انگلیسیش بهتره “انسان مدرن” ترجمه بشه.

کتاب خوبیه برا کسایی که میخوان مهارت نوشتنشون رو تقویت کنن توصیه‌ش می‌کنم.

همچنین پیشنهادش میکنم به کسایی که لهجه‌ی بریتیش دوست دارند.

7 Likes

This was the toughest book that I ever read. it contains a lot of academic and useful vocab wich can improve your English. the book tells us the cause and effects of historical events such as agricultural revolution, industrial revolution, religion, money, empires and so on in a new viewpoint. in short, I highly recommend reading this book especially if you want to improve your academic English.

5 Likes

کتابی فوق العاده جالب که در تاریخ مورد جهان هست

1 Likes

اسم کتاب انسان خردمند کاملا مناسبه چون من دنبال همین کتاب بودم ولی اگر عنوان دیگه ای غیر از عنوان فارسیش داشت پیدا نمیکردمش :ok_hand::ok_hand: