موضوع: سلامت و تناسب اندام

سلام به همه دوستان
با توجه به عدم مشارکت فعالانه دوستان در این تاپیک احساس کردم این تاپیک به یک تاپیک خسته کننده تبدیل شده و باید ساختارش عوض بشه، برا همین از این به بعد به این صورت برگزار میکنیم که در هفته اول فقط واژگان متناسب با عنوان جمع آوری بشه و هفته دوم متن نوشتاری تون رو قرار بدین، و یک قسمت آموزشی هم به پیشنهاد پری جون و خانوم نیکنام به این چالش اضافه میشه که در ادامه همین پست براتون میزارم.

تکلیف این هفته شما اینه که لغات مربوط به ورزش فیزیکی و همینطور استفاده از دارو و رژیم برای متناسب ماندن پیدا کنید و تو این تاپیک بزارید و هفته دوم یک متن 10 الی 15 خطی براش آماده کنید.

در انتها هم از @mostafa.76 ممنونم که در اکثر چالش ها مشارکت داشتند :rose::rose::rose:

آموزش 1: کاربرد حروف بزرگ انگلیسی_ قسمت اول

16 پسندیده

squats / چمباتمه زدن بشین پاشو

abs / عضلات شکم

Barbell / هالتر

Chest Press / پرس سینه

shoulder / شانه

knees / زانو

toes / انگشتان پا

reps / تکرار

rest / استراحت

Dumbbell/ دمبل

incline press / پرس شیب دار

Cable Crossover /طناب متقاطع

Hamstring/ عضلات عقب ران

Forward Lunge / پرتاب به جلو

Dead-lift / بالا بردن(کشیدن) به صورت مستقیم

complete / کامل

plank / تخته

Raise / بالا بردن

Twist / پیچش

push up / شنا رفتن

parallel / پارالل موازی

Treadmill / ترد میل

leg day / روز پا

chest day / روز سینه

Jump / پریدن

Upper chest press / پرس بالا سینه

Nash Bend / نش خم

piggyback / کول

Tenderloin / فیله

Aerobic / هوازی

Armpit / زیر بغل

Forearm / ساعد

thigh / ران

Groin / کشاله ران

warm up / گرم کردن

Today is my cardio and arms day. I am going to jog for a while and then work on my arms. How about you?

امروز تمرینات هوازی و بازو دارم. می خواهم کمی به صورت آهسته بدوم و بعد روی بازوهام کار کنم. تو چه طور؟

I am working on my abs and legs today. I will be doing a lot of squats and sit ups

برنامه امروز من 6 پک شکم و پا است. می خوام زیاد اسکات بزنم !

fit:
مخفف fitness
و به معنی تناسب اندام است.
به شخصی هم که عضلات قوی وچربی بسیارکمی در بدنش دارد،
fit یامتناسب
(تندرست)
می‌گویند.

good shape:
برای شخص تندرستی که اندام متناسبی هم دارد، استفاده می‎شود.
(معادل خوش اندام در فارسی)
متضاد آن را bad shape
(بد هیکل)
می‌گویند.
اگرفردی که چاق شده و تناسب اندامش را ازدست داده دوباره سعی کند به تناسب اندام برسد میگوییم.

He is working on getting back into shape

workout:
برای رسیدن به تناسب اندام و خوش اندام شدن نیاز به
workout
یا همان ورزش و تمرینات بدنی دارید.

Abs:
این کلمه مخفف Abdomen
به معنی شکم است.
اصطلاح six-pack abs
هم درمورد کسی که به صورت حرفه ای ورزش کرده و عضلات شکم شش تکه دارد، بکارمی‎رود.

ripped:
این کلمه به معنی پاره شده است.امادر ترجمه تخصصی ورزشی به عضلات کاملا مشخص گفته می‎شود.
درمورد ورزشکاری که ازروی پوست بدن، عضلاتش کاملا مشخص وشکل گرفته است،
بکارمی‎رود.

toned:
کلمه tone هم درموسیقی وهم درورزش کاربرددارد درموسیقی به معنی اهنگ ونوا و لحن است و
در ورزش هم Muscle tone برای اشاره به قدرت عضلات و سفت بودن یا شل بودن عضله های بدن به کار می‌رود. وقتی از toned در تعریف کسی استفاده کنیم یعنی بدن عضلانی دارد.

warm ups:
قبل از شروع ورزش حرفه ای نیاز داریم تا بدنمان را گرم کنیم تا دچار آسیب دیدگی نشویم. به گرم کردن بدن قبل از ورزش warm ups می‎گویند و به سرد کردن بدن بعد از ورزش برای اینکه عضلات به حالت نرمال برگردد، cool down می‎گویند، یعنی حرکات کششی بسیار نرم و آهسته انجام می‎دهیم.

gear:
به هر وسیله‌ای که برای انجام ورزش خاصی به آن نیاز دارید، gear می‎گویند. مثلا برای ورزش تنیس راکت تنیس یک gear است و برای پیلاتس و یوگا، زیراندازی که استفاده می‎کنید، gear است.

B: قد و جثه Height & build

1- قد شما (تو) چقدر است؟

How tall are you?

2- قدم یک متر و هفتاد و هشت سانتیمتر است.

I’m 1 meter 78.

3- قد متوسط دارد.

He’s (of) medium/ average height.

4- نسبتاً قد کوتاه است.

She’s rather short.

5- نسبتاً قد بلند است.

She’s quite/ pretty tall.

6- خیلی قد بلند است.

He’s very tall.

7- چثه متوسط دارد.

He’s (of) medium build.

8- خوش هیکل است.هیکلش درشت است.

He’s well-built.

9- چهار شانه است.

He’s broad-shouldered.

10- او چاق # لاغر است.

He‘s hefty/ heavy/fat # thin/ slim/ slender.

11- او خیلی لاغر (استخوانی) است.

He’s skinny.

12- استخوان بندی درشت دارد.(برای خانم ها)

She’s big-boned/ large- boned.

13- او کمی چاق است.(برای خانم ها و در حد مطلوب)

She’s plump.

14- ریزه اندام است.(برای خانم ها )

She’s petite.

C: وزن weight

15- وزنت چقدر است؟

How much do you weigh?/ what’s your weight?

16- هفتاد و پنج کیلو وزن دارم.

I weight/am 75 kilos.

17- کمی اضافه وزن دارم.

I’m a little overweight.

18- مواظب وزنم هستم.

I’m watching my weight.

19- چاق شدن.

to put on weight = to gain weight

20- لاغر شدن.

to lose weight

21- دارم چاق / لاغر می شوم.

I’m putting on / losing weight.

22- دو کیلو اضافه کرده ام(چاق شده ام).

I’ve put on 2 kilos.

23- سه کیلو کم کرده ام(لاغر شده ام).

I’ve lost 3 kilos.

سلام خانم :cherry_blossom::blossom::sunflower::hibiscus::tulip::rose::rose:این لغات من انشاالله به مرور به لغات اضافه میشه عزیزدلم :blossom::sunflower::hibiscus::tulip::rose:ممنون از تمام تلاشها و زحماتت خانم دوست داشتنی :cherry_blossom::blossom::sunflower::tulip::rose::rose::rose::sunflower:

ایروبیک چیست:

Aerobic

Aerobic is a word for needing Oxygen, and aerobic exercise is any kind of activity that makes your muscles use oxygen. Aerobic exercise is repetitive, meaning it’s an activity that you do over and over, to keep bringing fresh oxygen to all of your muscles. When you do aerobic exercise and bring in that oxygen, your heart becomes stronger and even a bit bigger! The number of blood cells in your blood increases, so the blood can carry even more oxygen. The blood in your body even moves more easily through the blood vessels. All these things mean that your body works more efficiently to keep you healthy, and you can do a lot of exercise without getting tired.

15 پسندیده

قسمت اول آموزشی: کاربرد حروف بزرگ در زبان انگلیسی

1-حرف اول تمام جملات در زبان انگلیسی:

"I know what do with her", said Odin, who was very clever. This woman is half-alive and half_dead. She can’t live with us, because we’re gods, and she can’t live with the humans in Midgard, because she isn’t human. We’ll send her to Niflheim!

جمله های بالا رو ببینید، بعد علامت نقطه همه با حروف بزرگ شروع شدند.

2- حرف اول جمله نقل قول شده مستقیم که کامل باشد (جمله‎‏ای که بین دو علامت " قرار گرفته)

"I know what do with her," said Odin

در مثال بالا نقل قول مستقیم از شخصی به نام اودین داریم که بین دو علامت " قرار گرفته و حرف اول جمله با حروف بزرگ اومده.

3- تمامی اسامی خاص (مثلا اسم افراد، اسم شهرها، کشورها، مکان‌ها و …)

Kambiz, Damavand, Iran , …

4- القاب و سمت‌هایی که قبل از اسم می‌آیند:

Ms. Freyja

نکته1: اگر یک سمت (مثلا واژه‌هایی با معنای رئیس، مدیر، معاون و …) قبل از اسم بیاید، با حرف بزرگ نوشته می‌شود، در غیر این صورت باید به صورت معمولی و با حروف کوچک نوشته شود.

Chairperson Naseri

مثلا اینجا رییس قبل اسم اومده و با حرف بزرگ ذکر شده

Mr. Naseri, the chairperson of the zabanshenas, will address us at noon.

اما اینجا گفتم آقای ناصری، رییس زبانشناس، پس با حرف کوچیک نوشته شده

نکته 2: القاب دولتی و نظامی، چه قبل از اسم بیایند چه بعد از آن، باید با حروف بزرگ نوشته شوند. اما اگر تنها به کار روند نباید با حرف بزرگ نوشته شوند، به مثال‌ها نگاه کنید:

Senator McKean

The senator is expected to attend

نکته 3: هرگاه القاب به تنهایی و برای اشاره به فرد خاصی به کار بروند:

Will you take my temperature, Doctor?

5- جهت‌های جغرافیایی (شمال، جنوب، شرق، غرب) تنها زمانی در زبان انگلیسی با حروف بزرگ نوشته می‌شوند که به منطقه خاصی اطلاق شوند:

South Pole

اینجا داریم به قطب جنوب اشاره میکنیم که منطقه خاصی هست پس جهت با حروف بزرگ شروع میشه

نکته: اگر این جهت‌ها در آدرس دادن استفاده شوند نیازی به بزرگ نوشتن حروف اولشان نیست.

To the east of the building, there is a parking lot

اینجا داریم میگیم در شرق ساختمون یک پارکینگ هست، یعنی داریم آدرس میدیم پس نباید با حروف بزرگ نوشته بشه.

6- واژگان اصلی در عنوان کتاب‌ها، مقالات، فیلم‌ها و … ( واژگان دو یا سه حرفی (مانند حروف اضافه و حروف تعریف) با حرف کوچک نوشته می‌شوند)

A Life in Parts

ادامه دارد …

پیشنهاد: از این به بعد هر متنی که میخونید به این نکته آموزشی در داخل متن توجه کنید و اکیدا توصیه میکنم از حفظ کردن این مطالب خودداری کنید، بزارید با دیدن تو متن ها و کتاب های مختلف تو ذهنتون ثبت بشه

11 پسندیده

@nazanin72 چالش رایتینگ

4 پسندیده

سلام و وقت بخیر
خیلی ممنونم از لطفتان. این اواخر تبلتم خراب شده بود ولی سعی میکنم حضور فعالتری داشته باشم. باز هم ممنونم :rose: :pray:

2 پسندیده

@sara_ahmadi1486 بفرمایید

2 پسندیده

سلام :expressionless:
من اصلا حواسم نبود هنوز چالش های رایتینگ رو ادامه میدید
قبلا تو موضوع تاپیک ها می نوشتید WSD و اکثرشونو شرکت میکردم
الان می نویسید موضوع، منم گم کردم

3 پسندیده

سلام حنانه بانو
من میشه متنم رو الان بزارم ؟:upside_down_face:

بعد نوشت :
من امروز قلمم به نوشتن بود خلاصه که متنو نوشتم و میزارم بعد هفته دیگه دوباره انتقالش میدم اونور :joy:

I can say I really care about my shape. I always try to be in good shape because the problem is I’m prone to put on weight. I easily get fat if I let myself go,so I have to watch my weight all the time. Sometimes my mother says I’m fitness freak but I try to stay in good shape for health reasons. I think if you get overweight, then you are not in perfect health. I had stopped eating sugar for more than two years and I have learned how to cut down on candy. I was a couple of kilos underweight two or three months ago, but I could control that. I work out in the gym every other day and this will be the main part of my plans for future too. I do not want to die young, you know :grin::grin:

8 پسندیده

سلام حنانه جونم چه چالش خوبی گذاشتی عزیزم،من حتما شرکت میکنم ممنونم ازت خیلی زحمت کشیدی:heart_eyes::heart_eyes:
@afarkhani

3 پسندیده

@mitra9
ممنون عزیزم بابت سرعت عملت :kissing_heart::kissing_heart: با این کارت بیشتر از پیش ترغیب شدم
@fdoosti
شما صاحب اختیاری عزیزم، ممنون از مشارکتت

ایشالله الان دیگه حله؟ :wink:

@nazanin72
قربونت عزیزم، مشارکت یادت نره، فردا خواستین آیلتس بدین به جون زبانشناس و آقا ناصری دعا میکنید :blush::blush:

3 پسندیده

فدات نازنیینم :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:دیگه بعد ازاین همه مدت زشت بود مشارکت نمیکردم :see_no_evil::see_no_evil::see_no_evil:دست شمادرد نکنه بااین تایپک عالی معرکه ات بخصوص آموزش نگارشت حرف نداشت خداقوت دلاور :blossom::sunflower::hibiscus::tulip::tulip::rose::rose::cherry_blossom::blossom::revolving_hearts::revolving_hearts:

1 پسندیده

هنوز موضوعه که :grin:

2 پسندیده

گفته شده تو دسته بندی دیگه

4 پسندیده

دیسیپلین نظامی برداشتینا :joy:
اذیت نکنید رفیق شفیق مارا

5 پسندیده

سلام
چقدر این متن آشنا بود برام کتاب وایکینگ فصل اول

حنانه جان @afarkhani ضمن سپاس از تلاش تون، متن های داخل زیبوک یا زبانشناس گاها ( زبانشناس بیش تر از گاها) علائم نگارشی شان رعایت نشده. اگه خواستید از متن این منابع استفاده کنید حتما چک کنید.

3 پسندیده

سلام حنانه جان چقدر موضوع سختیه البته برای من مبتدی :grin: اینم واژگان پر کاربرد برای رژیم :point_down::point_down:

Be on a diet

رژیم داشتن /گرفتن

Loosing weight diet
رژیم لاغری

Adding weight diet
رژیم چاقی

Fat free diet
رژیم بدون چربی

Sugar free diet
رژیم بدون قند

Vegetarian diet
رژیم سبزیجات

Liquid diet
رژیم مایعات

Strict diet
رژیم سخت

6 پسندیده

خیلی عالی
واقعا ممنون
فقط میترا جون من فرق بین ۸ و ۹ نفهمیدم
جفتش به انگلیسی یکی میشه؟

1 پسندیده

خیلی عالی عزیزم😍
فقط vegan محاوره تره

1 پسندیده

https://www.healthline.com/nutrition/vegan-vs-vegetarian

4 پسندیده

سلام خانم صبح آدینه تون بخیروشادی :cherry_blossom::sunflower::sunflower::hibiscus::tulip::rose::revolving_hearts::revolving_hearts:نه عزیزم باهم متفاوت نیست

2 پسندیده