چالش کتابخوانی آذر ماه 1398 🍁

در کنارشم سعی میکنم دروس ای جی رو ببرم جلو و زنجیره روزانم رو حفظ کنم.
با کاراکترای انیمه دیگه اخت گرفتم و کلماتی که بیان میکنن رو نا خود آگاه متوجه میشم.
نمیدونم چرا نمیتونم سراغ کتابای داخل زیبوک برم.
الان دیدن انیمه و روال ذهنیش برام جذابتره.

9 پسندیده

شب همگی بخیر
این کتاب اولین کتابی هست که من به زبان انگلیسی میخونم و خیلی برام لذت بخش بود
اما به مرور که جلوتر رفتم یه مشکلی رو حس کردم
تو سال های گذشته مطالعه زبانم به این شکل بود که یه تعدادی لغت رو یاد میگرفتیم و در طول درس و درس های بعدی برامون تکرار میشد و این لغاتی که توی هر درس یاد میگرفتیم معمولا لغات کاربردی تو زبان بودن
اما تو گسترده خوانی یکم بحث یادگیری لغت جدید متفاوته
من دایره لغت خوبی دارم ولی به هر حال تو بهترین حالت هر شب با پنج تا ده لغت جدید برخورد دارم مسلما اگه بیشترم مطالعه کنم این تعداد بیشتر هم میشه
اوایل مطالعه ام همه چی خوب بود اما بعد احساس کردم تسلط لغاتم رو فصل های گذشته کم میشه و لغت ها اصلا تو ذهنم فعال نیست
لایتنر میتونه کمک خوبی باشه ولی فکر میکنم کافی نیست بماند که اصلا ازش خوشم نمیاد
من تو این مدت مقاله و کلی از نظرات دوستان رو در چالش کتابخوانی آبان و آذر خوندم و گفته بودن طبیعیه بعدا دوباره با این لغت ها برخورد میکنی و در نهایت تثبیت میشه یکی از دوستان مجرب گفت نباید این حالت پیش بیاد پس تو روند یادگیری من ایرادی وجود داره
یکی از دوستان هم پیشنهادشون این بود که از بین لغت های جدیدی که باهاشون برخورد میکنی فقط اونایی که مهم تره انتخاب کن که بازم اینجا یه مشکلی هست اونم اینه که گاها نمیتونم انتخاب کنم از طرفی هم ترجیح میدم حتی اگه اون کلمه کم کاربرد هست بازم یادش بگیرم
دوست داشتم این کتابو جلوتر ببرم ولی فکر کردم روش مطالعه ام غلطه و فقط دارم پشت سرم کلی واژه های غیر فعال جمع میکنم
من این کتابو دوباره از اول شروع کردم به خوندم و سعی کردم واژه های جدید رو با روش های مختلف فعال نگهش دارم و ترجیح دادم همین جا تثبیتش کنم چون شاید تا هفته ها یا حتی ماه ها دوباره شانس برخورد باهاش رو نداشته باشم
من شش بخش از این کتاب رو با تسلط کامل روی همه واژه ها مطالعه کردم و روی اونایی که رنگی هستن بازم باید کار کنم
خیلی معذرت میخوام نوشته ام خیلی طولانی شد
نمیدونم شاید من دارم وسواس بیش از اندازه به خرج میدم :see_no_evil:
خیلی لطف میکنید اگه پیشنهاد بهتری دارید مطرح کنید :pray:

10 پسندیده

سلام من اومدم با کتاب ‘خدایا اونجایی؟ منم مارگارت’
برید کنار رخمی نشین

9 پسندیده

سلام منم یجورایی باهاتون موافقم و اینکه برام پیش میاد که در یکسری کلمات عادت کردم به لایتنر و اگه اون کلمه را توی درس نرم افزار ببینم میفهمم ولی جای دیگه مفهومشو نمیگیرم.بهمین دلیل مرتب فیلم زبان اصلی گوش میدم و مفهوم کلمه را میگیرم
چجوری بگم اگه اون کلمه برام توی دو ستا موقعیت دیگه رخ بده کار تمومه
و یکی از دلایلی که مثل قبلاً با این نرم افزار کار نمیکنم همینه

6 پسندیده

نگاه کنید درسته که میخوایم زبان یاد بگیریم ولی اولویت باید لذت بردن باشه تا خوب یاد بگیرید.
تو گسترده خوانی بیشترین بحث بحث لذت بردنه.
به مرور لغات تثبیت میشن.منم با تمام این چیزایی که میگید دسته پنجه نرم میکنم ولی سعی میکنم لذت ببرم از کتاب.
اگر سخت بگیرید از زبان اموزی زده میشید.
اگر فکر میکنید روشی که تو مطالعه درسهای زبان با متد ای جی موفق تر بودید در کنار گسترده خوانی مثل گذشته یک کورس کوتاه انتخاب کنید و اونجوری هر دو هدفتون پیش برده میشه.پیشنهاد من انگلیسی با حس خوبه

11 پسندیده

سلام . ببینید هدف این نیست که وقتی شما یک کتاب رو خوندید تمام لغات اون رو فرا گرفته باشید !
فقط لازمه کلماتی که اهمیت بیشتری دارن به نظرتون و یا بیشتر تکرار میشن رو وارد لایتنر کنید
پیشنهادم اینه که اصلا برای یادگیری لغت کتاب نخونید ! کتاب بخونید که لذت ببرید ، فقط همین !
ناخودآگاه به مرور زمان معنی کلمات تو ذهنتون حک میشه ، چون بار ها در قالب های مختلف می بینیدشون
پس لازمه هر روز مطالعه کنید و کلمات زیادی رو ببینید
حتی بعضی کلمات رو اصلا لازم نیست به خودتون زحمت بدین و معنیش رو نگاه کنید ، چون ندونستنش مشکلی در فهم جمله ایجاد نمی کنه ! به مرور خودتون متوجه کلمات کم اهمیت میشید
حتی ممکنه بعد ها بدون اینکه قصد داشته باشید ، اون کلمه تو ذهنتون ثبت شده باشه !
بذارید یادگیری لغات خودشون اتفاق بیوفتن و برای این کار نیاز به مطالعه خیلی کتاب دارین

اینطوری که شما اصرار دارید همه رو یاد بگیرید نمیشه ، چون احتمال برخورد باهاشون خیلی کمه و مرور نمیشن و فراموش میشن
بذارید لغات خودشون راهشون رو پیدا کنن و تثبیت بشن
با هایلایت کردن و وارد لایتنر کردن مهم ها ، میتونید تمرکزتون رو روی اونا بیشتر کنید
پیشنهادم اینه که توی متن مرورشون کنید ، انقد ببینید تا یاد یادبگیرید
لایتنر برای من فقط یه ابزار افزایش تمرکز روی لغاته
مستقیم لایتنر رو مرور نمیکنم ، چون یادم می ره !

در مورد اینکه بعضی از لغات یادتون بره هم نگران نباشید ، با مرور دوباره یادآوری میشن و وقتی شدن دیگه فراموش نمی شن
در مورد لغات فعال هم ، شما باید از لغت استفاده کنید تا فعال بشه ، باهاشون داستان بسازید ، جمله بسازید
جملات و غالب هایی که شامل این لغات هستن که می خوایید فعال بشن رو یادداشت کنید و مرور کنید و…

هیچکس تمام لغاتی که بلد هست رو نمیتونه در مکالمه استفاده کنه ، مگه اینکه توی موقعیت قرار بگیره که بتونه یه سریاشو استفاده کنه که همین کافیه
و همیشه هم دایره لغات غیر فعال هر شخص خیلی یزرگتر از لغات فعالش هست
لغات غیر فعال کمک به درک مطلب و فهم زبان میکنن و با استفاده از اونا میشه پیش تر رفت و مرور کرد و خودشون رو فعال کرد

14 پسندیده

خیلی لطف کردین جواب دادین واقعا ممنون

@R.min
@mehran72es

سعی میکنم این هفته با حس بهتری زبان بخونم
همیشه اول هر کاری یکم زمان میبره آدم مسیر رو پیدا کنه هفته گذشته یکم پیچیده شد همه چی برام تعریف درستی از گسترده خوانی و هدفش نداشتم
بازم ممنون

9 پسندیده

اون دوست مجرب یه نکته ای رو فراموش کردن که هر روش ایراد داری هم با تمرین و تکرار زیاد و گذشت زمان ، به نتیجه میرسه :grin:
پس زمان رو در نظر بگیرید ، حداقل بذارید سه ماه بگذره بعد در مورد روش خودتون فیدبک بگیرید
همچنین توی این مدت سعی کنید هر روز کتاب بخونید
که البته نوع کتابی که انتخاب میکنید هم خیلی مهمه
کتاب داستان باشه یا آکادمیک هم مهمه و…
من سعی میکنم 40 درصد چالش برانگیز و 60 درصد سطح خودم و پایین تر مطالعه کنم برای تثبیت لغات و مرور
الان فکر میکنید چرا میخوام دوباره برگردم و گوسبامپس رو مطالعه کنم ؟
دقیقا به خاطر مرور و تثبیت
چرا نانسی درو می خونم ؟ چون یه مقدار از سطح من بالاتره و تا حدی چالش برانگیزه
زمان بدید به خودتون ، فیدبک بگیرید ، بهبود بدید روش رو و ادامه بدید ، در نهایت به نتیجه میرسه

10 پسندیده

خواهش میکنم امیدوارم موفق باشید.
اول از همه از کاری که میکنید لذت ببرید چون اینجوری به ادامه دادن بهش ترقیب میشید

9 پسندیده

دقیقا . اصل خیلی مهمیه :ok_hand:
اگه مغز از فرایند یادگیری لذت نبره ، بعد از یه مدت دیگه واقعا شوقی برای یادگیری وجود نداره و یادگیری خیلی سخت میشه
عزم و اراده و این داستانا هم کشکه دقیقا :joy: و اول کار به کمک میاد ، ادامه رو باید با لذت طی کرد
چون مقصد مشخص نیست و راه هم طولانی و ناهمواره!

یه why-power هم هست که خیلی مهمه
اینکه در کل بدونی چرا داری این کارا رو میکنی اصلا
دلیلت چیه ؟
با دونستن جواب این سوال ، وقتی که توی مقاطعی سخت بشه و لذت هم نباشه باز میشه ادامه داد

10 پسندیده

مرسی از همه :rose:
میرم یکم دیگه کتاب بخونم…
و فردا رو یه شکل دیگه شروع کنم
و از همه کارایی که میکنم لذت ببرم
شب همگی بخیر

9 پسندیده

سلام @mehran72es
ببین، اخوی، برادر، داداش، عزیز، مشتی…
کمتر بنویس، هم برا سلامتی دستت خوبه، هم برا ما…
این چه وضعیه آخه…اینهمه طولانی… ⁦🤦‍♂️⁩

8 پسندیده

کتاب های نانسی درو کدومه؟

6 پسندیده

جواب کامل رو آقا مهران دادن من فقط دو نکته رو بگم من‌باب راحت شدن خیالتون.

این حالت کاملا یه حالت عادیه و برا همه پیش میاد. فعلا اول راهتونه و در ادامه اینقد این لغات رو می‌بینید که معنیشونو ناخودآگاه یاد می‌گیرید. تازه اصلا متوجه نمی‌شید که این همون لغات سخته چون این پروسه به صورت ناخودآگاه رخ میده.

این دیگه اسمش گسترده‌خوانی نیست و باید از این روش دست بکشید تا به هدف گسترده‌خوانیتون دست پیدا کنید. صبور باشید، بر حس تمامیت‌خواهیتون غلبه کنید، از خوندن کتاب لذت ببرید، و تا جایی که خللی بر فهم کتاب وارد نشده، از پیگیری معنی لغات دست بکشید.

10 پسندیده

خیلی ممنون از جوابتون :rose:
از این به بعد همین کارو میکنم

8 پسندیده

سلام

اوکی :slightly_smiling_face:

6 پسندیده

سلام . اپ زیبوک ، قسمت قفسه نوجوانان ، آخر قفسه سمت چپ :grin:

آخر قفسه مجموعه داستان ها هم هست ( فرقی با هم ندارن )

9 پسندیده

نه بیشتر بنویس با حالتر و کاملتره

7 پسندیده

چرا آخه :expressionless:
کلی زحمت کشیدن یه راهنمایی خوب و کامل انجام بدن

8 پسندیده

سلام دوستان زبانشناس
من کتاب کارگاه لنی ساموئل رو در کتاب های سطح بندی شده شروع کردم؛ قسمت «برنده در لوس آنجلس» رو تا نزدیکی پایانش خونده شد یعنی دوفصلش مونده فعلا :grin:
شرمنده دوستانم برای خلاصه کتاب افتضاحم اگر بگم که باید کل داستان رو براتون بگم :sweat_smile:
خودتون زحمت بکشید بخونید و لذت ببرید کتاب فوق العاده ایه :ok_hand:

12 پسندیده