چندبار یک درس را بخونم

سلام…خوش اومدید

از قسمت جست و جوی سایت با انتخاب کلیدواژه مناسب می تونید از تجربیات و پیشنهادات سایر زبان آموزا استفاده کنید

یا اینکه منتظر بمونیدو …سوالات بعدی :slight_smile:

امیدوارم که مسیرتون رو منحصر و صحیح انتخاب کنید.

موفق باشید :bouquet:

12 پسندیده

سلام
من هم هنگام شروع سوال کردم شاید پاسخ برای شما هم مفید باشه

7 پسندیده

سلام

پس حتما اینجا هم نظر خودتون رو بگید تا تنور زبان آموزی این مرحله تون داغه
اینکه چکار کردیدو چه کارایی بهتر بود انجام می شد و…خلاصه، راه تون رو…شاید برا ایشون هم مفید باشه

7 پسندیده

من تا جایی که میتونستم راه کار های این لینک رو که خانم afarkhani توصیه کردند اجرا کردم. ابتدا وقتی میخوام درسی رو شروع کنم یه بار همه ی متن رو میخونم چون داستان های کودکانه زیاد طولانی نیستند و کلماتی رو که بلد نباشم رو به جعبه لایتنر اضافه میکنم البته همراه با صوت. تقریبا هیچ وقت گزینه (نمیدانم) رو انتخاب نمیکنم چون در اینصورت بعدا برنامه اون کلمه رو ازم نمیپرسه در حقیقت با اضافه کردن به جعبه لایتنر بیشتر میتونم روی اون کلمه تمرکز کنم و خودم رو امتحان کنم تا ببینم چقدر اونو بلد هستم . یه چند باری صوت رو همراه با متن گوش میدم و رو کلماتی که بلد نیستم تمرکز میکنم و کم کم دیگه اون کلمات رویاد میگیرم البته بعضی از کلمات چندین معنی دارند ابتدا معنی ای که تو اون جمله ایفا میکنه رو یاد میگیرم بعد سعی میکنم معنی های دیگر رو توی جعبه لایتنر هنگامی که ازم میپرسه یاد بگیرم و گزینه نمیدانم رو میزنم تا جایی که اغلب معنی های اون کلمه رو یاد بگیرم و تو این مدت هم کلمه را در جمله مرور میکنم.
خب سعی میکنم بدون نگاه به متن معنی صوت رو بفهمم و اگر یه جایی متوجه نشدم یه نیم نگاهی به متن میندازم.خانم afarkhani توصیه میکنند که باید 100 درصد متوجه صوت بشم اما من 70 الی 90 درصدش رو که متوجه شدم میرم مرحله بعد و سعی میکنم بعد از گوینده جمله به جمله همون رو همراه با متن تکرار کنم همینکه تکرار میکنم هم تلفظم بهتر میشه و هم مرحله قبلی رو هم متوجه میشم و (میشه گفت تقریبا) به جایی میرسم که بدون نگاه به متن صوت رو هم متوجه بشم. حالا ممکنه به یه درس بعدی بپرم ولی گاها درس های قبلی رو هم نگاه میکنم. مرحله بعدی همون رو چشم بسته میگم بعد همرو با متن بدون توقف تکرار میکنم و بعد بدون متن.
راستش بعضا مراحل رو میپرم اما معتقد هستم که با تکرار درس های قبلی و به مرور زمان میتونم زبان رو به خوبی یاد بگیرم :grinning:

7 پسندیده

خانم @afarkhani هستند ایشون :blush:

8 پسندیده

سلام . خیلی خلاصه و مفید بخوام بگم
کاملا به خودتون بستگی داره
نه از اینکه بعضیا خیلی زیاد تکرار میکنن و میخونن یک درسو و شاید شما نمی تونید اون تعداد تکرار کنید ناراحت بشید
و نه لازمه خیلی زیاد تکرار کنید !
مهم روشی هست که استفاده میکنید و تعداد تکرار مناسب ، در حدی که لغات و تلفظشون رو یادبگیرید ، شنیداریتون در مورد اون درس به حدی خوب بشه که بدون متن بتونید کاملا بفهمید چی میگه و در آخر بتونید بازگویی اون داستان رو انجام بدید ، یه جورایی میشه گفت که حفظ شده باشید تقریبا

متدی که من پیشنهاد میدم اینه که چند بار بدون نگاه کردن به متن فقط گوش بدید (2 ، 3 بار ) و ببینید چی متوجه می شید ؟
هر بار سعی کنید بیشتر متوجه بشید
بعد که دیدید نمی تونید بیشتر از اون حد متوجه بشید ، اینبار همزمان با گوش دادن به متن هم نگاه کنید و ببینید کجاها رو نمی فهمیدید و چه کلماتی بودن
کلماتی که بلد نبودید رو معنیش رو نگاه کنید و هایلایت کنید یا داخل لایتنر بفرستید
چند بار این مرحله رو تکرار کنید ، این چندبار میتونه 5 تا 10 بار یا بیش تر باشه
ملاکتون این باشه که معنی و تلفظ تک تک کلمات رو متوجه بشید
حالا دوباره بدون متن گوش بدید
همه رو متوجه شدید ؟ اوکی ، به گوش دادن ادامه بدید تا بتونید جملات رو تکرار کنید
همه رو متوجه نشدید ؟ از متن کمک بگیرید و دوباره گوش بدید تا گوشتون با تمام کلمات آشنا بشه
هدف نهایی هم همون بازگویی داستان هست

به تعداد کافی و در زمان مناسب گوش بدید
مثلا روزی یک ساعت قراره گوش بدید
شاید دروس اول ده روز طول بکشه شاید هم یک هفته
بعد راحت تر میتونید راجع به تعداد تکراری که لازم دارید و تعداد روز برای هر درس با توجه به زمانتون تصمیم بگیرید

به مرور که سطحتون بهتر بشه ، دیگه لازم نیست مثل دفعات اول تکرار کنید ، اون موقع شاید 10 ، 15 بار هم کافی باشه

7 پسندیده

به نظر من تنوع داشته باش اگه زیادگوش کنی زده میشی و دیگه برات جذاب نیس

5 پسندیده

سلام آقا مهران گرامی
من توضیحات شما رو میخونم یاد شیوه ی راهنمایی های آقا کامبیز میوفتم. :grin:
همیشه کامل و جامع راهنمایی میکنید و این خیلی ارزشمنده. من از این بابت از شما ممنونم و امیدوارم آینده زبانی شما هم به درخشانی آقا کامبیز باشه و البته هر دوی شما بزرگواران در سایر زمینه های زندگیتون هم بدرخشید :four_leaf_clover: :four_leaf_clover:

6 پسندیده

سلام خانم دوستی :rose:

لطف دارید . ممنونم ، خودشون هم میگن من یاد جوونیاش میندازمش :joy:
فکر میکنم اینکه ایشون از ابتدا role model من توی خودآموزی زبان بودن تاثیر گذار بوده و هست

خواهش میکنم . امیدوارم مفید باشه
میگن مرحله آخر یادگیری ، یاد دادن به دیگران هست
سعی میکنم به یادگیری خودم هم عمق بیشتری بدم

ممنونم :rose: با کمک ایشون و دوستانی چون شما ، اگه ایشالا تلاشمو ادامه بدم :blush:

بازم ممنونم
منم برای شما آرزوی بهترین ها رو دارم :rose:
( با اجازه یکی از شبدر ها رو هم بر میدارم :joy: )

7 پسندیده