انواع زمان ها در زبان انگلیسی

ساختارآینده درگذشته استمراری
آینده در گذشته (future in the past) در زبان انگلیسی برای بیان عملی استفاده می‌شود که در گذشته فکر می‌کردیم در آینده اتفاق خواهد افتاد (اتفاق افتادن یا نیفتادن آن اهمیتی ندارد). آینده در گذشته با دو ساختار would و was/were going to درست می‌شود.

آینده در گذشته با going to

اگر در زمان گذشته برای انجام عملی در آینده برنامه ریزی کرده بودیم و الان داریم درباره آن برنامه و کار صحبت می‌کنیم آینده در گذشته با going to به کار می‌بریم. در فارسی از “قرار بود” برای ترجمه این جملات استفاده می‌کنیم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He was going to watch the movie yesterday.

او دیروز قرار بود فیلم را تماشا کند.

Jane said Sam was going to bring his sister with him, buthe came alone.

“جین” گفت “سم” قرار بود خواهرش را با خود بیاورد اما تنها آمد.

آینده در گذشته با would

از آینده با فعل would برای بیان قول یا تعهد یا کارهای داوطلبانه استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که بعد از would فعل به صورت ساده می‌آید. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He promised he would send a postcard from Egypt.

او قول داد که از مصر کارت پستال بفرستد.

I knew Julie would make dinner.

می‌دانستم “جولی” شام حاضر خواهد کرد.

آینده در گذشته استمراری

ساختار این زمان با would/should به علاوه be و شکل ing فعل اصلی ساخته می‌شود. برای بیان عملی ادامه‌دار و پروسه‌ای که در زمان گذشته قصد انجام شدنش را داشتیم و الان می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، از آینده در گذشته استمراری استفاده می‌کنیم. برای پیش بینی کردن درباره واقعه‌ای که در گذشته امکان رخ دادن داشت نیز زمان آینده در گذشته به کار می‌بریم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He said that he would be practicing the piano during thefollowing week.

او گفت که در طی هفته آینده پیانو تمرین خواهد کرد.

If you flew by plane, you would be taking a risk.

اگر با هواپیما پرواز کردید، ریسکی را به جان خریده‌اید.

21 پسندیده

ساختارآینده درگذشته کامل استمراری
از زمان آینده کامل استمراری (Future Perfect Continuous) در زبان انگلیسی برای بیان پروسه و عملی ادامه‌دار که تا زمانی مشخص در آینده اتفاق افتاده استفاده می‌شود. این زمان کاربرد چندانی در زبان انگلیسی ندارد، چرا که اغلب این مفاهیم را با آینده کامل بیان می‌کنند. ابتدا با ساختار این زمان آشنا می‌شویم.

ساختار آینده کامل استمراری

برای ساخت این زمان از فعل کمکی will به علاوه have و شکل سوم فعل be یعنی been و شکل ing فعل اصلی استفاده می‌کنیم.

استثناها در اضافه کردن ing

1. اگر آخر فعل e بود، موقع تبدیل به gerund حذف می‌شود، به غیر از فعل‌هایی که آخرشان ee و oe و ye باشد.

Come - coming

Agree - agreeing

1. برای افعالی که قبل از آخرین حرف بی‌صدا یک حرف صدادار همراه با استرس دارند، آن حرف بی‌صدا دوبار تکرار می‌شود، به غیر از افعالی که آخرشان w و x و y باشد.

sit - sitting

fix - fixing

1. در انگلیسی بریتانیایی اگر آخر فعلی L باشد دوبار تکرار می‌شود، اما در انگلیسی آمریکایی L یکبار می‌آید.

travel - travelling (انگلیسی بریتانیایی)

travel - traveling (انگلیسی آمریکایی)

1. اگر آخر یک فعل ie باشد تبدیل به y می‌شود.

lie - lying

سوالی کردن

برای سوالی کردن این زمان کافی است جای فعل کمکی will و فاعل را عوض کنیم.

منفی کردنجمله پرسشیجمله مثبتجمله منفیشخصWill I havebeenspeaking?I will havebeenspeaking I will not havebeen speakingتمام شخص‌ها

اگر بعد از فعل کمکی will واژه not قرار بدهیم، فعل منفی می‌شود.

شکل کوتاه و بلند

در زبان انگلیسی محاوره‌ای و در گفت‌وگوهای صمیمانه ضمایر با فعل will تلفیق می‌شوند تا روان‌تر و سریع‌تر بیان شوند. به این عمل خلاصه کردن یا contraction می‌گویند.

مثالشکل کوتاهشکل بلندthey’llll’…willI’ll not/I won’tll not/… won’t’…will notکاربرد آینده کامل استمراری

برای بیان عملی ادامه‌دار که حالت پروسه‌ای و دنباله‌دار دارد و در گذشته شروع شده و تا زمانی در آینده ادامه خواهد داشت، از زمان حال کامل استمراری استفاده می‌کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

By 8 o’clock, I will have been using my computer for 3 hours.

تا ساعت 8، سه ساعت خواهد شد که من دارم از کامپیوترم استفاده می‌کنم.

23 پسندیده

ساختارآینده درگذشته کامل
آینده در گذشته (future in the past) در زبان انگلیسی برای بیان عملی استفاده می‌شود که در گذشته فکر می‌کردیم در آینده اتفاق خواهد افتاد (اتفاق افتادن یا نیفتادن آن اهمیتی ندارد). آینده در گذشته با دو ساختار would و was/were going to درست می‌شود.

آینده در گذشته با going to

اگر در زمان گذشته برای انجام عملی در آینده برنامه ریزی کرده بودیم و الان داریم درباره آن برنامه و کار صحبت می‌کنیم آینده در گذشته با going to به کار می‌بریم. در فارسی از “قرار بود” برای ترجمه این جملات استفاده می‌کنیم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He was going to watch the movie yesterday.

او دیروز قرار بود فیلم را تماشا کند.

Jane said Sam was going to bring his sister with him, buthe came alone.

“جین” گفت “سم” قرار بود خواهرش را با خود بیاورد اما تنها آمد.

آینده در گذشته با would

از آینده با فعل would برای بیان قول یا تعهد یا کارهای داوطلبانه استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که بعد از would فعل به صورت ساده می‌آید. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He promised he would send a postcard from Egypt.

او قول داد که از مصر کارت پستال بفرستد.

I knew Julie would make dinner.

می‌دانستم “جولی” شام حاضر خواهد کرد.

آینده در گذشته استمراری

ساختار این زمان با would/should به علاوه be و شکل ing فعل اصلی ساخته می‌شود. برای بیان عملی ادامه‌دار و پروسه‌ای که در زمان گذشته قصد انجام شدنش را داشتیم و الان می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، از آینده در گذشته استمراری استفاده می‌کنیم. برای پیش بینی کردن درباره واقعه‌ای که در گذشته امکان رخ دادن داشت نیز زمان آینده در گذشته به کار می‌بریم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

He said that he would be practicing the piano during thefollowing week.

او گفت که در طی هفته آینده پیانو تمرین خواهد کرد.

If you flew by plane, you would be taking a risk.

اگر با هواپیما پرواز کردید، ریسکی را به جان خریده‌اید.

23 پسندیده

أاااا چقدر زیاده :astonished::astonished::astonished::astonished: من هنوز نخوندم ولی حتما میخونمش :blush::hugs::rose: ممنون بخاطر این تاپیک :pray::star_struck::smiling_face_with_three_hearts:

11 پسندیده

خواهش میکنم انشاالله که مفیدباشه براتون
16تازمان هست

13 پسندیده

خب می بینم ک تاپیکتون خیییلی طرفدار پیدا کرده و ازش استفاده های بهینه میشه :blush:

اینجا :point_up_2:هم استفاده شد :clap::clap::clap:

12 پسندیده

به به چقدر خوب. دایره المعارف زمانها رو اینجا بنا نهادید که.
موفق باشید.

9 پسندیده

ممنونم که وقت گذاشتیدومطالعه کردید:pray::pray::pray::pray:⚘⚘⚘⚘

10 پسندیده

سلام خانم خلیلی عزیز :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts:
خیلی تاپیک خوبی زدید ، من برای خودم ذخیره اش کردم :ok_hand::ok_hand::ok_hand:
موفق باشید :palms_up_together::palms_up_together::palms_up_together:

9 پسندیده

سلام خانم گل @khalili2 :tulip::rose::hibiscus::sunflower::cherry_blossom::blossom:شبتون بخیروشادی :tulip::rose::hibiscus::sunflower::sunflower::cherry_blossom::blossom::blossom::bouquet::rosette::white_flower:چه تاپیک پرباری :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::cherry_blossom::blossom::bouquet::rosette::white_flower::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts:تبریک خانم حسابی خسته نباشید :tulip::rose::hibiscus::sunflower::sunflower::cherry_blossom::blossom:خیلی زحمت کشیدیند سپاس فراوان تشکر تشکر نازنیینم :tulip::rose::hibiscus::hibiscus::sunflower::cherry_blossom::cherry_blossom::blossom::bouquet::rosette::white_flower::white_flower::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::revolving_hearts::kissing_heart::heart_eyes::kissing_heart::heart_eyes:

9 پسندیده

عااالی عالی واقعااا خدا قووووت
این تایپیک عالیه
درسته ک تاکید بر اینه ک خودمون رو درگیر گرامر نکنیم ولی یه جاهایی واقعا ندونستن گرامر روی مخه
ولی با این تاپیک هر جا ک سوالی برامون پیش بیاد میتونیم به اینجارجوع کنیم و راحت زمان و کاربرد رو یاد بگیریم
مرسی خیلی کار ارزشمندی انجام دادین :rose: :heart_eyes: :rose:

8 پسندیده

سلام
ممنونم خداراشکرکه راضی بودید:palms_up_together:t2::palms_up_together:t2::palms_up_together:t2:
ازمحبتتون بی نهایت سپاس گذارم:pray:t2::pray:t2::pray:t2::pray:t2::pray:t2::heart::heart::heart::heart::heart:

7 پسندیده

خدا خیرتون بده ، همونیه که مدت ها دنبالش بودم :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: ممنووووووووووووووون

7 پسندیده

سلام
خواهش میکنم :pray:t2:
انشاالله که مفیدباشه براتون🤲🏻

7 پسندیده

Hi
Thank you so much

معلومه زمان بسیاری را صرف تاپیک کردی .

تاپیک را بوکمارک خواهم کرد تا در زمان‌های دیگر خوانده شود .

7 پسندیده

سلام
بله وقت زیادیی برد
انشاالله که موفق باشید:pray:t2::pray:t2::pray:t2::pray:t2::pray:t2::pray:t2:

10 پسندیده

سلام دوستان. لطفا درباره استفاده یک فعل کمکی برای چند فعل یه توضیحی بدید ممنون.مثلاک
they will run and not grow weary. میشه هرجند تا فعل رو در این جمله با همون will به جمله اضافه کرد؟
مثلا: they will run and soar and not grow weary and not grow tired.

4 پسندیده

سلام به همگی
یک دنیا ممنون همه ی گرامر ها بودند من ۳ تا گرامر اخری رو فقط نخوندم فعلا :blossom::blossom::blossom:

4 پسندیده

سلام بسیار عالی و کاربردیه، ممنونم از راهنمایی ارزشمندتون🌹

5 پسندیده

سلام ضمن تشکر فراوان از آموزش کاربردی تون.
چرا متن آینده در گذشته استمراری و آینده در گذشته کامل استمراری دقیقا یکیه؟

3 پسندیده