موارد استفاده was یا were

سلام .من سوالم اینه که چه مواقعی وقتی درمورد گذشته صحبت میکنیم فعل اصلی را با فعل کمکی مثلا was یا were میاوریم؟وگاهی بدون اینها میاید .وفقط ed میگیره فعل اصلی .مواقعش چه موقع است؟خیلی گیج شدم واقعا .لطفا راهنمایی کنید2 ساعت پیش

مثلا I was born in Rasht .میشه گفت I borned in Rasht ؟

مواقعش رو اصلا متوجه نمیشم :pensive:

3 پسندیده

سلام دوست عزیزم.
سوالتون انقدر کلیه که اقلاً دو سه فصل یک کتاب گرامره :smile:
در مورد اینکه was و were به فعل دیگه ای اضافه میشن، وقتیه که در نقش فعل کمکی میان. فعل کمکی هم برای ساختن زمانهای گرامری استفاده میشه. همونطور که شما have و has رو تنها میارین، اما با past participle هم میارین تا مثلاً زمان حال کامل یا present perfect رو بسازین. یا am و is و are بعضی وقتا تنها میان، ولی بعضی وقتا با فعل ing دار میان و مثلا میگین I am eating ، که میشه حال استمراری، یعنی الان دارم غذا میخورم. درسته؟
اگه هنوز همه ی زمانها یا tense های گرامری رو نخوندین صبر داشته باشین و بخونین و بهشون برسین یا انقدر مثال ازشون ببینین که دستتون بیاد و ترکیب فعلها براتون جا بیفته.

در مورد مثالی که زدین، جمله ای که شما نوشتین رو به دو دلیل نمیشه استفاده کرد:

۱- توی جمله ی I was born، فعل اصلی شکل ساده شbear هست، که گذشته ش میشه bore. اصلا borned نداریم.
۲- معنای فعل bear، که به معنای حمل کردن چیزی یا اصطلاحش به دنیا آوردن کسی هست. این جمله که میگیم من در فلان شهر به دنیا اومدم، معنای فارسیشه. توی انگلیسی این جمله مجهول هست، یا passive. یعنی در واقع داریم میگیم “من به دنیا آورده شدم”. یعنی جمله فاعل نداره من که به دنیا آمدم مفعول جمله هستم چون خودم خودمو به دنیا نیوردم. یکی از استفاده های was و were این هست که با past participle یا شکل سوم فعل ترکیب میشن و جمله ی مجهول درست میکنن (برای زمان گذشته ی ساده) .
شکل غیر مجهول این جمله میشد : My mother bore me یعنی مادرم من را به دنیا آورد. این جمله فاعل داره (مادرم)، و در این جمله میشه از حالت گذشته ی ساده فعل استفاده کرد و مجهول نمیخواد. که اینجا bore اوردیم.

*همونطور که میبینین تحلیل گرامر جمله ها خیلی وقت گیر و زیاد و گیج کننده س گاهی اوقات. برای همینه که توصیه میشه توی لول های ابتدایی روی ریز به ریز گرامر وسواس نشون ندین، و فکر نکنین تا گرامر دقیق چیزی رو ندونین اون چیز رو یاد نمیگیرین.بلکه سعی کنین قالبها توی ذهنتون بمونه، بعدتر گرامرش رو هم میفهمین و میخونین و خیلیم خوب براتون جا میفته. درست مثل روشی که زبون مادریتون رو یاد گرفتین. نگران نباشین.

ببخشید که طولانی شد ولی چون دقت کردم سوالاتتون و سوالای بعضی بچه ها اکثراً این فرمت رو دارن و ممکنه استرس بی دلیل بگیرین گفتم شاید اینجوری کمکی بشه.

5 پسندیده

این توضیحات رو هم در مورد ساختار passive یا مجهول امروز برای یکی از بچه ها نوشتم شاید به دردتون بخوره

5 پسندیده

بعله ممنون خیلی خوب توضیح دادین :relaxed:

2 پسندیده