چرا باید طوطی نباشید؟

سلام رفقا!
امیدوارم حالتون خوب باشه.

من رضا هستم. مدت زمان زیادی یک طوطی بودم! تو این مقاله می‌خوام بهتون بگم که چرا باید “طوطی نباشید!”

موقعی که من شروع به یادگیری زبان کردم، تصمیم‌ گرفتم که از ۵۰۴ شروع کنم. هر روز دو درس از ۵۰۴ رو حفظ و ۴ درس قبلی رو مرور می‌کردم. یه وسواس خاصی پیدا کرده بودم و اگه یه روز ۵۰۴ رو نمی‌خوندم حس می‌کردم که خیلی عقب افتادم.

روش خوندن من اینجور بود که اول ۴ درسی که روزهای قبل خونده بودم رو مرور می‌کردم و بعد ۲ درس جدید رو می‌خوندم. در آخر ۲ درس جدیدی رو که خونده بودم رو دوباره مرور می‌کردم و کارت‌ها رو داخل لایتنر می‌ذاشتم.
فقط معنی فارسی کلمات رو حفظ می‌کردم. اونقدر مثل طوطی‌ تکرار می‌کردم که وارد مغزم می‌شد. اما مشکل اینجا بود که بعد یه مدت اکثرشون از ذهنم بیرون می‌رفتن.

البته نمی‌خوام‌ بگم که این روش کلا بی فایده هست. چون حتی به زورم که شده باعث شد تا حدودی دایره‌ی لغاتم بالا بره ولی عملا نمی‌تونستم از کلماتی که حفظ کردم داخل مکالمه استفاده کنم. چون کلمات رو داخل جمله یاد نگرفته و فقط معنیشون رو حفظ کرده بودم.

اواسط ۵۰۴ بودم که تصمیم گرفتم روزی دو درس از ۱۱۰۰ کلمه‌ی ضروری رو هم بخونم! بله گل بود به سبزه نیز آراسته شد! یعنی هر روز دقیقا ۳۲ کلمه‌ی جدید رو حفظ می‌کردم. تنها فرقم با طوطی این شده بود که طوطی حداقل دو تا آواز هم می‌خونه (و خوشگلم هست) ولی من فقط تکرار می‌کردم.

اگه ۱۱۰۰ رو خونده باشید می‌دونید که کلماتش خیلی سخت هستند و اغلب تو مکالمه‌ی عادی هیچ کاربردی ندارند. حفظ کردن کلمات ۵۰۴ کمی برام فایده داشت اما حفظ کردن کلمات ۱۱۰۰ عملا هیچ کاربردی برام نداشت. فقط وقت خیلی زیادی رو تلف‌ کردم. یه چیزی حدود دویست و خورده‌ای روز! البته اگه هدفت مترجم شدن هست باید به این کلمات مسلط باشی. ولی اگه هدفت فقط مکالمه‌ی سلیس انگلیسی هست، خوندن این کلمات کمکی بهت نمی‌کنه.

اگه به عقب برگردم هیچ موقع این کار رو انجام نمی‌دم. چون نه تنها خسته کننده بود بلکه فایده‌ی زیادی هم نداشت. تازه تقریبا اندازه‌ی نصف روز وقتم رو هم می‌گرفت. میشه گفت واسه خودم یک جهنم زبان انگلیسی درست کرده بودم که وقتی به ذهنم میاد هنوز زجر و عذابش رو با تمام وجودم حس می‌کنم!

توصیه‌ی من اینه که کلمات رو داخل فیلم، انیمیشن، کتاب، اخبار، پادکست، روزنامه و… یاد بگیرید. خداروشکر اپلیکیشن زبان‌شناس منابع خیلی خوبی رو فراهم کرده که به کمک اون منابع می‌تونیم انگلیسی رو با چیزی که دوست داریم یاد بگیریم و روشش نه تنها خسته کننده نیست بلکه کلی جذابیت هم داره!

شما چی؟ تا به حال یک طوطی بودین؟ از تجربیاتتون بگین.

12 پسندیده

سلام بله ممنون از تجربیات مفیدتون
منم اوایل کلاس زبان رفتنم فقط حفظ میکردم اما به خودم اومدم دیدم فقط سر فاینال ها میتونم جواب رو بنویسم بعدش به کل فراموش میکردم در نتیجه دیگه یه برنامه دقیق و منظم هم برای خودم گذاشتم که طبق اون پیش برم اما خوب چند روز اول فقط تونستم طبق برنامه میش برم بعد ول کردم اما …
یه کاری کردم که خیلی مفید بود برام یه قانون گذاشتم برای خودم مثلا گفتم اگه درس x رو بخونی کامل یاد بگیری هفته بعد برای خودم یه چیزی که خواستم رو به عنوان جایزه میگرفتم و این دیگه شد یه عادت که نمیتونم انجام ندم .

7 پسندیده

مرسی که تجربیاتتون رو باهام به اشتراک گذاشتین :rose::rose: این روشی که شما استفاده می‌کنین هم روش خیلی جالبیه

4 پسندیده

سلام خیلی ممنون بابت به اشتراک گذاشتن تجربیات تون
اگه بخوام از خودم بگم
من کلمه ها رو تو جمله یاد میگیرم و بعدش تو مترجم آنلاین دنبال مترادف هاش میگردم خوب خدا رو شکر راضیم البته بگم من کلاس زبان هم میرم

4 پسندیده

ببخشید خانم یسنا نظری ؟
منم فامیلی ام نظری هست نسبت فامیلی ندارید ؟

1 پسندیده