چالش کتاب کاغذی 📜

صبح بخیرزینب جان
خواهش میکنم عزیزم
اتفاقادیشب بانوشین جان درباره ملاله یکم صحبت کردیم،اینقدر شور وهیجان زندگی لابلای کلمات این کتاب هست که شاید بشه گفت فهمیدن سختیها رو تااندازه ای کم رنگ میکنه،اما من هدفدار اونطور معرفیش کردم،ولی توقسمتیم گفتم که چقدرقشنگ ارتباطات انسانها باهمدیگه وباطبیعت رو توصیف کرده،فکرکنید یه دختر نوجوون پاک ومعصوم،فوق‌العاده جسور وشجاع که ازهمون بچگیش تسلیم تعصبات کور محیط اطرافش نشده وپدر متفاوتش که چقدرحامی وپشتیبانش بوده…
درهرصورت امیدوارم سرفرصت بتونیدبخونیدش
لطفا ازکلیدر هم بیشتر صحبت کنید،صفحات بیشتری باشتراک بذارید که بی نهایت دوست دارم
فعلا که آنکوجان نیستندازایشونم بخوام …
آرزوی سلامتی و حال خوب دارم واسه همه :rose::rose:

3 پسندیده

سلام عزیزم.

ممنونم بابت توضیحات راستش یکم از نظر روحی بهم ریخته هستم برای همین فعلا قفسه نوجوانان رو میخونم که بعضی مشکلات رو یادم بره.

متاسفانه دنیای ما اینقدر سخت و تاریک شده که دوست دارم یکمدت بزارمش کنار
برای همین تحملم پایین و صبرم کم شده.کلا آدم صبوری هستم اماخوب شرایط بعضی وقتها خیلی فشار میاره که انسان دیگه تحملشو رو از دست میده:neutral_face:

دوست دارم با آرامش خاطر بخونمش چون سرگذشت بعضی انسانها مخصوصا این کتاب رو خیلی باید برامون ملموس باشه:thinking:

بابت کلیدر هم صباجان فعلا گذاشتمش کنار یعنی وقت اینکه کتاب دستم بگیرم ندارم .
منم مثل شما منتظر آنکو جان هستم بیاد برامون بااون قلم زیباش داستان رو به اشتراک بزاره :grinning:

واینکه لیست کتابهای من چه در زبانشناس چه کاغذی دیگه داره منفجرمیشه:sweat_smile:خداوندا یاریم ده .از هیچکدوم هم نمیشه بگذرم:smiley:

5 پسندیده

خواهش میکنم زينب جان
امیدکه خوندن این نوع کتابها حالتونو بهترکنه:blush:

دقیقا همینطوره که شما گفتید ما انسانیم واز جنس پوست وگوشت وقلب واحساس،طبیعیه جاهایی کم بیاریم

میدونیدچیه دوست فهمیده ام؟خیلی وقته که این درک و آگاهی شما رو تو دلم تحسین میکنم،حتی یبار باخودم گفتم حتی اگه یه نفرم باشه بازم ارزش داره که آدم از اشتراک چنین مطالبی کوتاه نیاد
درخانه اگر کس است یک حرف بس است…چقدرخوشحالم که تواین اوضاعی اکثرا ترجیح دادن سرشونو زیر برف کنند هموطنان فهیمی همچون شما اینجا با هم همدردرد وهمفکر و هم جهت هستیم…
بامیدروزهای روشن وزیبا برای میهن وهموطنانمون:pleading_face:

انتخاب باهردوی شماست،هرموقع تونستید خوشحال میشم ازاشتراک گذاری این کتاب دوست داشتنی

تواین زمینه کاملا مثل هم هستیم،گاهی نمیدونم کدوموتواولویت بذارم:blush:

4 پسندیده

دو یار زیرک و از باده کهن دو منی
فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

من این مقام به دنیا و آخرت ندهم
اگر چه در پِی‌ام افتند هر دم انجمنی

هر آن که کنج قناعت به گنج دنیا داد
فروخت یوسف مصری به کمترین ثمنی

بیا که رونق این کارخانه کم نشود
به زهد همچو تویی یا به فسق همچو منی

ز تندباد حوادث نمی‌توان دیدن
در این چمن که گلی بوده است یا سمنی

به روز حادثه غم با شراب باید گفت
که اعتماد به کس نیست در چنین زَمنی

از این سموم که بر طرف بوستان بگذشت
عجب که بوی گلی هست و رنگ نسترنی

به صبر کوش تو ای دل که حق رها نکند
چنین عزیز نگینی به دست اهرمنی

مِزاجِ دَهْرْ تَبَهْ شد در این بلا حافظ
کجاست فکر حکیمی و رای برهمنی

شرح استاد عبدالحسین جلالیان بر این غزل:

(۱) (با) دو دوست هوشيار و دانا و دو من شراب كهنه وَ خاطر آسوده‌يي و دفتر شعري و كنار كشتزاري …
(۲) من چنين موقعيتي را با دنيا و آخرت عوض نمي كنم، هرچند كه گروهي پيوسته پشت سر من، از من بدگويي كنند.
(۳) (زيرا) هركسي كه براي زور و مال دنيا گوشه خرسندي و آسوده دلي را از دست داد به مانند آن است كه يوسف مصري را به كمترين قيمتي فروخته باشد.
(۴) اين را بدان كه كار اين كارگاه هستي، به زهد چون تو رياكاري، يا گناه چون من پاكدلي از رونق و رواج نمي افتد.
(۵) در اثر طوفان حاصله از رويدادهاي ناگوار نمي توان باور كرد كه پيش از اين، در اين گلزار گلي يا ياسمني وجود داشته است.
(۶) در ايام و به هنگام پيش آمدهاي ناگوار، تنها مي توان دردِ دلِ خود را با شراب در ميان نهاد، چراكه در چنين زماني نمي توان به كسي اطمينان حاصل كرد.
(۷) با اين باد سوزان مرگ آور كه باغ را درنورديد، جاي شگفتي است كه هنوز بوي گلي و رنگ نسترني باقي مانده است.
(۸) اي دل سعي كن تا شكيبا باشي، زيرا خداوند اعظم چنين انگشتري گرانقدري را در دست ديو پليدي باقي نخواهد گذاشت.
(۹) حافظ، وضع و طبع روزگار در اثر اين مصيبت به تباهي كشيده شده، انديشه خردمندي و اراده تدبير دانشمندي كجاست (تا چاره‌يي بينديشد).

اين غزل به هنگام هجوم تيمور و شكست و متواري شدن شاه زين العابدين از شيراز به سال ۷۹۰ هجري، دو سال قبل از درگذشت حافظ سروده شده و شاعر در كمال نوميدي اوضاع شيراز را به وضع بدي تعريف مي كند.
نوميدي حافظ به ويژه از دلبستگي واهي او به اقدامات تيمور در جهت بهتر شدن اوضاع سرچشمه مي گيرد.
بيت پنجم و هفتم اين غزل بالصّراحه از رويدادهاي خونين و خرابي ها و ويراني هايي كه بر كشور بويژه بر شيراز گذشته حكايت مي كند اما شدت عشق و علاقه حافظ، اين شاعر ايراندوست به حدي است كه در بيت هشتم به خود تسلي و اميدواري داده كه وضع به اين حال نمي ماند و خداي بزرگ اين ملك و كشور را كه به مثابه انگشتري سليمان است براي هميشه در دست اين ديو پليد باقي نمي گذارد و مقصود حافظ از اهريمن همان تيمور است و در عين حال چشم اميدش به سوي حكيمي و بَرَهْمَني است كه ظهور كرده كشورش را از اين بدبختي ها برهاند و ما در طول تاريخ خود كمتر شاعري را سراغ داريم كه تا اين اندازه مانند حافظ در فكر استقلال و سربلندي وطن خود باشد.

@zeinabi23
@saba.a97

دوستان ببخشید میان کلام شما اومدم. داشتم نوشته شما رو درباره تلخی های زمانه میخوندم. گفتم این غزل زیبا از شاعر وطن دوست ما چقدر مناسب حال گفته شده.
به امید کوتاه شدن دست اهریمنان انسان نما از این مرز و بوم. :rose: :hibiscus:

4 پسندیده

نفرمایید
خواهش میکنم
خیلی زیبا وبجا:blush::heart_eyes:
کدوم پارسی زبانه که ازین اشعار لذت نبره.
همه ی هموطنان رنجدیده وآگاه ودلسوز ووطن پرست بامید چنین روزی نفس می‌کشند :pleading_face:

3 پسندیده

قشنگ بود آقا مصطفی :bouquet:

ممنونم بابت اشتراک گذاری :ok_hand:

3 پسندیده

به نظرم این هم یکی از معایب فضای مجازی هست که خیلی سریع میشه درباره یه اتفاق خبردار شد.

حجم اخبار منفی هم که خداروشکر همه جای این دنیا تا دلمون بخواد زیاده :neutral_face:

وای به نظرت تموم میشه این لیست :sweat_smile:

3 پسندیده

:neutral_face::neutral_face:

واقعیتش فکرنکنم:joy:چون هرچی بگذره باکتابهای بیشتری آشنا می‌شیم وهمینطور دوست داریم بخونیم،حداقل درمورد خودم اینو میدونم:sweat_smile:ولی ایرادی نداره،کتابهای خوب بایدخونده بشن،مثلا حیف نیست ماها ازلذت خوندن کلیدر محروم باشیم،یا ندونیم تواوج خفقان و تعصبات کوکورانه ی ترویستهای وحشی،دختر نوجوونی مثل ملاله با اون احساسات لطیف و معصومانه ،قوی دل وجسورانه به جنگ بیعدالتی ونابرابریها میره،وپدر شیردلش هم تاپای جان حمایت وپشتیبانش هست،دست مریزاد وهزاران تبریک به چنین پدرهایی وصدالبته مادرانشون که چونان فرزندانی را پرورش میدهند…
شب بخیر دوست خوبم:heart_eyes::heart_eyes:

2 پسندیده

شبت بخیر صباجان

حالا خارج از این کتاب که توضیح داده راجع به طالبان و طرز فکرشون و…
من با چندتا افغانی صحبت کردم و نظراتشون راجع به طالبان و موقعیت فعلی کشورشون جالب بود برام.

خیلیهاشون که قبلا مخالف این گروه بودن الان باهاشون موافق هستند و میگن داره کشورمون رو آباد میکنه.

وقتی راجع به تحصیل دخترها و مشکلات جامعه مخصوصا برای خانمها گفتم عجیب امیدوارند که طالبان تغییر رویه میده

مثلا اینکه میگفت دیگه کسی جرات نداره دزدی کنه حتی اگر مطمئن باشن کسی تو مغازه نیست.
یااینکه دستور داده هرچه سریعتر مردم کشاورزی و دامداری رو گسترش بدن.
قضیه آب هم که با ایران درگیر شدند همه میدونیم و…
یا اینکه پستهای مهم کشوری رو که قبلا دست آمریکا و کسانی بود که دلسوزانه کارنمیکردند گرفته
مدیری که خرابکاری کنه سریع شناسایی میکنن و …‌

2 پسندیده

افغانیهای ساکن ایران؟
ولی من باچندنفرشون که ساکن افغانستان بودندتوlingbe مکالمه داشتم،حسابی ازدستشون شاکی بودن
اینا نکنه خودشونم جزو طالبان بودن؟
تعداد زیادی از مردم افغانستان مهاجرت کردن بعد از تصاحب قدرت توسط طالبان
تعداد زیادی هم که اخیرا بزور آورده شدن توکشورمون
میدونید ۳۰درصد جمعیت ایران اتباع خارجین؟پشت این خبر واقعیتهای بسیار تلخ ووحشتناکیه

3 پسندیده

اره ساکن ایران.
چندتاشون هم اتفاقا بخاطر طالبان اومدن ایران.

واقعیتش من خیلی دور اخبار نمیچرخم بخاطر یه سری مسائل شخصی
برای همین زیاد از گروه طالبان و… خبر ندارم که عقایدشون چه شکلی هست.

ولی نظر اینها برام جالب بود با اینکه اینهمه اذیت شدند اما…

درسته صباجان
البته شهرما که شده گزینه ۱ برای افغانی ها چون اینجا کار راحت بدست میارن

2 پسندیده

#معرفی کتاب

ادیان و مکتبهای فلسفی هند (دو جلدی)

bookSM_1803104_0

آشنایی با اندیشه های مردم باستان همیشه سودمنده، حتا اگه با برخی از این اندیشه ها موافق نباشیم. این کتاب یکی از بهترین گزینه ها برای آشنایی با ادیان و فلسفه های هنده. زنده یاد داریوش شایگان که به زبان سانسکریت تسلط داشتن، این کتاب رو چندین دهه پیش نوشتن که درباره آموزه های کتب ودا، آیین بودا با فرقه های مختلف آن، جِینیسم، مکتب فلسفی ودانتا و … بحث میکنه و همچنان یکی از بهترین کتابها برای آشنایی با مذاهب و فلسفه های هندی به شمار میاد.

2 پسندیده

یکی از ویژگی های مثبت تمام ادیان هندی، توجه آنها به مساله رنج و راهکارهای رهایی از آن است:

(داریوش شایگان، ادیان و مکتبهای فلسفی هند، جلد اول، ص ۲۳)

2 پسندیده

سلام گرنی جان عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه و دلتون شاد.
مرسی مرام و معرفت… :people_hugging::blue_heart::kiss:
حقیقتا دلم واستون :pinching_hand: شده… :broken_heart:
منم کاملا باهاتون موافقم … گر چه آدم های “انسان!” نما کم نیستن…
اما در نهایت اون قشر پوچ همچو کاه به هوا میرن… سنگین و وزینان که میمونن… ریا نباشه مثل ما چند نفر تو این تاپیک :sunglasses:
اوف جمیعا پپسی رو حال کردین! در اوج تکبر چه حالی به خودمون دادم… بپان به پوزه نیام زمین:woman_facepalming::joy:

@samirashiiri1
ای جان مبارک باشه خانووووم… بنظرم دیگه تا الان نی نیتون تو بغلتونه…:heart_eyes::heart_eyes:
یه مدل نقاشی چند وقت پیشا پیدا کردم خیلی دوسش دارم تقدیم نگاهتون مامانِ عزیز

@zeinabi23
جونم واستون بگه که من تازه رسیدم وسط جلد سه… که البته قبلا هم همینجا بودم:neutral_face:
مجدد از اول شروع کردم که داستان یادم بیاد. ولی دوباره همونجای قبلی استاپ شدم:woman_facepalming:
چشم گرنی حتما قسمت هایی شو براتون به اشتراک میذارم:smiling_face_with_three_hearts:
اینم یه ماچ واسه :kissing_heart: @noushin8 جان

و تشکر از معرفی کتابهای فلسفی که من نخوندمشون :pray:
@mostafa.76

و تشکری ناب از لایک های خانوم @cacti.sole :wink:

5 پسندیده

ممنون عزیزم.
چه عکس قشنگی:smiling_face_with_three_hearts:
بله دیروز به دنیا اومد:innocent:

7 پسندیده

قدم نو رسیده مبارک بانو
انشاالله سرشار از نشاط و عشق و سلامتی بزرگ بشه:yellow_heart:

5 پسندیده

تبریک میگم بانو قدم های کوچکش براتون پر از خیر و برکت باشه:rose:

3 پسندیده

سلام آنکو جان

بشتاب عزیزکم که زینب خیز برداشته برای جلد۵ :face_with_peeking_eye:

که البته به قول خودت اگر با پوز نخورم زمین :crazy_face::sweat_smile:

تو اینهمه گرفتاری رفتم کتاب رو گرفتم

2 پسندیده

سلام عزیزم

قدم نو رسیده مبارک باشه :rose:

دخمله یا پسر؟؟؟

3 پسندیده

آیییی، مبارک باشه پاقدمش سمیرای عزیز :heart_eyes::smiling_face_with_three_hearts:

3 پسندیده