معنای ریشه ای کلمات

سلام. دوستان آیا دیکشنری وجود داره که معنای ریشه ای کلمات رو توضیح داده باشه؟! یه کلمه میبینی تو دیکشنری 60 تا معنی داره! اگر معنای ریشه و اصلی اون رو بدونیم میشه فهمید چطور کاربردهای مختلفی پیدا کردند. این دیکشنری ها معنای اصلی کلمات رو نمیگن بلکه فقط کاربردهای اونو لیست می کنند! اینا تعریف اون کلمه نیست. البته همه کلمات معنای ریشه ندارند (مثل کلمه «شیر» در فارسی که هم معنی شیر خوراکی میده، هم معنی شیر الات، هم شیر جنگل که این معانی هیچ ربطی بهم ندارند) یا اینکه بشه گفت بیش از یک معنای ریشه دارند.
بطور مثال در فارسی معنای اصلی کلمه «بالا رفتن» به معنی رفتن از یک نقطه ای به یه نقطه بالاتر هست. طبق این تعریف این کلمه در معناهای زیر بسط پیدا کرده:

1- بالا رفتن از جایی
2- افزایش دما/قیمت/حقوق و… (منظور= یعنی دما از یک نقطه به یه نقطه بالاتر حرکت کرده )
3- غذا خوردن (مثال: دوغ رو برو بالا —> منظور= یعنی دوغ رو با دست بگیر و از این نقطه ببر بالا نزدیک دهان و بریز تو معدت!!)
4- اذیت کردن/پرویی (مثال: یارو داشت سر و کول مارو بالا می رفت)
و…

سلام
خب ببین دوست عزیز این طبیعیه که یه کلمه چند تا معنی داشته باشه
شما چیکار به اون داری🤷🏻‍♀️
اون کلمه رو با معنی ای که مدنظرت هست به کار ببر و مطمئن باش قطعا فرد متوجه منظور تو میشه
و اینکه میگید معنای ریشه ای کلمات از این روش استفاده کنید👇
مثلا توی دیکشنری سرچ میکنی : تصور کردن
خب واست خیلی کلمه میاد که این معنی رو بده
مثلا : supposes, imagine , guess
و شما میتونی هر سه تا رو انتخاب کنی
اما به علا‌وه میتونی یکی از این کلمات رو انتخاب کنی و دوباره همون رو توی دیکشنری سرچ کنی
مثلا اگر کلمه imagine رو سرچ کنی جدا میاد واست : تصور کردن، تخیل کردن، مجسم کردن و…
و اگه دیدی معانی با اونی که تو میخوای هماهنگی دارن کلمه ات رو انتخاب کن و به کار ببر

حالا گاها کلمه ها چند تا معنی متفرقه هم میدن مثل همون مثالی که شما زدی
و بستگی داره کلمه چی باشه
و بعد هم اینکه شما ببین معنی اصلی اون کلمه متفرقه که میاد برات به انگلیسی چیه و اگر پیداش کردی میتونی کلمه رو استفاده کنی
چون کلمات دیگه واسه اون معنی بیشتر استفاده میشن

1 پسندیده

این نظر شخصی منه☺
امیدوارم که واستون مفید بوده باشه

البته باید اضافه کنم اکثر کلمات معانی که میاد واسشون شبیه به هم هستن و توی جمله شما معنی میگیرن
مثلا اگه یه کلمه دو تا معنی اسمی و فعلی داره شما اگر به عنوان اسم استفاده کنی معنی اسمی مدنظر هست و اگر به عنوان فعل استفاده کنی معنی فعلی مدنظره

2 پسندیده

متاسفانه این گاها نیست که بعضی کلمات معانی متعددی میدن! همین الان داشتم کلمه make out رو سرچ می کردم که 3 4 تا معنی داشت! موندم چطوری این کلمه هم معنی عشق بازی میده و هم موفق شدن ویا جلوه دادن و… :man_facepalming: این فقط به این معنی که اینا معنی اون کلمه نیستند بلکه کاربردای اون کلمه هستن.

یه مثال دیگه می زنم. معنی کلمه walk off with در دیکشنری کمبریج زده دزدی! در صورتی که من میدونم این کلمه به این معنی نیست! walk off یعنی ترک کردن یه جایی به طور کامل و walk off with یعنی ترک کردن یه مکان به همراه یه چیزی که اون چیز میتونه با اجازه یا بدون اجازه (=دزدی) برده بشه.
مثال) اِ اِ اِ جان رو نگاه کن، داره walk off میکنه با گوشیم! (= با گوشیم گذاشت رفت)
تو مثال بالا این کلمه معنی دزدی نمیده چون عمدی نبوده. ولی اگر عمدی باشه معنی دزدی میده

2 پسندیده

میشه گفت این یه معضل واسه ی زبان آموزا هستش:smile::smile::smile:

خب ببینید همانطور که خودتون گفتی کلمه ی (شیر) در زبان فارسی
وقتی به یه نفر میگیم : یه شیر بخر
خب طرف نمیگه شیر پاکتی یا شیر وحشی یا شیر آب میگه؟ (میگه ولی اگه بخواد مزاح کنه :/:joy::joy:)
انگلیسی هم همینطور
وقتی میگه :
He could maked out whit his hardwork
او توانست با سختکوشی اش موفق شود

دیگه معنی نمیکنیم او توانست با سختکوشی عشق بازی کند:expressionless::expressionless::expressionless:

پس معنای جمله از خود جمله استنباط میشه

1 پسندیده

منم گفتم بعضی کلمات یک معنای ریشه دارند و بعضی بیش از یکی که به مرور زمان این اتفاق براشون افتاده که در کابردهای مستقلی از هم بکار برند. شما همین الان برو تو دکشنری ببین برای کلمه set چیزی حدود 60 تا معنی لیست کرده!! در مجموع من کجکاوم که بدونم که آیا همچین دیکشنری هست که کار امثال من و شمای زبان آموز رو راحت کنه یا نه

1 پسندیده

صحیح:ok_hand:t2::ok_hand:t2::ok_hand:t2:
به نظر من اگه همچین دیکشنری هم وجود داشته باشه به درد نمیخوره:grin::grin::grin:

1 پسندیده

سلام
درمورد دیکشنری اطلاعی ندارم،اما این پست درباره ی ریشه‌های کلمات انگلیسی،به علاوه‌ پسوندوپیشوندهای اوناست،که یکی ازکاربران محترم زبانشناس تجربه اشونودرینباره باشتراک گذاشتن.شایدبراتون جالب،یامفیدباشه.
موفق باشیدیادگیری لغات انگلیسی بر اساس ریشه، پسوند و پیشوند

3 پسندیده

ممنون رفتم دیدم پست رو و جالب بود. اما نمی دونم چطوری میشه از این طریق به معنای اصلی افعالی مثل
set، make out، walk off with و… پی برد.

1 پسندیده